Italije

Filmska diva Gina Lollobrigida načrtuje vstop v politiko

16. 08. 2022 16.02

95-letna italijanska filmska diva Gina Lollobrigida je v nedavnem intervjuju za italijanski časnik Corriere della Sera povedala, da se namerava na septembrskih parlamentarnih volitvah v Italiji potegovati za položaj senatorke.

Đoković bo igral za Srbijo, Nadala pa ne bo v ekipi Španije

15. 08. 2022 17.26

Teniški zvezdnik Novak Đoković je potrdil igranje za srbsko reprezentanco v septembrskem skupinskem delu Davisovega pokala, medtem ko je Rafael Nadal odpovedal nastop za Španijo, poročajo tuje tiskovne agencije, med njimi srbski Tanjug in francoska AFP.

V Ljubljani cene podobne lanskim, sobe skoraj v celoti zasedene

13. 08. 2022 10.53

Na Obali so večinoma zadovoljni z zasedenostjo zmogljivosti v času turistične sezone, junija so presegli rezultate iz predkoronskega leta 2019. Na Štajerskem sicer teh rezultatov še niso dosegli, so pa turistične številke letos boljše od lanskih. V Mariboru in pod Pohorjem do konca avgusta pričakujejo okoli 50- do 80-odstotno zasedenost, medtem ko so v Ljubljani turistične sobe v začetku avgusta več kot 90-odstotno zasedene.

'Slovenija ne želi zmanjšati slovesa zaščitenih italijanskih balzamičnih kisov'

11. 08. 2022 15.53

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v imenu države trdi, da Slovenija s predlogom predpisa, ki je razburil Italijo, nima namena posegati v sloves zaščitenih balzamičnih kisov. Italijanska vlada od Evropske komisije namreč zahteva, da proti Sloveniji sproži postopek ugotavljanja kršitev evropske zakonodaje pri geografsko zaščiteni označbi balzamični kis. Očitki Italije glede domnevnih kršitev evropske zakonodaje so neutemeljeni, vztrajajo na kmetijskem ministrstvu. Glede na to, da Evropska komisija ni podala nobenega obveznega mnenja, ter na podlagi sodbe sodišča iz leta 2019 so prepričani, da omenjeni predpis ni v nasprotju s pravom EU.

Požar pod Socerbom omejen, gasilci se bojijo, da se bo burja obrnila v maestral

10. 08. 2022 06.06

Požar pri Socerbu je omejen, ne pa tudi pogašen. Na požarišču je bilo tekom dneva okoli 150 gasilcev s 45 vozili. Iz zrakaso požar gasili trije helikopterji Slovenske vojske, letalo SV Pilatus, dva policijska helikopterja, dva italijanska helikopterja in dva italijanska canadairja. Rižanski vodovod kljub dodatnim težavam še zmore oskrbovati slovensko Istro z vodo. Zagorelo je tudi ob železniški progi na območju Radovljice, a so požari že pogašeni.

Pri Gardskem jezeru zaradi suše prenehali z namakanjem

10. 08. 2022 10.51

Suša je zajela skoraj vso Evropo. Posebej kritično je na severu Italije, kjer so sedaj primorani prenehati z namakanjem pri Gardskem jezeru, saj je gladina rekordno nizka. Prve ocene kažejo, da bo zaradi suše izgubljenih 30–40 odstotkov sezonskega pridelka. Težave imajo tudi nabiralci školjk, saj sta suša in nenavadno vroče vreme povečala raven slanosti morja.

'Lahko me scvrete v olju, a naj bo olivno z nekaj česna'

06. 08. 2022 12.29

Jack Sholder je režiser filmov Nočna mora v ulici brestov 2, Skriti, Wishmaster 2 in Sami v temi, nedavno pa je bil posebni gost 18. festivala Grossmann v Ljutomeru. Podelili so mu nagrado "častni hudi maček", nam pa je razložil o filmu, s katerim je zaslovel, in delil svojo izkušnjo s Hollywoodom.

Suša prizadela celoten kmetijski sektor, ponekod pridelka sploh ne bo

03. 08. 2022 21.06

Da gre za najhujšo sušo v Sloveniji v zadnjih sto letih, dokazujejo katastrofalne številke o škodi, ki je nastala zaradi izjemne vročine in premalo padavin. Skupna ocena je presegla tisto izpred petih let, neuradno pa znaša vsaj 70 milijonov evrov. Polja so videti opustošena, na kmetijskih pridelkih je škoda nepopravljiva, ugotavlja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, kmetovalci so obupani. Velik upad bo pri žitih, bučah, krompirju, hmelju. Najbolj je prizadeta koruza. Ocenjujejo, da bo pridelek manjši za polovico, ponekod je suša pri koruzi terjala celo 100-odstotni davek, kar pomeni, da pridelka letos ponekod sploh ne bo.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra

02. 08. 2022 09.53

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Pred mejnimi prehodi daljše kolone, občasno zapiranje predora Karavanke

31. 07. 2022 07.17

Tudi danes se na naših cestah gnetejo kolone vozil, ki se vse od Avstrije vijejo proti mejnim prehodom s Hrvaško in drugim turističnim središčem. A ker je za mnoge počitnic konec, se gneča pojavlja tudi v obratni smeri. Čakalna doba je na mejnih prehodih Sečovlje, Dragonja, Starod, Jelšane, Metlika, Obrežje in Gruškovje. Na gorenjski avtocesti je zaprt izvoz Jesenice vzhod proti Karavankam.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno

30. 07. 2022 07.29

Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

V Sloveniji doslej potrdili 35 primerov okužbe z virusom opičjih koz

29. 07. 2022 12.33

V Sloveniji so doslej potrdili 35 primerov okužbe z virusom opičjih koz. Dobra tretjina primerov je bila vnesena iz tujine – iz Španije, Italije ter Bosne in Hercegovine. Dobra tretjina posameznikov se je okužila v Sloveniji, za ostale pa kraja okužbe niso mogli opredeliti, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Sanacija po požaru bo trajala vsaj pet let, Kraševci nočejo več borov

28. 07. 2022 19.05

Sanacija 2700 hektarjev uničenega kraškega gozda se bo najverjetneje začela že jeseni, trajala pa bo vsaj pet let. Če so do požara približno polovico kraških gozdnih površin predstavljali iglavci, bo obnova osredotočena predvsem na sajenje listavcev, saj ti težje zagorijo. Težava pa bodo primerne sadike, ki jih v Sloveniji zagotovo ne bo dovolj, zato jih bomo morali najverjetneje uvažati iz sosednjih držav.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje

27. 07. 2022 18.26

Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Za zlatega leva se bo potegoval tudi film slovenske koprodukcije

26. 07. 2022 19.31

Direktor letošnjega 79. filmskega festivala v Benetkah Alberto Barbera je danes objavil program festivala, ki se bo začel 31. avgusta in bo potekal do 10. septembra. Na festivalu letos sodelujejo številna velika imena svetovne filmografije. Za zlatega leva se bo skupno potegovalo 23 filmov, od tega jih pet prihaja iz Italije in pet iz Francije.

Kumer: V Sloveniji pozimi ne bo redukcij pri oskrbi gospodinjstev s plinom

26. 07. 2022 18.19

V Sloveniji to zimo ne bo redukcij pri oskrbi gospodinjstev s plinom, je po današnjem zasedanju ministrov EU za energetiko, na katerem so se dogovorili o zmanjšanju porabe plina, zagotovil slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Da bi prišlo do motenj pri oskrbi s plinom, bi moralo iti veliko stvari narobe, je poudaril.

Taljenje ledenika premaknilo mejo med Italijo in Švico

26. 07. 2022 17.10

Vročina spreminja tudi razmere v zasneženih Alpah. Na stiku Švice in Italije je taljenje ledenikov pripeljalo do tega, da se je meja med državama celo premaknila. Meja namreč poteka vzdolž drenažne ločnice – linije, ki razmejuje smer odtekanja vode. Z mejo se je na švicarsko ozemlje premaknila tudi ena izmed dobičkonosnih turističnih koč, zaradi česar sta bili državi nekaj let v diplomatskemu sporu.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev

25. 07. 2022 06.41

Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Totošković iz Italije na Hrvaško

25. 07. 2022 10.45

Po Igorju Osredkarju in Alenu Fetiću se še en slovenski igralec podaja na Hrvaško. 34-letni Denis Totošković, dolgoletni reprezentant Slovenije v futsalu, je okrepil dubrovniško ekipo MNK Square Dubrovnik.

Reševanje migrantov na morju: visoko noseča ženska, hudo opečen moški

24. 07. 2022 21.03

V Italijo je v le nekaj urah prispelo več kot 1100 migrantov. Na stotine drugih, ki so jih rešile humanitarne ladje, še čaka na sprejem. Sprejemni center na Lampedusi pa je prenatrpan, v njem je že zdaj nekajkrat več ljudi, kot je njegova kapaciteta. Osrednja sredozemska migracijska pot sicer velja za najnevarnejšo na svetu. Po ocenah Mednarodne organizacije za migracije je samo od začetka letošnjega leta umrlo in izginilo 990 ljudi.

Požar je pod nadzorom, a Kras bo ponoči vseeno varovalo 700 gasilcev

24. 07. 2022 07.20

Nedelja je bila na Krasu vsekakor mirnejša in bolj optimističen od preteklih dni, so zvečer zadovoljno sporočili iz regijskega štaba za civilno zaščito Severna Primorska. Skozi celoten dan je potekalo gašenje manjših žarišč, večjega širjenja požara namreč ni bilo. Enote na tleh so izvajale predvsem čiščenje in zalivanje robov požarišč, bolj aktivno pa je bilo gašenja iz zraka. V nočni izmeni ostaja približno 700 gasilcev.

Romunski sivi ptici pripravljeni za odmet vode nad Krasom

24. 07. 2022 10.57

Romunska zračna flota ima sedem letal C-27J spartan. V Slovenijo sta prišli dve letali, z njima pa 16-članska ekipa. Testni polet nad kraške plamene so že opravili, sedaj pa sta obe letali pripravljeni in čakata na ukaz. Načeloma bosta pri nas štiri dni, če pa bi se izkazalo, da ju bo Slovenija še potrebovala, je misijo mogoče tudi podaljšati.

Venus 5: Lepotice v rock-metal 'paketu' iz vse Evrope

24. 07. 2022 09.35

Ko se zbere pet deklet, ki prisegajo na rock in metal, nastane mednarodna zasedba, ki se je zbrala za projekt Venus 5. Zasedbo, ki je pred dobrim mesecem izdala istoimenski prvenec, sestavljajo Herma iz Italije, Tezzi s Švedske, Jelena iz Srbije, Erina iz Albanije in v Sloveniji dobro poznana vokalistka Karmen Klinc. Ta nam je v klepetu zaupala več o sami zasedbi, glasbi in načrtih.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje

23. 07. 2022 07.15

Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

Spartan v enem naletu nad plamene odvrgel 5000 litrov vode

23. 07. 2022 17.09

V gašenje požarov na Krasu so se vključila tudi romunska letala. Gre za letali C-27J spartan, ki sta že odvrgli več tisoč litrov vode nad požari, in transportno letalo C130 hercules za logistično podporo. Pomoč romunskih letal je bila odobrena prek evropskega mehanizma.

'Zanašati se na dež ni dobra gasilska taktika'

23. 07. 2022 13.17

Na kraško nebo se zgrinja pomoč. Gneča bo z napovedanimi novimi prihodi letal postala še večja, na požarišču pa zaradi dima izjemno slaba vidljivost: "Za naše vojaške kontrolorje leta je to velik izziv, kajti na tako majhnem prostoru koordinirati toliko zračnih plovil je zelo zahtevno delo, da ne pride do kakšnega trčenja," je dejal obrambni minister Marjan Šarec, ki je znova obiskal Kras. Koordinacija in sodelovanje vseeno potekata odlično, je ocenil. Ob tem je poudaril, da se ne morejo zanašati na padavine, ki jih meteorologi napovedujejo šele za torek: "Zanašati se na dež ni dobra gasilska taktika."

'Ne obupajte nad svojimi sanjami, s trdim delom lahko dosežete cilje'

23. 07. 2022 08.55

Kolesarska dirka Velika nagrada Kranja – Memorial Filipa Majcna, ki poteka ta konec tedna, je v gorenjsko prestolnico privabila tudi profesionalno kolesarsko ekipo iz ZDA. Team Novo Nordisk je edinstven zato, ker ne poganja pedal zgolj zaradi tekmovalnih in športnih vzgibov, ampak si prizadeva dokazati, kaj je mogoče doseči s sladkorno boleznijo. Vsi člani ekipe imajo namreč sladkorno bolezen tipa 1. S svojimi dosežki skušajo navdihniti osebe z diabetesom, da sledijo svojim sanjam. "Trdo delo je ključno, talent sam po sebi ni nikoli dovolj," je spodbudil kolesarski zvezdnik ekipe Andrea Peron, ki je z nami delil svojo kolesarsko zgodbo, povezano s to boleznijo.

EU kupuje 12 kanaderjev, nanje pa bo treba počakati še nekaj let

23. 07. 2022 07.48

Slovenija bo zaradi vse bolj obsežnih in pogostih požarov ter drugih naravnih nesreč v članicah Evropske unije podala pobudo za okrepitev zmogljivosti za gašenje iz zraka na evropski ravni. EU sicer načrtuje nakup 12 letal kanader, pri čemer pa Slovenija sicer ne sodeluje. Dokler EU ne bo imela svoje stalne flote, bo še naprej vsako leto vzpostavila začasno oziroma tranzicijsko. Za letos so Hrvaška, Francija, Grčija, Italija, Španija in Švedska zanjo zagotovile letala in helikopter za gašenje, ki so v izrednih razmerah na razpolago drugim državam članicam.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev

21. 07. 2022 05.04

Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Požar ob meji s Slovenijo terjal tudi smrtno žrtev

21. 07. 2022 10.05

Iz sosednje Italije vendarle prihajajo spodbudne novice: položaj na požarišču na italijanskem Krasu je stabilen, gasilci in prostovoljci civilne zaščite so s skupnimi močmi zaustavili nadaljnje širjenje ognja, je sporočil pristojni v deželni vladi Furlanije - Julijske Krajine za civilno zaščito Riccardo Riccardi. Popoldne so v obe smeri odprli tudi avtocesto Trst–Benetke. Je pa požar na italijanski strani meje žal terjal prvo smrtno žrtev. Na prostovoljko in koordinatorico civilne zaščite se je med preverjanjem požarišča prevrnilo pogorelo drevo, poroča Primorski dnevnik.