JaponskA

Ruska kozmonavta končala protest
21. 03. 2001 00.00
Ruska kozmonavta Talgat Musabajev in Jurij Baturin, ki se v torek v Houstonu v ZDA nista udeležila treninga za njun polet na mednarodno vesoljsko postajo (ISS) v znak protesta zaradi odločitve ameriške vesoljske agencije NASA, ki je ameriškemu poslovnežu Dennisu Titu prepovedala, da bi z njima poletel na ISS, sta danes končala protest in nadaljevala trening. Tito se treninga ni udeležil. NASA se je odločila, da turistom ne bo dovolila na ISS, dokler ne bo postaja dokončno zgrajena.

NASA in RAKA se prepirata zaradi Tita
20. 03. 2001 00.00
Ruska kozmonavta Talgat Musabajev in Jurij Baturin, ki se pripravljata na polet na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), sta zavrnila udeležbo na enotedenskem treningu v Johnsonovem vesoljskem centru (JSC) v Houstonu. Tako protestirata zaradi izključitve prvega vesoljskega turista, ameriškega poslovneža Dennisa Tita, iz njune posadke.

Bush in Mori za gospodarsko okrevanje
20. 03. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in japonski premier Joširo Mori sta po srečanju v Beli hiši v skupni izjavi za javnost potrdila trdne dvostranske odnose, pri čemer je po njunem mnenju ameriško-japonska zveza temelj miru in stabilnosti v azijsko-pacifiški regiji. Največ časa sta v pogovorih namenila gospodarskim temam, predvsem težavam, v katerem se je znašlo japonsko gospodarstvo, ter sodelovanju pri vzpodbujanju rasti v obeh državah in po svetu. Ameriški predsednik je japonskemu premieru tudi obljubil, da si bodo ZDA prizadevale za čimprejšnje sprejetje Japonske v stalno članstvo Varnostnega sveta ZN.

Japonska znižuje obrestne mere
19. 03. 2001 00.00
Japonska centralna banka se je danes odločila za ohlapnejšo denarno politiko. Da bi povečali likvidnost finančnega trga, bodo morale poslovne banke svoje devizne rezerve, ki jih imajo pri centralni banki, s sedanjih štirih bilijonov jenov zvišati na približno pet bilijonov jenov (87 milijard nemških mark/44,6 milijarde evrov). Banka Japonske se je s tem izognila neposredni vrnitvi k svoji "politiki ničelnih obrestnih mer". Kljub temu pa strokovnjaki menijo, da bo končni učinek danes sprejetega ukrepa prav znižanje kratkoročnih obrestnih mer v smeri ničle.

Bush in Mori o gospodarstvu
19. 03. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo danes v Beli hiši sprejel japonskega premiera Jošira Morija, ki je včeraj prispel na obisk v Washington. Bush in Mori se bosta pogovarjala predvsem o gospodarstvu in medsebojnih odnosih, za katere je Bush že med predsedniško kampanjo trdil, da jih je treba izboljšati. Ameriški predsednik se bo najverjetneje tudi uradno opravičil za nesrečno potopitev japonske ribiške ladje minuli mesec nedaleč od Havajev, pri čemer je umrlo devet potnikov in članov posadke.

Japonsko gospodarstvo še vedno v težavah
16. 03. 2001 00.00
Japonska si po najhujši ekonomski krizi po drugi svetovni vojni še vedno ni povsem opomogla. Japonska vlada je tako že drugič zapored v svojem mesečnem poročilu objavila stagnacijo gospodarske rasti, v poročilu pa še poudarja, da naj bi se gospodarstvo samo izkopalo iz sedanjih težav.

Preobrat v Tokiu
15. 03. 2001 00.00
Tečaji delnic na tokijski borzi so se v četrtek po začetnih izgubah presenetljivo opomogli. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na podlagi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je ne glede na sredino vnovično zniževanje tečajev na ameriškem Wall Streetu presegel psihološko pomembno mejo 12.000 točk. Ob koncu trgovanja je namreč dosegel vrednost 12.152,83 točke, kar je za 309,24 točke oz. 2,6 odstotka več kot v sredo.

Ukrepi za stabilizacijo japonske ekonomije
15. 03. 2001 00.00
Japonski premier Joširo Mori je danes sklical nujno zasedanje, namenjeno sprejemu ukrepov za stabilizacijo gospodarstva, ki so se ga udeležile ugledne osebnosti vladne večine s področja ekonomije. "Japonsko gospodarstvo je na mrtvi točki in prihodnost zbuja zaskrbljenost. Pristojne ministre sem zato zaprosil, naj premislijo o ukrepih, s katerimi bi izbojšali položaj na borzi, podjetjem pa bi z odpisom dolgov pomagali iz težav," je pojasnil premier, ki je ob tem poudaril, da bo najprej treba sprejeti "nujne ukrepe".

Slovenska podjetja na Foodexu
14. 03. 2001 00.00
Na mednarodnem prehrambenem sejmu Foodex, ki se je v torek začel v Tokiu, se na skupnem razstavnem prostoru predstavlja 24 podjetij slovenske živilsko-predelovalne industrije, predvsem s področja vinogradništva in vinarstva. Predstavitev je poleg urada za gospodarsko promocijo in tuje investicije podprlo tudi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. To je že tretja zaporedna predstavitev slovenskih podjetij na največjem prehrambenem sejmu v Aziji, ki se bo končal 16. marca.

ZDA prepovedale uvoz mesa
14. 03. 2001 00.00
Ameriško kmetijsko ministrstvo je zaradi izbruha slinavke in parkljevke sprejelo ukrep o začasni prepovedi uvoza živine in mesa ter svežih mesnih izdelkov iz vseh držav članic Evropske unije. Ameriški kongres razmišlja o popolni prepovedi uvoza mesa in živine iz vsega sveta, dokler ne bo kmetijsko ministrstvo sposobno zaustaviti prenos bolezni v ZDA. Poleg prepovedi uvoza se je ameriško kmetijsko ministrstvo odločilo, da v Evropo pošlje 40 strokovnjakov, ki bodo nadzorovali in pomagali pri prizadevanjih za omejitev širjenja bolezni.

ZDA, Japonska in Kanada naj sledijo EU
05. 03. 2001 00.00
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes industrializirane države na čelu z ZDA, Japonsko in Kanado pozval, naj sledijo primeru EU, ki se je nedavno odločila, da bo najmanj razvitim državam na svetu omogočila neomejen brezcarinski dostop na svoje tržišče za vse proizvode, razen za orožje. Resda odločitev unije kot takšna ne bo odpravila revščine v svetu, vendar gre za ključni prvi korak, je Annan ocenil v prispevku, objavljenem v današnji izdaji časnika Financial Times.

Padec prodaje avtomobilov v ZDA
02. 03. 2001 00.00
Največji ameriški proizvajalci avtomobilov še naprej poročajo o padanju prodaje svojih avtomobilov na domačem trgu. Tako se je prodaja avtomobilov ameriških proizvajalcev februarja letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšala za 10 odstotkov. Večjo prodajo na ameriškem trgu pa so februarja zabeležili azijski proizvajalci, katerih prodaja se je glede na februar lani povečala za pet odstotkov. Med njimi je najbolj povečal prodaja japonski proizvajalec Mazda, in sicer za 24 odstotkov, za devet odstotkov več avtomobilov v ZDA pa je prodala tudi japonska Honda.

Japonska zmanjšala proizvodnjo avtomobilov
27. 02. 2001 00.00
Japonska proizvodnja avtomobilov, tovornjakov in avtobusov se je v prvem letošnjem mesecu v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšala za 1,1 odstotka na skupno proizvedenih 745.796 vozil. Po podatkih japonskega združenja avtomobilskih proizvajalcev je zmanjšanje posledica šibkega izvoza, ki se je januarja zmanjšal za pet odstotkov, hkrati pa se je domače povpraševanje v primerjavi z lanskim januarjem povečalo za 0,9 odstotka na 377.069 vozil. Toyota Motor, največji japonski avtomobilski proizvajalec, je januarja proizvedel 258.590 vozil oz. za en odstotek več kot januarja lani, proizvodnja pa se je povečala tudi Hondi, ki je januarja sestavila 88.735 vozil, kar je za 5,4 odstotka več kot v enakem obdobju lani.

Japonska ima zunanjetrgovinski primanjkljaj
22. 02. 2001 00.00
Japonska je januarja, prvič po štirih letih, zabeležila primanjkljaj v blagovni menjavi s tujino. Primanjkljaj je posledica povečanega uvoza elektronskih izdelkov in višjih cen nafte. Japonska vlada je tako sporočila, da je primanjkljaj v blagovni menjavi januarja znašal 821 milijonov dolarjev. Januarja letos se je tako prvič po januarju leta 1997 zgodilo, da je vrednost blaga, ki ga je Japonska uvozila, presegla vrednost japonskega izvoza blaga v tujino. Ta je bil posledica višjih cen nafte, ki so bile januarja letos v primerjavi z enakim obdobjem lani večje za 20,4 odstotka, uvoz elektronskih izdelkov, predvsem integriranih vezij, pa se je povečal za 43,5 odstotka.

NEC pričakuje slabše poslovne rezultate
20. 02. 2001 00.00
Največji japonski proizvajalec osebnih računalnikov in tretji največji proizvajalec čipov na svetu NEC je v torek revidiral načrte za tekoče poslovno leto, ki se izteče konec letošnjega marca. Zaradi nizkega povpraševanja na Japonskem in slabših gospodarskih razmer v ZDA, NEC predvideva da bo do konca marca ustvaril za 46,6 milijarde dolarjev prihodkov od prodaje, kar je za 863 milijonov dolarjev manj od napovedi, ki jih je družba objavila oktobra. Dobiček iz poslovanja pa naj bi se po najnovejših podatkih znižal za 24 odstotkov na 1,64 milijarde dolarjev, so sporočili iz podjetja, kjer dodajajo, da je načrtovani dobiček, kljub novi reviziji, še vedno za 72 odstotkov višji od lanskega ustvarjenega dobička.

Japonska centralna banka znižala ključno obrestno mero
09. 02. 2001 00.00
Japonska centralna banka je, zaskrbljena zaradi skromne gospodarske rasti, ta je bila v tretjem četrtletju lani celo negativna, prvič po septembru 1995 znižala temeljno obrestno mero. Bank of Japan se je na petkovem sestanku odločila znižati glavno obrestno mero za 0,15 odstotka na 0,35 odstotka.

Brezposlenost na Japonskem
31. 01. 2001 00.00
Japonska je lani znova zabeležila rekordno 4,7-odstotno stopnjo brezposelnosti, ki jo je imela že leta 1999. Rekordno stopnjo brezposelnosti so lani na Japonskem zabeležili tako pri moških kot tudi pri ženskah. Med moškimi je bilo brez zaposlitve 4,9 odstotka za delo sposobnih oseb, med ženskami pa 4,5 odstotka. Povprečno je bilo lani brez zaposlitve 3,2 milijona japonskih državljanov, kar je 30.000 več kot leta 1999. Število brezposelnih se je s tem že drugo leto zapored povzpelo nad tri milijone. Decembrska stopnja brezposelnosti Japonske je sicer znašala 4,8 odstotka, kar je le 0,1-odstotne točke manj, kot je zabeležena rekordna mesečna inflacija dežele vzhajajočega sonca. Najvišjo mesečno stopnjo inflacije je namreč Japonska zabeležila februarja lani, in sicer 4,9-odstotno.

Japonska lani izvozila več avtomobilov
29. 01. 2001 00.00
Japonski proizvajalci avtomobilov so lani izvozili za 4,45 milijona jeklenih konjičkov, kar je za odstotke več kot v letu 1999 in prvo letno povečanje v treh letih, je danes sporočilo japonsko združenje proizvajalcev avtomobilov. Pri združenju ocenjujejo, da je večji izvoz lani predvsem posledica boljše prodaje japonskih avtomobilov na severnoameriško in azijsko tržišče.

Japonska terja stalno mesto v VS ZN
23. 01. 2001 00.00
Japonski premier Joširo Mori se je danes po srečanju z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom zavzel za čimprejšnjo reformo Varnostnega sveta ZN, ki bi mesto med stalnimi članicami prinesla tudi Japonski. Japonska javnost vse bolj nasprotuje prispevkom v proračun te organizacije, saj japonski delež znaša že približno 20 odstotkov celotnega proračuna ZN, z reformo VS pa se vse bolj odlaša, je opozoril Mori. Japonska stalno članstvo v VS ZN terja že dlje časa.

Maserati povečal prodajo
19. 01. 2001 00.00
Italijanski proizvajalec prestižnih športnih avtomobilov Maserati je v letu 2000 prodal 2027 vozil, kar je za 32 odstotkov več kot leta 1999, ko jih je prodal 1538, je sporočil komercialni direktor Maseratija Antonio Di Resta. Največ Maseratijevih luksuznih vozil, 461 oz. preko 20 odstotkov, je bilo prodanih v Nemčiji, ki ji sledijo Velika Britanija, Italija, Švica in Japonska.

V Salvadorju vse več mrtvih
16. 01. 2001 00.00
Tri dni po katastrofalnem potresu v Salvadorju reševalci odkrivajo nova trupla. Po uradnih podatkih policije so doslej našteli 609 žrtev potresa, 2375 oseb je ranjenih, približno 20 tisoč prebivalcev je ostalo brez strehe nad glavo, vsaj 2000 ljudi pa je še pogrešanih.

Ministri za okrepitev sodelovanja
14. 01. 2001 00.00
Finančni ministri 15 evropskih in 10 azijskih držav so se ob zaključku srečanja v japonskem mestu Kobe dogovorili, da bodo okrepili medsebojno sodelovanje na področju gospodarstva in financ. Za krepitev mednarodnega sistema financ je po mnenju udeležencev srečanja nujna reforma sistema. Kljub napredku je za dosego integracije finančnih trgov te trge treba učinkovito regulirati in nadzirati, so menili finančni ministri 15 evropskih in desetih azijskih držav, ki so se udeležili tretjega srečanja ASEM (Asia-Europe meeting).

Virusi opustošili Japonsko
13. 01. 2001 00.00
Na Japonskem so lani našteli trikrat več računalniških virusov kot leto pred tem. Vladna agencija za razvoj informacijske tehnologije je v posebnem poročilu lani naštela 11.109 prijav najrazličnejših virusov, medtem ko so leta 1999 poročali le o 3645 virusih.

Holbrooke se poslavlja
12. 01. 2001 00.00
Na tiskovni konferenci v New Yorku se je od svojega položaja ameriškega veleposlanika pri ZN poslovil Richard Holbrooke. Na njej je spregovoril o svojem delu v ZN, kot največji in najtežji dosežek pa je označil uspešna pogajanja o novi lestvici prispevkov v proračun ZN, po kateri bodo ZDA plačevale manj, zaradi česar si je v začetku tega tedna prislužil aplavz v kongresu.

Najnovejša tehnologija tudi v Slovenijo
11. 01. 2001 00.00
Ameriška vlada je že šestič od leta 1993 prevetrila omejitve, ki veljajo za izvoz visoko zmogljivih računalnikov in med drugim Slovenijo premaknila iz skupine 2 v skupino 1. V tej so države, ki lahko uvažajo visoko zmogljive ameriške računalnike brez omejitev, oz. brez poprejšnjega vladnega pregleda. Ameriška vlada pa ugotavlja še, da tehnološki razvoj krepko prehiteva uveljavljene nadzorne standarde in bo v kratkem kongresu priporočila, da jih popolnoma odpravi. Obstoječi standardi po katerih ameriška vlada omejuje izvoz visoko zmogljivih računalnikov temeljijo na "hardwareu", oz. na "milijonih teoretičnih operacijah na sekundo" (MTOPS). Obrambno ministrstvo ZDA je že leta 1999 ugotovilo, da so ti standardi zastareli, zato se bo potrebno osredotočiti na nadaljnji nadzor občutljive programske opreme, ki bi lahko v napačnih rokah ogrozila nacionalno varnost.

Nemčija drugi največji izvoznik
03. 01. 2001 00.00
Nemčija ostaja drugi največji izvoznik na svetu za Združenimi državami Amerike. Po podatkih nemškega Zveznega statističnega urada je Nemčija leta 1999 izvozila za 541,1 milijarde ameriških dolarjev blaga, kar je predstavljalo 9,9 odstotka svetovne trgovine. Leto prej je nemški izvoz predstavljal 10,2 odstotka svetovne trgovine. ZDA ostajajo največje svetovne izvoznice s 702 milijarde dolarjev vrednim izvozom leta 1999, kar je predstavljalo 12,8 odstotka svetovne trgovine. Na tretjem mestu pa je Japonska, ki je leta 1999 izvozila za 417,6 milijarde dolarjev izdelkov.

Poročilo ZN o gospodarskih gibanjih
30. 12. 2000 00.00
Poročilo Združenih narodov o svetovnih gospodarskih gibanjih z naslovom "Svetovni gospodarski položaj in predvidevanja 2001" napoveduje, da bo svetovna gospodarska rast v prihodnjem letu znašala okrog 3,5 odstotka. Poročilo predvideva, da se bo gospodarsko okrevanje po finančnih krizah v letih 1997 in 1998 malce upočasnilo in svetovna gospodarska rast verjetno ne bo dosegla presenetljivih štirih odstotkov v letu 2000.

Japonska borza končala z znižanjem tečajev
29. 12. 2000 00.00
Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se zadnji delovni dan v tem letu znižali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, se je znižal za 1,16 odstotka na 13.785,69 točke. Po mnenju borznih posrednikov so pocenitve delnic posledica vse večjega pesimizma spričo razvoja trga vrednostnih papirjev v naslednjih mesecih. Nikkei je leto 2000 končal na vrednosti, ki je za 27,19 odstotka nižja kot v začetku leta.

Brezposelnost na Japonskem narašča
26. 12. 2000 00.00
Stopnja brezposelnosti na Japonskem je novembra znašala 4,8 odstotka, kar je za 0,1 več kot oktobra in največ po koncu pomladi. Brez dela je zdaj 3,9 milijona Japoncev, je danes sporočil japonski urad za zaposlovanje.

Japonski cesar praznuje 67 let
23. 12. 2000 00.00
Japonski cesar Akihito danes praznuje 67. rojstni dan in hkrati sprejema čestitke, pa tudi žaluje za smrtjo svoje matere Nagako. Ob svojem jubileju je Akihito tudi izrazil skrb za prebivalce, ki so jih pregnali dve nedavni erupciji - enega vulkana pri Mt. Usu na severnem otokou Hokaidu in drugega, Mt. Ojama, pri Tokiu. Japonska je letos doživela več erupcij kot kadarkoli od leta 1990 –