Jame

Reševalna akcija se nadaljuje

28. 04. 2001 00.00

Štiri dni po vdoru žitke mase v jamo Ojstro obrata Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH), v jami še vedno pogrešajo tri rudarje. Danes se je v jamo odpravilo več ekip hkrati, ki ponesrečene isčejo na treh lokacijah. Tehnični direktor rudnika Martin Putrič je za 24 ur povedal: "Danes smo končno počistili transportno pot, tako da lahko začnemo z montažo transportne mehanizacije. V jami so na treh lokacijah po štirje aktivni reševalci, na lokaciji 3 pa poteka normalno delo, ker ni takšne nevarnosti da bi mogli delati reševalci." Vodja reševalne ekipe Jože Ivšek pa je dejal, da so razmere v jami težke, saj je ogromno vode, veliko problemov pa imajo s transportom spolzkega materiala.

Impresionisti na Ptuju

22. 03. 2001 00.00

V Miheličevi galeriji na Ptuju so odprli razstavo 29 slik zasebne zbirke argentinskih Slovencev Antonije Zorc Božič in njenega moža Milana Langusa. Razstavo sta pripravila Narodna galerija Ljubljana in Pokrajinski muzej Ptuj, na otvoritveni slovesnosti pa bo dragocene umetnine obiskovalcem predstavil direktor Narodne galerije dr. Andrej Smrekar.

Kwasniewski v Planici

19. 03. 2001 00.00

Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je sklepni dan delovnega obiska v Sloveniji skupaj s predsednikom države Milanom Kučanom obiskal Planico, kjer sta si ogledala svetovni pokal v smučarskih poletih.

Kwasniewski v Planici

18. 03. 2001 00.00

Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je sklepni dan delovnega obiska v Sloveniji skupaj s predsednikom države Milanom Kučanom obiskal Planico, kjer sta si ogledala svetovni pokal v smučarskih poletih.

Srečanje Kwasniewskega in Drnovška

17. 03. 2001 00.00

Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je drugi dan delovnega obiska v Sloveniji s predsednikom Milanom Kučanom obiskal Škocjanske jame in kobilarno Lipica. Obisk je nadaljeval v Bohinju, kjer se je neformalno srečal s premierom Janezom Drnovškom. V prisrčnem, prijateljskem in sproščenem vzdušju sta se sogovornika posvetila tudi nekaterim zunanjepolitičnim temam, med drugim EU in dilemam, povezanih s širitvijo EU na Vzhod.

Kwasniewski v Sloveniji

16. 03. 2001 00.00

Na povabilo predsednika republike Milana Kučana je na tridnevni delovni obisk v Slovenijo prispel poljski predsednik Aleksander Kwasniewski. Poljski predsednik je po pogovorih s slovenskim kolegom izrazil prepričanje, da je leto 2004 realen datum za nov krog širitve Evropske unije in da bosta Slovenija in Poljska takrat skupaj postali njeni članici. Kwasniewski je izrazil tudi podporo prizadevanjem Slovenije za članstvo v zvezi Nato.

Svetovni dan varstva mokrišč

02. 02. 2001 00.00

"Svet mokrišč - svet, ki ga odkrivamo" je moto letošnjega svetovnega dneva varstva mokrišč, ki poteka vsako leto 2. februarja, ob obletnici podpisa konvencijo o mokriščih. Letos poteka 30 let od podpisa t. i. Ramsarske konvencije, ki je začela veljati leta 1975, podpisalo pa jo je 18 predstavnikov držav v iranskem mestu Ramsar na obali Kaspijskega morja. Države pogodbenice so se obvezale izvajati takšno politiko razvoja, ki ne bo ogrožala obstoja mokrišč, ampak bo zagotovila njihovo smotrno rabo in varstvo ter trajnostno ohranjala biotsko raznovrstnost in številne funkcije vseh mokrišč, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Kopač z italijanskim kolegom Bordonom

29. 01. 2001 00.00

Minister za okolje in prostor Janez Kopač se bo danes, v parku Škocjanske jame, srečal z italijanskim ministrom za okolje Willerjem Bordonom. Pogovarjala se bosta o sodelovanju obeh držav na področju okolja in prostora, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Odkrili najstarejše jamske poslikave

23. 01. 2001 00.00

Italijanski arheologi iz univerze v Ferrari so v severni Italiji odkrili doslej najstarejše znane jamske poslikave. Gre za slikarije na dveh kamnitih ploščah, ki so jih znanstveniki odkrili na dnu jame Fumane, na njih pa je upodobljena štirinožna žival, ki je znanstveniki ne morejo prepoznati, in 18 centimetrov visoka človeška postava z živalsko glavo. Poslikave naj bi bile po ocenah znanstvenikov stare od 32.000 do 36.500 let. Za arheologe to pomeni, da so ljudje simbolično izražanje razvili že dosti prej, kot so domnevali doslej.

Slovenija na kitajski televiziji

02. 01. 2001 00.00

Na predvečer novega tisočletja je kitajska državna televizija CCTV v enourni oddaji predstavila Slovenijo. V oddaji so večkrat pokazali slovenski grb, pa tudi zeleno pokrajino Logarske doline, kozolce, lipicance, vino, potico ter človeško ribico iz Postojnske jame. Tako je bolj kot kdajkoli prej Slovenija na zadnji dan starega leta potrkala na vrata kitajskih domov in se predstavila kot mlada evropska država in oaza.

Oživljanje hotela Jama

21. 12. 2000 00.00

Postojna, Občina Postojna, turistično podjetje Postojnska jama, turizem, Območna gospodarska zbornica Postojna in Zavod za turizem Postojna so podpisali pismo o nameri o uskladitvi razmerij glede koncesije z upravljanjem Postojnske jame na lokalni ravni, in sicer z namenom oživljanja kompleksa hotela Jama. Podpisniki so s podpisom pisma o nameri med drugim podprli družbo Postojnska jama, turizem pri prizadevanjih za pridobitev koncesije za upravljanje s Postojnsko jamo ter pri oživljanju kompleksa hotela Jama, prav tako pa so se zavezali, da si bodo pri pogajanjih s predstavniki države prizadevali za dogovor, ki bi koncesijske dajatve na osnovi sprejetega razvojnega programa v celoti namenil obnovi in razvoju turistične ponudbe hotela Jama. V pismu o nameri podpisniki menijo, da samo celoten kompleks hotela Jama lahko izpolnjuje turistično funkcijo ter da so prizadevanja za ohranitev namembnosti kompleksa v celoti smiselna.

Princesa Sajako nadaljuje obisk v Sloveniji

10. 10. 2000 00.00

Z ogledom Postojnske jame bo japonska princesa Sajako danes nadaljevala obisk v Sloveniji, kamor je predvčerajšnjim prispela iz Bratislave. Princesa iz dežele vzhajajočega sonca si bo nato ogledala še kobilarno Lipica, popoldne pa se bo vrnila v Ljubljano, kjer bo sledil obisk inštituta RS za rehabilitacijo in seznanitev s programom za rehabilitacijo žrtev min. Program ji bo predstavil direktor mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) Jernej Cimperšek. Drevi se bo princesa udeležila sprejema, ki ji ga pripravlja japonski veleposlanik Akio Ijuin, nato pa se bo srečala z japonskimi umetniki Skar in Sojiro ter s slovensko skupino Šukar.

5. kraški oktoberfešt

01. 10. 2000 00.00

Zamejsko slovensko kulturno društvo Vigred letos v Praprotu organizira že 5. kraški oktoberfešt. Tradicionalni praznik se bo začel v četrtek, 5. oktobra, zaključil pa se bo 9. oktobra.

Svetovni dan turizma

28. 09. 2000 00.00

Ob svetovnem dnevu turizma, 27. septembru, je bila osrednja prireditev v Sloveniji strokovni posvet na temo Slovenski turizem in naravna in kulturna dediščina. Pripravili so ga ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem, Turistična zveza Slovenije (TZS), Urad slovenske nacionalne komisije za Unesco in javni zavod Škocjanske jame. Na strokovnem posvetu so udeleženci predstavili mnogo projektov, katerih namen je vključiti naravno in kulturno dediščino v slovensko turistično ponudbo. Slovenija ima bogato naravno in kulturno dediščino, ki jo je potrebno še bolj vključiti v turistično ponudbo, je nocoj na novinarski konferenci pred slavnostnim sprejemom v ljubljanski Vili Podrožnik ob svetovnem dnevu turizma povedal minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek. Ob tej priložnosti je minister Razgoršek ponovil pobudo za ustanovitev nepremičninskega sklada za upravljanje s turističnimi objekti. Sklad bi sofinanciral turistične objekte, ki so pomembni za razvoj določene regije in so v državni lasti in propadajo ali pa jih lastniki ne morejo obnavljati. O bogati naravni in kulturni dediščini v Sloveniji je spregovorila tudi generalna direktorica Slovenske turistične organizacija (STO) Barbara Gunčar in dodala, da bo strokovna komisija pri STO izbrala pet do šest projektov, ki jih bo STO podprla pri razvoju in vključevanju v turistično ponudbo. Na nocojšnji novinarski konferenci so med drugim predstavili tudi nekaj podatkov o letošnji turistični sezoni, ki jih je zbral Statistični urad Republike Slovenije. Turistični obisk je bil letošnje leto do konca avgusta dober ne le v primerjavi z letom 1999, temveč tudi z letom 1998. Poleg tega je bil letošnji avgust v tujskem turizmu najboljši od osamosvojitve Slovenije. Svetovni dan turizma je septembra leta 1979 razglasila generalna skupščina Svetovne turistične organizacije zato, ker je 27. septembra leta 1970 generalna skupščina sprejela svoj statut.

V Italiji se je začel proces "fojbe"

26. 09. 2000 00.00

Po več preložitvah se je včeraj v Rimu začel proces proti hrvaškemu državljanu Oskarju Piškuliću, edinemu izmed treh preživelih, obtoženih za poboj Italijanov med drugo svetovno vojno v kraških jamah v Istri in v okolici Trsta, imenovanih fojbe. Piškuliću bodo zaradi bolezni sodili v odsotnosti, je povedal njegov odvetnik Livio Bernot.

Poškodovani jamar rešen

17. 09. 2000 00.00

Jamarji, reševalci Jamarske reševalne službe, so nocoj, nekaj pred pol osmo zvečer, prinesli poškodovanega jamarja Danila Ceja iz brezna Požiralnik ob Zgornjem Kriškem jezeru, helikopter pa ga je kljub mraku in slabim vremenskim razmeram nato uspešno odpeljal izpred jame v jeseniško bolnišnico. Reševanje jamarja, ki je v soboto okrog poldneva na globini okrog 130 metrov padel približno osem metrov globoko, je trajalo skoraj 32 ur.

Razstava Božič-Langusovih zbirke

22. 06. 2000 13.32

Minister za kulturo Rudi Šeligo bo drevi ob 20. uri v Narodni galeriji slovesno odprl razstavo, na kateri si bo moč do konca avgusta ogledati 29 del najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov iz obdobja med obema vojnama, ki tvorijo t.i. Božič-Langusovo zbirko. To je najpomembnejša donacija Narodni galeriji v zadnjem desetletju. Darovalca del sta - danes že pokojna - Zora Božič in Milan Langus iz Argentine, ki sta slike Mateja Sternena, Gojmira Antona Kosa, Riharda Jakopiča, Franceta Pavlovca, Franceta Miheliča, Matije Jame, Franceta Kralja, Rajka Slapernika, Maksima Sedeja, Franceta Godca, Aleksandre Ivanc Oliveri in neznanega slikarja zapustila Republiki Sloveniji.

Žižek in Dolar bosta predavala v Divaški jami

20. 06. 2000 19.43

V soboto, 24. junija, bosta ob 17. uri v Divaški jami predavala dr. Mladen Dolar in dr. Slavoj Žižek. Naslov predavanja je Smeri razvoja interpretacije sanj. Predavanje sodi v ''trilogijo'' dogodkov, posvečenih Freudu, k njim pa sodita še gledališki projekt Die Traumdeutung Matjaža Bergerja in knjiga Interpretacija sanj.

Pridobitev Narodne galerije

19. 06. 2000 14.13

<A HREF=http://www.ng-slo.si/ target=_blank> Narodna galerija </A>v Ljubljani je pridobila 29 del najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov iz obdobja med obema vojnama. Gre za t.i. Božič&#64979;Langusovo zbirko, najpomembnejšo donacijo Narodni galeriji v zadnjih desetih letih. Darovalca del, med katerimi so platna impresionistov Jakopiča, Jame in Sternena, sta Zora Božič in Milan Langus. Zbirka bo na ogled od 22. junija do 31. avgusta. Razstavo bo ta četrtek ob 20. uri odprl minister za kulturo Rudi Šeligo.

Razstava Urške Nine Cigler

13. 06. 2000 10.05

V galeriji Inštituta Jožef Štefan v Ljubljani so odprli razstavo slikarke Urške Nine Cigler. Slikarka se predstavlja z deli, ki so nastajala med njenim absolventskim obdobjem. Njen likovni jezik ni ne abstrakten niti realističen, ne gradi na starih preizkušenih normah in ni podrejen nobenim likovnim tokovom, ampak se je v delih izkristaliziral čisto oseben in samosvoj likovni svet.

Partnerstvo treh slovenskih naravnih parkov

19. 05. 2000 08.50

Trije slovenski naravni parki bodo popoldne v okviru srečanja ob evropskem dnevu parkov na gradu Podsreda podpisali listino o partnerstvu. Kozjanski regijski park, Triglavski narodni park in regijski park Škocjanske jame se bodo v njej zavezali, da se bodo zavzemali za ohranjanje skladnosti med gospodarsko rabo, naravo in kulturo, varovali naravo ter podpirali kulturno izročilo naravnih okolij.

Grdenića iščejo tudi na avstrijskem Koroškem

04. 05. 2000 17.42

Avstrijske oblasti že od včeraj na jugu avstrijske Koroške iščejo pobeglega hrvaškega državljana Damirja Grdenića, osumljenega dvojnega umora v Belih Vodah, je danes poročala avstrijska tiskovna agencija APA.

Sklenjen obroč okoli Grdenića

03. 05. 2000 17.42

Pripadniki slovenskih specialnih enot policije so sinoči skorajda že prijeli 21-letnega osumljenca. Po večurnem pregledovanju terena je bilo opaziti, da helikopterji dovažajo specialce v bližino Krvavca. Ob 12 uri in dvajset minut so pripadniki posebnih enot izsledili ubežnika. Specialci so takoj poleteli in se izkrcali blizu Medvedje jame na Mokrici pri Krvavcu. Za ubežnikom, ki je na svojem begu v prejšnjih dneh streljal na policiste in domačine, so ostala oblačila in plinski gorilnik. Policisti, ki so ga za las zgrešili, ga tudi danes zasledujejo brez premora. Grdenić je oblečen v rdeč anorak in ima torbo, v kateri verjetno nosi hrano. V lovu za ubežnikom je vključeno okoli 100 specialcev, dva policijska helikopterja s kamero, konjeniki, ter psi. Ubežnik je pri svojem skrivanju več kot očitno napravil usodno napako, saj je zapustil hribovje poraščeno z gozdom in se odločil prečkati Kalški greben nad Krvavcem. V skoraj pol meterskem snegu so ga opazili tudi policisti, ki pa se bojijo da bo streljal na helikopter. Policija zdaj že tudi ve, da so naboji, ki so leteli na policijsko patruljo, občane in ki so umorili zakonca iz belih vod, švignili iz iste cevi. S kakšnega orožja so bili izstreljeni, pa policija ni povedala.

Blejci in Postojnčani zadovoljni

27. 04. 2000 10.03

Lani je naravne in zgodovinske znamenitosti Slovenije po podatkih statističnega urada obiskalo 1,347 milijona obiskovalcev, od teh 565.835 ali 42-odstotkov tujih. Največ gostov je lani obiskalo Postojnsko jamo in muzej na Blejskem gradu, kjer pa tudi v teh prazničnih dneh beležijo dober obisk. Postojnska jama je med letošnjimi velikonočnimi prazniki naštela za 92,5 odstotka več obiskovalcev kot med velikonočnimi prazniki lani, Blejski grad pa je v omenjenem obdobju obiskalo za 24 odstotkov več gostov.

Ljubljana danes praznuje

14. 04. 2000 16.02

Na osrednji slovesnosti ob 14. aprilu- prazniku mesta Ljubljane in ob obletnici podelitve mestnih pravic Ljubljani so danes v parku ob trnovski cerkvi odkrili doprsne kipe Mateja Sternena, Ivana Groharja, Riharda Jakopiča in Matije Jame. Slavnostna govornica, ljubljanska županja Viktorija Potočnik, je ob tem povedala, da se spomenik slovenskim impresionistom pridružuje stvaritvam, ki so v zadnjih letih v Ljubljani vzpostavili načrtno kultiviranje in lepšanje prostora.

Helios za čistejše okolje

17. 03. 2000 15.03

Akcija Heliosovega sklada za ohranjanje slovenskih voda v preteklih dveh letih je bila zelo uspešna. Očistili so devet kraških jam in dva obnovljena krajevna vodnjaka. Sklad s projektom pa se nadaljuje tudi letošnje leto. V začetku marca so že pozvali jamarska društva k prijavi na razpis, ob mednarodnem dnevu voda, 22. marca, pa bo izšel razpis za podporo pri obnovi krajevnih vodnjakov.

Kandidatura za evropski muzej leta

15. 03. 2000 15.07

<a href=http://www.rlv.si/muzej/muzej.htm target=_new>Muzej premogovništva Slovenije</a>, ki so ga uredili v opuščenem delu jame Škale v Premogovniku Velenje in ga lani julija odprli za zunanje obiskovalce, je doslej obiskalo že več kot 12.000 obiskovalcev. Poleg samih zanimivosti muzeja in njegovega pomena za ohranjanje tehnične kulturne dediščine je pomembna značilnost muzeja tudi možnost, da si pristno okolje rudniških rovov 180 metrov pod zemljo ogledajo tudi invalidi. Muzej je torej v kratkem času polno zaživel, v vodstvu muzeja pa so prepričani, da lahko ta s svojo ponudbo uspešno konkurira na letošnjem izboru za evropski muzej leta.

Čudežna rešitev

06. 03. 2000 21.13

V zadnjih tednih so plazovi v alpskih smučarskih središčih zasuli več deset ljudi, med njimi je bilo tudi nekaj smrtnih žrtev. V podzemlju francoskih Alp pa se je zgodila nekoliko drugačna nesreča. Reševalci so iz jame potegnili 30-letno francosko jamarko, ki je zaradi nenadnega udora pod zemljo preživela teden dni.

Francoski jamar po 76 dneh iz jame

17. 02. 2000 09.16

Francoski jamar Michel Siffre je po 76 dneh bivanja pod zemljo prišel na površje in tako dobil stavo, da bo v jami zdržal več kot dva tedna. 61-letni Siffre je bil v jami Clamouse na jugu Francije od 30. novembra 1999. Poleg stave je želel tudi dokazati, da teče človeška notranja ura v popolni izolaciji bistveno počasneje. To je bilo že njegovo tretje daljše bivanje pod zemljo. Ko je prišel iz jame, je dejal, da je lepo zopet videti modro nebo.

Vzrok nesreče potapljača še ni znan

12. 02. 2000 21.06

Jamarska reševalna služba (JRS) je danes izdala uradno sporočilo o nesreči v izvirni jami Bolunc, v kateri je izgubil življenje najboljši slovenski jamarski potapljač, inštruktor potapljanja in jamar potapljač reševalec Tomo Vrhovec iz Ljubljane. V njem med drugim navaja, da vzrok nesreče še ni pojasnjen.