Izračun

Kam letos naložiti prihranke in zaslužiti?
07. 03. 2022 00.15
Zaradi ničelnih obrestnih mer na banki, plačevanja ležarin in visoke inflacije, se danes varčevanje na banki zagotovo ne splača. Vprašanje, kako oplemenititi ali vsaj ohraniti vrednost svojih prihrankov, je zato marsikoga spodbudilo k iskanju bolj donosnih rešitev – vlaganju v delniške investicijske sklade bodisi direktno bodisi preko zavarovalnic v naložbene police.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00
Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Primerna osvetlitev doma
27. 02. 2022 00.15
Ste vedeli, da približno 18 % prebivalstva v notranjih prostorih preživi tudi do 21 ur dnevno? Izpostavljenost naravni svetlobi pa se v hladnejših in zimskih obdobjih še zmanjša. Prav iz tega razloga je še posebej pomembno, da poskrbimo za primerno osvetlitev prostora.

Inšpekcija ni ugotovila večjih pomanjkljivosti pri govejem mesu Izbrana kakovost Slovenije
18. 02. 2022 16.54
Uprava za varno hrano v inšpekcijskem nadzoru preverjanja izpolnjevanja zahtev za stegno govejega mesa, ki jih določa shema Izbrana kakovost Slovenije, v veleprodaji in maloprodaji trgovskih verig Spar in Tuš ni ugotovila večjih slabosti. Preverjali so sledljivosti med obrati, ustreznost označevanja, vodenje evidenc in upoštevanje zahtev iz veljavne specifikacije za shemo za goveje meso. Nekaj je bilo tudi neskladnosti, denimo v nekaj primerih so bile izjave rejcev goveda o načinu vzreje nepravilne ali nepopolne.

Na zemljevidu ECDC celotna Evropa še naprej temnordeča
17. 02. 2022 15.02
Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni ECDC je objavil nov zemljevid, na katerem ostajajo vse evropske države obarvane v temnordeče. Slovenija je v celoti temnordeča, kar pomeni najslabšo epidemiološko sliko z vidika pandemije covida-19, že vse od 23. septembra, torej skoraj pet mesecev.

Že drugi teden Evropa obarvana v temno rdečo barvo
10. 02. 2022 13.35
Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni ECDC je objavil nov zemljevid, na katerem ostajajo vse evropske države obarvane v temno rdečo barvo.

Na zemljevidu ECDC temno rdeča vsa Evropa
03. 02. 2022 16.53
Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni so temno rdeče vse evropske države. S tem tednom so se sicer spremenila merila, na podlagi katerih pripravljajo epidemiološki zemljevid. Po novem namreč upoštevajo tudi delež cepljenih v posamezni regiji.

Na Jesenicah zaradi dragega ogrevanja zahtevajo zbor občanov
02. 02. 2022 18.25
Civilna iniciativa Za Jesenice in boljši jutri je županu Blažu Račiču na Jesenicah predala 1516 podpisov z zahtevo za sklic zbora občanov, na katerem bi odločali o reševanju problematike dragega daljinskega ogrevanja, ki je na Jesenicah letošnjo zimo med najdražjimi v državi. Zbor občanov naj bi bil sklican v mesecu dni.

Ne pozabite na uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane
01. 02. 2022 08.33
Podatki kažejo, da je letos do 30. januarja manj zavezancev oddalo vlogo za uveljavljanje olajšave za vzdrževane družinske člane kot v enakem obdobju lani. Pri tem beležijo 2.353 manj elektronsko oddanih vlog kot lani. Zato FURS znova opozarja zavezance za dohodnino, naj pravočasno uveljavljajo olajšavo za vzdrževane družinske člane.

Kako pripravljena je vlada na prenehanje obstoja slabe banke?
28. 01. 2022 10.26
Vlada, finančno ministrstvo in Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) so bili v zvezi s prenehanjem obstoja slednje med letoma 2016 in koncem lanskega maja po oceni računskega sodišča delno učinkoviti. Vladi med drugim priporoča, da poskrbi za učinkovito upravljanje preostalega premoženja slabe banke in vse vidike njenega pravnega nasledstva.

Vlada podaljšala ukrep pomoči za nakup hitrih testov za samotestiranje
27. 01. 2022 14.38
Vlada je na tokratni seji sprejela sklep o podaljšanju ukrepa pomoči za nakup hitrih antigenskih testov za samotestiranje na novi koronavirus. Za februar 2022 znaša znesek pomoči na posameznega zaposlenega 30 evrov. Ob tem pa je vlada začela tudi obravnavo ukrepov za zajezitev vpliva visokih cen energentov.

Inšpekcija pri nadzoru govejega mesa Izbrane kakovosti za zdaj ni ugotovila nepravilnosti
26. 01. 2022 14.07
Več organizacij kmetov je v preteklih tednih izrazilo nestrinjanje z načinom ponudbe mesa, saj naj bi dva trgovca goveje stegno z oznako Izbrana kakovost (IK) ponujala po izredno nizki ceni, po kateri tako kakovostnega mesa ni mogoče pridelati. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zato uvedla inšpekcijske postopke. Pri sledljivosti in označevanju mesa ni bilo ugotovljenih nepravilnosti, izračun masnega toka pa zaradi velike količine podatkov še poteka.

Vlada podaljšuje začasno regulacijo cen kurilnega olja
20. 01. 2022 17.15
Vlada se je odločila za tri mesece podaljšati regulacijo cen kurilnega olja. Izdala je namreč novo uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, s katero je marža distributerjev omejena na največ šest centov na liter kurilnega olja. Tako omejena marža je v veljavi od novembra lani, ko se je vlada prvič po letu 2016 odločila za omejitev.

Človeški fosili iz Etiopije najbrž starejši, kot so predvidevali doslej
16. 01. 2022 07.00
Nova analiza enih od najstarejših človeških fosilov, ki so jih odkrili doslej, je pokazala, da so po vsej verjetnosti vsaj 36.000 let starejši, kot so predvidevali znanstveniki. To pa je tudi v skladu z najnovejšimi spoznanji o začetku evolucije človeka.

Bešič Loredan: 'Pri nas prevladuje argument moči, in ne moč argumenta'
15. 01. 2022 07.00
Postavil se je za svoje paciente in bil odpuščen. Zaradi njega so šli ljudje na ulice in protestirali proti korupciji v zdravstvu. Kot pravi, se v zdravstvu na leto izgubi pol milijarde evrov, sto pa jih gre za korupcijo. Pozna odgovor, zakaj na tak način delata tako leva kot desna politična opcija, ko vlada ne želi prekiniti dobaviteljskih verig, zaradi katerih Slovenci preplačujemo zdravstveni material. Je eden redkih zdravnikov, ki se je upal javno izpostaviti. Zaradi prevelikih pritiskov je nekaj časa bil zaposlen v Švici. V času covida-19 opozarja: v modernem zdravstvu zaradi epidemije ostali necovidni bolniki ne smejo biti prikrajšani. Ampak v našem zdravstvu, prežetem s korupcijo, je ravno zaradi covida-19 največ denarja doslej. Bodo davkoplačevalci zopet oropani?

Koliko prihrankov bo dovolj za upokojitev?
10. 01. 2022 00.15
Vsi si želimo dostojno pokojnino, želimo si, da bi bila pokojnina enaka našim prihodkom iz časa delovne dobe, s čimer bi lahko mirno preživeli zadnja leta svojega življenja. Žal ni tako. Ko gremo v pokoj, se nam prihodki praktično prepolovijo, zaradi česar se vse več ljudi znajde na pragu revščine. Da bi lahko na stara leta uživali, moramo že danes varno naložiti privarčevani denar. A kako to narediti? S tem vprašanjem se spoprijema večina med nami.

Cigler Kralj: Pri minimalni plači sem iskal kompromis. Sindikati nezadovoljni
06. 01. 2022 19.15
Minister za delo Janez Cigler Kralj je pri pripravi predloga o uskladitvi letošnje minimalne plače le z inflacijo iskal kompromis, ki bi zadovoljil vse socialne partnerje, so, potem ko je prišlo do nezadovoljstva s strani delodajalcev, sindikatov in določenih političnih strank, sporočili z ministrstva za delo. Toda tudi prejemnikom ostaja grenko-sladek priokus, saj se ne viša le njihova plača, pač pa se bistveno bolj višajo tudi zneski položnic, pa gorivo in izdelki na trgovskih policah.

Cigler Kralj predlaga zvišanje minimalne plače na 1074,43 evra
05. 01. 2022 15.42
Minister za delo Janez Cigler Kralj je po drugem posvetu s socialnimi partnerji sporočil, da bo uskladitev minimalne plače za leto 2022 enaka višini rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu. Zvišala se bo torej predvidoma za 4,9 odstotka na 1074,43 evra bruto. Medtem pa se delodajalcem zdi predlagani dvig minimalne plače previsok.

Javna najemna služba: zanimanja je veliko, prvi razpis predvidoma konec januarja
05. 01. 2022 10.43
Z novim letom smo tudi v Sloveniji dobili javno najemno službo, ki jo v tujini poznajo že desetletja. V času, ko stanovanj primanjkuje in se nova ne gradijo dovolj hitro, najemniki pa so velikokrat prepuščeni na milost in nemilost trgu in kapricam najemodajalcev, je to več kot dobrodošla novost, a bo treba počakati še nekaj časa, da bi videli, kako bo zaživela.

Bodo samozaposleni naslednje leto plačevali višje prispevke?
29. 12. 2021 11.36
Za skoraj 33 evrov na mesec bi se lahko zvišali mesečni prispevki za samozaposlene v naslednjem letu. Natančen izračun bo znan konec februarja, ko bo statistični urad objavil podatke o letošnji rasti plač.

ARSO: Pesticidi se pojavljajo v zadrževalnikih na severovzhodu države
21. 12. 2021 10.51
Podatki monitoringa kakovosti jezer v Sloveniji so pokazali obremenitev s pesticidi v zadrževalnikih severovzhodne Slovenije. Zaradi pesticidov sta v zmernem stanju zadrževalnika Ledavsko in Gajševsko jezero, medtem ko obe naravni jezeri, Blejsko in Bohinjsko, s pesticidi nista obremenjeni.

Razbremenitev dohodka iz kapitala in najema ter postopen dvig splošne olajšave
14. 12. 2021 06.48
Državni zbor je redno decembrsko sejo nadaljeval z obravnavo predloga novele zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala. Kot so sporočili po seji, bodo s predlogom zakona s postopnim zvišanjem splošne olajšave davčno razbremenili dohodke iz dela, zaradi dviga splošne olajšave pa bodo zavezanci tako prejeli bistveno višje neto dohodke. Po načrtih vlade naj bi novosti začele veljati že z januarjem 2022.

Tako se zasluži 600 % v naložbenem varčevanju!
15. 11. 2021 00.15
Številni razlogi, ki silijo ljudi v naložbe, so: nič obresti na banki in uvedba ležarin, inflacija in visoki donosi na delniških trgih. V delniške naložbe danes vlaga že vsak četrti Slovenec.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00
Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Pobelilo državo, ponekod zapadlo več kot pol metra snega
02. 12. 2021 11.55
Meja sneženja je ponekod dosegla nižine. Največ snega je na Kaninu in Zelenici, 118 cm, na Kredarici 105, v Kranjski Gori in ponekod v sredogorju dobrega pol metra. Zaradi snega in plužnih skupin je promet na posameznih avtocestnih odsekih in na nekaterih državnih cestah upočasnjen, opozarja Prometno-informacijski center. Voznikom priporočajo previdno vožnjo in upoštevanje prometne signalizacije.

Evropski južni observatorij odkril najbližji črni luknji
30. 11. 2021 14.38
Astronomi Evropskega južnega observatorija (ESO) so sporočili, da so odkrili Zemlji najbližji par supermasivnih črnih lukenj do sedaj. Črni luknji, ki se nahajata v galaksiji NGC 7727 v ozvezdju Vodnarja, sta črni luknji z do danes najmanjšo opazovano medsebojno razdaljo.

Slovenski celovečerci se po 53. letih iz Beograda vračajo domov
26. 11. 2021 17.31
V Slovenijo se vrača 13 slovenskih celovečernih filmov, ki jih je leta 1968 producent Triglav film predal v hrambo v Jugoslovansko kinoteko, ker sam ni imel primernega depoja za njihovo hrambo. Bili so namreč posneti na izjemno gorljivi nitratni filmski trak. Gre za filme, ki sodijo v slovensko filmsko klasiko, med drugim tudi filmi Na svoji zemlji, Kekec in Jara gospoda. Za nadomestilo za hrambo bodo odšteli 44.000 evrov.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna
26. 11. 2021 14.37
V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Simoniti zavrnili očitke, Samobor: Večina ministrov se vsaj formalno trudi spoštovati svoj resor
25. 11. 2021 07.15
Minister za kulturo Vasko Simoniti je v povezavi z odstopom Igorja Samoborja z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana dejal, da do njega nima osebnih zamer. Prav tako je zagotovil, da se bo postopek obnove zgradbe nadaljeval. Za obnovo bi po novem osnutku programa za kulturo namenili 21 milijonov evrov, polovico manj, kot je bilo predvideno sprva. Samobor je ob odstopu ministrstvu očital, da zavlačuje z obnovo, ministru pa, da je njegov odklonilen odnos do problema zasebne narave. Samobor v odgovoru ministru Simonitiju očital pomanjkanje argumentacije. Ministrovo namigovanje, da naj bi odstopil zaradi revizije, je medtem označil za "smešno in populistično".

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00
Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.