Inštitut Jožef Stefan

Novo upanje za zmanjšanje nevarnosti
16. 03. 2011 07.32
Delavci v jedrski elektrarni Fukušima poskušajo poškodovane reaktorje hladiti z vodnimi topovi. Nov električni vod, ki bi znova oživil vodne črpalke, je skoraj dokončan, s tem pa se je obudilo tudi upanje, da se nevarnost zmanjšuje.

Nobelova nagrada za najtanjšo in najmočnejšo snov
05. 10. 2010 12.02
Andre Geim in Kostantin Novoselov sta dobitnika Nobelove nagrade za fiziko. Prislužila sta si jo z raziskovanjem grafena, ki bi lahko nadomestil silicijeve polprevodnike.

Slovenski prispevek k razvoju mobilne tehnologije
25. 08. 2010 00.21
Na Institutu Jožef Stefan so prvič zaznali Higgsove valove. Izjemen dosežek pomeni napredek v hitrosti delovanja spominskih elementov pri mobilni tehnologiji.

Ministrski stolčki razdeljeni
11. 11. 2008 13.45
Mandatar za sestavo nove vlade Borut Pahor je predstavil ministrsko ekipo, ki bo skupaj s premierjem štela 19 članov, med njimi bo pet žensk.

Zupan okrcal inštitut
02. 10. 2006 14.23
''Nisem zadovoljen s tem, kar sem slišal. Želim si vaših idej,'' je dejal minister ob obisku Instituta Jožef Stefan.

Zdrahe na IJS
07. 01. 2004 00.00
Ugled Inštituta Jožef Stefan že nekaj mesecev spodkopava afera, ki jo je povzročil spor direktorja z dvema znanstvenikoma. Oba sta v začetku decembra dobila odpoved. Na ministrstvu za znanost pravijo, da se v notranji spor na Inštitutu ne bodo vmešavali, čeprav naj bi se na Inštitutu igrali z državnim denarjem.

V rudniku Benica ni nevarnosti
16. 10. 2002 00.00
V Benici pri Lendavi so strokovnjaki inštituta Jožef Stefan vzeli in analizirali vzorce vode iz potopljenega rudnika premoga. S tem so želeli pomiriti domačine, med katerimi se že trinajst let širijo govorice, da so jim podtaknili nevarne odpadke.

IJS lani zaslužil 5 milijard tolarjev
28. 10. 2001 00.00
Institut Jožef Stefan je lani za 483 projektov dobil skoraj pet milijard tolarjev, kar je za tri odstotke več kot leto pred tem.

Otvoritev SZI na Dunaju
20. 03. 2001 00.00
Na Dunaju bo danes slavnostna akademija ob otvoritvi Slovenskega znanstvenega inštituta (SZI). Akademije z naslovom Avstrijsko-slovensko znanstveno sodelovanje v preteklosti in sedanjosti, ki bo v mali dvorani dunajske univerze, se bosta med drugimi udeležila tudi rektorja ljubljanske in mariborske univerze, Jože Mencinger in Ludvik Toplak. Omenjeni inštitut je z delom sicer začel že lani, njegov namen pa je spodbujanje znanstvenega, tehnološkega, gospodarskega in kulturnega sodelovanja med Slovenijo in Avstrijo ter priprava na polno znanstveno vključitev in sodelovanje Slovenije v dogajanjih na področju evropske tehnologije in znanosti.

Slovenski paviljon na Expo 2000
10. 07. 2000 18.30
Na slovenskem paviljonu na svetovni razstavi Expo 2000 v Hannovru so se danes na okrogli mizi predstavili trije slovenski inštituti. Okroglo mizo Življenje in okolje je odprl minister za okolje in prostor Andrej Umek, na njej pa so se predstavili Inštitut Jožef Stefan, Nacionalni inštitut za biologijo in Nacionalni inštitut za kemijo. Dogodek je z videokonferenčno povezavo v živo prenašala TV Pika, slediti pa ji je bilo mogoče tudi na spletnem naslovu slovenske predstavitve, so sporočili s slovenske sekcije Expo 2000. Neposredno prenašanje dogodkov iz slovenskega paviljona v Hannovru v televizijski program in po internetu ter prenosi dogodkov iz slovenskih prizorišč na video ekrane na slovenskem paviljonu so po besedah namestnice generalnega komisarja Expo 2000 Alenke Ivančič pomemben intergralen del slovenskega virtualnega travnika, s katerim se Slovenija predstavlja na svetovni razstavi. Slovenija bo po besedah Ivančičeve do konca oktobra, ko bo Expo 2000 zaprl svoja vrata, na ta način v nenehnem interaktivnem dialogu s svetom.

Slovenski dialog s svetom
10. 07. 2000 18.24
Na slovenskem paviljonu na svetovni razstavi Expo 2000 v Hannovru so se danes na okrogli mizi predstavili trije slovenski inštituti. Okroglo mizo življenje in okolje je odprl minister za okolje in prostor Andrej Umek, na njej pa so se predstavili Inštitut Jožef Stefan, Nacionalni inštitut za biologijo in Nacionalni inštitut za kemijo.

Slovenija predstavlja raziskovalni in tehnološki potencial
13. 04. 2000 18.48
Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje (SBRA) je danes v Bruslju pripravilo konferenco, na kateri Slovenija predstavlja svoj potencial na področju raziskovalnih dejavnosti in tehnologije. S predstavitvijo želi Slovenija kot prihodnja članica Evropske unije po besedah državne sekretarke v ministrstvu za znanost in tehnologijo Verice Trstenjak okrepiti področno sodelovanje in vzpostaviti tesnejše stike s sedanjimi državami članicami.

Praznovanje Štefanovih dnevov
17. 03. 2000 17.12
<a href=http://www.ijs.si/ target=_new>Inštitut Jožef Stefan</a> letos že osmo leto zapored praznuje Štefanove dneve, obletnico rojstva slovenskega fizika, rojenega 24. marca 1835. Praznovanje bo potekalo od 20. do 24. marca, podelili pa bodo tudi Zlate znake Jožefa Stefana.

Izrabljeno jedrsko gorivo se vrača v ZDA
28. 07. 1999 12.33
Iz koprskega pristanišča je davi izplula posebna ladja z izrabljenim jedrskim gorivom iz evropskih raziskovalnih reaktorjev. V Evropi namreč pravkar potekajo aktivnosti za vračilo izrabljenega jedrskega goriva ameriškega izvora iz raziskovalnih reaktorjev v ZDA. Slovenija je v okviru tega programa v ZDA vrnila 219 izrabljenih gorivnih elementov iz raziskovalnega reaktorja TRIGA. Inštitut Jožef Stefan (IJS) je namreč o tem pred kratkim sklenil pogodbo z ameriškim ministrstvom za energetiko.

Generalni sekretar Evropske znanstvene fundacije pri Marinčku in Soviču
28. 07. 1998 17.07
Generalni sekretar Evropske znanstvene fundacije (EZS) profesor Enric Banda, ki je včeraj na povabilo Slovenske znanstvene fundacije (SZF) prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo, se je dopoldne sestal z ministrom za znanost in tehnologijo Lojzetom Marinčkom in predsednikom parlamentarnega odbora za znanost in tehnologijo Borisom Sovičem, obiskal pa bo še Kemijski inštitut in Institut Jožef Stefan.

Generalni sekretar Evropske znanstvene fundacije v Sloveniji
28. 07. 1998 08.16
Generalni sekretar Evropske znanstvene fundacije Enric Banda se bo drugi dan obiska v Sloveniji srečal s predsednikom odbora DZ za znanost in tehnologijo Borisom Sovičem, z ministrom za znanost in tehnologijo Lojzetom Marinčkom, predviden pa je tudi pogovor s podpredsednikom slovenske vlade Marjanom Podobnikom.