Inflacija

Kako bo videti neluksuzna soseska? 15-minutno mesto, kjer bo vse pri roki

23. 10. 2024 06.06

Ne mislimo delati luksuznih stanovanj, ampak prijazno sosesko, dostopno vsem. Tako pravi Ivo Boscarol ob predstavitvi rušenja zgodovinskih Žitovih silosov na območju BTC, kjer bo gradil eno največjih stanovanjskih sosesk v Ljubljani s 1000 stanovanji.

Intervju s Christine Lagarde: Slovenija je lahko vsem vzor

18. 10. 2024 07.02

Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je v intervjuju za našo hišo po zasedanju Sveta ECB izpostavila, da vidi Slovenijo kot vzor gospodarske stabilnosti in inovativnosti.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke

17. 10. 2024 09.39

Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Predsednica ECB na obisku v Sloveniji: 'Vedno preverim cene na tržnici'

15. 10. 2024 11.10

Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde se v okviru dogajanja pred sejo sveta ECB, ki bo četrtek na Brdu pri Kranju, v Sloveniji mudi na vljudnostnem obisku. V spremstvu guvernerja Banke Slovenije Boštjana Vasleta si je ogledala središče Ljubljane, nato pa se je srečala s premierjem Robertom Golobom.

Finančni komentar: Revolucija avtonomnih vozil

15. 10. 2024 07.00

Najbogatejši zemljan Elon Musk je minuli teden predstavil robotske taksije in kombije, avtonomna električna vozila prihodnosti. Tehnološki napredek zagotavlja korist, ki naj bi bila boljša od nakupa klasičnega avtomobila, vendar je delnica podjetja Tesla po dogodku vseeno strmoglavila za 8 odstotkov.

Bančni sistem stabilen, kibernetsko tveganje vse večje

09. 10. 2024 15.15

Bančni in celoten finančni sistem v Sloveniji ostaja stabilen, splošna raven sistemskih tveganj za finančno stabilnost se še naprej znižuje in je na nizki do zmerni ravni. Tako ugotavlja Banka Slovenije v najnovejšem poročilu o finančni stabilnosti, v katerem v luči okrepljenih geopolitičnih trenj ohranja povečano kibernetsko tveganje.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi

08. 10. 2024 07.00

Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Ocena vrednosti jezila javnost, revizija pa: 137 milijonov je premalo

03. 10. 2024 13.44

Projektantska ocena vrednosti projekta nadgradnje železniške postaje Jesenice je bila prenizka, poleg tega gre za celotno logistično vozlišče, ne le za železniško postajo, je izpostavila revizija družb IKK in TÜV SÜD Rail. Direkciji za infrastrukturo so priporočili pogajanja s ponudniki, saj bi lahko vnovična objava razpisa končno ceno še zvišala.

Se obeta velika rast cene zlata? Kje in kako se najbolj splača investirati, boste izvedeli tukaj.

25. 09. 2024 09.08

Naložbe v naložbeno zlato v zadnjih letih vlagateljem prinaša visoke dobičke, saj cena zlata raste v povprečju več kot 9% letno, kar je več kot inflacija, pa tudi več kot mnoge druge oblike naložb.

Premiera predstave Kazimir in Karolina navdušila gledalce MGL-ja

23. 09. 2024 13.18

Pred dnevi je potekala premiera predstave Ödöna von Horvátha 'Kazimir in Karolina' v prevodu Boruta Trekmana, ki je nastala v avtorski priredbi Nine Rajić Kranjac in Tiborja Hrsa Pandurja. Avstrijsko-madžarski pisatelj in dramatik Ödön von Horváth je dramo 'Kazimir in Karolina' napisal leta 1932, samo leto dni pred Hitlerjevim prihodom na oblast. Pisatelj je slovel kot mojster prikazovanja usod obubožanih in brezperspektivnih delavcev.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

V ZDA prvič po marcu 2020 znižali ključno obrestno mero

18. 09. 2024 20.30

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) je prvič po marcu 2020 znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar. Kljub pričakovanjem večine analitikov, da jo bo znižal za 0,25 odstotne točke, se je odločil za znižanje za pol odstotne točke na razmerje med 4,75 do 5,00 odstotkov.

Eurostat potrdil 2,2-odstotno inflacijo v območju evra

18. 09. 2024 12.16

Letna inflacija je avgusta v območju evra znašala 2,2 odstotka, kar je 0,4 odstotne točke manj kot julija in 3,0 odstotne točke manj kot avgusta lani, je v drugi oceni potrdil Eurostat. V celotni EU je letna inflacija upočasnila za 0,4 oziroma za 3,5 odstotne točke na 2,4 odstotka. V Sloveniji je bila letna inflacija avgusta pri 1,1 odstotka.

Finančni komentar: spomin na september 2007

17. 09. 2024 07.00

Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Svet ECB pričakovano z novim rezom v evrske obrestne mere

12. 09. 2024 14.44

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno z napovedmi drugič letos znižal osrednje evrske obrestne mere. Za to se je odločil na podlagi inflacijskih obetov, dinamike osnovne inflacije in intenzivnosti transmisije denarne politike, so sporočili iz Frankfurta. Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi po odločitvi EVB beležijo rast, evro v primerjavi z dolarjem pridobiva, nafta pa se draži.

Umar napoved letošnje gospodarske rasti znižal na 1,5 odstotka

12. 09. 2024 16.26

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj je napoved gospodarske rasti za letos znižal z 2,4 odstotka na 1,5 odstotka, napoved za prihodnje leto pa z 2,5 odstotka na 2,4 odstotka. Leta 2026 naj bi rast dosegla 2,6 odstotka, v jesenski napovedi ocenjuje urad. Premier Robert Golob je ob tem poudaril, da gospodarska rast tudi po zadnjih popravkih ostaja dvakrat višja od everskega povprečja.

Golob: Prioritete do konca mandata so zdravstvo, stanovanja in podnebna politika

12. 09. 2024 07.34

Poslanci in ministri strank koalicije so se sestali na Brdu pri Kranju, kjer so pregledali uresničevanje koalicijske pogodbe ter začrtali delo za naprej. Premier Robert Golob je uvodoma pohvalil dosedanje delo vlade, nato pa napovedal, da bodo med drugim glavne prioritete do konca mandata zdravstvo, stanovanja, podnebna politika, znanje, javne finance in pravna država.

Finančni POPkast: Terjatev kot naložba

12. 09. 2024 07.00

Vlagatelji na Borzi terjatev v povprečju dosegajo donose med 7,5 in 11,5 odstotka na leto. Bolj kot je terjatev tvegana, višji je donos, vendar so za vzajemno financiranje primerne zgolj tiste terjatve, ki imajo dobro bonitetno oceno in predstavljajo minimalno tveganje.

ECB naj bi v septembru znižala obrestne mere, sledi še znižanje decembra?

11. 09. 2024 15.27

Evropska centralna banka naj bi 12. septembra zaradi padajoče inflacije in počasne rasti znižala obrestne mere. Analitiki napovedujejo, da se bo depozitna obrestna mera znižala za 25 bazičnih točk. Do dodatnih nižanj bi lahko prišlo še decembra, nato pa še v letu 2025, ko bodo ponovno ocenili tudi gospodarske napovedi in inflacijo.

'Stisnila mu je roko in se 90 minut trudila, da bi mu zlezla pod kožo'

11. 09. 2024 07.32

Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki se želi vrniti na predsedniški stolček, in Kamala Harris, podpredsednica, ki ji je predsedniška nominacija padla v naročje, potem ko se enostavno ni več dalo skrivati kognitivnega stanja aktualnega predsednika Joeja Bidna, sta se spopadla na predvolilnem soočenju. Organizatorji so pričakovano izbrali teme, ki so močno čustveno nabite in polarizirajo, tako da zahtevnejši volivec, ki bi ga zanimala resna poglobitev v sodobne izzive, pač ni prišel na svoj račun. Izkupiček je bilo tako predvsem nekaj zabavnih izjav, ki so poskrbele za razpravo na družbenih omrežjih.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Skromna rast, nižja inflacija, rast plač pa ostaja visoka

07. 09. 2024 08.49

V Sloveniji in evrskem območju je bila rast gospodarske aktivnosti v drugem četrtletju razmeroma skromna. Ob tem na trgu dela ob njegovi tesnosti rast plač ostaja visoka. Inflacija se je avgusta nadalje znižala in v Sloveniji ostaja nižja od inflacije evrskega območja, v pregledu makroekonomskih gibanj ugotavlja Banka Slovenije.

Koalicija v bran predsednici DZ: 'SDS zganja politični cirkus'

05. 09. 2024 10.43

Predstavniki poslanskih skupin Gibanje Svoboda, SD in Levica so stopili v bran predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič. V SDS naj bi namreč zoper njo pripravljali kazensko ovadbo, ker na sejo državnega zbora ni uvrstila zahteve za odreditev preiskovalne komisije o slovenski energetiki. Koalicijske poslanske skupine pa medtem: "Prepričani smo, da je predsednica državnega zbora ravnala prav, saj je upoštevala ugotovitve pravne službe DZ."

Finančni POPkast: Recesija bo počila balon umetne inteligence

05. 09. 2024 07.00

Peščica tehnoloških velikanov, ki jih poganja rast umetne inteligence, predstavlja dobro tretjino uteži v ameriškem delniškem indeksu, če poči balon, bo padec precej bolj boleč kot v Evropi, kjer imamo zgolj dve pomembni delnici, ki sta vezani na razvoj umetne inteligence.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana

03. 09. 2024 07.00

Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.

Rast cen se še naprej umirja

30. 08. 2024 11.00

Medletna inflacija je avgusta upadla na 0,9 odstotka in se tako prvič po marcu 2021 spustila pod odstotek. Na mesečni ravni so se cene življenjskih potrebščin medtem znižale za 0,2 odstotka, mesečni upad pa je povezan s poletnimi razprodajami, je danes objavil državni statistični urad.

Finančni POPkast: previdnost pred začetkom nižanja obrestnih mer

29. 08. 2024 07.00

Obstaja več različnih scenarijev, ki se lahko odvijejo na finančnih trgih. Lahko se ponovi zgodba iz leta 2008, ko je nastopila gospodarska kriza, verjeten scenarij je lahko tudi večletna rast delnic, kot je bilo leta 1995. Nihče ne ve, kaj se bo zgodilo v nadaljevanju, in vsa ugibanja so odveč.

Finančni komentar: Prihaja čas rezanja

27. 08. 2024 07.00

Obrestne mere v ZDA so že dobro leto na rekordnih ravneh. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell ne želi dodatnega pritiska na trgu dela, inflacija pada in gospodarstvo potrebuje spodbudo zato je napovedal prilagoditev monetarne politike. Prvi rez se obeta že čez tri tedne.

Prihaja recesija, vendar ni nujno, da je to slaba novica. Tukaj so kratka navodila, kako situacijo izkoristiti sebi v prid.

23. 08. 2024 00.15

Mali vlagatelji in varčevalci skoraj vsako recesijo dočakajo nepripravljeni in v njej izgubijo denar.

Finančni POPkast: Recesija je preklicana

22. 08. 2024 07.00

Delniški trgi so v začetku avgusta imeli 10-odstotni padec, vendar se je optimizem že po dveh tednih vrnil, saj so delnice pridobile skoraj ves izgubljeni donos. Očitno je recesija preklicana in v pričakovanju rezanja obrestnih mer v ZDA vlagatelji pričakujejo nadaljnjo rast ter mehek pristanek.