Inšpekcija

Po razkritju novega primera izkoriščanja delavcev odstopil glavni inšpektor

10. 08. 2022 15.29

Dan po razkritjih izkoriščanja tujih delavcev je odstopil glavni inšpektor za delo Jadranko Grlić. Kot so pojasnili na Inšpektoratu RS za delo, je odstopil zaradi razlikovanja pogledov z vodstvom ministrstva za delo. Možnost menjave na vrhu inšpektorata je sicer pred tem omenil tudi minister Luka Mesec.

Hrvaški novinar umrl zaradi covida-19: Večkrat je klical prvo pomoč, a so ga odpravili

06. 08. 2022 13.50

Po okužbi s covidom-19 je umrl novinar hrvaškega Indexa Vladimir Matijanić. Kot je razkrila njegova partnerica in novinarka Andrea Topić, je Matijanić umrl po tem, ko ga kljub številnim klicem na pomoč niso želeli hospitalizirati v bolnišnici. Zdravstveni minister Vili Beroš je napovedal preiskavo premiera.

Kazensko prijavili Hrvata in Slovenca zaradi napada na novinarko

03. 08. 2022 12.47

Hrvaška policija je zaradi napada na novinarko hrvaške radiotelevizije Majo Sever in sodnico Sandro Artuković vložila kazensko prijavo proti 44-letnemu hrvaškemu državljanu in 56-letnemu državljanu Slovenije, poročajo hrvaški mediji. Novinarko in sodnico naj bi napadel lastnik restavracije, ker sta želeli preveriti, ali gostilna kljub prepovedi obratovanja deluje. Identitete osumljencev hrvaški mediji niso razkrili.

Inšpekcija ni ugotovila špekulacij glede peletov in drv

28. 07. 2022 17.31

Tržni inšpektorat je v nadzoru dobavljivosti peletov, drv, kurilnega olja in lesnih sekancev ter peči na trda goriva ugotovil, da nihče od nadziranih subjektov ne zadržuje blaga v skladiščih iz špekulativnih namenov, pomanjkanje pa da je posledica močno povečanega povpraševanja in omejitve izvoza energentov iz nekaterih držav.

S čigavim denarjem zakonca Šuštar gradita novo elitno vilo?

28. 07. 2022 06.00

Zakonca Šuštar, ki se ju slovenska javnost spomni po hudih obtožbah o suženjskih delovnih in neustreznih higienskih razmerah, kot so jih opisovali nekdanji zaposleni v podjetju Marinblu, gradita elitno vilo na elitni lokaciji. Sume, da sta za gradnjo porabila del evropskih sredstev, ki so bila namenjena izgradnji nove pakirnice, pa je Rosana Šuštar zavrnila.

Koprska svetnica na sejo brez uradnega potrdila, da nima več covida-19

25. 07. 2022 17.00

V redakcijo smo prejeli informacijo, da se je koprska občinska svetnica z Liste Aleša Bržana Mirjam Lemut udeležila občinske seje okužena z novim koronavirusom in s tem ogrožala ostale svetnike. Predstavniki Mestne občine Koper so obtožbo objasnili, češ da je svetnica pred kratkim prebolela covid-19. Lemutova pa je zatrdila, da v času seje ni bila pozitivna, saj da je pred njo opravila dva testa, ki sta pokazala negativen rezultat. Vendar svetnica ni opravila uradnega HAG- ali PCR-testa pri pooblaščenem izvajalcu, ki je osnova za zaključek izolacije. Primer obravnava zdravstvena inšpekcija.

AAG miniranje pri gradnji drugega tira prijavil inšpekciji

15. 07. 2022 16.43

Člani Alpe Adria Green so prepričani, da delavci na območju tunela T2 na platoju Črni Kal ne delajo v zakonskih okvirih, češ da je miniranje premočno in bobni tudi v nočnem času. Miniranje po njihovih navedbah povzroča tudi močno tresenje tal, kar skupaj s hrupom vznemirja tamkajšnje prebivalce in jim prinaša telesno ter duševno obremenitev. V Družbi 2TDK odgovarjajo, da pri gradnji drugega tira spoštujejo vsa priporočila, strokovne kriterije in omejitve ter pri tem v največji možni meri upoštevajo mnenja krajanov in okoljevarstvenih organizacij. Ob tem so zatrdili, da so jih krajani izsiljevali za odškodnine.

V Gradaščici poginile ribe: 'Voda je smrdela, vonj je bil jedek'

13. 07. 2022 07.59

Pristojni so bili v torek obveščeni, da so v potoku Gradaščica v Ljubljani poginile ribe. Po dosedanjih ugotovitvah se je zamašil jašek kanalizacijskega sistema, zaradi česar so se v reko iztekale fekalije. Ribiči Ribiške družine Barje, ki so ribe pobirali iz reke, so prepričani, da pogina rib ni povzročila odpadna fekalna voda, ampak kemikalije. "Voda je strašansko smrdela, vonj je bil jedek, človeka je silil na kašelj," so opisali. Zgroženi so nad onesnaženjem, saj je zaradi njega pomrlo kar šest vrst rib. Kaj to pomeni v številu, za zdaj ne morejo oceniti, saj je mnogo poginulih rib odplavilo v Ljubljanico.

Slovenska podjetja letos večinoma izplačala višje regrese kot lani

05. 07. 2022 09.51

Izplačani regresi so letos večinoma bistveno višji od tistih, izplačanih v letu 2020 in lani, ugotavlja ZSSS. V dejavnostih, kjer je organiziran sindikat, nepravilnosti pri izplačilih niso zaznali, ugotavljajo pa, da se pri regresu znesek pogosto določa tudi v povezavi s težjimi pogoji dela ali kot del nagrade za delovno uspešnost.

Kakšno delovno temperaturo mora zagotoviti delodajalec ob vročinskem valu?

27. 06. 2022 19.14

V teh dneh, ko smo priča visokim temperaturam, se tako v službi kot tudi doma nekateri hladimo s klimo. A delavci na gradbiščih delajo tudi takrat, ko se živo srebro povzpne krepko nad tridesetico. Kaj mora v tem primeru zagotoviti delodajalec? Inšpekcija za delo pravi, da večino prijav kršitev delovnih pogojev v zvezi z vročino ne prejema od delavcev, ki so neposredno izpostavljeni soncu, pač pa od zaposlenih, ki delajo v notranjih prostorih. Tam temperature ne smejo preseči 28 stopinj Celzija. V nasprotnem primeru lahko zaposleni delo tudi odkloni.

Inšpektorji večjih kršitev pri prodajalcih naftnih derivatov niso zaznali

23. 06. 2022 11.58

Glavna tržna inšpektorica Andreja But je predstavila rezultate inšpekcijskega nadzora Tržnega inšpektorata RS nad zaračunavanjem in prodajo goriv, ki ga je inšpektorat izvajal v minulih dneh. Večjih nepravilnosti niso ugotovili, točenje goriva kljub napisu, da je tega zmanjkalo, je bilo posledica tega, da mora v rezervoarju ostati določena količina goriva, je pojasnila inšpektorica. Na enem od bencinskih servisov so ugotovili nespoštovanje z uredbo določene cene, gre za zavezanca, ki je že v preteklosti naredil isti prekršek, je povedala. Ugotovili so tudi, da so potrošniki točili neobičajno velike količine goriva, kar kaže na to, da so ljudje gorivo kupovali na zalogo.

Inšpektorji v podjetju Marinblu ugotovili higiensko-tehnične pomanjkljivosti

17. 06. 2022 08.07

Potem ko je Delavska svetovalnica s pomočjo medijev opozorila na hude kršitve pravic delavcev v podjetjih Marinblu in Selea s Kozine, nepravilnosti pa je že ugotovil tudi inšpektorat za delo, je izredni inšpekcijski pregled v družbi Marinblu opravila tudi uprava za varno hrano. Med drugim je v obratu ugotovila higiensko-tehnične pomanjkljivosti.

Živali se utapljajo v lastnem gnoju, kmetijo obiskala Policija

15. 06. 2022 16.36

Na eni od kmetij v Novi vasi na Blokah govedo v lastnem blatu in urinu trpi že več let, kar so vaščani že večkrat prijavili inšpektoratu. Pa so inšpektorji sploh ukrepali? V ponedeljek so namreč sosedje še zadnji trenutek rešili skotenega telička, ki se je sredi hleva utapljal v gnojnici. Lastnik krav je v sredo zatrjeval, da živali niso v gnoju, inšpektor pa, da večjih odstopanj ni ugotovil in da je vse v mejah normale.

Podjetjema Marinblu in Selea izrečeni prvi ukrepi, vodstvo zanika obtožbe

09. 06. 2022 08.45

V javnosti še vedno odmeva zgodba izkoriščanja delavcev v podjetjih Marinblu in Selea. Vodstvo podjetja je zanikalo, da so delavci podvrženi psihičnim pritiskom in da jih ne plačujejo. Na ministrstvu za delo pa so prepričani, da takšna podjetja nimajo mesta v Sloveniji in obljubljajo, da bodo naredili vse, da se to prekine, delavce pa bodo zaščitil. Predsednica ZSSS Lidija Jerkič pa je odločena, da se ob takih primerih moramo zganiti, saj lahko to sicer postane praksa tudi v drugih podjetjih.

Bi se presajene ledvice v Sloveniji lahko znašle v trgovini z organi?

08. 06. 2022 19.55

Hrvaško zdravstvo pretresa prvi sum trgovine z organi, saj je inšpekcija pri dveh presaditvah ledvic, ki so ju pred tremi leti opravili v zagrebškem kliničnem centru, odkrila kršitev zdravniškega kodeksa. V obeh primerih darovalca nista bila v sorodu z bolnikoma in nista hrvaška državljana. Hrvaška ima praktično enak sistem transplantacijske dejavnosti kot Slovenija. Le da pri nas velja, da se presaditve organov živih darovalcev izvedejo šele, ko ni mogoče zagotoviti organa pokojnika. Kar pa se zgodi le enkrat do dvakrat letno, pojasnjujejo na zavodu Slovenija-transplant. Postopek vedno poteka pod nadzorom zdravnikov, psihologov in etične komisije, pogoji pa so zelo strogi, zato se takšen incident pri nas ne bi mogel zgoditi, zagotavljajo.

Inšpekcijski nadzori na stojnicah: Je hrana bolj kakovostna?

08. 06. 2022 16.30

Skoraj dnevno poročamo, da se hrana draži, tudi kot posledica vojne v Ukrajini. A že pred tem smo opazili razlike v cenah hrane, denimo na stojnicah sta bila sadje in zelenjava vedno dražja kot v trgovini, a smo bili za to zaradi kakovosti pripravljeni odšteti več. Pa je hrana na stojnicah res bolj kakovostna?

Izkoriščanje delavcev na Kozini: Ne le delovni pogoji, težava so tudi higienski standardi

08. 06. 2022 09.30

Delavska svetovalnica je minuli teden na koprsko tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper podjetji Marinblu in Selea zaradi suma kršenja pravic delavcem. Zaposlene v podjetjih v lasti družine nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja silijo tudi v 40 ur neprekinjenega dela, stalno pa jih nadzirajo kamere.

Sum na trgovino z organi v zagrebškem KBC

07. 06. 2022 17.23

V zagrebškem kliničnem centru (KBC) je inšpekcija Ministrstva za zdravje ugotovila kršitve Kodeksa medicinske etike in deontologije v dveh primerih presaditve ledvic, ki sta bili leta 2019 opravljeni v KBC. Inšpekcija je zaradi suma o trgovini z organi primer v nadaljnjo obravnavo predala Hrvaški zdravniški zbornici in Državnemu sodišču, izdala pa je tudi začasno prepoved presaditve organov, v primerih, ko živi darovalec ni znan.

Zagrebška bolnišnica kršila pravice Čavajde, v Osijeku pa 'pozabili' opraviti splav

02. 06. 2022 14.29

Zdravstvena inšpekcija na Hrvaškem je uvedla postopek proti bolnišnici Sveti Duh zaradi kršenja pravic Mirele Čavajda, ker ni prejela informacij o odločitvi glede njene zahteve za prekinitev nosečnosti, so za hrvaško tiskovno agencijo Hina potrdili na ministrstvu za zdravstvo. Hrvaško javnost ta teden vznemirja še en primer, povezan s splavom.

Pod lupo inšpektorjev zaradi sadre tudi štajerska kmetija

01. 06. 2022 14.23

Poleg kriminalistov in okoljskega inšpektorata analizirata in ugotavljata posledice nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Slednji je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega jih je 22 na Koroškem, eno na Štajerskem.

Zavrženi mačji mladiči v smeteh, vrečah, grmovju

29. 05. 2022 20.27

Prizori mačjih mladičev, ki jih ljudje odvržejo v zabojnike za smeti, plastične vrečke ali grmovje, polnijo družbena omrežja. Pričela se je namreč sezona mladičev. Objavljajo jih društva, institucije in posamezniki, ki pomagajo nebogljenim živalim, saj želijo opozoriti, kako krut je lahko človek in da to ni prav. Niti po zakonu ne, saj je Slovenija leta 2020 zakonsko potrdila, da živali niso stvari, ampak čuteča živa bitja. Če poenostavimo, to pomeni, da morajo biti skrbniki do njih odgovorni in jim ne smejo povzročati nerazumnega, nepotrebnega trpljenja. Odstopanje od tega velja za mučenje živali, ki se lahko kaznuje, opominja stroka. Ena od obveznosti skrbnikov je tudi sterilizacija ali kastracija mačk, ki preprečuje kotitev neželenih mladičev.

Hrvaški gostinci prejeli odloke, da dolgujejo več kot pol milijona davčnega dolga

26. 05. 2022 16.45

Lastniki najbolj znanih restavracij na Hrvaškem so te dni začeli prejemati odloke hrvaške davčne uprave, po katerih morajo nekateri poravnati tudi do štiri milijone kun (530.000 evrov) davčnega dolga. Davčni nadzor bo, po poročanju hrvaških medijev, doletel vse restavracije z visokimi prihodki. Inšpekcija je namreč ocenila, da je bil strošek živil v končni ceni obroka pri nekaterih gostincih višji od 40 odstotkov.

Po hrupnem zbiranju avtomobilov v Planici Policija v poostren nadzor

20. 05. 2022 17.25

Policija pri nadaljnji preiskavi dogajanja v Planici, kjer se je prejšnji konec tedna v večernih urah zbralo večje število avtomobilistov in povzročalo hrup, ni ugotovila elementov javnega zbiranja. Bodo pa policisti poostreno nadzirali tudi ta segment.

Policisti zasačili romunskega voznika, ki je prevažal 34 pasjih mladičev

14. 05. 2022 19.53

Pomurski policisti so konec aprila na avtocestnem postajališču Murska Sobota zasačili romunskega voznika, ki je v avtomobilu prevažal kar 34 pasjih mladičev. Živali so bile stlačene v škatle, v nevzdržnih razmerah na dolgi poti iz Romunije. Najverjetneje gre za mladiče s pasjih farm. Veterinarska inšpekcija jih je odvzela in jih namestila v zavetišče Mala hiša. Potem ko so jih tam ustrezno oskrbeli, zdaj iščejo nove domove. Zanimanje zanje je ogromno.

Po požaru v Belinki izredni inšpekcijski nadzor

10. 05. 2022 16.50

V ponedeljkovem požaru v obratu Belinke Perkemije v ljubljanskem Šentjakobu je zgorelo okoli tri kubične metre delovne raztopine, ki se je v času dogodka nahajala v pralnem stolpu, je pokazal izredni inšpekcijski nadzor. Analiza vzrokov nesreče še poteka, prav tako odvzetega vzorca vode.

'Okrašeni' plakati: 'Če bi volitve kar koli spremenile, bi bile prepovedane'

22. 04. 2022 08.09

Napovedi pred začetkom letošnje predvolilne kampanje za parlamentarne volitve so kazale na oster spopad političnih strank, gibanj, civilnih iniciativ in družbeno angažiranih posameznikov. Politična in ideološka nasprotja so tudi del ulične folklore, ki se med drugim izraža s popisovanjem in uničevanjem predvolilnih plakatov. Kljub napovedim, da bo šlo tokrat "na nož", pa je vsaj na ljubljanskih ulicah letos videti manj poškodovanih oglasov političnih strank in kandidatov. Toda tudi tokrat ne manjka ostrih sporočil politikom, čeprav službe redno skrbijo za 'restavracijo' strankarskih oglasov.

Lastniki zemljišč morajo kupe sadre odstraniti v treh tednih

21. 04. 2022 15.49

Šest lastnikov zemljišč na Koroškem je že prevzelo odločbe, ki jim jih je v zvezi s kupi sadre prejšnji teden izdala okoljska inšpekcija. Kupe morajo odstraniti v 21 dneh po prevzemu odločb in material oddati pooblaščenemu zbiralcu odpadkov. Na slovenjgraški občini medtem od pristojnih pričakujejo akcijski načrt.

Okoljska inšpekcija zaradi bele snovi na njivah izdala sedem odločb, tudi Steklarni Rogaška

15. 04. 2022 18.34

Inšpektorici inšpektorata za okolje in prostor sta zaradi nezakonito odloženega belega materiala, ki ni namenjen gnojenju kmetijskih površin, na zemljiščih v občinah Dravograd in Slovenj Gradec izdali sedem ureditvenih odločb. Med drugim je bila zaradi ugotovljenih pomanjkljivosti izdana tudi Steklarni Rogaška, so sporočili iz inšpektorata.

Podgoršek zavrnil obtožbe, da želijo posekati kar četrtino državnih gozdov

11. 04. 2022 11.41

Potem ko je ministrstvo potrdilo namero o spremembi namembnosti gozdov, je bilo slišati več nasprotovanj podpisu, saj naj bi to prineslo masovni posek gozda. Te očitke je kmetijski minister Jože Podgoršek znova zavrnil in pojasnil, da je namen dodatka izenačitev pogojev krčitve gozda na državnih in zasebnih zemljiščih. Organizacije CIPRA Slovenija, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), Focus in Umanotera so vlado sicer pozvale, naj takoj ustavi vse postopke, ki bodo privedli do masovnega poseka gozda, ter odpre široko strokovno in javno razpravo.

Na Koroškem zaradi sadre pod lupo inšpekcije že 21 kmetij

05. 04. 2022 15.16

Inšpekcijske službe so v nadzor zaradi suma posipanja odpadne sadre na kmetijske površine v občinah Slovenj Gradec, Dravograd in Mislinja vključile 21 kmetij s skupaj 60 hektarji kmetijskih zemljišč, na katerih naj bi uporabili okoli 510 ton omenjene bele snovi. Od kod sadra prihaja, za zdaj še ugotavljajo.