Inšpektorji

S Pametnim inšpektorjem bodo tržni inšpektorji delali hitreje in bolj pošteno
09. 02. 2017 19.03
V prihodnjih mesecih naj bi zaživela aplikacija Pametni inšpektor, v katero bodo inšpektorji že na terenu vnesli podatke z inšpekcijskega pregleda, ta pa jim bo takoj povedala, ali podjetje krši zakon. Delo inšpektorjev bo tako bolj objektivno, saj različnega tolmačenja zakonov ne bo več. Hkrati bo aplikacija v pomoč podjetnikom, ki bodo lahko sami preverjali, ali poslujejo v skladu s predpisi.

Veterinarji v imenu živali: Tudi nas lahko zebe
19. 01. 2017 06.30
Mrzlo vreme ne povzroča težav le ljudem, zaradi tega trpijo tudi živali. "Tudi nas lahko zebe," v imenu živali zato sporočajo veterinarski inšpektorji, ki so v šestih dneh dobili kar 41 prijav o premraženih in neprimerno oskrbljenih tako rejnih kot hišnih živali. Če je vaša odeja na domačem kavču odslužila svojemu namenu, jo lahko podarite zavetišču za živali.

Gradite na črno? Lani so inšpektorji odkrili 134 nedovoljenih gradenj, na preži bodo tudi letos
08. 01. 2017 11.28
Gradbena inšpekcija je v koordinirani akciji od lanskega marca do decembra odkrila 134 nedovoljenih gradenj. Sodelovalo je kar 60 gradbenih inšpektorjev, ti so odprli skupno 612 postopkov.

Nadzor nad pekarnami: eno trajno zaprli, štirim začasna prepoved
06. 12. 2016 14.58
Ostanki škodljivcev, umazane košarice za kruh, zamaščeni pulti, iztaknjene, zamaščene vtičnice - vse to so odkrili inšpektorji Urada za varno hrano pri letošnjem nadzoru pekarn. Od 120 pregledanih pekarn jih je bilo le 27 brez večjih napak. Eno pekarno na Štajerskem so trajno zaprli, štirim so začasno prepovedali obratovanje.

Sporne češnje kupoval na italijanskih tržnicah in jih dostavljal slovenskim prodajalcem
30. 11. 2016 17.15
Inšpektorji, ki so pod drobnogled vzeli prodajalce sadja in zelenjave, so poleg številnih nepravilnosti odkrili tudi nekaj nedovoljenih praks. Enega od prodajalcev so zalotili, da je češnje kupoval na veletržnicah v Italiji. Sadje pa je bilo tretirano s fitofarmacevtskim sredstvom, ki je v Sloveniji prepovedano. 17 prodajalcem so začasno prepovedali prodajo.

Inšpektorji proti črnim graditeljem očitno nemočni
29. 11. 2016 17.33
V Sloveniji v zadnjih letih redno odmevajo zgodbe o črnih gradnjah. Marko Jaklič je z zavlačevanjem in izogibanjem sodiščem uspel legalizirati črno gradnjo na Polhograjskem, tudi prestižna sušilnica sadja družine Türk še vedno stoji. Če imate denar in vpliv, se očitno da izigrati zakone in prelisičiti inšpekcijske službe.

Policisti preverjajo voznike, inšpektorji pa, ali v lokalih spoštujejo prepoved prodaje alkohola
07. 11. 2016 15.28
Pred martinovanjem se je začela preventivna akcija 0,0 šofer. Na naših cestah bodo tako poostreno nadzirali voznike, s tem pa želijo zmanjšati število opitih voznikov, hkrati pa nagraditi tiste, ki za volan sedejo trezni. Tokrat se je akciji pridružil tudi Zdravstveni inšpektorat, ki bo izvajal poostren inšpekcijski nadzor tudi v gostinskih lokalih in na javnih prireditvah.

Inšpektorji letos preverili 67 prehranskih dopolnil, število nevarnih narašča
03. 11. 2016 17.45
Zdravstveni inšpektorat je letos preveril vzorce 67 različnih prehranskih dopolnil in kar pet jih je bilo nevarnih. Med temi skoraj vsa povečujejo tako imenovano spolno moč. Opozarjajo, da številke iz leta v leto naraščajo, zato bi morali biti skrajno previdni.

S skrito kamero preverjali, ali prodajalci izdajajo račune
31. 10. 2016 18.48
Inšpektorji Finančne uprave poostreno nadzorujejo prodajalce sveč in rož, predvsem to, ali izdajajo račune. Inšpektorji ugotavljajo, da je kršiteljev, tudi zaradi uvedbe davčnih blagajn, vedno manj. Se pa še vedno najdejo tudi taki, ki računa ne izdajo, kar smo posneli s skrito kamero.

Ker ni izdala računa za peteršilj, dobila 3000 evrov kazni
28. 10. 2016 07.25
Si predstavljate, da zato, ker niste izdali računa za peteršilj, vreden 1,5 evra, dobite kazen v višini 3000 evrov? To se je zgodilo trgovki na tržnici. To je nezaslišana in povsem nesorazmerna kazen za tako majhen znesek, so jasni pravniki, a inšpektorji se branijo, da so se zgolj ravnali, kot določa zakon.

Če boste nabrali preveč kostanja, lahko plačate do 800 evrov kazni
22. 10. 2016 19.19
Kostanj lahko nabiramo tako v državnih kot v zasebnih gozdovih, razen če lastnik tega izrecno ne prepove. Nabrati smemo največ dva kilograma na osebo, če ga več, nas inšpektorji lahko oglobijo. In globa je kar visoka: od 400 do 800 evrov.

Anonimna izpoved obrodila sadove: V Adria Mobilu inšpekcija
07. 06. 2016 19.06
Delovna inšpektorja sta obiskala novomeško Adrio Mobil. Nadzor so napovedali po tem, ko je o domnevno slabih delovnih pogojih v podjetju za našo televizijo pričal eden od delavcev. Inšpektorja sta si vzela več kot tri ure, da ugotovita, ali navedbe držijo. Ena od delavk pa je sporočila, da se delavci o svojih težavah z inšpektorji sploh niso mogli pogovoriti.

Muhe, plesen, škodljivci, mišji iztrebki ... V katerih pekarnah nepravilnosti še niso odpravili?
07. 06. 2016 19.14
Je leto dni po tem, ko so inšpektorji v pekarnah odkrili umazanijo in kaos, kaj drugače? Preverili smo, ali so še vedno umazane, plesnive, ali so kje mišji iztrebki, ali si peki umivajo roke ... Objavljamo tudi seznam pekarn, ki so jih inšpektorji obiskali in jim zaradi ugotovljenih nepravilnosti oz. neskladnosti izdali odločbe.

Odpadajoč omet, zamaščene nape, plesnive stene - to je le nekaj nepravilnosti v kuhinjah vrtcev, šol in domov za ostarele
06. 06. 2016 18.47
Inšpektorji so v 62 vrtcih, šolah in domovih za ostarele odkrili številne nepravilnosti. Kot ugotavljajo, je najslabše v šolskih kuhinjah. V enem izmed domov za ostarele pa so ugotovili, da je ena oseba hkrati previjala in hranila oskrbovance.

Inšpektorji v naših gostilnah našli mišje iztrebke, pokvarjeno meso, hrano nejasnega izvora
05. 06. 2016 19.06
Mišji iztrebki, mrtve muhe, pokvarjeno meso, hrana nejasnega izvora - inšpektorji za varno hrano so bili znova na terenu in znova so v naših gostilnah našli vrsto nepravilnosti in umazanijo. O katerih zgovorno pričajo tudi fotografije. Inšpektorji so kršitve odkrili v kar 280 lokalih, pri 15 gostincih pa je bila higiena tako slaba, da so njihove obrate začasno zaprli.

Ne le za gumb, zdaj boste morali poseči tudi po denarnici
04. 06. 2016 06.00
Bomo za dimnikarske storitve res plačevali kar trikrat več? Tako so prepričani v gospodarski zbornici. Vlada je namreč z novim letom ukinila dimnikarske koncesije in bo po novem dimnikarjem podeljevala licence. Poleg tega pa boste morali sami poklicali dimnikarja, sicer vas bodo inšpektorji lahko kaznovali.

Inšpektorji bodo preverjali, ali sta sadje in zelenjava na tržnicah in ob cestah res slovenska, kot trdijo prodajalci
29. 05. 2016 09.22
Se tudi vam zdi, da je briških češenj toliko, da jih prodajajo na vsakem vogalu? Pa gre res za prave ali nas prodajalci zavajajo? Prav to bodo skušali ugotoviti tudi inšpektorji Ministrstva za kmetijstvo in Uprave za varno hrano, ki bodo poostrili nadzor nad prodajalci sadja in zelenjave na tržnicah in ob cestah. Kmetijski minister Dejan Židan je prepričan, da lahko prevare v prehranski verigi izločimo samo s strogim preganjanjem zlorab.

'Že zaradi samega izgleda ni verjetnosti, da bi potrošnik banano sploh zaužil'
26. 05. 2016 16.50
Na Facebooku so se pojavile fotografije banane, ki ima nenavaden videz, kot da bi bile krvave. Prijavo so prejeli tako policisti kot inšpektorji za hrano. Slednji pravijo, da banane na sliki res niso skladne z minimalnimi zahtevami kakovosti, a da ni verjetno, da je v sadež nekdo vbrizgal kri. Vse kaže, da banane nekje v verigi dobave niso bile ustrezno skladiščene.

Pozeba uničila domače pridelke, na tržnicah pa domače jagode
07. 05. 2016 19.18
Potem ko sta pozeba in sneg vzela veliko domačih pridelkov, so na ljubljanski tržnici prodajali sveže domače slovenske jagode, nabrane neposredno z vrtov. Pa so res? Inšpektorji za varno hrano so lovili preprodajalce in kar nekaj se jih je pomešalo med pridelovalce ...

Domačin: Delavci ne upajo povedati niti, kako jim je ime. Najprej vprašajo šefa
11. 03. 2016 08.56
V eni najobsežnejših akcij pri nas je policija z inšpektorji Finančne uprave na čelu V Loški dolini v lesni industriji razkrinkala pravo mrežo trgovanja in izkoriščanja tujih delavcev. Med drugim naj bi delavci živeli in delali v suženjskih razmerah, nekateri naj bi mesečno dobili le 145 evrov plače. A tudi to ni dovolj, da bi obrat zapečatili, bodo pa napisali številne kazni ter odgovorne najverjetneje prijavili tožilstvu.

Kako je z uporabo davčnih blagajn pri prodajalkah ljubezni?
07. 02. 2016 06.41
S februarjem so začeli davčni inšpektorji strožje nadzirati uporabo davčnih blagajnah, nas pa je zanimalo, kako je z uporabo davčnih blagajn pri prodajalkah ljubezni. Večina prostitutk sicer dela na črno in denar prejema na roko, tako da ne uporabljajo davčnih blagajn.

Davčne blagajne: nič več opozoril, začenja se kaznovanje
28. 01. 2016 18.11
Slovenci, ki na Furs množično pošiljamo račune, mobilno aplikacijo "Preveri račun" pa si je na telefone preneslo že 64 tisoč potrošnikov, smo preverili že več kot 1,6 milijona računov. Do zdaj so inšpektorji na napake le opozarjali, prihodnji teden se začne kaznovanje.

Furs: Naš namen ni kaznovanje kupcev
25. 01. 2016 10.44
Davčni inšpektorji v treh tednih, kar velja nov zakon o davčnem potrjevanju računov, še niso odkrili kupca, ki pri sebi ne bi imel računa, ko je stopil iz poslovnih prostorov. Na Fursu sicer opozarjajo, da inšpektorji račun v vpogled zahtevajo predvsem od tistih, ki računa ne želijo vzeti.

Ker davčnih blagajn nočejo, bodo nehali poslovati z gotovino
11. 01. 2016 11.59
Davčne blagajne največ preglavic povzročajo velikim trgovcem oziroma multinacionalkam. Inšpektorji pa so že kratkem času ugotovili več kršitev. Nekateri so se odločili, da davčnih blagajn nočejo, zato bodo raje nehali poslovati z gotovino. Pri nekaterih zavezancih pa se na računih izpisujejo osebne davčne številke blagajnikov oziroma prodajalcev.

Inšpektorji nad šolske bazarje
02. 01. 2016 10.07
Finančna uprava se je obregnila tudi ob tradicijo na šolah. Te so namreč ob koncu leta pripravljale t.i. šolski bazar z izdelki, ki so jih naredili otroci in njihovi starši. Ker pa so te izdelke prodajali, so inšpektorji šole opozorili, da gre za pridobitniško dejavnost in bi morali zato ravnati po pravilih, ki veljajo v tem primeru.

Z inšpektorji na terenu
30. 12. 2015 18.59
Inšpektorji so šli na teren – bolj preventivno – da spomnijo trgovce, gostince, podjetnike in obrtnike, da imajo še malo časa, da se pripravijo na prihod davčnih blagajn. In kaj so ugorovili?

Delajo nadure in brez počitka. Inšpektorji pišejo kazni, delodajalci pa jih plačujejo in nadaljujejo s kršitvami
09. 12. 2015 15.26
Največ kršitev pri razporejanju delovnega časa in nadurnem delu beležijo v gostinstvu in trgovini. "Inšpektorat je nemočen. Piše kazni, delodajalci pa jih plačajo in nadaljujejo s kršitvami, ker je to zanje ceneje," opozarja generalni sekretar sindikata delavcev trgovine Ladislav Rožič.

Na večini žičnice starejše od 30 let: kako varna so torej naša smučišča?
05. 12. 2015 15.28
Inšpektorji za žičnice in smučišča so lani ugotovili številne pomanjkljivosti, a le v sedmih primerih izrekli kazen. V zadnjih petih letih praktično ni bilo novih investicij. Pri nas raje obnavljamo stare, jih vsakih 5 let razstavimo, prebarvamo, zamenjamo poškodovane dele in postavimo nazaj. Ekipa Inšpektorja je ugotavljala, ali bomo letos smučali varno.

Račun shranite, po novem letu vas lahko inšpektorji povprašajo zanj
01. 12. 2015 17.52
Prvi dan poskusnega obdobja uporabe davčnih blagajn je minil brez težav. Z davčnimi blagajnami sicer nameravajo dacarji pobrati okoli 70 milijonov evrov več davkov letno. Po novem letu pa bodo inšpektorji pozorni tudi do kupcev – pri izhodu iz trgovine ali lokala boste morali pokazati račun. V nasprotnem vas lahko doleti od 20 do 40 evrov globe.

Inšpektorji usklajeno nad medijske hiše
26. 11. 2015 12.53
Inšpektorat za delo in finančna uprava sta v 11 medijskih hišah po vsej Sloveniji izvedla inšpekcijske preglede. Preverjali so ustreznost pogodb z zaposlenimi in poslovnimi partnerji ter ustreznost varstva pri delu.