Iz 24UR

Za zdravstvo bomo odšteli več, bomo prišli tudi prej do operacije?
28. 06. 2023 06.00
Za javno zdravstvo bomo vsaj v prihodnjem letu plačevali več. A več denarja v sistemu ne pomeni, da bodo bolniki tudi hitreje prišli do pregledov pri zdravniku, operacij. Za to je po opozorilih strokovnjakov treba bolje organizirati in izkoristiti javni sistem. Z obmetavanjem v javnosti – kot se je zgodilo pri ukinjanju dopolnilnega zavarovanja – pa ni bil vzpostavljen še noben dober sistem, poudarja Alojz Ihan.

'V Putinovem režimu so se pokazale razpoke. To je bila sramota za Kremelj'
27. 06. 2023 06.00
Medtem ko zahodni zavezniki ocenjujejo, da je ruski predsednik Vladimir Putin po spodletelem oboroženem uporu potolčen, spet drugi menijo, da se je le še utrdil na položaju kot edino zagotovilo stabilnosti. Nismo želeli strmoglaviti Putina, ampak preprečiti uničenje skupine Wagner, je sporočil poveljnik plačancev in snovalec vstaje Jevgenij Prigožin. Smo bili konec tedna priča začetku konca Putina? Nekdanji načelnik generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič in predsednica nevladne organizacije Regionalni dialog Katja Geršak menita, da ruski predsednik iz spora odhaja šibkejši.

Bo vojna med vlado in zavarovalnicami prinesla več zdravja?
27. 06. 2023 06.00
Dopolnilna zdravstvena zavarovanja so sistemska anomalija in niti niso pravi zavarovalniški produkt, trdi ekonomist Marko Jaklič. Je pa tak način zbiranja denarja v preteklosti zavarovalnicam omogočal dobičke, upravam pa visoke plače. Kaj pa bo ukinitev dopolnilnega zavarovanja v resnici prinesla bolnikom – bodo prišli do zdravnika, posega, ko ga bodo potrebovali? Se bodo zasebni zdravstveni centri, ki jih obvladujejo zavarovalnice, še okrepili? Bodo hitro do zdravstvenih storitev prišli le tisti, ki plačajo več?

'Luke Mesca ne smemo prehitro odpisati iz te enačbe'
24. 06. 2023 07.00
Ne samo vremenske, nepredvidljive so v teh dneh tudi razmere na slovenskem političnem prizorišču. Najbolj brbota znotraj najmanjše koalicijske partnerice Levice, ki bo kmalu postavila novo vodstvo, zaradi prepričljivega slavja levega krila na kongresnih volitvah je mogoče, da stranke ne bo več vodil Luka Mesec. Minister in podpredsednik vlade je o dogajanju že obvestil koalicijo, ki se je zavila v molk.

14-dnevni izziv: Kaj se bo zgodilo?
24. 06. 2023 00.15
Ali si želite, da bi vaše trepalnice bile daljše, gostejše in bolj privlačne? Potem bi moral biti serum za rast trepalnic vaš najboljši prijatelj.

'Stroški zdravljenja precej presegajo znesek, ki ga dobimo od zavarovalnice'
23. 06. 2023 06.00
Ker zobozdravniki zaradi odločitve zdravstvene zavarovalnice ne smejo več zaračunati doplačil za zdravljenje koreninskih kanalov, jih bodo odslej pošiljali k specialistom, če to ne bo zaleglo, napovedujejo stavko. Zobozdravniki opozarjajo, da stroški zdravljenja – brez doplačil – bistveno presegajo znesek, ki ga dobijo od zavarovalnice. Kar po njihovem mnenju tudi podaljšuje čakalne dobe in paciente pošilja k zasebnikom, tudi v tujino, predvsem na Hrvaško.

Prihaja Marcelova tržnica: delavnice, Masterchefovci in paliativna oskrba
20. 06. 2023 06.00
Slovenija v svoji dobrodelnosti res ne pozna meja. Maratoni, koncerti, tekme in druge akcije. 27. avgusta pa se bo na Pogačarjevem trgu odvil še en dobrodelni dogodek. Ta nosi ime Marcelova tržnica, za njim pa se skriva ganljiva zgodba. O tem, zakaj so se odločili organizirati dogodek, je za 24UR ZVEČER spregovorila Nika Babić.

Pot do vozniškega izpita: kako globoko boste morali seči v žep?
17. 06. 2023 11.12
V Sloveniji ima veljavno vozniško dovoljenje več kot milijon 300 tisoč ljudi, vsako leto se jim pridruži še okoli 20 tisoč novih voznikov. Kakšna pa je dandanes sploh pot do vozniškega izpita, katera usposabljanja, tečaje, izpite in preglede je treba opraviti? Kako potekajo ure vožnje, kaj vse se je treba naučiti? Predvsem pa, koliko vse to stane? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

SIJ: Bomo še kdaj videli 2,4 milijona evrov državne pomoči?
17. 06. 2023 06.00
Bomo Slovenke in Slovenci še kdaj videli 2,4 milijona evrov državne pomoči, ki so jo zaradi energetske krize prejele štiri hčerinske družbe jeklarske skupine SIJ, kjer si bodo iz naslova dividend izplačali šest milijonov evrov, še 21 milijonov pa naj bi bilo nagrad poslovodstvu v družbi? Higienično, da ali ne? Zakonito, da ali ne, se vrstijo vprašanja. Je vlada z zakonom spregledala pasti, ki jih ta prinaša, je tudi sama omogočila zlorabe, kot si jo je privoščil Sij, pa tudi, da je SDH, ki upravlja z 10 milijardami našega premoženja, glasoval za izplačila dividend, zdaj pa so tiho. Kdo se spreneveda? Kje se je zalomilo? O tem smo se pogovarjali z Matevžem Frangežem iz gospodarskega ministrstva, o apelu in pričakovanjih visoko tehnoloških podjetij pa bo spregovoril Anže Voh Boštic.

'Vinjeta je parkirnina na avtocesti, ko čakamo v zastojih'
16. 06. 2023 06.00
Kupujemo nove potniške vlake, da bi ljudje raje potovali z javnim prevozom. Kljub temu, da smo v času t. i. zelenega prehoda, so to dizelski vlaki. Res jih bo mogoče nadgraditi na električni pogon, a strokovnjaki vedo, da naše električno omrežje že zdaj ne zdrži niti polnjenja nekaj električnih avtomobilov v isti vasi, ker sistem pade. Torej bo treba prej vložiti še veliko milijard v električno infrastrukturo. Tudi premier Golob ugotavlja in pravi, da je stanje na cestah katastrofalno. Da je treba tovorni promet umakniti s cest. A kam, res na tire?

Je interventni zakon res zgodba o uspehu?
15. 06. 2023 06.00
Je interventni zakon res lahko zgodba o uspehu ali ne? Je zamik ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ideološki boj? Kaj nas čaka v zdravstvu? Soočila sta se minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec.

Državna sekretarka v konfliktu interesov?
14. 06. 2023 16.35
Se je državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen ujela v nasprotje interesov? Sodelovala je pri pripravi pravilnika, ki ureja področje balkonskih solarnih panelov, prav te pa trži podjetje Energen, katerega direktor je njen svak Marko Seršen. Državna sekretarka očitke zavrača, KPK pa je začela preučevati potencialni konflikt interesov.

Edino prehransko dopolnilo, ki ga nujno potrebujete
12. 06. 2023 00.15
Ta kolagen uporablja najsodobnejše principe, ki zagotavljajo njegovo visoko kakovost in učinkovitost, kar pomeni, da ga telo lažje absorbira in izkoristi.

Spoznajte dobre projekte, ki spreminjajo prihodnost
12. 06. 2023 00.15
Porsche Slovenija letos praznuje trideset let svojega uspešnega delovanja.

Odkrij najbolj geekovski kotiček v Sloveniji!
12. 06. 2023 00.15
Nova specializirana trgovina iz sveta iger in junakov TCG Park že sprejema prve obiskovalce. Pridružite se jim v trgovskem centru Supernova Ljubljana Rudnik.

Skupaj za okolje
11. 06. 2023 12.27
Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Prvi mož Interja za 24UR: Handanović ima s klubom izjemen odnos
10. 06. 2023 11.15
"Ko smo prišli v klub, je bil cilj vrniti Inter nazaj na vrh," nam je pred velikim finalom Lige prvakov zaupal predsednik Interja Steven Zhang. Kitajski poslovnež je v petih letih na čelu kluba osvojil vse mogoče lovorike na Apeninskem polotoku. Pred Nerazzurri je sedaj priložnost, da postavijo piko na i izjemnemu, a tudi precej turbulentnemu obdobju. "V finalu se lahko zgodi vse," pred nocojšnjim spektaklom še pravi Zhang, ki je imel za Samirja Handanovića zgolj izbrane besede.

'Slovenija v Varnostnem svetu ne bo delala po nareku Washingtona'
10. 06. 2023 07.00
Slovenija je na diplomatskem parketu ta teden osvojila veliko lovoriko. V tajnem glasovanju v Združenih narodih je prepričljivo premagala tekmico Belorusijo in osvojila sedež nestalne članice Varnostnega sveta ZN za prihodnji dve leti. S petimi velesilami in še devetimi nestalnimi članicami bomo tako sedeli za mizo, kjer se v veliki meri odloča o usodi sveta.

'Bodo čez 20 let ljudje stali v kolonah, ker nismo naredili dodatnega pasu?'
09. 06. 2023 06.00
Praznik, nalivi in večno delo na cestah je recept za prometno katastrofo, ki je v kilometrskih zastojih včeraj ohromila slovenske avtoceste. Ljubljanska obvoznica je povsem obstala, le stežka so se mimo kolon prebijala celo intervencijska vozila, ki so hitela na kraje prometnih nesreč.

Dva scenarija 'nove Adrie': 50 milijonov takoj ali več let izgub
08. 06. 2023 06.30
Prvih šest let bi novi državni letalski prevoznik posloval z izgubo. Ta bi znašala okoli 35 milijonov evrov. To je prvi scenarij, drugi pa: začetni vložek 50 milijonov evrov in nato pozitivno poslovanje. Obe možnosti bo skupaj z drugimi finančnimi izračuni kmalu na mizo dobil predsednik vlade Robert Golob. In kako bodo na dokončno odločitev – nov državni letalski prevoznik, da ali ne – vplivali podatki, da je Adria dobiček ustvarjala zgolj z leti v Bruselj in Frankfurt?

'Mislim, da prihaja obdobje, ko bodo trendi rasti cen začeli pojenjati'
08. 06. 2023 06.00
Bo hrana res cenejša? Bomo plačevali manj za kruh, mleko in druga osnovna živila? V Nemčiji so nekateri trgovci že napovedali trajno nižanje cen mlečnih izdelkov, kar pri nas želi doseči vladna odredba, ki bo z naslednjim mesecem pol leta spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. In čeprav naj bi se tudi pri nas cene umirjale, se te ne umirjajo za vse surovine. Zaradi posledic razstreljenega jeza v Ukrajini so denimo danes spet poskočile cene žita na borzah.

V Laškem smetana kibernetske varnosti iz več kot 20 držav
07. 06. 2023 07.21
FBI agent, eno največjih imen izraelske telekomunikacije in prva obrambna linija NATA, vlade ZDA in mnogih evropskih držav. Kaj počnejo skupaj in to pri nas? V Laškem skupaj s skoraj 600 udeleženci iz 25 držav na konferenci Risk iščejo obrambne rešitve za vedno bolj napredne in hitrejše kibernetske napade. Tem so bili priča tudi na domačih tleh – lansko poletje na Upravo za zaščito in reševanje, še vedno odmeva tudi napad na ministrstvo za zunanje zadeve. Če državljane praviloma skrbi varnost denimo spletne banke, podjetja in korporacije pa zaupni podatki, vlade skrbi predvsem varnost kritične infrastrukture.

Kaj na okoliških letališčih delajo prav in kaj pri nas narobe?
07. 06. 2023 06.30
Samo letos nam bo na bližnja letališča ušlo približno 300 tisoč potnikov. To so sicer zelo konservativne ocene, razlagajo na ministrstvu za infrastrukturo. Če bi namreč prišteli še potnike nizkocenovnih prevoznikov, ki letijo iz Benetk, Trsta, z Dunaja, iz Gradca in Zagreba, bi bile te številke krepko višje. Bili smo na letališču v Zagrebu, kjer je vstop v Schengen zelo olajšal potovanja. Tam letos pričakujejo 200 tisoč Slovencev, kar je četrtina več kot lansko leto. Na drugi strani pa analitiki opozarjajo, da se naše največje letališče tudi letos (še) ne bo pobralo. Kaj torej v tujini delajo drugače?

Podrobnosti streljanja: na terasi lokala po sporu streljal na moška
06. 06. 2023 06.00
S Policije so dan po streljanju sporočili, da so trije moški skupaj prišli na teraso lokala, nato pa je prišlo do spora. Osumljeni je izvlekel orožje in večkrat streljal na moška, nato pa pobegnil. Kmalu za tem so na območju Most našli mrtvega 48-letnika, za katerega utemeljeno sumijo, da je storilec, ki si je, kot kaže, sodil sam, med drugim je sprožil tudi ročno bombo. Policiji je 48-letnik dobro znan, saj so ga v preteklosti že obravnavali.

To nujno potrebuješ pred poletjem!
04. 05. 2023 00.15
Vedno se osredotočamo samo na čiščenje in nego obraza, pozabljamo pa na preostali tudi izjemno pomemben del našega telesa.

'Celo obrobna letališča v Bosni imajo boljše povezave'
06. 06. 2023 07.00
Da smo pristali med najslabšimi in da je od evropskih držav, kar se tiče letalske povezljivosti, za nami le še Belorusija, ugotavljata avtorja analiz, ki ju je za 35 tisoč evrov naročilo infrastrukturno ministrstvo pod vodstvom Alenke Bratušek. In številke? Slaba letalska povezljivost, pravita, neposredno škoduje slovenskemu gospodarstvu. Od propada Adrie sredi leta 2019 naj bi tako izgubili 1,5 milijona potnikov, država pa naj bi v tem času neposredno in posredno izgubila za kar 1,8 milijarde evrov. A zakaj je tudi do teh analiz oster finančni minister? Ker da je v njih zgolj 15 odstotkov podatkov, ki jih potrebujemo za dokončno odločitev: nova letalska družba, da ali ne?

Bodoči vojaški pilot in na desetine parov radovednih oči
04. 06. 2023 21.15
Medtem ko večina ostalih obiskovalcev priložnost za sedenje v kabinah vojaških letal izkoristi predvsem za fotografiranje za spomin, v pilatusu opazimo visokoraslega mladeniča, ki se začne zavzeto pogovarjati s tehnikom na krilu. Nosi prav taka očala, kot jih je Tom Cruise v vlogi Mavericka. Ali gledamo naslednjega Top Guna? "Bodočega vojaškega pilota čez dobrih osem let, potem pa bomo videli – helikopter ali letalo," pritrdi.

Zakaj potniki bežijo v Zagreb?
04. 06. 2023 13.00
Zakaj smo pri tem, kam lahko letimo iz Ljubljane, med najslabšimi v Evropi? Samo zagrebško letališče nam bo letos speljalo 200 tisoč potnikov. Tu so še bližnji Trst, Benetke, Dunaj in Gradec. Kaj torej tam delajo prav in pri nas narobe? V rubriki 24UR Fokus boste nocoj videli tudi, da imamo v Sloveniji uspešno letalsko družbo, ki ima več potniških letal, kot jih je v najboljših časih imela Adria. Poslujejo z dobičkom in bi bili pripravljeni sodelovati tudi z državo.

Ko vodilni znanstveniki svarijo pred umetno inteligenco
03. 06. 2023 20.47
Svarila zaradi eksistencialnih groženj, ki jih v prihodnosti napovedujejo raziskovalci, so vse glasnejša. V zadnji Stanfordovi raziskavi je več kot tretjina znanstvenikov odgovorila, da bi lahko odločitve sistemov umetne inteligence privedle do nuklearne katastrofe. Številni najvidnejši strokovnjaki s tega področja, ki so še lani mirili, da tehnologija ne more ogroziti ljudi, so svoje mnenje v zadnjih mesecih spremenili in zdaj tudi sami opozarjajo na nevarnosti.

Bodo družinski zdravniki imeli še manj časa za svoje paciente?
03. 06. 2023 19.43
Kot pravijo v sindikatu Praktikum, jim je ministrstvo za zdravje z okrožnico enostransko vsililo obsežno poročanje o kazalnikih kakovosti v zdravstvu, ki po številnih raziskavah ne prinašajo nobenih koristi za bolnike. Namesto da bi jih rešili administrativnih obremenitev, ki pestijo celotno zdravstvo in zmanjšujejo zanimanje za delo v družinski medicini, jim jih torej še povečujejo.