Inšpekcija

Nesreča v srbskem rudniku lignita zahtevala osem življenj
01. 04. 2022 09.23
V rudniku v kraju Sokobanja na vzhodu Srbije se je zgodaj zjutraj zgodila nesreča, ki je zahtevala osem življenj, okoli 20 rudarjev pa je potrebovalo zdravniško pomoč. Sprva so poročali, da je v rudniku odjeknila eksplozija, a je ministrica za rudarstvo pozneje to zanikala. Po njenih besedah je bilo usodno uhajanje metana. Omenjeni rudnik ima dolgo zgodovino nesreč, najhujša se je zgodila leta 1998, ko je umrlo 29 rudarjev.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?
31. 03. 2022 15.11
Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

Nekateri kmetje polja pobelili s sadro, ki močno presega dovoljene vrednosti svinca
31. 03. 2022 15.49
Nekatera polja in travnike v okolici Slovenj Gradca so kmetje zadnje tedne prekrili z nenavadno belo snovjo. Analize so pokazale, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca. Inšpekcijski postopek poteka pri več kmetih. V Steklarni Rogaška navedbe zanikajo.

Znane podrobnosti dogovora o ribolovu v Piranskem zalivu
30. 03. 2022 13.54
Hrvaška in Slovenija sta izdelali poskusni načrt, s katerim bi rešili težave ribičev v Piranskem zalivu, razkriva hrvaški časnik Večernji list. Sestavni del dogovora, ki sta ga državi po tiho pripravljali več mesecev, sta vzpostavitev območja skupnega ribolova in razveljavitev vseh kazni, ki so jih doslej prejeli ribiči obeh držav.

Isberg odpadke poleg v Volčji Dragi kopičil tudi drugod po Sloveniji
23. 02. 2022 13.53
Podjetje Isberg, ki je najelo proizvodne prostore družbe Martex v stečaju v Volčji Dragi in jih napolnilo z vrečami odpadkov, je podobno ravnalo tudi na več drugih lokacijah po Sloveniji. Inšpektorji so nezakonito skladiščenje odpadkov odkrili na več različnih lokacijah na Dolenjskem, povsem mogoče je, da je podjetje odpadke skladiščilo še kje.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?
20. 02. 2022 18.58
Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

Inšpekcija ni ugotovila večjih pomanjkljivosti pri govejem mesu Izbrana kakovost Slovenije
18. 02. 2022 16.54
Uprava za varno hrano v inšpekcijskem nadzoru preverjanja izpolnjevanja zahtev za stegno govejega mesa, ki jih določa shema Izbrana kakovost Slovenije, v veleprodaji in maloprodaji trgovskih verig Spar in Tuš ni ugotovila večjih slabosti. Preverjali so sledljivosti med obrati, ustreznost označevanja, vodenje evidenc in upoštevanje zahtev iz veljavne specifikacije za shemo za goveje meso. Nekaj je bilo tudi neskladnosti, denimo v nekaj primerih so bile izjave rejcev goveda o načinu vzreje nepravilne ali nepopolne.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00
V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Dvakrat negativen test, po pravilnem odvzemu pa pozitiven: Kdo nadzoruje izvajalce?
03. 02. 2022 08.43
Naša bralka je bila po pozitivnem samotestiranju in ob pojavu vseh simptomov presenečena, ko ji je test pri enem izmed izvajalcev hitrega testiranja pokazal negativen rezultat. Ker so ji, kot opisuje, bris odvzeli le na pol in ne v skladu z navodili, ki jih pozna, saj je zaposlena v zdravstvu, se je odpravila do drugega testirnega mesta, kjer se je zgodba ponovila. Ker si ne predstavlja, da bi okužbo širila naprej, je v enem izmed zdravstvenih domov vztrajala pri pravilni izvedbi testa in rezultat je bil pozitiven. Ali sploh poteka nadzor nad izvajalci hitrega testiranja, smo vprašali Ministrstvo za zdravje, ki odgovarja, da je to, kljub temu da iz proračuna za hitro testiranje na dan v povprečju namenimo 180.560,17 evra, odgovornost posameznega izvajalca. S podatki o nepravilnostih pri odvzemu brisa pa ne razpolagajo.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00
Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Gozdovi – politični fevd?
30. 01. 2022 07.02
Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

Trgovina s psi je postala industrija
29. 01. 2022 07.00
Ste si tudi vi med covidom zaželeli kužka? Povpraševanje je bilo izjemno, cene mladičkov so šle v nebo, psa z rodovnikom oziroma preverjenim poreklom je bilo težko kupiti. Medtem pa na kupce prežijo izurjeni prevaranti, ki v Slovenijo – najpogosteje čez Balkanski polotok – vozijo kužke s pasjih farm. Tam imajo samice zaprte v kletkah, ves čas so breje. Ko so tako izčrpane, da ne morejo več kotiti, se jih znebijo. Takšni kužki pa so brez dokumentov in po vsej verjetnosti hudo bolni. Društva in veterinarji opozarjajo. Kaj dela policija, kaj inšpekcija? Je to kriminal?

Inšpekcija pri nadzoru govejega mesa Izbrane kakovosti za zdaj ni ugotovila nepravilnosti
26. 01. 2022 14.07
Več organizacij kmetov je v preteklih tednih izrazilo nestrinjanje z načinom ponudbe mesa, saj naj bi dva trgovca goveje stegno z oznako Izbrana kakovost (IK) ponujala po izredno nizki ceni, po kateri tako kakovostnega mesa ni mogoče pridelati. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zato uvedla inšpekcijske postopke. Pri sledljivosti in označevanju mesa ni bilo ugotovljenih nepravilnosti, izračun masnega toka pa zaradi velike količine podatkov še poteka.

Vrhovni sodnik Branko Masleša pokazal diplomo in pojasnil vse o svoji izobrazbi
26. 01. 2022 09.14
Branko Masleša je svojo kariero začel kot sodnik na koprskem sodišču leta 1980. Sodnik je 42 let, od tega je na Vrhovnem sodišču zaposlen že 22 let, zdaj kot vodja kazenskega oddelka. Trenutno je najstarejši sodnik, ki pa se bo že jeseni upokojil. Šest let je bil tudi predsednik Vrhovnega sodišča. Decembra lani se je na spletnih portalih, ki jih obvladuje vladajoča politika, lansirala zgodba, da vrhovni sodnik in nekdanji predsednik Vrhovnega sodišča Branko Masleša nima ustrezne izobrazbe, diplome in pravosodnega izpita.

Uveden prekrškovni postopek zaradi ravnanja z živalmi v Košakih
18. 01. 2022 12.22
Inšpekcijski postopek zaradi domnevno neustreznega ravnanja v mariborski klavnici Košaki TMI je še v teku, so povedali v Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Je bil pa uveden prekrškovni postopek zaradi kršitev zaščite živali pri zakolu zoper podjetje in njegovo odgovorno osebo ter dva zaposlena.

V četrtek 4069 okužb, od ponedeljka karantene sedemdnevne
07. 01. 2022 09.42
Od ponedeljka bodo karantene trajale le še sedem in ne več deset dni, prav tako so med izjemami polno cepljeni in preboleli. Pristojni so sicer ob 11.016 opravljenih testih PCR v četrtek potrdili 4069 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Vladni podatki razkrivajo, da se zaradi okužbe z novim koronavirusom v bolnišnicah zdravi 547 oseb, tri manj kot dan prej. Prav tako je nižje število bolnikov na intenzivni negi.

Inšpektorji v Kopru znova zaprli praznične stojnice
30. 12. 2021 11.11
Sinoči so gostinske obrate na Titovem trgu v Kopru znova obiskale inšpekcijske službe in jim prepovedale obratovanje. Gre že za drugo zaprtje v zadnjih tednih. Direktorica zavoda Mojca Vojska je dejala, da so nad odločitvami inšpekcije vsak teden bolj začudeni.

Inšpektorat ugotovil še 36 primerov cepljenja mladoletnih z vektorskimi cepivi
23. 12. 2021 16.46
Zdravstveni inšpektorat je ugotovil še 36 primerov cepljenja mladoletnih z vektorskimi cepivi, ki so jih v obravnavo odstopili zdravniški zbornici. Med 13. do 19. decembrom so inšpektorji pri nadzoru ukrepov, povezanih z obvladovanjem epidemije covida-19 sicer izrekli za 61.800 evrov glob, od tega 38.200 evrov zaradi nespoštovanja pogoja PCT.

Trgovci s polic umaknili izdelke klavnice Košaki
21. 12. 2021 18.55
Po razkritju posnetkov neprimernega ravnanja z živalmi v mariborski klavnici Košaki in uvedbi inšpekcijskega nadzora se odzivajo tudi trgovci. Spar Slovenija je izdelke tega dobavitelja začasno umaknil iz svoje ponudbe, Hofer in Tuš sta začasno prekinila njihovo dobavo. Iz Mercatorja, Lidla in trgovin Jager pa so sporočili, da izdelkov te klavnice že sicer ne prodajajo. Uprava za varno hrano je inšpekcijski nadzor v klavnici uvedla takoj po objavi posnetkov surovega ravnanja z živalmi.

Inšpektorji zaradi neupoštevanja pogoja PCT izrekli za 42.400 evrov glob
18. 12. 2021 15.07
V obdobju med 6. in 12. decembrom 2021 so inšpekcijski organi skupno opravili 9568 nadzorov, vezanih na koronske ukrepe. Skupna vrednost izrečenih glob je znašala 65.800 evrov, od tega so za 42.400 evrov glob inšpektorji izrekli zaradi neupoštevanja pogoja PCT, so sporočili z Ministrstva za zdravje.

Med zaposlenimi v klavnicah pogosta posttravmatska stresna motnja
17. 12. 2021 18.41
Po razkritju pretresljivih posnetkov iz klavnice Košaki, ko je direktor klavnice Svarun Udovič priznal, da v svojih prizadevanjih niso vedno v celoti uspešni in da takšna dejanja zaposlenih obžalujejo, se je na prizore odzvala tudi Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Sporočajo, da se je postopek inšpekcijskega nadzora začel, a za katere prekrške gre, niso želeli razkriti. Ker so posnetki sprožili veliko ogorčenja, se postavlja vprašanje, kako delo v klavnicah vpliva na človeka, ki se vsak dan srečuje s smrtjo, tako, kot se mesarji.

Preiskava klavnice Košaki zaradi posnetkov mučenja živali že v teku
16. 12. 2021 18.49
Košaki TMI, ki upravljajo z eno največjih sodobnih klavnic v Sloveniji, se javnosti in potrošnikom predstavljajo s sloganom "Ustvarjeno s polno mero ljubezni". Vendar na skrivaj pridobljeni posnetki jasno pokažejo, da za zidovi njihove klavnice živali ljubezni nikakor niso deležne. Po prašičji aferi na farmi podjetja Ljutomerčan, kjer so aktivisti društva AETP razkrili posnetke, v kakšnih razmerah živali živijo, pa čeprav inšpekcija takrat na farmi ni zaznala večjih kršitev, so zdaj objavili nove pretresljive posnetke, kjer v klavnici Košaki mesarji na klavni liniji domače živali tepejo, na njih kričijo in jih zbadajo z električnimi palicami, celo po glavi.

Kje je kanja, ki naj bi bila ujeta v živalskem parku in jo išče tudi inšpekcija?
15. 12. 2021 19.01
Tožilci, inšpektorji in policisti – vsi se v zadnjih tednih ukvarjajo z bizarnim primerom domnevno ujete ptice v primeru "kanje ni, včasih pa je na veji". Ta obravnava zaščiteno vrsto ptice, ki naj bi jo imel velik ljubitelj živali Jože Rožmanec nezakonito zaprto v svojem živalskem parku, kjer zavrženim živalim nudi zatočišče.

Gostinec lahko prodaja kjer koli razen na Pogačarjevem trgu
14. 12. 2021 19.23
Inšpektorji so zapečatili še mobilne gostinske hišice na ljubljanskem Pogačarjevem trgu. Dva inšpektorja sta lastniku vseh treh stojnic na kolesih izročila v roke odločbo, zato je moral prikolice takoj zapreti. Gostincu ni jasno, zakaj sta mu prepovedala zgolj in le obratovanje na Pogačarjevem trgu. Glede na izrek, lahko mirno prodaja na kateri koli drugi lokaciji.

Inšpekcija praznične hiške zaprla v Kopru in Mariboru, gostinci ogorčeni
13. 12. 2021 10.25
Z vladnim odlokom, ki je posegel v ponujanje hrane in pijače na stojnicah, so praznični sejmi spremenili svojo podobo. Zaradi obiska inšpekcije so konec tedna ostale zaprte tudi hiške na Titovem trgu v Kopru. Ponudniki so ogorčeni, saj so gostinsko dejavnost izvajali v sedečem režimu med 5. in 22. uro, prav tako ne gre za sejemsko dejavnost, zato ne razumejo, zakaj zaprtje. Hiške pa so po inšpekcijskem nadzoru in izdani ustni prepovedi opravljanja dejavnosti zaprli tudi gostinci v Mariboru. Predstavnik Finančne uprave RS (Furs) Marjan Maček in v. d. glavne tržne inšpektorice Martina Gašperlin sta na vladni novinarski konferenci sicer zatrdila, da se pogoj PCT vse bolj uveljavlja, zmanjšuje se tudi delež nadzorov, pri katerih so bile ugotovljene nepravilnosti.

V Mariboru znova odprli stojnice s toplimi napitki. 'Zaprtje hišk v Ljubljani nezakonito'
10. 12. 2021 16.18
Medtem ko so inšpektorji v četrtek zaprli stojnice na ljubljanskem Pogačarjevem trgu, pa so nekatere v Mariboru po krajši zaustavitvi zdaj znova odprli. Štirje mariborski ponudniki so na Trgu Leona Štuklja pred stojnice postavili mize s stoli ter obiskovalcem ob izpolnjevanju pogoja PCT znova ponudili pijačo. Na Grajskem trgu so sicer stojnice brez prekinitve ostale odprte. Ljubljanske hiške medtem ostajajo zapečatene. Ljubljanski gostinci trakov, s katerimi so inšpektorji Furs na Pogačarjevem trgu zapečatili stojnice, še niso umaknili, so pa najeli odvetnico. Ta sporoča, da je zaprtje hišk nezakonito, najemniki stojnic da so del tržnice in ne sejma, kot je zapisala inšpekcija.

Trend so postale naravne smrečice, a tuje, ne slovenske
10. 12. 2021 12.32
V prazničnem času domove krasimo tudi z okrasnimi smrečicami, vedno raje z naravnimi. Posekana gozdna drevesca iz slovenskih gozdov, namenjena za okras in praznovanje, morajo biti v letošnjem decembru med prodajo označena z nalepko rumene barve, na kateri je letnica 2021. Njihovo pridobivanje iz gozdnih površin usmerja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) na naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih, nadzor pa vrši gozdarska inšpekcija. Ob tem pa na pristojnem ministrstvu opozarjajo, da je treba za drevesce poskrbeti tudi po koncu praznikov - treba ga je pravilno odložiti ali pa skuriti v peči.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'
03. 12. 2021 09.23
Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Pazite se morebitnih goljufov
30. 11. 2021 13.18
Policija vsako leto obravnava od 100 do 200 posameznikov, ki brez dovoljenj zbirajo prostovoljne prispevke, pogosto pod pretvezo, da so predstavniki že uveljavljenih humanitarnih organizacij. Enega izmed njih so v društvu Viljem Julijan že v nekaj urah uspeli izslediti kar s pomočjo družbenih omrežij. Precej nenavadna pa je tudi poteza učitelja in predsednika SD Mežiške doline, ki je nedavno ustanovil kar dve društvi s skoraj identičnima imenoma kot Humanitarček in Društvo za nenasilno komunikacijo. Ali je res šlo za napako ali je za tem še kaj drugega, že preiskujeta upravna inšpekcija in Policija.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'
27. 11. 2021 07.00
11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.