Iz 24UR

Kako bodo sodelovali novi evropski poslanci in kakšne cilje imajo?
20. 07. 2024 07.30
V Strasbourgu se je zaključilo ustanovno zasedanje desetega sklica Evropskega parlamenta. V 720-članskem organu ima Slovenija devet poslancev, pet jih v klopeh Evropskega parlamenta sedi prvič. Katere so njihove prioritete, na kaj bodo opozarjali in kako se znajdejo v novi službi?

Požar na Krasu povsem pod nadzorom, pomoč iz zraka ni potrebna
19. 07. 2024 06.18
Po besedah vodje intervencije Simona Verdamina je požar na Krasu omejen in pod nadzorom. Na požarišču bo tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali s čiščenjem in zalivanjem požarne linije. Pomoč iz zraka pa več ni potrebna. Znova pa je priključen tudi mednarodni daljnovod. Požar je sicer zajel okoli 150 hektarjev, na delu pa so tudi gozdarji zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove, ki so začeli z opravljanjem nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest.

Izvedli, kar so načrtovali že 2022: 'Dobra šola, imeli pa smo tudi malo sreče'
19. 07. 2024 06.33
Ob tokratnem požaru na Krasu je bilo jasno videti, kako poučen je bil uničujoč požar leta 2022. Tokrat se je reagiralo hitreje, z več moštva, kot je dejal eden od domačinov.

'Starši naj otrokom električnega skiroja ne kupujejo kot igračo, ker to ni'
19. 07. 2024 06.00
Električni skiro - nedolžno darilo za otroka ali zapečatena usoda? Deklica uspavana in umetno predihavana tri tedne - brez čelade. 15-letnik trčil v vozilo - brez čelade. To so opozorila tistih, ki so bili udeleženi v prometni nesreči ali so poškodovane zdravili. Zaščitna oprema rešuje življenja in preprečuje najhujše, sploh ko govorimo o naših najmlajših. Samo v naši največji bolnišnici so letos zaradi padca s skirojem obravnavali že 165 otrok in najstnikov. Policija beleži srhljiv dvig številk v prometnih nesrečah udeleženih in poškodovanih voznikov električnih skirojev.

Požar na Krasu še ni pogašen, je pa stanje stabilno
18. 07. 2024 10.20
Požar na Krasu po več kot 12 urah še vedno ni pogašen, je pa delno pod nadorom. Na terenu ostaja 420 gasilcev, vse do teme sta gasilcem na tleh ogenj iz zraka ob policijskem pomagala gasiti tudi dva vojaška helikopterja, pa tudi nova air tractorja, ki sta v celem dnevu poletela vsak okoli 25-krat in nad gorečo kraško pokrajino odvrgla 150 tisoč litrov vode.

Župan Škocjana: Ljudje so prestrašeni. Pričakujemo večjo varnost za občane
18. 07. 2024 06.00
Več policistov v poletnem času v občinah na jugovzhodu Slovenije, je odgovor notranjega ministra Boštjana Poklukarja po vse večjem številu incidentov, v katere so vpleteni Romi. Pa bo to dovolj, ko govorimo o napadih, izsiljevanju, nasilju v šolah, krajah in povzročanju škode? Kje so obljubljene spremembe zakonodaje, se sprašujejo župani po sestanku vladne medresorske ekipe in domačinov, slednji so srečanje jezni zapustili, županja Metlike pa v edini konkreten predlog o vzpodbudah za obisk šole dvomi. Je res tožilstvo in sodstvo tisto, ki ne dohaja romske problematike?

Kako do mladostnejšega videza v le 4 tednih?
18. 07. 2024 00.15
Staranje je naraven in neizogiben proces, a z upoštevanjem nasvetov za nego kože ga lahko upočasnite. Zdrav življenjski slog in nega s primernimi izdelki sta ključna za doseg mladostnejšega videza. Preverite, kaj lahko že danes storite, da kožo ohranite napeto in gladko.

Delavci na prostem na udaru vročine: potrebne so spremembe
17. 07. 2024 06.00
Vročinski val je na vrhuncu, huda vročina pa zelo vpliva tudi na delavce. Damjan Volf iz Obalne sindikalne organizacije KS 90 celo opozarja, da je zaradi visokih zunanjih temperatur ogrožena več kot polovica vseh delovno aktivnih v Sloveniji.

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo
15. 07. 2024 06.00
Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Na portoroški plaži pogorelo 2000 kvadratnih metrov prostorov
14. 07. 2024 12.06
V Portorožu se je malo po 11. uri razplamtel požar, zagorelo je skladišče priljubljenega kluba (bara) Alaya tik ob plaži, ogenj pa se je razširil tudi v sosednje prostore. Požar je bil obsežen, na terenu je bilo skoraj 100 gasilcev, dva sta se lažje poškodovala. Cesta Piran - Lucija je zaprta. Vzrok požara še ni znan.

Zdravje Jadranskega morja: katere nevarnosti mu pretijo?
13. 07. 2024 07.00
Slovensko morje se kuha. Pred kratkim sluz, tropikalizacija. Tujerodne ribe, tujerodni nevretenčarji, tujerodne alge. Kako morski biologi gledajo na to, kako zdravo je Jadransko morje, kakšna bo njegova prihodnost?

'Neurejeni del trga skriva preko 2000 psihoterapevtov. Želimo najti tiste dobre'
11. 07. 2024 06.00
Število ljudi z duševnimi težavami se je po pandemiji koronavirusa povzpelo za tretjino. Potrebe po pravočasni in strokovni pomoči naraščajo, čakalne vrste za obisk kliničnega psihologa pa z napotnico redno presegajo eno leto. Na trgu je kaos. Kje pa je zakon o psihoterapiji? Predlog smo čakali več kot 20 let, na mizi je že slabo leto dni, a z njim ni nihče zadovoljen. Oblikovali sta se dve struji: na eni strani so psihiatri in klinični psihologi v zdravstvu, ki so študirali na medicinski ali filozofski fakulteti, na drugi pa terapevti, ki so izobrazbo pridobili na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali v društvih. "Ping pong" med njima ohranja "status quo", in, kar je najhuje, šarlatanom dopušča, da bolnike v stiski obravnavajo brez ustrezne izobrazbe.

'Pravičen nepremičninski davek je tak, da več kot imaš, več plačaš'
10. 07. 2024 06.00
Kaj vsem tistim, ki nimajo lastniškega stanovanja, prinaša novela stanovanjskega zakona? O njem so razpravljali poslanci, koalicija novelo podpira, opozicija je proti. A ključno je, kje smo? Koliko novih najemnih stanovanj bo država zgradila? Kdaj in kje?

Umetnine dvoletnika, ki se prodajajo za več tisoč evrov
09. 07. 2024 06.00
70.000 evrov za umetniško delo? Lahko bi rekli, da to ni nič posebnega, saj slike prodajajo tudi za veliko več denarja. Vendar pa zgodba postane drugačna, ko izvemo, da ima slikar le dve leti in da najraje slika dinozavre. Z njimi ne osvaja le Nemčije, pač pa tudi občinstvo preko meja svoje domovine.

Je napočil čas, da bi za neutemeljene klice na pomoč, reševanja zaračunali?
09. 07. 2024 06.00
Za gorskimi reševalci je rekorden konec tedna. 20-krat so odhiteli na pomoč poškodovanim, reševalni helikopter je bil tako rekoč ves čas v zraku, vzletel je namreč kar devetkrat. In zakaj toliko reševanj? Kot pravijo, se v gore še vedno odpravlja vse preveč ljudi, predvsem pa tujcev, ki nimajo znanja, opreme in kondicije. In to kljub tehnologiji, ki nam danes ponuja goro informacij, še ugotavljajo. Kje vse so bili na terenu in kaj svetujejo tistim, ki bodo poletni dopust preživljali v gorah? In kaj o reševanjih pravi generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu?

17 evrov sladoledna kupa, 30 evrov ležalnik
07. 07. 2024 19.49
Počitnikovanje pri naših južnih sosedih je dražje kot v Španiji, na Portugalskem in v Grčiji. Ne le v gostilnah in kavarnah, cene so močno navite tudi v trgovinah, opažajo gosti. Hrvaški minister za turizem znova poudarja, da ni razloga, da bi bili cenejši od Italije, Španije in ostalih konkurenčnih destinacij, ponudnike pa svari, naj vendarle pazijo na razmerje med kakovostjo in ceno.

Bodo morali neprevidni turisti stroške reševanja plačati iz svojih žepov?
06. 07. 2024 19.15
Pogrešani turist na supu, peterica pogrešanih madžarskih kajakašev, pa tudi par, ki ga je burja na napihljivi blazini odnesla na odprto morje. Pustolovščine turistov postajajo vse nevarnejše, so zaskrbljeni pri naših južnih sosedih, kjer se znova sprašujejo, ali bi morali neprevidni turisti stroške reševanja plačati iz svojih žepov? V zadrski luški kapitaniji denimo pričakujejo, da bodo tudi v tej sezoni, tako kot v prejšnjih, samo v Velebitskem kanalu posredovali vsaj še petnajstkrat.

200 starih in neprecenljivih
06. 07. 2024 19.40
Poslastica za ljubitelje starodobnikov. V Škofji Loki, kjer so gostili tretji, mednarodni Old-timer fest, se je zbralo približno 200 vozil iz nekih drugih časov. Ne le fičkov, katrc, hroščev in lad - ki so seveda še vedno velika atrakcija in pričarajo nostalgijo -, obiskovalci so lahko občudovali tudi izjemno redke primerke, ki jih je v svetu le še peščica, najstarejša vozila so štela skoraj stoletje. In njihova vrednost? Neprecenljiva, pravijo ponosni lastniki.

Kako obvarovati Sočo?
06. 07. 2024 16.02
Kako obvarovati Sočo, naš naravni biser, in hkrati ohraniti turizem in gospodarstvo v Posočju? Ena naših najlepših rek je magnet za adrenalinske športe, predvsem raftarje in kajakaše. Turisti izkušnjo s Soče opisujejo kot "vznemirljivo, adrenalinsko in čudovito" ter iz doline Soče odhajajo z neprecenljivimi spomini. V ozadju pa so že leta kaos, neurejene zadeve, preveliko število agencij, nekatere tudi brez minimalnih standardov, ki tržijo spuste na reki. Odlok kobariške občine, ki je občutno dvignil ceno dovolilnice za plovbo, pa je letos iz Bovca in Kobarida odgnal številne turiste.

Miran Pavlin tehnični direktor Nottingham Foresta
06. 07. 2024 11.14
Nekdanji slovenski nogometni reprezentant Miran Pavlin bo postal tehnični direktor Nottingham Foresta. S tem bo prvi Slovenec v vodstveni strukturi kluba iz angleške premier league.

Porast nasilja: 'Če 14-letnik prvič sliši besedo ne, je to problem'
06. 07. 2024 07.00
Dolenjci so prestrašeni, sporočajo. Zaradi porasta nasilja in kriminala ne upajo več sami v trgovino, banko, cerkev. Od države, politike, vlade zahtevajo, da se enkrat za vselej reši romska problematika. Treba je pomagati Romom, da se vključijo v družbo, in da se zaščiti preostale občane, ker tako ne gre več naprej, dovolj je bilo obljub, dejanj pa nič, pravijo. Hud incident v OŠ Velika Dolina je samo vrh ledene gore, poudarjajo v Brežicah. Kaj bo storila politika?

Tako izmučen je bil Luka Dončić po zmagi proti Novi Zelandiji
05. 07. 2024 13.13
Luka Dončić je 18. junija odigral zadnjo od kar 92 tekem v sezoni lige NBA. Po izjemno naporni končnici, v kateri je kljub številnim težavam s poškodbami svoj Dallas pripeljal do velikega finala, se je odpravil v domovino. Tam smo čakali na njegovo odločitev, ali bo naporno pot nadaljeval tudi v Pireju in na koncu je vse razveselil z nepričakovano novico, da se bo z reprezentančnimi soigralci poskušal uvrstiti na olimpijske igre v Parizu. Po visoki zmagi proti Novi Zelandiji je v interakciji z našo novinarko v Grčiji Sanjo Modrić pokazal, kako zelo izmučen je.

Župan Braslovč: Preseliti se bosta morala ves desni in levi breg Letuške gmajne
05. 07. 2024 06.00
V Braslovčah je 11 mesecev po uničujočih poplavah padla dokončna odločitev za krajane Letuša. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil župan Braslovč Tomaž Žohar, se bosta morala preseliti celoten desni in levi breg Letuške gmajne. Po njegovih besedah se večina prebivalcev tega sklepa veseli. Za nadomestno gradnjo v njihovi občini naj bi se sicer zanimali tudi prebivalci drugih poplavljenih območij, parcele pa bi bile za gradnjo lahko pripravljene do jeseni naslednje leto.

Bo NSi sodelovala s koalicijo ali z SDS?
04. 07. 2024 06.00
Bodo volivci dobili še večjo moč ali gre za atentat na demokracijo, kot pravi predsednik SDS Janez Janša? Kaj je bolj verjetno: sodelovanje Nove Slovenije s koalicijo pri spremembi volilnega sistema ali sodelovanje NSi s SDS pri ustanovitvi preiskovalne komisije, ki bi preiskovala posle premierja Roberta Goloba. Bo ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh prestala še eno interpelacijo ali bo koalicija ministrico zamenjala?

Sekulić: Če v četrtek ne bo reakcije, lahko spakiramo kovčke in gremo domov
03. 07. 2024 07.57
Anemična predstava slovenskih košarkarjev na prvi tekmi kvalifikacij za olimpijske igre proti Hrvaški je bila nov udarec za slovenske navijače po nogometnem šoku dan prej proti Portugalski. Za razliko od nogometašev imajo košarkarji še popravni izpit, v četrtek ob 16.30 proti Novi Zelandiji.

Mijatović o vrhunski igri naših fantov: 'Enajstmetrovke so loterija'
02. 07. 2024 21.21
Po izjemni tekmi slovenske reprezentance in množičnem sprejemu nogometašev na Kongresnem trgu sta v oddaji 24UR ZVEČER nastopila predsednik nogometne zveze Radenko Mijatović in generalni sekretar zveze Martin Koželj. Spregovorila sta o vrhunski igri naših fantov, odlični organizaciji prvenstva in neverjetnih 50.000 slovenskih navijačih, ki so romali v Nemčijo. Mijatović je spregovoril tudi o govoricah, da naj bi selektorja Matjaža Keka želeli Srbi in Hrvati.

Zvestoba slovenskih navijačev: z dežniki in kapucami za naše nogometaše
01. 07. 2024 21.36
Nogometna vročica je zajela tudi Slovenijo. Kljub popoldanskim nevihtam se je na Pogačarjevem trgu v Ljubljani zbrala množica nogometnih navdušencev, ki so z dežniki v rokah in kapucami na glavah prišli spremljat zgodovinsko tekmo s Portugalsko in navijat za naše nogometaše. Nekaj utrinkov je v svoj objektiv ujel naš fotograf, bili pa smo tudi v Mariboru.

Kraški ovčarji – slovensko kinološko zlato
30. 06. 2024 08.07
Kraški ovčarji oziroma kraševci – slovenska naravna dediščina, čuvaji črede. So ena najstarejših in ena prvih mednarodno priznanih pasem psov, edina slovenska avtohtona pasma, še zadnje kinološko zlato. Večkrat so bili na robu obstoja, a so jih kinološki zanesenjaki vedno nekako uspeli rešiti. Kakšni pa pravzaprav so kraški ovčarji, kakšna je njihova zgodovina, koliko jih je danes in zakaj so tako posebni? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Samo še danes je možen nakup s popustom!
30. 06. 2024 00.15
Čas je, da se končno posvetite svoji koži in ji privoščite vrhunsko kremo za obraz. Letos bodo poletne počitnice še lepše, saj vam podarjamo na kremo 18 % popust.

Sončna očala – so draga tudi najbolj kakovostna?
29. 06. 2024 10.07
Odgovor je: ne nujno! Nudijo nam zaščito pred soncem, hkrati pa so tudi modni dodatek. Cene znanih, prestižnih znamk sončnih očal segajo do nekaj sto, celo tisoč evrov. Spet, v trgovinah z oblačili in drugimi pripomočki, pa jih lahko kupimo za nekaj centov – v eni od trgovin, ki smo jih obiskali, so otroška sončna očala stala 55 centov. Kakšne so razlike med njimi, nas vse ščitijo pred škodljivim UV-sevanjem? Plačamo pri dragih očalih zgolj znamko ali tudi kakovost?