INDONEZIJA

Postopen umik indonezijske vojske z Vzhodnega Timorja?
24. 06. 1998 14.57
Indonezija bo postopoma umaknila vojsko z Vzhodnega Timorja. To je povedal škof prestolnice Vzhodnega Timorja Dili monsignor Carlos Belo po današnjem sprejemu pri indonezijskem predsedniku Jusufu Habibieju.

Indonezija bo Vzhodnemu Timorju podelila poseben status
21. 06. 1998 11.50
Indonezijski predsednik Jusuf Habibi je izjavil, da bo Vzhodnemu Timorju podelil poseben status pod pogojem, da ta pokrajina z 800.000 katoliki ostane sestavni del Indonezije.

Položaj indonezijskega gospodarstva vedno slabši
02. 06. 1998 08.18
Položaj indonezijskega gospodarstva se je po ocenah mednarodnega denarnega sklada v minulih mesecih zelo poslabšal, zato so potrebni novi ukrepi. Po nekaterih podatkih naj bi Indonezija letos doživela 10-odstotni gospodarski padec, tako da bodo za oživitev indonezijskega gospodarstva potrebna nova posojila mednarodnega denarnega sklada.

Kofi Anan pozdravil miren prenos oblasti v Indoneziji
22. 05. 1998 10.56
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan je v poslanici izrazil olajšanje zaradi mirnega prenosa oblasti v Indoneziji, ki je potekal brez neredov.

Zaradi krize v Indoneziji porast cen zlata, kave in kakava
18. 05. 1998 08.44
Zaradi krize v Indoneziji so na svetovnih borzah zabeležili porast cen zlata, kakava in kave. Cene zlata so narasle zaradi vesti o prenehanju dostav zlata iz enega od indonezijskih rudnikov podjetja Aurora. Približno polovico zlata v Aziji proizvede Indonezija.

Indonezija bo morala pobiti 170.000 psov
14. 05. 1998 07.43
Na indonezijskem otoku Vzhodni Flores razsaja steklina, zato bodo morali po pisanju tamkajšnjega dnevnika Jakarta Post, ki navaja besede vodje urada za rejo živali, pobiti 170.000 psov. Lokalne oblasti zaradi krvave akcije pričakujejo proteste prebivalstva. Doslej so psi ugriznili že osem ljudi, ki so umrli zaradi stekline.

Skupina G-15 odobrila kandidaturo Šri Lanke
12. 05. 1998 16.51
Voditelji držav v razvoju skupine G-15 so odobrili kandidaturo Šri Lanke in jo kot 17. članico sprejeli včeraj, na otvoritvi vrhunskega zasedanja v Kairu, je danes poročala egiptovska tiskovna agencija MENA. Na prihodnjem vrhu, ki je predviden februarja na Jamajki, pa bodo razmislili o morebitnem sprejemu Kolumbije, je še sporočil svetovalec egiptovskega predsednika Usama el-Baz. Skupino G-15 so ustanovili leta 1989 in ima trenutno 16 članic. Njene članice so med drugimi Kenija, Egipt, Indonezija, Alžirija, Peru, Malezija, Zimbabve, Jamajka, Indija, Brazilija, Argentina, Čile in Mehika.

Sladokuscem grozi, da ostanejo brez čokolade
10. 05. 1998 09.44
Vodilni proizvajalci čokolade v svetu skušajo ob pomoči združenj za zaščito okolja preprečiti katastrofo, ki lahko kaj kmalu doleti sladokusce in zasvojene s čokolado. Kakao, glavno surovino za proizvodnjo čokolade, po vsem svetu ogrožajo najrazličnejši zajedalci, ki uničujejo plantaže te vrste drevesa. Zato so predstavniki družbe Mars, Nestle in drugi združili moči z ekologi, da bi našli rešitev in ohranili naravno okolje, v katerem bi kakavovce zavarovali pred zajedalci.

Indonezija: V spopadih s policijo 12 študentov ranjenih
07. 05. 1998 08.53
V mestu Medan na indonezijskem otoku Sumatra je v noči na četrtek po lokalnem času na več krajih znova prišlo do incidentov. Mesto je že tretji dan prizorišče nasilnih nemirov, ki jih policija skuša zadušiti tudi z orožjem.

Indonezija: Spopad med študenti in policijo
30. 03. 1998 17.00
V zadnjem v vrsti študentskih protivladnih protestov v Indoneziji, je danes v mestu Yogyakarta na vzhodu Jave prišlo do spopadov med študenti in policijo. Študenti so policijo obmetavali s kamenjem. Uradnih poročil o aretacijah ali ranjenih ni, priče pa so poročale o ranjenem študentu.

Indonezijske vladne delegacije ne bo na pogajanja z IMF
13. 03. 1998 09.48
V nasprotju s prvotnimi načrti indonezijska vladna delegacija prihodnji teden ne bo odpotovala v Washington, kjer naj bi se udeležila pogajanj z Mednarodnim denarnim skladom (IMF). Utegne pa se zgoditi, da se bo delegacija IMF v doglednem času napotila v Indonezijo, je po poročanju državne agencije Antara povedal visoki uradnik v finančnem ministrstvu. IMF se je ponovno izrekel proti vezavi indonezijske rupije na ameriški dolar. Kot je v četrtek v Washingtonu dejal generalni direktor IMF Michel Camdessus, bi morala vlada v Džakarti sprva izvesti gospodarske reforme. Indonezija si z omejenimi deviznimi rezervami, ranljivim bančnim sistemom in dolgovi "ne more privoščiti" vezave svoje valute na dolar, je poudaril Camdessus. Indonezijska rupija je od julija izgubila 80% vrednosti v primerjavi z dolarjem.

Indonezija ne odplačuje dolgov
10. 03. 1998 08.11
Med predstavniki indonezijske vlade in Mednarodnega denarnega sklada (MDS) je v začetku tedna prišlo do rahlega spora, ker Indonezija ni odplačala tri milijarde ameriških dolarjev vrednega dolga, ki ji je ga MDS odobril za izvajanje finančnih reform. Ekonomisti opozarjajo Indonezijo, da naj z izplačilom pohiti, saj bodo zamude v izplačilih dolgov stanje indonezijskega gospodarstva še poslabšale in ga pripeljale na rob propada.

Suharto in Clinton o reformah v Indoneziji
16. 01. 1998 09.59
Indonezijski predsednik Suharto je sinoči telefoniral ameriškemu kolegu Billu Clintonu, da bi se pogovorila o načrtu gospodarskih reform, ki jih je pripravil Mednarodni denarni sklad, Indonezija pa že podpisala. Kot so sporočili iz Bele hiše, je Suharto izrazil odločenost izvesti omenjene reforme in povrniti zaupanje v denarni trg. Clinton pa je pozdravil "konstruktivne ukrepe" za rešitev krize.

Indonezija zagotovila izvajanje gospodarskih reform
14. 01. 1998 10.24
Ameriški obrambni sekretar William Cohen je po srečanju z indonezijskim predsednikom Suhartom danes povedal, da mu je Suharto zagotovil odločno izvajanje gospodarskih reform za premostitev hude finančne krize v njegovi državi. Kot je dejal Cohen, je prepričan, da je indonezijski predsednik odločen, da na konstruktiven način sodeluje z ZDA. Cohen je izrazil prepričanje, da Suharto z reformami, ki jih zahteva Mednarodni denarni sklad (IMF), misli resno.

Indonezijski zunanji minister svari pred posledicami južnoazijske finančne krize
13. 01. 1998 09.32
Indonezijski zunanji minister Ali Alatas je industrijske države posvaril pred možnimi posledicami južnoazijske finančne krize. Zlom azijskih trgov se utegne prenesti tudi na ostale države in izničiti gospodarske dosežke dolgih desetletij. Alatas je to povedal ob robu obiska na sedežu Združenih narodov v New Yorku, kjer se je udeležil menjave v vodstvu "skupine 77 plus Kitajska". Od Tanzanije je vodenje skupine, ki si prizadeva za boljše gospodarske pogoje v nerazvitem svetu, prevzela Indonezija.

Berger pozval Indonezijo naj sprejme program reform, ki ga je pripravil IMF
12. 01. 1998 10.11
Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Sandy Berger je v nedeljo pozval Indonezijo, naj sprejme program reform, ki ga je predlagal Mednarodni denarni sklad (IMF), da bi rešili gospodarsko krizo v državi. Indonezija se trenutno sooča z velikimi gospodarskimi težavami ter hkrati poudaril, da so Indonezijci sprejeli paket ukrepov IMF, ki urejejo razmere v bančnem sektorju, v infrastrukturnih projektih ter vprašanja v zvezi s korupcijo v državi.

Indonezija zagotovila stoodstotno uresničevanje pogojev IMF
09. 01. 1998 10.48
Indonezijski predsednik Suharto je danes zagotovil stoodstotno uresničevanje pogojev Mednarodnega denarnega sklada (IMF) za njegovo pomoč v vrednosti več kot 23 milijard dolarjev. Suharto je po poročanju radia s svojo izjavo prekinil tridnevni molk vlade glede dramatičnega padca vrednosti delnic in rupije, vendar pa ni navedel konkretnih reformnih korakov ali časovni načrt uresničevanja omenjenih pogojev. Potem ko je IMF minulo noč zagotovil poseg v hudo krizo, se je strmi padec borznih indeksov v Džakarti in rupije danes začasno ustavil. Še danes naj bi iz Washingtona v Džakarto prispela skupina izvedencev IMF, v ponedeljek pa bo v Indonezijo odpotoval generalni direktor IMF Michel Camdessus.

Indonezija ima več kot 202 milijona prebivalcev
04. 01. 1998 09.34
Po uradnih podatkih ima Indonezija v začetku novega leta 202 milijona in pol prebivalcev. Število prebivalcev Indonezije se je samo v minulem letu (1997) povečalo za 2,8 milijona. Sicer pa je omenjena država po številu prebivalcev četrta največja na svetu. Največ prebivalcev šteje Kitajska, tej pa sledita Indija in Združene države Amerike.

Milijon Indonezijcev izgubilo zaposlitev zaradi gospodarske krize
02. 01. 1998 08.56
V letu 1997 je zaradi gospodarske krize, ki je prizadela Indonezijo, izgubilo zaposlitev približno milijon tamkajšnjih zaposlenih, so sporočili iz indonezijske zbornice za trgovino in industrijo. Nekoč cvetoče indonezijsko gospodarstvo je v letu 1997 prizadela kriza nacionalne valute rupije, ki je od januarja do konca decembra izgubila približno 60 odstotkov vrednosti. V zbornici tudi napovedujejo, da se bo gospodarska rast letos umirila na tri do štiri odstotke, medtem ko naj bi v letu 1997 po prvih izračunih znašala 6,5 odstotka. Tesni svetovalce predsednika države Suharta Radius Prawiro je podjetja, ki imajo visoke dolgove v tujih valutah, pozval, naj razglasijo stečaj. Indonezija ima 91 milijonov delavcev.

Poslovni stroški na Zahodu višji kot v državah v razvoju
14. 12. 1997 10.56
Države v razvoju so zaradi nižjih stroškov poslovanja za mednarodne vlagatelje zanimivejše od razvitih zahodnih držav. Kot je pokazala raziskava, ki jo je v 27 državah izvedla organizacija Economist Intelligence Unit (EIC), so države jugovzhodne Azije na splošno za deset do 60 odstotkov cenejše od industrijskih držav, predvsem zaradi višje cene dela in infrastrukture. Raziskava, ki je upoštevala cene delovne sile, najema poslovnih prostorov, telekomunikacij in davkov, je pokazala, da je najdražja država Nemčija, sledita pa ji Združene države in Belgija. Na dnu lestvice so Tajska, Indonezija, Malezija in Južnoafriška republika.