Jadranu

Celoten Piranski zaliv slovenski?

22. 09. 2003 00.00

Zagreb je ob začetku tridnevnega pripravljalnega sestanka za novembrsko konferenco o ribištvu v Sredozemlju natančneje predstavil svoje namere o širitvi jurisdikcije na Jadranu. Odlok skupnosti obalnih občin Koper iz leta 1987 pa za slovensko ribolovno območje določa celotni Piranski zaliv.

Po razglasitvi EEZ takoj zamrznitev

21. 09. 2003 00.00

Hrvaška bi lahko po razglasitvi izključne ekonomske cone (EEZ) v Jadranu takoj zamrznila izvajanje te odločitve, piše v nedeljski izdaji <em>Slobodna Dalmacija</em>. Tako naj bi se skušala izvleči iz položaja, v katerem ne sme razočarati domače politične javnosti, prav tako se ne sme zameriti EU.

Rupel dobil odgovor iz Bruslja

19. 09. 2003 00.00

Visoki predstavniki EU so v odgovoru na pismo slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla v zvezi s hrvaško namero o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu poudarili, da razumejo skrb Slovenije glede možnih posledic tovrstnih načrtov, obenem pa zapisali, da Unija pripisuje velik pomen reševanju tovrstnih vprašanj na podlagi konstruktivnega dvostranskega dialoga.

Slovenija išče posrednika?

19. 09. 2003 00.00

Po poročanju hrvaškega časnika Jutarnji list Slovenija išče posrednika pri reševanju spora s Hrvaško. To naj bi bila ena izmed članic EU, od katere Slovenija želi, da se pri Hrvaški pozanima, za kakšno ceno bi odstopila od idej izključnega gospodarskega pasu. Poslanec Zmago Jelinčič je od ministra Rupla že zahteval uradno zanikanje teh navedb.

Italija: Hrvaška naj z EEZ počaka

18. 09. 2003 00.00

Italijanski in hrvaški strokovnjaki so v Rimu razpravljali o nameri Hrvaške, da razglasi izključni gospodarski pas v Jadranu. Rim ne nasprotuje hrvaški nameri, vendar pa pričakuje, da bo Zagreb to storil v dogovoru s sosednjimi državami.

Italija podpira dogovor med sosedami

18. 09. 2003 00.00

Italijanski in hrvaški strokovnjaki so v Rimu razpravljali o nameri Hrvaške, da razglasi izključni gospodarski pas v Jadranu. Rim ne nasprotuje hrvaški nameri, vendar pa pričakuje, da bo Zagreb to storil v dogovoru s sosednjimi državami.

O ekonomskem pasu končno tudi uradno

16. 09. 2003 00.00

V Šmarjeških toplicah sta se sestali pravni delegaciji slovenskega in hrvaškega zunanjega ministrstva, ki nista sprejeli posebnih sklepov, temveč sta se le medsebojno informirali o stališčih. Zato se Hrvaška zavzema za nadaljevanje pogajanj na višji politični ravni.

Pred slovensko - hrvaškimi pogovori

15. 09. 2003 00.00

Predstavniki Slovenije in Hrvaške bodo v torek, prvič po objavi hrvaške namere o razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranu, sedli za skupno mizo. V Šmarjeških toplicah se bodo namreč sestali pravni strokovnjaki obeh držav.

Rop ne izključuje arbitraže

15. 09. 2003 00.00

Slovenski premier Anton Rop meni, da pobuda Zagreba, da bi odprta vprašanja v zvezi z določanjem meje med Slovenijo in Hrvaško prepustili arbitraži, za Slovenijo ni nesprejemljiva.

Nove kritike slovenske diplomacije

13. 09. 2003 00.00

Poklic slovenskega veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša na posvetovanja v Ljubljano in njegova vrnitev je bila nepotrebna igra slovenske diplomacije, ocenjuje zagrebški <em>Vjesnik</em>.

Bekeš se je vrnil v Zagreb

12. 09. 2003 00.00

Po končanih posvetovanjih se je slovenski veleposlanik na Hrvaškem Peter Bekeš vrnil v Zagreb. Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da želijo s to potezo pokazati trdno odločenost za konstruktivno reševanje odprtih vprašanj med državama. Takšen pristop pa pričakujejo tudi od Hrvaške.

Illy obžaluje slabe odnose

11. 09. 2003 00.00

Predsednik deželnega odbora Furlanije - Julijske krajine Riccardo Illy je za hrvaški časnik <em>Novi list</em> izrazil obžalovanje, da med Slovenijo in Hrvaško obstajajo konfliktni odnosi.

Mesić v Beogradu o EEZ

10. 09. 2003 00.00

Hrvaški zunanji minister Picula je v pogovorih za reški Novi list in zagrebški Vjesnik veliko pozornosti namenil odnosom s Slovenijo in napovedani razglasitvi izključne ekonomske cone. Hrvaški predsednik Mesić pa se je odzval na trditve Slovenije, da je imela v preteklosti vedno neposreden stik z odprtim morjem.

Forum o slovensko-hrvaških odnosih

09. 09. 2003 00.00

Forum za levico je na novinarski konferenci spregovoril o slovensko-hrvaških odnosih, ki naj bi bili po njihovem mnenju na najnižji točki v 12 letih. Obe državi so pozvali, naj umirita razgrete strasti in se za pogajalsko mizo čim prej dogovorita o razmejitvi.

Hrvaški sabor oktobra o pasu

08. 09. 2003 00.00

Odbor za zunanjo politiko hrvaškega sabora je sklenil, da bo od vlade premiera Račana zahteval, naj vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško reši z mednarodno arbitražo. Predsednik odbora Tomac je slovenskemu kolegu Kacinu predlagal sestanek delegacij obeh odborov, sabor pa bo oktobra razpravljal o širitvi jurisdikcije v Jadranskem morju.

Anton Rop: S Hrvaško se moramo pogovarjati

03. 09. 2003 00.00

Slovenski premier Anton Rop je za oddajo 24 ur pojasnil stališča slovenske vlade do hrvaške namere glede razglasitve izključne ekonomske cone v Jadranu ter ocenil odnose med državama in možne razplete krize. Z njim se je pogovarjal Vladimir Vodušek.

Kdo stoji za idejo o gospodarskem pasu?

06. 09. 2003 00.00

Ideja o razglasitvi gospodarskega pasu na Jadranu se je na Hrvaškem prvič pojavila pred dvema letoma. Na predlog desničarske stranke prava je julija 2001 o njej razpravljal hrvaški sabor, vendar Račanova vlada takrat ni pokazala velikega zanimanja.

Hrvaška za dialog s Slovenijo

06. 09. 2003 00.00

Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović je za hrvaški časnik Vjesnik dejal, da bo Hrvaška v zvezi z vprašanjem izključne ekonomske cone vztrajala na dialogu s Slovenijo. Podpredsednik hrvaške vlade Granić pa meni, da je odpoklic veleposlanika doslej najbolj agresivna poteza Ljubljane.

Rupel o sporu s Hrvaško

05. 09. 2003 00.00

V italijanskem letovišču Riva del Garda se je začelo dvodnevno srečanje zunanjih ministrov EU in desetih držav pristopnic. Udeležuje se ga tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je kolege seznanil z napetimi odnosi med Zagrebom in Ljubljano zaradi hrvaških načrtov o gospodarskem pasu na Jadranu.

Rupel: Ne verjamem v razglasitev EEZ

04. 09. 2003 00.00

Slovenija, po besedah zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ne verjame, da bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono, saj tovrstne enostranske odločitve niso evropska metoda reševanj sporov med različnimi politikami. Tuji diplomati v Sloveniji so se sestali na MZZ, kjer so se med drugim pogovarjali tudi o slovensko-hrvaškem sporu.

OZP podprl stališča vlade

03. 09. 2003 00.00

Odbor DZ za zunanjo politiko je na nujni seji za zaprtimi vrati razpravljal o hrvaški nameri o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu in podprli stališča vlade, ki jih je sprejela na zadnji seji. Odnosi s Hrvaško so bili tudi tema pogovorov premiera Ropa s predsedniki koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin.

Tisk o slovensko-hrvaških odnosih

03. 09. 2003 00.00

Hrvaški mediji tudi danes namenjajo veliko prostora hrvaško-slovenskim odnosom. Il Piccolo pa piše, da napetost med Slovenijo in Hrvaško glede morske meje opozarja na hudo krizo, ki je ne gre podcenjevati.

Milan Brglez: EU praviloma ne posega v dvostranske spore

02. 09. 2003 00.00

V zvezi z vse bolj zaostrenimi odnosi med Slovenijo in Hrvaško smo se v oddaji 24 ur pogovarjali z Milanom Brglezom, strokovnjakom za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede.

Rupel znova pisal EU

02. 09. 2003 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v zvezi s hrvaško namero po razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju znova obrnil na EU. Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović pa je v Zagrebu sprejel predstavnike diplomatskega zbora in jim pojasnil hrvaška stališča o sporu s Slovenijo.

Illy v Sloveniji

02. 09. 2003 00.00

V Slovenijo je prispel predsednik deželnega odbora avtonomne dežele Furlanije-Julijske krajine Riccardo Illy. V pogovoru z najvišjimi predstavniki naše države so se dotaknili tudi aktualnih razmer glede hrvaške namere o razglasitvi izključnega gospodarskega pasu v Jadranu.

Izjave zaostrile odnose

01. 09. 2003 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo je včeraj zaradi izjav hrvaškega zunanjega ministra Picule veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša poklicalo na posvet v Ljubljano. Slovenski politiki so odločitev pozdravili, predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić pa je dejal, da gre za še eno nepotrebno in izjemno živčno potezo slovenske diplomacije.

Tomčić kritizira slovensko diplomacijo

01. 09. 2003 00.00

Slovenska odločitev, da na posvetovanja v domovino pokliče veleposlanika na Hrvaškem Petra Bekeša, je "še ena nepotrebna in izjemno živčna poteza slovenske diplomacije", je danes na Brionih dejal predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić.

Pogovori so edina rešitev

30. 08. 2003 00.00

Predsednik države Janez Drnovšek je ob prihodu iz Ohrida, kjer se je ob robu foruma o <em>Dialogu med civilizacijami</em> sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, komentiral napovedi in zadnje poteze Zagreba glede razglasitve izključne gospodarske cone na Jadranu.

Anton Rop: Soglasje želimo doseči na evropski način

28. 08. 2003 00.00

O aktualnih političnih vprašanjih smo se v okviru poletne rubrike "pogovori s predsedniki parlamentarnih strank" pogovarjali s predsednikom Liberalne demokracije Slovenije in premierom Antonom Ropom.

Vlada o razglasitvi gospodarskega pasu

28. 08. 2003 00.00

Slovenska vlada se je na zaprti seji seznanila z informacijo o nameri Hrvaške, da razglasi izključno ekonomsko cono na Jadranu, ter v zvezi s tem sprejela nekatere sklepe. Vlada je zadolžila zunanje ministrstvo in službo vlade za evropske zadeve, da nadaljujeta vse potrebne aktivnosti z namenom zaščititi interese Slovenije, še posebej v Evropski uniji.