Iraku

Vprašljiva napotitev turških vojakov v Irak

18. 10. 2003 00.00

Turčija se bo odpovedala napotitvi svojih vojakov v Irak, če ti v državi ne bodo dobrodošli, je dejal turški premier Recep Tayyip Erdogan, saj svet iraške prehodne vlade nasprotuje napotitvi turških sil v državo.

Papež ne bo odstopil

18. 10. 2003 00.00

Papež Janez Pavel II. je zavrnil najnovejša namigovanja o morebitnem umiku z vrha rimskokatoliške cerkve. Na položaju bo ostal, "dokler bo Gospod to želel", je bil v govoru pred več kot 150 kardinali z vsega sveta odločen 83-letni papež.

Umrl španski pisatelj Montalban

18. 10. 2003 00.00

Na mednarodnem letališču v tajskem Bangkoku je v soboto zjutraj iznenada preminil španski pisatelj Manuel Vazquez Montalban, po svetu znan po svojih detektivskih romanih.

ZDA v Irak uvažajo nafto

17. 10. 2003 00.00

Ameriški politiki iz vrst demokratov so zgroženi, ker morajo ZDA v Irak uvažati nafto, pri čemer nekatera ameriška podjetja obračajo velike zaslužke.

Bush na turneji po Aziji

17. 10. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je prispel na Japonsko, prvo postajo azijske turneje, v okviru katere bo obiskal še Filipine, Tajsko, Singapur, Indonezijo in Avstralijo. Na turneji si skuša ameriški voditelj zagotoviti podporo ameriški politiki v Iraku in drugod po svetu.

Prvo srečanje Arnieja in Busha

17. 10. 2003 00.00

V Kaliforniji sta se prvič sestala ameriški predsednik Bush in novi kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger. Srečanje je potekalo v sproščenem ozračju, zato kaže, da se bodo odnosi med Kalifornijo in zvezno oblastjo, ki so bili doslej precej težavni, otoplili.

Varnostni svet ZN sprejel resolucijo

16. 10. 2003 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je v New Yorku soglasno sprejel novo resolucijo o prihodnosti Iraka. Z resolucijo želijo ZDA mednarodno skupnost prepričati, da za stabilizacijo Iraka nameni več denarja in vojakov. Središče Bagdada pa je medtem pretreslo več eksplozij.

Bush: Avstralija je šerif v JV Aziji

16. 10. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v pogovoru, ki ga je objavilo avstralsko časopisje, Avstralijo označil kot "šerifa" v Jugovzhodni Aziji. Poslanka avstralske opozicijske laburistične stranke je opozorila, da bi takšne Busheve izjave lahko poslabšale položaj Avstralije v regiji in prizadele vlade držav JV Azije.

VS ZN o novi resoluciji o Iraku

15. 10. 2003 00.00

Varnostni svet ZN naj v noči na četrtek glasoval o zadnjem predlogu ameriške resolucije o Iraku. Rusija, Francija in Nemčija so o predlogu oblikovale skupno stališče in šest amandmajev, ki predstavljajo minimalne zahteve za njihovo podporo. Kljub tem zahtevam so ameriški in britanski diplomati prepričani, da bo predlog resolucije sprejet.

Bush še naprej izgublja podporo

15. 10. 2003 00.00

George Bush se bo moral pošteno potruditi za zmago na volitvah naslednje leto, saj mu je neka javnomenjska raziskava namenilamanj glasov kot nasprotnikom iz vrst demokratske stranke. Condoleezza Rice, Busheva svetovalka za nacionalno varnost, pa zanika, da so se v administraciji pojavila nova nesoglasja glede Iraka.

Eubank izpuščen po plačilu varščine

15. 10. 2003 00.00

Nekdanji boksarski prvak v srednjetežki kategoriji Chris Eubank je bil po plačilu varščine izpuščen iz zapora, kjer je končal, potem ko je med protesti proti angleškemu vojaškemu posredovanju v Iraku s svojim tovornjakom trčil v kombi.

Bomba pred turško ambasado v Iraku

14. 10. 2003 00.00

V bližini turškega veleposlaništva v Bagdadu se je razstrelil samomorilski napadalec. Več ljudi je bilo ranjenih, med njimi dva uslužbenca veleposlaništva. ZDA pa so VS ZN predložile popravljeni predlog resolucije o Iraku.

Utopični kandidat za predsednika ZDA

14. 10. 2003 00.00

Kongresnik Dennis Kucinich je kot kandidat uradno razglasil svojo predsedniško kandidaturo z najbolj levičarskimi stališči, ki v današnji Ameriki veljajo za utopistična.

Napad na guvernerja iraške pokrajine

13. 10. 2003 00.00

V napadu na guvernerja iraške pokrajine Dijala, Abdulaha Šahaza al Džaburija, sta bila huje ranjena dva policista, nek civilist pa lažje. Po zadnjih podatkih je v nedeljskem napadu na hotel v Bagdadu umrlo osem oseb. Koalicijske sile so že aretirale več oseb, ki naj bi bile vpletene v napad.

Iz EU opomin Hrvaški

13. 10. 2003 00.00

Zunanji ministri Evropske unije in držav pristopnic, med njimi vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, z obžalovanjem jemljejo na znanje hrvaško razglasitev ekološko-ribolovne cone v Jadranu in pozivajo Hrvaško, naj nujno začne konstruktiven dialog s sosednjimi državami.

Samomorilski napad v Bagdadu

12. 10. 2003 00.00

V bližini hotela Bagdad v središču iraške prestolnice, v katerem naj bi bil poleg vodstva koalicijskih sil tudi sedež ameriške obveščevalne agencije CIA, je eksplodiral avtomobil bomba. Samomorilski napadalec je ob tem ubil še najmanj 6 ljudi.

ZDA bodo stabilizirale Irak

11. 10. 2003 00.00

Ameriški predsednik Bush je zatrdil, da imajo ZDA jasno strategijo kako stabilizirati Irak in ustvariti pravično in napredno državo. Voditelji islamskih držav pa so na vrhu v Maleziji pozvali ZDA, naj zapustijo Irak in nadzor nad iraško administracijo prepustijo ZN. Ameriški državni sekretar Powell je napovedal, da bo do ponedeljka jasno, če ima njihov predlog resolucije o Iraku zadostno podporo.

Spominska maša za žrtve v Iraku

10. 10. 2003 00.00

Kraljica Elizabeta II. in britanski premier Tony Blair sta se v katedrali Sv. Pavla v Londonu udeležila maše v spomin na Britance, ki so bili ubiti med ali po vojaški operaciji v Iraku. Ameriški predsednik Bush pa medtem brani politiko do Iraka, ki ga je opisal kot osrednjo fronto ameriškega boja proti terorizmu.

V Bagdadu ubit španski diplomat

09. 10. 2003 00.00

V samomorilskem napadu na policijsko postajo v Bagdadu je umrlo najmanj osem ljudi, več deset pa je bilo ranjenih. Neznanci so v iraški prestolnici zjutraj ustrelili tudi španskega diplomata, sicer nižjega poveljnika španskih letalskih sil.

Se bodo ZDA odpovedale novi resoluciji?

08. 10. 2003 00.00

ZDA so s svojim predlogom resolucije o Iraku naletele na tako močan odpor v Varnostnem svetu Združenih narodov, da je po ocenah diplomatov ZN malo možnosti za hitro glasovanje. Po njihovem mnenju bi se lahko ZDA zato predlogu celo odpovedale.

Rumsfeld pozdravil odločitev Turčije

08. 10. 2003 00.00

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je pozdravil odločitev Turčije, da bo poslala vojake v Irak kot dobrodošel prispevek zaveznice k stabilizaciji države. Odločitev turškega parlamenta je že kritizirala prehodna iraška vlada, s čimer Rumsfeld še ni bil seznanjen.

Turška vojska gre v Irak

07. 10. 2003 00.00

Turški parlament je potrdil odločitev vlade, ki je pred tedni sklenila v Irak napotiti okoli 10 tisoč vojakov. Turško javno mnenje predlogu uradne Ankare sicer ni naklonjeno, še posebej pa mu nasprotujejo iraški Kurdi.

Nove žrtve med ameriškimi vojaki

07. 10. 2003 00.00

V bližini stavbe zunanjega ministrstva v središču Bagdada je odjeknila močna eksplozija, ki pa ni povzročila večje škode ali žrtev. V eksploziji bomb na zahodu in jugu mesta so bili ubiti trije ameriški vojaki, več je bilo ranjenih, o incidentih poročajo tudi s severa Iraka. Bela hiša pa je pripravljena deloma popustiti kritikom nove resolucije o Iraku.

ZDA za obnovo in podporo Iraku

06. 10. 2003 00.00

Ameriški predsednik Bush je potrdil oblikovanje stabilizacijske skupine za Irak, ki so jo ZDA vzpostavile za izboljšanje nadzora nad bojem proti terorizmu in pospešitev razvoja gospodarstva v tej državi.

Britanski konservativci proti Blairu

06. 10. 2003 00.00

V Blackpoolu na zahodu Velike Britanije se začenja kongres britanskih konservativcev, ki bodo skušali iztržiti čim več iz težav, s katerimi se zaradi Iraka soočajo laburisti premiera Tonyja Blaira. Vodja konservativcev Iain Duncan Smith je že izpostavil, da je med njim in Blairom velika razlika.

Evropski parlament o razmerah v Guantanamu

05. 10. 2003 00.00

Skupina poslancev Evropskega parlamenta je minuli teden vlade članic EU pozvala k oblikovanju skupne fronte in protestu pri ZDA zaradi kršenja pravic zapornikov v oporišču Guantanamo na Kubi. Med okrog 600 tam zaprtih oseb je tudi 22 državljanov članic EU.

Cook razkriva Blairove skrivnosti

05. 10. 2003 00.00

Britanski premier Tony Blair naj bi nekdanjemu zunanjemu ministru Robinu Cooku priznal, da Irak nima orožja za množično uničevanje, ki bi ga lahko takoj uporabil. Tako v svoji knjigi piše Cook, ki je zaradi nestrinjanja z Blairovo politiko iz kabineta izstopil tik pred začetkom napada na Irak. Blairov urad obtožbe zanika.

Milijoni za odpravo škode zaradi sarsa

05. 10. 2003 00.00

Vodilni japonski letalski družbi Japan Airline in All Nippon Airways sta za povračilo škode, ki sta jo zabeležili zaradi sarsa, prejeli skupno prek 658,2 milijona evrov kreditov.

Annan proti predlogu ZDA

04. 10. 2003 00.00

Generalni sekretar OZN Kofi Annan zavrača sodelovanje OZN v Iraku pod pogoji, ki jih v novem osnutku resolucije ponujajo ZDA. Na svojo stran je pridobil velik del varnostnega sveta, tako da Washington že napoveduje, da bodo besedilo resolucije spremenili.

Bush prepričan v svoj prav

03. 10. 2003 00.00

David Kay, vodja strokovnjakov, ki v Iraku iščejo orožje za množično uničevanje, je priznal, da niso našli še ničesar, zaprosil pa je za novih šest mesecev potrpežljivosti in 600 milijonov dolarjev dodatnih sredstev. Ameriški predsednik Bush pa meni, da je Husein predstavljal grožnjo, ki so jo morali odstraniti.