Izobraževanje

Haaške obtožnice za napade na Dubrovnik

02. 10. 2001 00.00

Haaško sodišče za vojne zločine je objavilo vsebino obtožnice proti štirim častnikom Jugoslovanske ljudske armade, ki so obtoženi vojnih zločinov med napadi na Dubrovnik leta 1991.

Mednarodni dan starejših

01. 10. 2001 00.00

Demokracija v družbi se meri tudi po tem, kakšen je položaj starejših ljudi, je povedal predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Vinko Gobec na otvoritvi Festivala za tretje življenjsko obdobje.

Amerika potrebuje pomoč muslimanov

24. 09. 2001 00.00

Muftija Osman Đogić je predsednik islamske skupnosti v Sloveniji. Z njim smo se pogovarjali o aktualnih dogodkih v ZDA in islamskem svetu, ki ga krivijo za zadnje teroristične napade.

EU in MOK proti zlorabam v športu

14. 09. 2001 00.00

Evropska komisija in Mednarodni olimpijski komite bosta v evropskih šolah spodbujala olimpijske ideale, s čimer skušajo zaustaviti vse pogostejše zlorabe v športu. Konkretni projekti bodo stekli v šolskem letu 2003/2004, pilotski projekti pa že letos.

ZDA za navzočnost v Makedoniji

11. 09. 2001 00.00

ZDA menijo, da bi morala EU tudi po zaključku Nujne žetve nadaljevati z navzočnostjo v Makedoniji. S Kosova pa prihajajo vesti o smrti dveh policistov mednarodnih sli UNMIK in enega civilista.

Znani dobitniki ameriškega lota

28. 08. 2001 00.00

Tretji največji dobitek v zgodovini lota v ZDA je srečo prinesel brezposelnemu moškemu, starejšemu zakonskemu paru iz zvezne države Maine, uradnici ter za zdaj še neznanemu srečnežu.

Smisel državnih subvencij za kmetijstvo

29. 08. 2001 00.00

Država namenja subvencijam v kmetijstvu velike vsote proračunskega denarja.Podobno je tudi drugje v Evropi in nad tem ne bi bilo vredno izgubljati besed, če ne bi bodle v oči nekatere podrobnosti, ki postavljajo pod vprašaj smisel tovrstnega početja.

Preiskava proti Roglju

29. 08. 2001 00.00

Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je pri ljubljanskem okrožnem sodišču vložilo zahtevo za preiskavo proti Matjažu Roglju zaradi kaznivega dejanja goljufije.

Čas šolskih potrebščin

25. 08. 2001 00.00

Novo šolsko leto je čas, ko se ni mogoče izogniti nakupu šolskih potrebščin. V zadnjih letih so vedno bilj obiskani sejmi rabljenih učbenikov.

Nedovoljeno financiranje volitev?

21. 08. 2001 00.00

Predsednik ZLSD Borut Pahor je poudaril, da stranka za volitve ni prejela finančne podpore iz tujine in zanjo formalno tudi ni zaprosila.

Optimistične napovedi vlade

13. 07. 2001 00.00

Poslej naj bi se več vlagalo v izobraževanje, zdravstvo, socialno varstvo, tretjino več denarja naj bi šlo v znanost in tehnologijo, slabo četrtino več denarja bo namenjenega informatizaciji uprave, pa tudi gradnji cest naj bi se poslej namenjalo več sredstev. "Kar se tiče izgradnje avtocest lahko povem, da smo v bilancah makrofiskalnega scenarija predvideli povečanje obsega izdatkov za te namene, za leto 2002 smo zagotovili 32 milijard, v letu 2003 okoli 35 milijard, tu gre za pospešeno dinamiko. O koncesijah smo govorili zlasti na nekaterih področjih, tudi odsekih avtocestnega križa, zlasti pa pri železnicah, npr. pri gradnji drugega tira na Primorsko," je za 24 ur povedal finančni minister Anton Rop.

Oraclovi izdelki v pedagoškem procesu

13. 07. 2001 00.00

Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) iz Maribora ter Oracle Software d.o.o., slovenska podružnica Oracle Corporation, sta sklenila dogovor o sodelovanju na področju izobraževanja in s tem še poglobila že večletno sodelovanje na tem področju.

Napredek na pogajanjih

12. 07. 2001 00.00

Zavrnjeni predlogi albanskih strank

11. 07. 2001 00.00

Pogovori o spremembah makedonske ustave so se končali brez uspeha, potem ko vodje najpomembnejših makedonskih strank niso pristali na predloge albanskih strank o radikalni reformi ustave. Voditelji albanskih strank vztrajajo pri zahtevi, da se albanski manjšini v ustavi prizna status naroda, albanščina pa razglasi za uradni jezik. Albanska skupnost prav tako zahteva svojo lokalno policijo, služenje vojaškega roka v rojstnem kraju in visokošolsko izobraževanje v materinem jeziku.

Rupel o prihodnosti EU

11. 07. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je v svojem govoru posebej predstavil pričakovanja in interese Slovenije ob vstopu v Unijo. Ne bi nas smel motiti pojem federacije, če gre za federacijo nacionalnih držav, ki ohranjajo pristojnosti na področjih, kot so jezik, kultura, izobraževanje, umetnost. Evropska unija bi se lahko imenovala Združeni narodi Evrope ali Nacionalne države Evrope, je poudaril minister Rupel v današnjem govoru pred veleposlaniki držav članic EU in držav kandidatk v Sloveniji.

Slovenski dan v Kanadi

10. 07. 2001 00.00

Slovenske organizacije v Kanadi - Kanadsko-slovenski svet, Vseslovenski kulturni odbor, Kanadsko-slovenski kongres in Slovensko letovišče, so skupaj pripravile že 42. praznovanje z naslovom Slovenski dan, ki se ga je udeležilo več kot 1.100 kanadskih Slovencev. Slavnostna govornika na praznovanju, ki je bilo tokrat posvečeno 10. obletnici slovenske samostojnosti, sta bila dva - predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Bernard Sadovnik in predstavnica kanadsko-slovenske mladine Klavdija Kuri. Praznovanje je s sveto mašo odprl torontski nadškof kardinal Alojzij Ambrožič, udeležil pa se ga je tudi slovenski veleposlanik v Ottawi Božo Cerar. Proslavo je obogatil kulturni program, med katerim so nastopili citrarka Barbara Žunič, Šentjurski pevski zbor iz Slovenije, mladinska plesna skupina Nagelj, ter župnijska pevska zbora in recitatorka.

Država podcenjuje prostovoljno delo

04. 07. 2001 00.00

Armada prostovoljcev, ki delujejo v preko 15.000 društvih, in katerih število gre v sto tisoče, predstavlja izjemen narodov potencial, ki je v mnogih dejavnostih nepogrešljiv. Država bi morala zato v prihodnje ovrednotiti delo društev ter ga vzpodbujati s koncesijami ter davčno zakonodajo. Načrtno uvajanje prostovoljnega dela je prej značilnost razvitih držav, slovenska država pa prostovoljstva še vedno ni dojela, saj raje zaupa uradnikom v ministrstvih, društva pa smatra le kot porabnike proračunskega denarja, je na posvetu Prostovoljno delo - stanje, rezultati, perspektive, ki sta ga ob letošnjem mednarodnem letu prostovoljcev organizirala državni svet in Svet društvenih organizacij Slovenije (SDOS) povedal predsednik SDOS Marjan Jemec.

Eno leto Stranke mladih

04. 07. 2001 00.00

Stranka mladih Slovenije (SMS) je z dopoldanskim zajtrkom za člane stranke, goste in novinarje obeležila prvo obletnico ustanovitve stranke. V pozdravnem govoru je predsednik stranke Dominik S. Černjak dejal, da je pred letom dni marsikdo mislil, da je njihovo prizadevanje brezplodno in da ne bo prineslo rezultata. Vendar so lanske parlamentarne volitve po njegovih besedah pokazale, da njihova vizija ni le interna vizija. Černjak je še ponovil strankino stališče, da jih preteklost zanima samo toliko, da ne ponavljajo istih napak v prihodnosti. V SMS poudarjajo človeški dejavnik, informatizacijo in tehnološki razvoj s poudarkom na socialnih in okoljskih razsežnostih razvoja, ki naj dvigne kvaliteto življenja za vse, ne le za mlade. Vsakdo mora imeti možnost za izobraževanje, mladim pa je potrebno omogočiti možnost sodelovanja tako v politiki kot v gospodarstvu.

Chirac v Kremlju

02. 07. 2001 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov gostitelj, ruski predsednik Vladimir Putin sta se izrekla za ohranitev obstoječih sistemov strateške stabilnosti v svetu in proti vsakršnim spremembam na tem področju. Chirac in Putin sta v Moskvi v skupni izjavi poudarila, da je potrebno ohraniti vse dosedanje dogovore in sporazume in hkrati pozvala k previdnosti do ameriškega načrta za oblikovanje protiraketnega ščita. Predsednika sta še menila, da bi bilo o sporazumu o protibalističnih raketah ABM iz leta 1972 potrebno razpravljati odprto v mednarodnih krogih. Putin je sicer po srečanju s Chiracom ponovno izrazil pripravljenost za zmanjšanje ruskega jedrskega arzenala na 1500 ali manj jedrskih konic, kar pa je odvisno od ohranitve sporazuma ABM. Po mnenju Rusije bi ukinitev omenjenega sporazuma porušila strateško ravnovesje v svetu, to stališče pa podpira tudi Francija.

Pomoč EU za schengensko mejo

29. 06. 2001 00.00

Evropska unija je Sloveniji za področje notranjih zadev, v prvi vrsti pa za vzpostavitev bodoče zunanje meje unije, doslej namenila 16 milijonov evrov, do leta 2003 pa naj bi prispevala še 9,5 milijona evrov, kar bo skupaj znašalo okrog 26 milijonov evrov ali šest milijard slovenskih tolarjev. Še približno enkrat toliko kot EU iz programa Phare pa bo za izvajanje nalog na tem področju zagotovila Slovenija sama, je na današnji novinarski konferenci povedal slovenski notranji minister Rado Bohinc. Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden pa je ob tej priložnosti poudaril velik pomen kakovostne zunanje meje EU in menil, da se je Slovenija njene vzpostavitve lotila zelo prizadevno.

Mobitel ponuja GPRS

27. 06. 2001 00.00

Operater mobilne telefonije Mobitel od danes svojim naročnikom komercialno ponuja tehnologijo GPRS, ki temelji na paketnem prenosu podatkov po več kanalih radijskega vmesnika. Z uvedbo omenjene tehnologije, ki bo Mobitelovim naročnikom do oktobra letos na voljo brezplačno, največji slovenski mobilni operater - po besedah direktorja družbe Antona Majzlja - pospešeno stopa v smeri vzpostavitve tretje generacije mobilne telefonije, sistema UMTS, ki naj bi ga v Mobitelu testno preizkusili že konec leta. V Mobitelu pričakujejo, da bodo do konca leta v sistemu GPRS imeli približno 3000 naročnikov.

Konferenca ECIS 2001 na Bledu

27. 06. 2001 00.00

Na Bledu se je danes začela 9. evropska konferenca o informacijskih sistemih - ECIS 2001 z naslovom Globalno sodelovanje v novem tisočletju. Dekan Fakultete za organizacijske vede Jože Florjančič je v imenu Univerze v Mariboru uvodoma poudaril, da je za našo državo organizacija konference, ki prvič poteka izven držav EU, veliko priznanje. Predsednik organizacijskega odbora Jože Gričar je izrazil pričakovanje, da bo konferenca prispevala predvsem k bolj prijaznemu in demokratičnemu sodelovanju na informacijskem področju med državami vsega sveta. Častni gost otvoritve, ki se je je udeležil tudi minister za informacijsko družbo Pavel Gantar, je bil profesor Anton Železnikar, pionir uvajanja računalniške znanosti v Sloveniji.

Veliki izdelki na keramični delavnici

24. 06. 2001 00.00

V Čatežu pri Trebnjem se je v soboto začela šestdnevna keramična delavnica, v kateri se bodo ustvarjalci, pedagogi in študentje sistematično seznanili z osnovnimi načini unikatnega oblikovanja, z dekorativnimi tehnikami, postopki žganja, likovno kompozicijo na tridimenzionalnih objektih, uvodom v izrazno keramiko in dizajnom. Tema ene od delavnic je velika forma, kar pomeni, da bodo udeleženci izdelali izjemno velike keramične posode.

Priprave na 10. obletnico samostojnosti

22. 06. 2001 00.00

Praznovanja ob 10. obletnici slovenske samostojnosti ne bodo potekala le v dneh neposredno ob dnevu državnosti, temveč so se začela že s slavnostnim koncertom Slovenske vojske 11. maja v ljubljanskem Cankarjevem domu, zaključila pa se bodo s počastitvijo obletnice odhoda zadnjega vojaka Jugoslovanske ljudske armade iz Slovenije 26. oktobra v Kopru, je povedala direktorica vladnega urada za informiranje Alja Brglez.

Štirje milijoni evrov za regionalno sodelovanje

19. 06. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je danes sprejel deželno glavarko avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic, ki je na delovnem obisku v Sloveniji. Kot je po srečanju poudaril Bavčar, sta govorila o regionalnem sodelovanju, ki ga nameravata državi pospešiti že v tem trenutku in ne čakati na vstop Slovenije v Evropsko unijo. Gre za projekte, ki zadevajo predvsem infrastrukturo, gospodarsko sodelovanje in izobraževanje. Minister Bavčar je opozoril, da je avstrijska Štajerska za Slovenijo izjemno pomemben gospodarski partner, saj menjava s to avstrijsko zvezno deželo predstavlja tretjino gospodarske menjave z Avstrijo. Na obeh straneh meje je izjemno velik pretok ljudi, dobro sodelovanje sta vzpostavila tudi Maribor in Gradec.

Spremembe ostajajo ključni izziv

15. 06. 2001 00.00

Deset let po osamosvojitvi Slovenije je bilo uspešnih, tako na političnem, gospodarskem, mednarodnem in na razvojnem področju, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik republike Milan Kučan. Kljub uspešnemu desetletju pa mora Slovenija odpraviti še več pomanjkljivosti, med njimi dokončati proces lastninjenja, ohraniti visoko stopnjo socialne povezanosti, posvetiti več pozornosti varovanju okolja in več vlagati v izobraževanje. "Spremembe ostajajo ključni izziv za naslednje desetletje", v katerega Slovenija vstopa s trdnimi temelji, je poudaril predsednik.

Svetovna akademija poezije v Veroni

15. 06. 2001 00.00

Še ta mesec naj bi v Veroni pod pokroviteljstvom Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) ustanovili svetovno akademijo poezije, so sporočili iz Mednarodnega inštituta za opero in poezijo. Mesto Romea in Julije je bilo med drugimi kandidati izbrano "zaradi globoke povezanosti s poezijo" in zato ker so njegovo zgodovinsko središče minulo jesen vpisali v zgodovinsko in kulturno dediščino organizacije UNESCO, so utemeljili na inštitutu.

Vlada tudi o študentih in šolstvu

14. 06. 2001 00.00

Vlada je na današnji seji na novo imenovala svet za uresničevanje projekta prenove študentskih bivalnih zmogljivosti. Zaradi izteka mandata pa je ponovno imenovala še svet za študentska vprašanja. Vlada je sprejela tudi program investicij ministrstva za šolstvo, znanost in šport za letos v skupnem znesku 9 milijard tolarjev, prav tako spremembe kolektivne pogodbe za raziskovalno dejavnost. Ministrico Lucijo Čok pa je pooblastila, da v imenu vlade podpiše spremembe kolektivne pogodbe s predstavniki Sindikata za vzgojo, izobraževanje in znanost Slovenije.

Stranke podpirajo študente

14. 06. 2001 00.00

Večina parlamentarnih strank meni, da so zahteve študentov upravičene. LDS so prepričani, da študentske in dijaške demonstracije sicer niso najboljša oblika izkazovanja nestrinjanja z vladno politiko, saj izobraževanje in socialni položaj dijakov in študentov nista kritična, razlogi, ki so pripeljali do današnjih demonstracij - šolnine, obdavčitev dela in ukinitev študentskega dela ob pristopu EU &#8211

Študentje še pri ombudsmanu

13. 06. 2001 00.00

Študentje so relevantni sogovorniki in v DZ zaželeni v vseh tistih razpravah, ki zadevajo njihove življenjske interese", je poudaril predsednik DZ Borut Pahor po koncu pogovora s predstavniki študentov in dijakov, ki bodo jutri s protestnima shodoma v Ljubljani in Mariboru med drugim opozorili na pomanjkanje mest v študentskih domovih in prenizkega obsega štipendiranja. Pogovora se je poleg predsednikov parlamentarnih odborov za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide ter za kulturo, šolstvo, mladino, znanost in šport, Stanislava Brenčiča in Rudolfa Mogeta, udeležil tudi minister za finance Tone Rop. Po besedah predsednika Študentske organizacije Univerze v Ljubljani Zvezdana Mikiča je Rop zagotovil, da se z načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini gmotno stanje študentov ne bo slabšalo.