Infrastruktura

Bi boljša infrastruktura in tretji vozni pas lahko povečala varnost na avtocestah?

21. 01. 2020 17.04

Kakšna je kakovost varnostnih ograj na naših avtocestah? Večina jih je bila namreč zgrajene med letoma 1995 in 1999, ko so veljali nekoliko nižji standardi kot danes. V zadnjih desetih letih se je promet močno povečal, povečalo pa se je tudi število nesreč s prebitimi varnostnimi ograjami. Ali bi lahko z boljšo infrastrukturo, pa tudi s tretjim voznim pasom izboljšali varnost na naših avtocestah?

Gradnja prvega vozlišča v Sloveniji se je začela

20. 01. 2020 15.40

V Jareninskem dolu v občini Pesnica so se začela dela za izvedbo temeljev za prvo vozlišče novega optičnega omrežja RUNE v Sloveniji. Začetek gradnje prvega od 41 predvidenih vozlišč so obeležili trije predstavniki okoliških občin. 

Storitve, dobrine in infastruktura dostopna vsem

14. 01. 2020 19.27

Če ste na vozičku, vam tudi najnovejša tehnologija ne bo pomagala - ker sta prostor in infrastruktura okoli nas polna ovir, ki so za večino nevidne, za gibalno ovirane pa nepremostljive. Zato se je vlada lotila projekta, ki naj bi storitve, dobrine in arhitekturo naredil dostopno vsem.

20 najmanj varnih držav za življenje v letu 2019

12. 01. 2020 19.19

ZDA, Grčija, Združeno kraljestvo in Italija so države tako imenovanega zahodnega sveta, ki so se v minulem letu uvrstile med 20 držav, kjer se tuji državljani počutijo najmanj varne. Na vrhu lestvice najnevarnejših držav pa je Brazilija. Kakšni so bili kriteriji in zakaj so si države prislužile ta sloves?

HPE SimpliVity hiperkonvergenčni sistemi so z orodjem InfoSight postali še inteligentnejši

09. 01. 2020 00.01

Priznana hiperkonvergenčna rešitev HPE SimpliVity, ki združuje fizične gradnike IT infrastrukture in napredne podatkovne storitve v eni napravi, je bogatejša za orodje InfoSight. Večkrat nagrajena in celostno optimizirana rešitev ponuja primerljive funkcionalnosti kot tradicionalne in oblačne rešitve z mnogokratnikom nabavne vrednosti, z njeno pomočjo pa si lahko tudi manjša podjetja vzpostavijo svoj oblak (»IaaS«). HPE je nekoč samostojnega proizvajalca SimpliVity prevzel leta 2017, razpoložljivost orodja InfoSight, ki prinaša dobršno mero inteligence, pa pomeni nov, izrazit pospešek za to platformo.

Iz stroge urejenosti v popoln kaos

04. 01. 2020 07.43

Nočni let iz Londona, ko smo se ravno prebujali in pojedli letalski zajtrk, se je zaključil s pozdravom pilota: "Dobro jutro, Singapur." Tam pa se je dan počasi že prevesil v večer.

Lastnik kmetije, na katero so vdrli aktivisti, vložil kazensko ovadbo

27. 12. 2019 11.31

"Ne moremo živeti v državi, kjer bomo dovolili, da se bo dialog vodil na način, da bodo drugače misleči vdirali k drugim domov, pregledovali hladilnike in omare ter nato izražali nestrinjanje z vsebino, ki je notri," so po vdoru aktivistov za pravice živali na zasebno kmetijo sporočili s kmetijskega ministrstva. Lastnik kmetije pa se je odločil za kazenski pregon neznanih storilcev.

Izziv prihajajočega desetletja: 'deepfake' tehnologija

14. 12. 2019 10.13

Tehnološki napredek povzroča velike premike v družbi, ki se jih (pre)pogosto niti ne zavedamo. Ne odzivamo se preventivno, temveč reakcijsko, kar potrjuje tudi primer t. i. lažnih novic (ang. fake news) in nedaven pojav tehnologije "deepfake", za katero smiselnega slovenskega prevoda še ni.

Po požaru civilna iniciativa ostra: Ekol naj odide iz industrijske cone Laze

11. 12. 2019 18.04

Stražiška civilna iniciativa po ponedeljkovem požaru zahteva selitev obrata za predelovanje nevarnih odpadkov podjetja Ekol iz industrijske cone Laze. Kot izpostavlja Marko Špolad iz Civilne iniciative za zeleno Stražišče, mora predelava odpadkov potekati v primernem okolju, kar pa Laze niso. Župan na drugi strani pravi, da za selitev ni denarja.

V Ekolu so zagorele odpadne krpe in tekstil, v vodi in ozračju ni nevarnih snovi

10. 12. 2019 07.20

V podjetju za predelavo nevarnih odpadkov Ekol v industrijski coni Laze pri Kranju so zagorele odpadne krpe, tekstil in zračni filtri, v vodi ali ozračju pa ni nevarnih snovi, so pokazale prve meritve prisotnosti nevarnih snovi. Po prvih podatkih je nastalo za več deset tisoč evrov materialne škode. Požar je znova razburil tudi okoliške prebivalce, ki so opozorili na nevarnost ekološke katastrofe na tem območju.

Vlada za šestletni načrt vlaganj v prometno infrastrukturo namenila 5,6 milijarde evrov

05. 12. 2019 11.58

Vlada je na seji sprejela načrt vlaganj v promet in prometno infrastrukturo za obdobje 2020–2025. Za zračni in vodni promet, investicije in obnove državnih in cestninskih cest, posodobitev železnic in trajnostne ukrepe ter upravljanje prometa bo v šestih letih skupaj namenila 5,6 milijarde evrov.

'17 milijonov 'popusta' že v prvem krogu kaže, na kakšne dobičke so računali'

04. 12. 2019 08.41

Potem ko je postalo jasno, da je projekt Karavanke dobil turški Cengiz, odmeva poteza konzorcija, na čelu s Kolektorjem, ki je že v prvem krogu ceno znižal za 17 milijonov. Po mnenju Lahovnika to samo kaže, na kakšne dobičke so računali. Za pritožbe, ki zavlačujejo razpise, predlaga takse, a predsednik revizijske komisije Samo Červek meni, da sprememba zakonodaje zavlačevanj ne bo odpravila.

'Sovražnik posluša': da delajo v skrivnih podzemnih rovih, niso vedeli niti njihovi najbližji

01. 12. 2019 07.00

Na mariborskem Teznu – oziroma bolje rečeno pod njim – je eden največjih prepletov podzemnih predorov v Sloveniji. Pravo mrežo temnih in vlažnih hodnikov je med drugo svetovno vojno pod površjem (poznejšega) Tama zgradila nemška vojska. Pravzaprav so se v njih potili in trpeli vojni ujetniki, prisilni delavci in Mariborčani, medtem ko je tretji rajh pozorno spremljal vsak njihov gib. Labirint je sprva služil kot zaklonišče – za ljudi in stroje – pred bombnimi napadi zaveznikov, pozneje pa je postal prava podzemna tovarna, o kateri je bilo treba molčati ali še bolje – skrivnost odnesti kar s seboj v grob.

Pogoreli Okrešelj na glavo postavil obnovo postojanke na Korošici

23. 11. 2019 07.18

Ko je oktobra 2017 pogorel Kocbekov dom na Korošici, si marsikdo ni mislil, da bo dve leti pozneje PD Celje Matica doletel nov udarec. Kot da ni dovolj, da so ostali brez enega vira dohodka, je pred dvema tednoma pogorel še dom na Okrešlju, kar bo na glavo postavilo obnovo Kocbekovega doma, ki je tik pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja. Pogovarjali smo se z avtorjem idejne prenove postojanke, ki na Korošico prinaša sodoben in energetsko samooskrben objekt.

Javna naročila – od preteklih afer do aktualnih nevarnosti

22. 11. 2019 06.00

Letno se v Sloveniji na javnih naročilih razdeli približno pet milijard evrov. Gre denar v prave roke, so ponudniki prav izbrani, kakšne so težave na področju javnih naročil v Sloveniji ... predvsem pa: ali preplačujemo, kje in koliko?

Višnjegorski klanec je odprt, a znova brez tretjega pasu

19. 11. 2019 06.00

Zaključuje se obnova višnjegorskega klanca, promet proti Dolenjski je stekel, a znova le po dveh pasovih. "Glede postopka širitve avtocest z dograditvijo novega pasu pojasnjujemo, da je zanje treba predhodno na ravni države, ki da tudi pobudo, sprejeti državni prostorski načrt," pa na Darsu pojasnjujejo, zakaj višnjegorski klanec tudi po zadnji prenovi ne bo tripasoven v obe smeri.

Čeferin na delovnem obisku v Albaniji: Pomemben je razvoj malih zvez

19. 11. 2019 10.49

Predsednik Uefe Aleksander Čeferin se je mudil v Albaniji, kjer je bil častni gost tamkajšnje vlade, kot tudi vodilnih mož albanske nogometne zveze. Šef Uefe je prisostoval svečanem odprtju novega stadiona v Tirani, ogledal pa si je tudi kvalifikacijsko tekmo za preboj na EP med Albanijo in Francijo. Grosupeljčan je ob obisku prejel tudi visoko državniško odlikovanje.

Ljubljanski mestni svet prižgal zeleno luč gradnji novega zapora v Dobrunjah

18. 11. 2019 17.25

Bo novi moški zapor do leta 2024 zgrajen v Dobrunjah pri Ljubljani? Soglasje k izgradnji novega zavoda, ki bo stal med vzhodno ljubljansko obvoznico in Litijsko cesto na trenutno degradiranem območju, so dali tudi ljubljanski mestni svetniki, in sicer s potrditvijo spremembe prostorskega načrta. Poleg zapora se bodo uredile tudi zunanje površine, prometna ureditev, komunalna infrastruktura in varovalne ograje.

Popolna kibernetska varnost ni mogoča, moramo biti pripravljeni na vse

17. 11. 2019 07.00

Hekerski napadi in izsiljevanja so postali naš vsakdan, tarče napadov so lahko vsi, od podjetij, državnih organov do navadnih ljudi. Kibernetska varnost in načini, kako se lahko zavarujemo, pa postajajo del temeljnih državnih struktur in tudi politik. V Ljubljani smo se pogovarjali z ameriško strokovnjakinjo za kibernetsko varnost Liesyl Franz, ki dela v Uradu koordinatorja za kibernetska vprašanja na ameriškem State Departmentu, in vodjo slovenskega SI-CERTA Gorazdom Božičem.

Iztirjenje vlaka: poškodovanih 6,3 kilometra proge, škoda milijonska

06. 11. 2019 07.17

Pri Zidanem Mostu se je iztiril tovorni vlak zaradi okvare vagona. Poškodovan ni nihče, gmotna škoda pa bo po prvih ocenah znašala več kot milijon evrov. Preiskava še poteka. Levi tir je zaprt, potniški in tovorni promet pa potekata po desnem tiru z minimalnimi zamudami. V zadnjih treh mesecih je na tej progi to sicer že tretja nesreča.

'Prihodnje leto z vlakom iz Maribora v Ljubljano v uri in pol'

04. 10. 2019 13.45

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala največje železniške infrastrukturne projekte v Mariboru in Šentilju in ugotovila, da tečejo po načrtih. "Tečejo po planu, kar se tiče rokov kot tudi financ, tako mi zatrjujejo," je dejala. Po njenih ocenah bo čez leto dni pot z vlakom med Mariborom in Ljubljano trajala le uro in pol.

V vesolje prvi astronavt iz Združenih arabskih emiratov 

25. 09. 2019 19.44

Iz vesoljskega središča Bajkonur v Kazahstanu so danes proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) izstrelili rusko vesoljsko plovilo sojuz, na katerem je prvič v vesolje poletel astronavt iz Združenih arabskih emiratov, ki bo tudi prvi Arabec v orbiti.

Poslovali tudi pri nas, a resno škodo so utrpele nekatere druge države

25. 09. 2019 13.40

Propadla britanska agencija Thomas Cook je prek svojih družb poslovala tudi v Sloveniji, a je malo verjetno, da bi zaradi njenega stečaja kdo ostal 'ujet' v Sloveniji. Na gospodarskem ministrstvu so prepričani, da se bodo potovanja na nekatere destinacije kratkoročno pocenile, dolgoročno pa vpliva ne bo. V nekaterih državah je sicer Thomas Cook pustil večstomilijonske dolgove.

Nepalski veleposlanik: Naš cilj je sprejeti dva milijona turistov naslednje leto

21. 09. 2019 17.18

Slovenijo je obiskal nepalski veleposlanik, ki ima sedež na Dunaju in je pristojen tudi za našo državo. Njegov namen obiska je bil predvsem poslovno naravnan. Ob tem državi že dolgo časa povezujejo gore, saj je Slovenija prva, ki je v Nepalu odprla gorniško šolo. Ker je naslednje leto leto turizma v Nepalu, nam je veleposlanik pojasnil, kaj želijo doseči, z njim pa smo se pogovarjali še o drugih aktualnih temah.

Močnejše nevihte povzročale nevšečnosti: zalite kleti, podrta drevesa, udari strel

02. 09. 2019 17.35

Večji del države so zajele nevihte, ponekod tudi krajevna neurja s točo in močnimi nalivi. Posledično so tudi gasilci imeli polne roke dela. Meteorna voda je zalivala objekte, veter je podiral drevesa, neurje je odkrivalo strehe, sprožili so se plazovi. V Postojni je zalilo prostore dveh osnovnih šol in vrtca, v Tunjiški mlaki je strela udarila v gospodarski objekt in povzročila požar.

Senzorika: temeljni kamen pametnih trajnostnih mest in skupnosti

31. 08. 2019 07.00

"Ko bomo imeli vse podatke na spletu, bo to super za človeštvo. To je predpogoj za reševanje številnih težav, s katerimi se človeštvo sooča." (Robert Cailliau, pionir svetovnega spleta)

'Turizem je blagoslov in zlo'

24. 08. 2019 15.41

Podobno kot naše obmorske kraje in glavno mesto tudi slovenske planine, hribe in alpske doline vse bolj preplavljajo turisti, planinci. Višje ležeče destinacije beležijo rekordne obiske, kar na eni strani navdušuje turistične delavce, na drugi pa jim povzroča skrbi. Kdaj je turistov preveč, kje so meje? Kdaj človek postane prevelika obremenitev za okolje in kakšne so rešitve?

Šarec ob obisku Nuklearne elektrarne Krško podprl gradnjo drugega bloka

22. 08. 2019 14.24

Premier Marjan Šarec je obiskal jedrsko elektrarno v Krškem, kjer se je sestal z njenim vodstvom. Kot je poudaril Šarec, jedrska energija v Sloveniji ostaja pomemben vir zanesljive oskrbe z električno energijo. Ob tem se je zavzel za gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne.

Kemisu še naprej prepovedano obdelovanje odpadkov na Vrhniki

22. 08. 2019 16.39

Inšpektorat RS za okolje in prostor je zavrgel predlog Kemisa, da se začasno odloži izpolnitev obveznosti, ki mu jih je naložila gradbena inšpektorica, so sporočili iz podjetja. To pomeni, da Kemis še naprej ne sme obdelovati odpadkov v obratu na Vrhniki.

Alenka Ermenc: V vojski ni bilo razprtij

20. 08. 2019 15.10

Načelnica generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc je vendarle prekinila molk in na srečanju z mediji odgovarjala na vprašanja. Zatrdila je, da je dobrega zdravja, zadnje kadrovske pretrese v slovenski vojski pa označila za običajne in poudarila pomen spoštovanja, zaupanja in lojalnosti med pripadniki vojske. Poudarila je, da primanjkuje kadra, ki je povprečno tudi vse starejši.