Inflacija

Cene pri nas in pri sosedih: kaj je dražje, kaj cenejše?

22. 06. 2023 13.28

Cene blaga in storitev za končno potrošnjo v Sloveniji so bile lani pri 91 odstotkih povprečja EU, kar je tri odstotne točke več kot v 2021, je objavil evropski statistični urad Eurostat. Najdražja v Uniji je bila na podlagi teh podatkov Irska, najcenejša pa Romunija. Hrvaška je med cenejšimi.

Kakšne bodo posledice preoblikovanja dopolnilnega zavarovanja za proračun?

21. 06. 2023 14.47

Odgovore so na seji komisije za nadzor javnih financ zahtevali poslanci NSi, ki vztrajajo, da v vladnem predlogu zakona finančnih izračunov ni. ZZZS ocenjuje, da bo prihodnje leto zmanjkalo 94 milijonov evrov, primanjkljaj pa naj bi pokrili iz proračuna, zagotavlja finančni minister.

Bruselj predlaga povečanje večletnega proračuna EU za 66 milijard evrov

20. 06. 2023 14.23

Evropska komisija je v okviru revizije večletnega finančnega okvirja EU (MFF) za obdobje 2021–2027 predlagala povečanje sredstev za prihodnja štiri leta za 66 milijard evrov. Sredstva bi bila namenjena podpori Ukrajini, soočanju z migracijami in ohranitvi konkurenčnosti evropskega gospodarstva.

Vlada predlaga 'avtomatizem' pri usklajevanju plač, sindikati so proti

19. 06. 2023 06.28

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so na pogajanjih odprli vprašanje usklajevanja plač z inflacijo. Po vladnem predlogu bi se plače usklajevale v višini 65 odstotkov inflacije, kar bi začelo veljati, ko bi v celoti zaživel nov plačni sistem. A takšen predlog za sindikate ni sprejemljiv.

Podjetniški pohlep kot vzrok za visoko inflacijo?

17. 06. 2023 16.08

Zakaj so cene dobrin in storitev v preteklih letih narasle in zakaj so še vedno visoke? Popularna ameriška razlaga trdi, da so kriva podjetja – natančneje, njihova pohlepnost (razlaga se v angleščini imenuje 'greedflation'). Tako denimo pravi Robert Reich, progresivni ekonomist in nekdanji sekretar za delo v Clintonovi administraciji. Ideja je, da podjetja želijo višje profite zase, ne večje blaginje za navadne ljudi, in zato neupravičeno povišajo svoje cene. Cene niso višje zaradi dejanskih višjih stroškov ali šokov v ponudbi oziroma povpraševanju, kar bi bilo razumljivo, marveč preprosto zaradi želje kapitalistov, da si nakopljejo še več denarja na račun potrošnikov.

Putin: Sankcije niso uspele izolirati Rusije

16. 06. 2023 18.54

Ruski predsednik Putin je na gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu ocenil, da zahodne sankcije niso zamajale ruskega gospodarstva, ki mu za letos napoveduje do dvoodstotno rast. Napoveduje tudi, da bo Ukrajina kmalu ostala brez lastne vojaške opreme in bo povsem odvisna od zahodnih držav. Zato meni, da ukrajinska protiofenziva nima možnosti za uspeh. Dejal je tudi, da je uporaba jedrskega orožja teoretično možna. Medtem pa je skupina mednarodnih pravnih strokovnjakov predstavila prve rezultate preiskave uničenja jezu Kahovka, ki kažejo, da ga je "zelo verjetno povzročila Rusija".

Banka Slovenije zvišala napoved letošnje rasti na dva odstotka

16. 06. 2023 11.39

Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti dvignila z 0,8 odstotka, kar je napovedovala decembra lani, na dva odstotka. Nekoliko pa je znižala napoved za prihodnji dve leti, saj naj bi ta dosegla 2,2 odstotka in ne 2,4 oz. 2,3, kot je napovedovala lani. Inflacija naj bi letos znašala 7,5 odstotka in se bo umirila v drugi polovici leta.

Vasle: Določanje obrestnih mer ECB bo odvisno od aktualnih razmer

16. 06. 2023 09.22

Svet ECB je ob visoki inflaciji in upoštevanju najnovejših napovedi vnovič zvišal obrestne mere in potrdil zaključek ponovnega investiranja zapadlih glavnic v okviru APP. Tudi prihodnji ukrepi bodo usmerjeni v približevanje ciljni inflaciji, vsi koraki pa bodo še naprej odvisni od aktualnih razmer, poudarja guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle.

Novo zvišanje obrestnih mer

15. 06. 2023 14.16

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji osmič zapored zvišal osrednje obrestne mere za območje evra. Ob tem se je drugič zapored odločil za nekoliko nižji dvig, za 0,25 odstotne točke. Rekordni niz zaostrovanja evrske denarne politike se tako nadaljuje, od julija lani so obrestne mere porasle za 4,00 odstotne točke.

Fed prvič po 15 mesecih brez dviga obrestne mere

14. 06. 2023 20.34

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) ni spreminjal ključne obrestne mere, potem ko jo je v zadnjih 15 mesecih zvišal 10-krat zapored. Odločitev je bila skladna s pričakovanji trgov, sledi pa objavam ta teden, ki kažejo na občutno umirjanje inflacije v ZDA.

Industriji jekla državna pomoč, zdaj si izplačujejo milijonske dividende

13. 06. 2023 19.13

Potem ko smo državljani lani z milijoni prek agencije SPIRIT pomagali Slovenski industriji jekla, ki je želela pomoč za obvladovanje energetske draginje, si zdaj, le nekaj mesecev kasneje, družba izplačuje dividende. Skoraj šest milijonov bodo v SIJ-u do konca julija nakazali lastnikom. Zakon, ki ureja subvencioniranje, sicer prepoveduje razdeljevanje dobička, a ker SIJ pomoči ni dobil neposredno, pač pa sta jo njegovi dve hčerinski družbi, ki ju obvladuje, zdaj država ne more ukrepati. To je le vprašanje morale – s temi besedami odločitev SIJ-a komentira gospodarski minister Han. In kaj zdaj?

Sindikati bi višji regres in draginjski dodatek, vlada pa bi omejila letni dopust

13. 06. 2023 19.09

Sindikati javnega sektorja in vladna stran, ki se skupaj pogajajo o prenovi plačnega sistema, so zagrizli kar v dve kisli jabolki: dopust in regres. Sindikati pričakujejo, da bo vlada zaradi inflacije zaposlenim v javnem sektorju zvišala znesek regresa. Ogorčeni pa so tudi zaradi predloga, s katerim želi vladna stran urejati skupno število letnega dopusta. Uvedli bi enotne kriterije za odmero dopusta, število dni dopusta pa naj ne bi preseglo 30 dni. "Če bo vlada pri tem vztrajala, to pomeni, da se bo precej zmanjšala možnost za uspešno prenovo plačnega sistema v javnem sektorju," pa opozarjajo sindikati.

Pripravljeni na presenečenje? Odkrijte, kako so se e-kupci spremenili

13. 06. 2023 00.15

Zadnjih nekaj let smo priča nenehnim spremembam. Svetovni trg se spreminja in z njimi tudi kupci. Posledično so se potrošniške navade dramatično spremenile.

Vlada in sindikati javnega sektorja za pogajalsko mizo o dopustu, ne pa o regresu

12. 06. 2023 14.09

Na pogajanjih za javni sektor so sindikati predlagali, da se dnevni red razširi s točko regres za letni dopust za leto 2023, a se vladna stran s tem ni strinjala. So se pa med drugim dotaknili vprašanja odmere dopusta, kjer je na mizi vladni predlog za poenotenje splošnih kriterijev. Pogajanja o prenovi sistema bodo nadaljevali prihodnji teden.

DZ vnovič potrdil novelo zakona o izvrševanju proračunov

09. 06. 2023 17.16

DZ je vnovič potrdil novelo zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024, na katero je državni svet izglasoval veto. Zanjo je glasovalo 51 poslancev koalicije in narodnosti, proti je bilo 28 poslancev SDS in NSi.

DZ o noveli o izvrševanju proračunov in gradnji kanala C0

09. 06. 2023 07.12

DZ je pred ponovnim odločanjem o noveli zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 opravil še eno razpravo o rešitvah, ki jih je maja že potrdil, a je državni svet nanje sprejel veto. Argumenti podpornikov in nasprotnikov ostajajo enaki. Za vnovično potrditev novela v današnjem glasovanju potrebuje 46 glasov podpore. DZ ima na zahtevo poslanske skupine SDS na dnevnem redu tudi priporočila vladi o gradnji povezovalnega kanala C0.

Bo lažji dostop do kredita vplival na nepremičninski trg?

08. 06. 2023 16.44

Kako bo nekoliko lažji dostop do kredita ali do višjega zneska vplival na nepremičninski trg? Cene stanovanj so v prvem četrtletju zrasle za 2,7 odstotka, medtem ko se je število poslov zmanjšalo za 30 odstotkov. Ukrep bo začel veljati s 1. julijem, in medtem ko se banke že pripravljajo na nove pogoje kreditiranja, po katerih bo moralo kreditojemalcu po plačilu mesečnega obroka na računu ostati 745 in ne več 915 evrov, smo preverili, kaj ukrep prinaša nepremičninskemu trgu.

'Mislim, da prihaja obdobje, ko bodo trendi rasti cen začeli pojenjati'

08. 06. 2023 06.00

Bo hrana res cenejša? Bomo plačevali manj za kruh, mleko in druga osnovna živila? V Nemčiji so nekateri trgovci že napovedali trajno nižanje cen mlečnih izdelkov, kar pri nas želi doseči vladna odredba, ki bo z naslednjim mesecem pol leta spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. In čeprav naj bi se tudi pri nas cene umirjale, se te ne umirjajo za vse surovine. Zaradi posledic razstreljenega jeza v Ukrajini so denimo danes spet poskočile cene žita na borzah.

Kosilo v službi: kdo si ga lahko še privošči?

07. 06. 2023 17.17

Zaradi inflacije je denar, ki ga zaslužimo vsak mesec, vreden manj oziroma za našo plačo dobimo manj. In tako je tudi pri nadomestilu za malice. Nadomestilo je med šest in sedem evrov, a danes za ta denar težko dobiš topel obrok. Ti so se v zadnjem letu podražili za 15 odstotkov, če naročate malico z dostavo, pa je ta dražja za kar 25 odstotkov. Ali ljudje sploh še hodijo na malico med delom ali pa si privoščijo le hiter sendvič na poti?

Gospodarska rast: napovedi Svetovne banke precej nižje od OECD

07. 06. 2023 10.16

OECD Sloveniji za letos napoveduje 1,5-odstotno gospodarsko rast, za prihodnje leto pa 2,6-odstotno. Svetovno gospodarstvo naj bi se medtem letos okrepilo za 2,7 odstotka, potem ko je marca OECD napovedoval 2,6-odstotno rast. Svetovna banka pa v svojem novem poročilu za letos napoveduje 2,1-odstotno rast svetovnega gospodarstva.

Nakupujejo v Sloveniji, ker jih 'špecerija' doma stane dvojno

03. 06. 2023 20.10

Inflacija na Hrvaškem je trenutno najnižja po lanskem marcu in hkrati nižja kot v Sloveniji. Padla je tik pod osem odstotkov. Kljub temu pa so cene hrane pri južnih sosedih še bolj podivjane kot pri nas. Zato mnogi prihajajo po nakupih čez mejo. Kot pravijo, bi za mesečno špecerijo doma odšteli dvojno. In medtem, ko premier Plenković poziva vse k racionalnemu oblikovanju cen, pred sezono vse bolj razburjajo tudi gostinci. V Dalmaciji je denimo gost za tonik odštel sedem evrov.

Brez dileme, za nami je 'Rogla' teden

03. 06. 2023 12.00

Pregled tokratnega tedna začenjamo z neverjetno zmago našega kolesarja Primoža Rogliča na 106. dirki po Italiji, ki jo je dobil v predzadnji etapi z zahtevnim vzponom na Svete Višarje, kjer so mu bili v pomoč tudi številni navijači, ki so se zbrali ob progi. Ta teden je slavil tudi stari in novi turški predsednik Erdogan, ki je z zmago v drugem krogu dobil še tretji mandat. Na Hrvaškem odmevajo rušenja črnih gradenj v Dalmaciji, pri nas pa je na različnih koncertnih prizoriščih odmevala glasba vrhunske skupine Iron Maiden, Kino Šiška pa se je za nekaj ur prelevil v ŠČiško.

'Spremljanje cen lahko potrošnike še bolj udari po žepu'

02. 06. 2023 18.38

Napovedano vladno podrobno spremljanje cen v prehranski verigi, da bi država ugotovila, kdo kuje neupravičene dobičke, je otročje in lahko potrošnike še bolj udari po žepu, svari nekdanji minister in profesor ekonomije Maks Tajnikar. O projektu Golobove ekipe dvomijo tudi nekateri kmetje, ki bi sebe in potrošnike radi zaščitili z uvedbo sledljivosti porekla hrane do prvega v verigi.

'Zaostrovanje denarne politike bi lahko vplivalo na kakovost kreditnega portfelja'

02. 06. 2023 14.41

Slovenija je glede zelenega prehoda pred pomembnimi odločitvami, zato je osrednja tema bančne konference, kako k temu pritegniti zasebni kapital. "Čas je za akcijo," je pozval prvi mož NLB Blaž Brodnjak, finančni minister Klemen Boštjančič pa je ob apetitih, za kaj vse bo poskrbela država, posvaril, da "so javnofinančna sredstva omejena". Bančni sistem je brez posebnih dodatnih naporov sposoben financirati za okoli 10 milijard evrov investicij v zeleni prehod in na druga razvojna področja, pa je ocenil viceguverner Banke Slovenije Primož Dolenc.

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane?

02. 06. 2023 06.00

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane na trgovskih policah, in kdo v prehranski verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže? Na to vprašanje naj bi vlada odgovorila z uredbo o pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, ki bo veljala najmanj šest mescev. V tem obdobju bo vlada spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Bo vladi s tem res uspelo obvladati naraščajoče cene hrane?

Madžari nakupujejo v Sloveniji: 'Cene so nižje, kakovost pa boljša'

01. 06. 2023 19.34

Medtem ko se Slovenci vse pogosteje odpravljajo po nakupih v Italijo, Madžari prihajajo k nam. Če se inflacija v Sloveniji nekoliko umirja, se naša soseda z letno stopnjo inflacije, ki je aprila še vedno dosegala več kot 24 odstotkov, uvršča na neslavno prvo mesto med državami članicami EU. Rast cen življenjskih potrebščin prebivalce spravlja v obup.

Košarica z enakimi izdelki pri nas za polovico dražja kot v Italiji

01. 06. 2023 19.28

Kdo je kriv, da imamo na slovenskih trgovskih policah tako drage izdelke? Po napovedi premierja Goloba, da bodo temeljito preverili vsak člen prodajne verige od kmeta do police, smo sami preverili, kakšne so sploh razlike za enak izdelek istega proizvajalca pri nas in čez mejo v Italiji. In res. Rezultat je šokanten. Enak izdelek je pri nas dražji celo do 70 odstotkov. Zakaj? Kako je to sploh mogoče? Kdo je zaslužen za te ogromne razlike? Kako se bo tega lotila vlada in kako ukrepala, morda celo kaznovala?

Predsednica Evropske centralne banke: Inflacija je še vedno previsoka

01. 06. 2023 15.20

Inflacija v območju z evrom je še vedno previsoka, je ob objavi najnovejših podatkov o inflaciji ocenila predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde. Ob tem je napovedala, da bo ECB še naprej zviševala obrestne mere, vendar še bolj postopno.

Maja letna inflacija v območju evra 6,1-odstotna

01. 06. 2023 11.46

Območje z evrom je maja na letni ravni zabeležilo 6,1-odstotno inflacijo, potem ko so se cene življenjskih potrebščin aprila na letni ravni povečale za sedem odstotkov, v prvi oceni ugotavlja evropski statistični urad Eurostat. Inflacijo so tudi maja najbolj poganjale višje cene hrane ter alkohola in tobačnih izdelkov.

Letna stopnja inflacije maja pri 8,4 odstotka

31. 05. 2023 10.52

Letna stopnja inflacije v Sloveniji je maja dosegla 8,4 odstotka, potem ko je bila aprila pri 9,4 odstotka. Nanjo so najbolj vplivale višje cene hrane, je objavil državni statistični urad. Cene so bile višje tudi na mesečni ravni, in sicer za 1,1 odstotka, najbolj pa se je podražil tobak.