Izobraževanje

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'
03. 12. 2021 09.23
Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Reynders: Evropska delegirana tožilca iz Slovenije sta bila imenovana za pet let
03. 12. 2021 10.47
Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders se mudi v Sloveniji, kjer se je udeležil ministrske konference EU-Zahodni Balkan, ki poteka na Brdu pri Kranju. Ob tem je poudaril, da sta bila evropska delegirana tožilca iz Slovenije imenovana za pet let. Na novinarski konferenci po srečanju je tudi pravosodni minister Marjan Dikaučič dejal, da sta bila imenovana za petletni mandat.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije
02. 12. 2021 12.52
Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Kako so se spremenile bralne navade Slovencev v času epidemije?
30. 11. 2021 18.44
Nekatere mednarodne raziskave kažejo na to, da je od nastopa epidemije kar 35 odstotkov ljudi prebralo več knjig, kot bi jih sicer. Kakšne so bralne navade Slovencev, kako potekajo literarni dogodki in kako se prodajajo knjige pri nas v času, ko smo prisiljeni ostajati doma več kot kadar koli prej?

Vlada s prerazporeditvami v letošnjem proračunu
29. 11. 2021 20.46
Vlada je na dopisni seji na predlog ministrstva za finance prerazporedila sredstva državnega proračuna. Največ ali 96 milijonov evrov je vrnila ministrstvu delo za financiranje, ki ga je to začasno zagotovilo znotraj svojega finančnega načrta za pokritje interventnega ukrepa začasno čakanje na delo.

Hrvaška žaluje za svojo junakinjo Lano
29. 11. 2021 09.32
Hrvaško je v nedeljo pretresla žalostna vest, da je za vedno zaspala Lana Prager, dekle, ki je s svojo življenjsko zgodbo in bitko za pravice bolnih otrok premagala sistem in spremenila zakon o srednješolskem izobraževanju na Hrvaškem.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'
28. 11. 2021 15.39
Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Šarec pred kongresom: Kadrovskim čistkam po volitvah se ne bo mogoče ogniti
25. 11. 2021 17.39
Pred kongresom stranke LMŠ, ki se bo odvil v soboto, je predsednik te največje opozicijske stranke predstavil načrte in program, ki nosi slogan "Normalizacija. Rešitve. Razvoj". Program so strnili v 12 rešitev za razvoj Slovenije, napovedujejo pa tudi preimenovanje okoljskega ministrstva v ministrstvo za podnebne spremembe, okolje in prostor, ki bi ob tem dobilo državnega sekretarja, pristojnega za podnebne spremembe. Ob tem Marjan Šarec zagotavlja, da se bodo s preteklostjo ukvarjali le toliko, kot bo to nujno potrebno, a da se kadrovskim čistkam ne bo mogoče ogniti.

Ljubljanska Waldorfska šola lahko pouk nadaljuje v šoli, žalska odpravlja nepravilnosti
25. 11. 2021 15.09
Inšpektorat za šolstvo in šport je po ponovnem nadzoru ugotovil, da je Waldorfska šola Ljubljana izvršila vse ukrepe, ki so ji bili naloženi, je sporočilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Kot so nam sporočili s šole, bodo s poukom na šoli tako začeli že jutri. Inšpektorji bodo sicer tudi v prihodnje nadaljevali nadzor in preverjanje izpolnjevanja ukrepov na področju šolstva in športa. Ugotovljene nepravilnosti v zvezi z nespoštovanjem odloka o samotestiranju otrok v šoli na novi koronavirus medtem odpravlja tudi žalska Waldorfska šola Savinja, ki upa, da se bodo lahko otroci v šolske klopi vrnili v ponedeljek.

Italija zaostruje ukrepe za necepljene, na Madžarskem predlog podaljšanja izrednih razmer
24. 11. 2021 14.06
V luči porasta okužb z novim koronavirusom je Italija zaostrila ukrepe za necepljene ter ob tem obvezno cepljenje razširila še na vse zaposlene v šoli, policiji in vojski. V Nemčiji so medtem v zadnjem dnevu potrdili največ okužb z novim koronavirusom doslej – našteli so jih 66.884. Obenem so začeli za območje celotne države veljati novi ukrepi za omejitev širjenja virusa, ki jih je potrdil zvezni parlament. Madžarska vlada pa je v parlament poslala predlog, ki bi izredne razmere zaradi pandemije podaljšati vse do junija prihodnje leto. To pomeni, da bi veljale tudi v času aprilskih parlamentarnih volitev.

V Avstriji zaprtje javnega življenja
22. 11. 2021 06.28
V Avstriji od danes velja ponovno zaprtje javnega življenja za vse. Trajalo bo predvidoma 20 dni. Po prvih desetih dneh bodo ukrep proučili, zaprtje pa se bo samodejno končalo 13. decembra. Šole medtem ostajajo odprte, pouk na daljavo pa tokrat ne bo organiziran. Kdor se šolanja ne želi udeležiti, potrebuje opravičilo staršev.

Vlada novi interventni zakon, vreden 180 milijonov evrov, poslala v potrditev v DZ
22. 11. 2021 17.04
Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.

Talibani ženskam prepovedali pojavljanje v televizijskih serijah
22. 11. 2021 14.08
Po novih "smernicah", ki jih je predpisala talibanska vlada, je v Afganistanu ženskam prepovedano nastopati v televizijskih serijah in filmih. Novinarkam in voditeljicam na televiziji pa so naročili, naj nosijo naglavne rute. "To niso predpisi, ampak verske smernice," je dejal tiskovni predstavnik ministrstva za promocijo vrlin in preprečevanje nemoralnosti Hakif Mohajir.

Uroš Kuzman in Aleš Novak rešujeta probleme starševstva
21. 11. 2021 14.05
"Mali otroci, mali problemi, veliki otroci, veliki problemi!" Pregovor je slišal že vsak starš. Pa je resničen? Je uvertura v starševstvo res preprosta in mu težavnost zraste šele z leti? S temi in podobnimi vprašanji se v novi stand up predstavi ukvarjata mlada očka Uroš Kuzman in Aleš Novak. Prvi z dvema šoloobveznima pretepačema in drugi s sveže pokakano plenico v rokah. Komedijo sta včeraj premierno prikazala v razprodani dvorani, polni znanih Slovencev.

Interpelacija Kustečeve spodletela: 'V DZ je le še kupovanje glasov in čakanje na volitve'
20. 11. 2021 07.46
Poslanci opozicije so v prvih odzivih po neuspeli interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec poudarili, da jih neuspeh interpelacije žalosti, a so ga pričakovali. Spomnili so na vse očitke ministrici. Del opozicije je ob tem izrazil dvom v možnost uspeha interpelacije pravosodnega ministra.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00
Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Druga neuspešna interpelacija šolske ministrice. Kustečeva ostaja
20. 11. 2021 00.23
Več kot 14-urna burna razprava o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec opoziciji ni prinesla želenega rezultata. Za interpelacijo je glasovalo 42 poslancev, proti pa 39. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Kustečeva tako še naprej ostaja na ministrskem stolčku.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24
DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Minister Koritnik: Županja Semiča ne more oz. ne bi več smela opravljati svoje funkcije
19. 11. 2021 13.26
Na naše poročanje, da je županja občine Semič, Polona Kambič, tamkajšnjo osnovo šolo pozvala k opuščanju ukrepov, so se že odzvale številne organizacije in osebe. Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je dejal, da "županja Semiča ne more oz. ne bi več smela opravljati svoje funkcije". Zdravstveni minister je dejal, da od tistih, ki imajo javne funkcije, pričakuje, da bodo naredili vse za zadostno precepljenost in obvladovanje okužb. V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije pa so poziv ostro obsodili in dejali, da od pristojnih pričakujejo, da se bodo čim prej ustrezno odzvali na županjine aktivnosti oziroma nesprejemljive pritiske na zaposlene.

Samotestiranje še naprej poteka gladko, soglasja prineslo še nekaj staršev
19. 11. 2021 10.49
V šolah danes znova poteka obvezno samotestiranje na novi koronavirus. Po tem, ko je bilo v sredo pred šolami nekaj protestov nezadovoljnih staršev, jih danes povprašani ravnatelji niso opazili. Nekaj staršev si je od srede tudi premislilo in so dali soglasje za samotestiranje otrok. Znova se bodo šolarji množično testirali v ponedeljek.

Županja občine Semič osnovno šolo poziva, da opusti vse ukrepe
19. 11. 2021 07.53
Županja občine Semič je na Osnovno šolo Belokranjskega odreda Semič naslovila pismo, v katerem poziva k opuščanju ukrepov. Sama meni, da so ukrepi protiustavni, nezakoniti in ne spoštujejo temeljnih človekovih pravic, niti ne verjame, da je Sars-Cov-2 tako nevaren virus. Prav tako je namignila, da bodo prenehali spoštovati ukrepe na občini oziroma kot sama meni, začeli spoštovati zakon in ustavo. Število hospitaliziranih, izredno visoka zasedenost intenzivnih postelj in več kot 5.000 mrtvih, od tega več kot 200 v zadnjih dve tednih, je ni prepričalo v nasprotno.

Vatovec: človek, ki ne posluša šolnikov, staršev in otrok, ne more ostati minister
18. 11. 2021 20.19
DZ bo v petek že drugič v tem mandatu odločal o interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec, ki so jo vložili opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Za uspeh interpelacije je potrebnih 46 glasov poslancev, vlagateljice jih imajo skupaj le 43, zato je, kot kaže, uspeh tudi te interpelacije zoper Kustečevo malo verjeten.

V osnovnih šolah se je samotestiralo 135.100 učencev, pozitivnih okoli 300 testov
18. 11. 2021 21.53
V osnovnih šolah se je v sredo na novi koronavirus samotestiralo 135.100 učencev oz. 70 odstotkov vseh učencev. Ostali učenci so v karanteni, se s testiranjem ne strinjajo, ali pa so preboleli covid-19. Pozitivnih je bilo približno 300 testov, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ).

Samotestiranje v šolah v veliki večini brez težav, v Solkanu incident
18. 11. 2021 12.18
Predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan glede na informacije, ki jih ima, ugotavlja, da je sredino samotestiranje učencev v šolah "v velikanski večini potekalo brez problemov". Ocenjuje, da se bo na daljavo šolalo odstotek ali dva otrok, ker se starši s samotestiranjem ne strinjajo. So pa na OŠ Solkan danes doživeli neprijetno presenečenje, saj je pred šolo prišel oče učenca z motorno žago v rokah.

Samotestiranje v šolah, tudi pri najmlajših, steklo gladko: 'Otroci znajo sami'
17. 11. 2021 10.05
Obvezno samotestiranje na novi koronavirus je v šolah po večini steklo brez večjih težav, tudi pri najmlajših. Da so otroci dokazali, da zmorejo sami, pravi Marko Primožič, ravnatelj Osnovne šole Ivana Groharja v Škofji Loki. Učencev, ki so zaradi nestrinjanja staršev s tem ukrepom ostali doma, je le za vzorec. So pa ponekod organizirali shode pred šolskimi zgradbami. V Škofji Loki je nekaj staršev tudi klicalo Policijo, češ da ravnatelj njihovim otrokom onemogoča dostop do pouka. Policija jim je ob pomoči šolskega pravnika na kraju razložila, da takšna prijava seveda ni mogoča.

Moški so lani v povprečju umirali tri leta mlajši od njihove pričakovane življenjske dobe
17. 11. 2021 14.31
Pred mednarodnim dnevom moških, ki ga že od leta 1999 obeležujemo 19. novembra, je Statistični urad RS pripravil novo statistiko, ki med drugim kaže, da je med delovno aktivnim prebivalstvom z izobrazbo na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij kar 90 odstotkov moških, da je med moškimi z otroki stopnja delovne aktivnosti višja kot med moškimi brez otrok ter da imajo moški nižjo pričakovano življenjsko dobo, čeprav ocenjujejo svoje zdravje z boljšimi ocenami kot ženske. Največ novorojenih dečkov je medtem že 21. leto zapored dobilo ime Luka.

Štrukelj: Propadel zadnji poskus, da bi se učenci v prvi triadi samotestirali doma
16. 11. 2021 15.37
Tudi zadnji poskus osnovnošolskih ravnateljev, da bi v zadnjem trenutku spremenili odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom v delu, ki se nanaša na šolstvo, in pustili učence v prvi triadi, da se samotestirajo doma, je po navedbah Sviza propadel. Ministrstvo za izobraževanje je šolam poslalo dodatna pojasnila.

Ministrstvo šolam poslalo dodatna pojasnila glede samotestiranja
16. 11. 2021 20.26
Ministrstvo za izobraževanje je pred začetkom obveznega samotestiranja učencev v šolah slednjim poslalo dodatna pojasnila. Ob tem so napovedali tudi pripravo posebne aplikacije, kamor bodo šole vnašale podatke o številu učencev, ki se bodo izobraževali na daljavo.

Od srede samotestiranje v šolah: 'Otroci so ključen dejavnik pri širjenju pandemije'
16. 11. 2021 11.44
Obvezno samotestiranje na novi koronavirus bodo v šolah začeli izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli in odredili izobraževanje na daljavo. Ukrepom nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni njihovim pritiskom. A podatki kažejo, da so prav otroci ključen dejavnik pri širjenju pandemije, opozarja podatkovni znanstvenik Aleks Jakulin, član ekipe Covid-19 Sledilnika. Podobno je povedal tudi pediater Denis Baš, ki hkrati poudarja, da je samotestiranje enostavno, neboleče in ne pušča posledic.

Kustečeva: Če želimo imeti šole odprte, je izvajanje samotestiranja nujno
15. 11. 2021 07.34
Z današnjim dnem bi moral v veljavo stopiti nov vladni odlok o obveznem samotestiranju vseh učencev in dijakov v šoli. A ta ukrep se bo zdaj začel izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli. V skladu s sklepom šolskega ministrstva se bodo izobraževali na daljavo. Ravnatelje skrbi, kako bodo zagotovili izvajanje tega ukrepa, sploh pri najmlajših. Ministrica Kustečeva jim odgovarja, da je to edini način, če želimo, da šole ostanejo odprte.