Inšpekcija

Salmonelo po hotelu na Malem Lošinju raznesli zaposleni

16. 08. 2024 18.03

Znanih je več podrobnosti o množični zastrupitvi v znanem družinskem hotelu na Malem Lošinju, o kateri smo poročali prejšnji teden. Okužba s salmonelo je bila potrjena pri več kot 70 gostih, med katerimi so bili tudi Slovenci. Analiza vzorcev hrane, bazenske vode in brisov s površin je pokazala neoporečne rezultate, so pa pri 17 zaposlenih potrdili, da so prenašalci. Z delovnega mesta so jih že umaknili, novih primerov okužb niso zabeležili, hotel pa je znova poln.

Policisti s psi in droni iskali kršitelje, ki motorna vozila vozijo v naravi

16. 08. 2024 14.14

Policisti PU Koper so v letošnjem letu ugotovili 20 prekrškov, povezanih z nedovoljeno vožnjo z motornimi vozili v naravnem okolju, in štiri prekrške nespoštovanja režima vožnje na gozdnih cestah. Poostren nadzor so izvedli tudi v četrtek in poudarili, da bodo takšne nadzore še izvajali.

'Mojito man' dobil obisk inšpekcije: konec koktajlov na čolničku

26. 07. 2024 12.26

Turisti v Damlaciji, ki jih je pot zanesla v bližino Šolte, so se v vročih poletnih dneh veselili osvežitve, ki so je bili deležni z malega čolnička. Na njem je Italijan namreč postavil točilni pult in mešal hladne koktejle. Zdaj pa ga je obiskala inšpekcija in mu pojasnila, da to, kar počne, ni povsem v skladu z zakonom. Zdaj je jezen in razmišlja o selitvi na Kubo.

Grozljivka v Litiji: gradbena inšpekcija ustavila postopek glede vodomerne postaje

26. 07. 2024 06.00

Dan po naših razkritjih o grozljivki, ki jo v domači hiši že skoraj leto dni doživljata Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne, ju je gradbena inšpektorica obvestila, da postopek glede nevzdrževane vodomerne postaje končuje. Zakaj? Ugotovila je, da je lanska ujma zid, nad katerim stojita vodomerna postaja in njuna hiša, tako hudo poškodovala, da ga je treba sanirati kot posledico naravne nesreče. Za to pa inšpekcija ni pristojna, ampak država, ki je sprejela zakon glede odprave posledic poplav. A ključno vprašanje ostaja odprto: kdo je lastnik zidu in kdaj bo saniran? Zlatko in Darja težko čakata kdaj bo rešen njun dom.

So pod oznako Izbrana kakovost Slovenija prodajali tuja jabolka?

25. 07. 2024 10.57

Potem ko je uprava za varno hrano konec junija opozorila na prisotnost pesticida fenpiroksimat v vzorcu jabolk, ki so bila v trgovinah na prodaj pod oznako Izbrana kakovost Slovenija, se zdaj poraja dvom o njihovem poreklu. Ta pesticid se v Sloveniji ne sme uporabljati na jablanah, dotična jabolka pa bi lahko bila dejansko s Poljske. Iz Sadjarstva Slom so v odzivu zapisali, da bi bilo lahko vzrokov za ugotovljeno aktivno snov več. Od napak pri sortiranju in pakiranju jabolk v zaboje, kontaminacije ali da vzorec odvzetih jabolk sploh ni njihov.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Policija zaradi smrti sedemmesečne dojenčice ovadila eno osebo

11. 07. 2024 19.18

Februarja letos je našo državo pretresla novica o smrti sedemmesečne dojenčice z Goričkega. Ker je nenadoma postala neodzivna in je nehala dihati, so jo z rešilcem odpeljali na urgenco v Mursko Soboto, a je kljub oživljanju umrla. Primer sta takoj začeli preiskovati socialna inšpekcija, ki nepravilnosti pri delu centra za socialno delo ni zaznala, in Policija.

Inšpektorji na tržnicah in stojnicah ugotovili več nepravilnosti

10. 07. 2024 11.05

Inšpektorat RS za kmetijstvo je minuli petek in soboto opravil skupno 36 nadzorov glede izpolnjevanja pogojev pri prodaji kmetijskih pridelkov na tržnicah. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pa je od spomladi do 10. julija izvedla 87 pregledov stojnic s svežim sadjem in zelenjavo. Oboji so ugotovili več kršitev.

Po hitrem postopku sprejeli spremembe, opozicija protestno odšla

01. 07. 2024 21.52

Ljubljanski mestni svetniki so na seji po hitrem postopku sprejeli predlog sprememb in dopolnitev odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Opozicijski svetniki so po razpravi o tem zapustili sejo, svetnica Jasminka Dedić pa je napovedala vložitev občinskega referenduma.

Rezultati nadzora: na trgu tudi stara semena, iz katerih ne bo vzklilo nič

21. 06. 2024 07.00

Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (IVHVVR) tudi v letošnjem letu spremlja označevanje in kakovost semena zelenjadnic na trgu. V okviru kontrole je bila neskladna četrtina vzorcev, razlog za neskladje pa je bila preslaba kalivost, povezana s starostjo semena. Pri semenih solate ljubljanske ledenke so ugotovili celo ničodstotno kalivost, kar pomeni, da iz takega semena ne bo vzklilo prav nič.

Kmet, ki so mu nezakonito odvzeli govedo, zahteva 35.000 evrov odškodnine

07. 06. 2024 06.00

Odvzem goveda s kmetije Možgan je novembra lani odredila inšpektorica Danuša Štiglic, ker živali po njeni oceni niso imele ustreznih pogojev za bivanje in krmljenje ter dostopa do čiste vode. Po pritožbi kmeta je bila njena odločba razveljavljena, krave so vrnili Možganu, ki pa je nato zatrjeval, da so te v slabšem stanju, kot so bile, ko so jih odvzeli.

Inšpekcijske odločbe: skrbniki medvedov ne smejo več prikazovati javnosti

27. 05. 2024 14.11

Inšpekcijski nadzori Inšpektorata RS za naravne vire in prostor iz marca in aprila so pokazali, da so medvedi v ujetništvu, za katere so bila izdana dovoljenja za zadrževanje v ujetništvu do naravne smrti, v dobrem stanju. So pa inšpektorji ugotovili nekaj kršitev, za katere so izdali inšpekcijske odločbe. Eden od skrbnikov mora povečati bazen v ogradi, trije pa morajo prenehati s prikazovanjem medveda javnosti.

Gradbeni inšpektorji odkrili 25 nedovoljenih objektov

22. 05. 2024 16.08

Gradbeni inšpektorji so v usmerjeni akciji nadzorov nad objekti v gradnji, ki so jo izvedli med februarjem in majem, odkrili 25 nedovoljenih objektov. Skupaj so izvedli 176 pregledov ter uvedli 121 postopkov. Izdali so eno prekrškovno odločbo v skupni višini izrečene globe 2000 evrov, so sporočili z inšpektorata.

Po razkritju nepravilnosti v Medicorju prestavili več operacij na srcu

21. 05. 2024 20.05

Po razkritju nepravilnosti je moral izolski Medicinski center Medicor, sicer največja zasebna bolnišnica pri nas, prestaviti več operacij na srcu, ker je zdravstvena inšpekcija prepovedala samostojno delo desetim medicinskim sestram in tehnikom, ki nimajo vseh potrebnih dovoljenj. Medicor je eden od treh slovenskih centrov za kirurgijo srca in ožilja, četrtega zdaj napovedujejo v SB Celje. Temu pa odločno nasprotujejo v ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral

20. 05. 2024 06.16

Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo

17. 05. 2024 06.40

Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Alge in madež na Savi Dolinki: Jeseniška komunala očitke zavrača

07. 05. 2024 08.27

Javno komunalno podjetje iz Jesenic je od lanskega poletja iz čistilne naprave v Savo Dolinko večkrat izpustilo odpadne vode temne barve in vonja po detergentih, opozarja Društvo za varstvo okolja Bled. To bi lahko bil razlog, da so v akumulacijskem jezeru Moste zacvetele alge in povzročile rjav madež. "Centralna čistilna naprava Jesenice obratuje v okviru zakonsko določenih parametrov in v skladu z veljavnimi predpisi," na očitke odgovarjajo v Javnem komunalnem podjetju Jesenice.

Temna barva Save Dolinke prestrašila prebivalce

06. 05. 2024 16.56

Na Savi Dolinki se je na območju Jesenic in Žirovnice v teh dneh pojavil velik temen madež, ki je povzročil skrbi med občani. Kot so po analizi vzorca vode ugotovili strokovnjaki, gre za namnožene planktonske dinofitske alge. Ob tem so pojasnili, da gre za naraven pojav, ki ne predstavlja grožnje za zdravje ljudi in živali.

Lovec ustrelil prestrašeno srno v izolski ladjedelnici, zdaj prejema grožnje

16. 04. 2024 11.07

Sredi izolske ladjedelnice se je v ponedeljek znašla mlada srna in prestrašena iskala varen izhod. Delavci so na pomoč poklicali lovsko družino z namenom, da bi jo spravili na varno, a je lovec žival na kraju ustrelil. V Lovski zvezi Slovenije pravijo, da je lovec ravnal v skladu z zakonom in da je pridobil dovoljenje za odstrel. Lovec pa je inšpektorico obvestil, da je postal tarča neprimernih in žaljivih komentarjev v javnosti ter groženj. Policisti medtem v povezavi z dogodkom zbirajo obvestila in dokaze za potrditev suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti.

'Inšpekcija za delo je čedalje bolj namenjena sama sebi'

15. 04. 2024 18.28

Kaj se dogaja v instituciji, ki bi morala biti zgled vsem, predvsem delodajalcem? Inšpektorat za delo naj bi v slabem letu in pol zapustilo kar 27 zaposlenih, domnevno med drugim tudi zaradi slabih odnosov in mobinga. Po pričevanju zaposlenih naj bi dolgoletna uslužbenka v finančni službi inšpektorata verbalno trpinčila več sodelavcev. Domnevno naj bi jim nenehno pošiljala elektronska sporočila, z njimi naj bi komunicirala žaljivo in z neprimerno glasnim tonom pred drugimi uslužbenci. Na to naj bi zaposleni opozorili kadrovsko službo in predstojnico Katjo Čoh Kragolnik, a brez večjega uspeha.

Na inšpektoratu za delo val odpovedi: krivi mobing in slabi odnosi?

14. 04. 2024 10.18

Inšpektorat za delo je zajel val odpovedi, od januarja lani se je poslovilo 27 zaposlenih, domnevno tudi zaradi mobinga in slabih odnosov. Na ministrstvu za delo so z odzivi skopi, pojasnili so le, da so s tamkajšnjimi razmerami seznanjeni. Naj bi se pa glavni inšpektorici za delo Katji Čoh Kragolnik majal stolček.

Inšpekcija: Table z italijanskimi imeni trgov v Kopru neustrezne

05. 04. 2024 12.59

Inšpektorat za kulturo je ugotovil, da so table z italijanskimi zgodovinskimi imeni trgov in ulic v središču Kopra neustrezne. Mestna občina Koper se je pritožila, vendar je odločitev inšpekcije potrdilo tudi ministrstvo za kulturo kot drugostopenjski organ. Na ministrstvu verjamejo, da bodo z občino našli ustrezno rešitev.

Končan nadzor socialne inšpekcije ob smrti sedemmesečnega dojenčka

03. 04. 2024 16.13

Sredi februarja so z reševalnim vozilom v urgentni center Murska Sobota prepeljali sedemmesečnega dojenčka, ki je klub oživljanju umrl. Po več kot mesecu dni je socialna inšpekcija končala nadzor nad delom pomurskega centra za socialno delo. Ugotovili so, da CSD Pomurje pri družini ni prepoznal nobenih elementov nasilja ali zanemarjanja otrok, zaradi katerih bi moral CSD s pomočjo sodišča ukrepati. Je pa CSD družino obravnaval zaradi nerednega šolanja otrok.

Smrt sedemmesečne dojenčice: patronažna služba o rojstvu ni bila obveščena

29. 03. 2024 20.14

Pomurski policisti preiskujejo smrt sedemmesečne dojenčice, ki je umrla nenadoma, kljub oživljanju ji niso mogli pomagati. Zdravniki so sicer pri otroku opazili kahektični, to je oslabel in izčrpan videz, a vzrok smrti še ni znan. Patronažna služba ni bila obveščena ne o nosečnosti ne o rojstvu otroka. Družino je pred tragičnim dogodkom sicer redno spremljal Center za socialno delo, kjer poudarjajo, da ni bilo opaziti, da bi bilo z najmlajšim otrokom kar koli narobe. Nadzor nad delom Centra, ki sicer še ni končan, zdaj izvaja socialna inšpekcija.

Po prihodu v bolnišnico umrl sedemmesečni dojenček, primer preiskuje Policija

28. 03. 2024 16.46

Sredi februarja je bil v urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota v spremstvu staršev pripeljan sedemmesečni dojenček, ki je kljub oživljanju umrl. O nosečnosti ženske in rojstvu otroka v Zdravstvenem domu Murska Sobota niso bili obveščeni, saj starši uradne prijave niso oddali. Primer preiskujeta Policija in socialna inšpekcija.

'Če ga ne bi rešil, bi kot mali preparat krasil mizo nekega poslovneža'

16. 03. 2024 12.49

Po tem, ko so nevladne organizacije pristojne pozvale k preselitvi štirih medvedov, ki trenutno živijo v kletkah, v zavetišča v naravi, podpise k temu pa je prispevalo več tisoč ljudi, smo govorili s skrbniki treh medvedov. Pri nas jim ne manjka nič, pravijo, standardi oskrbe so zagotovljeni, takšnega življenja so navajeni, na nas so navezani in vsaka selitev bi zanje pomenila stres. In še: če teh medvedov ne bi rešili mi, jih danes ne bi bilo.