Japonsko

Protest alpskih smučarjev

20. 01. 1998 16.46

V Ljubljani so se predstavili reprezentantje, ki bodo zastopali Slovenijo na olimpijskih igrah v Naganu. Na predstavitvi je bilo 16 športnikov, manjkali pa so alpski smučarji in smučarke, ki so s izostankom izkazali svoje nezadovoljstvo, ker na Japonsko ne potuje več njihovih predstavnikov, predvsem tistih, ki nastopajo v hitrih disciplinah.

Prvo pokopališče za tamagočije

19. 01. 1998 10.15

Na jugu Madžarske so v soboto odprli prvo pokopališče za tamagočije, japonsko igračko, ki je obnorela domala ves svet. Na pokopališču, katerega postavitev je financiral neki zasebnik, so že takoj "pokopali" dober ducat "mrtvih" igračk, ki jih lastniki očitno niso dovolj "hranili in kako drugače negovali". Za najpreprostejši pogreb tamagočija je treba odšteti 500 forintov (2,5 dolarja), sicer pa se stroški pogrebnih "slovesnosti" lahko povzpnejo vse do nekaj tisoč forintov.

Uspešni britansko - japonski pogovori

13. 01. 1998 09.46

Japonska vlada je Evropski uniji zagotovila, da gospodarstva ne bo pospeševala enostransko s širitvijo izvoza. To je po končanem vrhunskem sestanku predstavnikov Evropske unije in Japonske v Tokiu danes povedal podpredsednik Evropske komisije Leon Brittan. Na skupni tiskovni konferenci s predsedujočim unije Tonyjem Blairom je Brittan dejal, da kolikor učinkovitejše bo Japonska deregulirala svoje gospodarstvo in pospeševala notranje povpraševanje, toliko prej bo lahko Evropa sprejela povečanje japonskega izvoza. Brittan in Blair sta ugodno ocenila tokijske pogovore. Blair in japonski premier Rjutaro Hašimoto pa sta dosegla dogovor o krepitvi sodelovanja med Veliko Britanijo in Japonsko.

Slaba posojila japonskih bank

13. 01. 1998 09.19

Japonske banke imajo v svojih bilancah bistveno več slabih posojil, kot pa so doslej domnevali. Kot je sporočilo japonsko finančno ministrstvo, so bile japonske banke konec septembra obremenjene s slabimi posojili v skupni vrednosti 76,71 bilijona jenov (približno bilijon nemških mark). Še decembra lani je japonsko finančno ministrstvo trdilo, da slaba posojila japonskih finančnih ustanov znašajo le 28,1 bilijona jenov.

Iranski verski center poslal koran Chelsei Clinton

13. 01. 1998 08.32

Iranski verski center je Chelsei Clinton, hčerki ameriškega predsednika, poslal angleško izdajo islamske svete knjige korana. Predstojnik Znanstvenga in verskega raziskovalnega centra Amirja Momenana v mestu Isfahan v osrčju Irana je pojasnil, da je gospodična Clintonova, sicer študentka medicine na Stanfordski univerzi v Kaliforniji, prosila za izvod korana, pa so ji ga poslali. Omenjeni center je poslal veliko angleških izvodov korana ljudem v ZDA, Kanado in na Japonsko, ki so prosili zanj.

Blair poziva Japonsko k decentralizaciji gospodarstva

12. 01. 1998 09.35

Britanski ministrski predsednik Tony Blair je na srečanju z japonskim ministrom za mednarodno trgovino in industrijo Mitsuom Hiroučijem Japonsko pozval k nadaljnji decentralizaciji gospodarstva. V pogovoru, ki so se ga udeležili tudi predstavniki britanskih podjetij, je Blair dejal, da London podpira predvidene ukrepe japonske vlade za reformo industrije in krepitev finančnega trga, za hitrejšo decentralizacijo pa se zavzema predvsem na področju telekomunikacij, energetske industrije, gradbeništva in finančnega sektorja Japonske. Predsednik Evropske komisije Jacques Santer in podpredsednik komisije Sir Leon Brittan pa sta Tokio pozvala k spodbujanju domače porabe, s čimer bi Japonska pripomogla k omilitvi posledic gospodarske in finančne krize, ki pretresa jugovzhodnoazijske trge.

Japonski šolarji bodo spet malicali kitovino

03. 01. 1998 14.41

Oblasti v pristanišču Šimonoseki na jugu japonskega otočja so se v duhu ohranjanja tradicije odločile na šolski jedilnik vrniti kitovino. S sesalsko poslastico bodo 25.000 učencev osnovnih in srednjih šol v Šimonosekiju presenetili ob vrnitvi z novoletnih počitnic. Načrt ima tudi poučno plat: učence naj bi spomnil na zgodovinsko vlogo Šimonosekija, pristanišča 828 kilometrov jugozahodno od Tokia, nekdaj osrednjega pristana antarktičnih kitolovk. Šolarji širom Japonske so malicali kitovino do konca 50-ih let, ko so to meso začeli umikati z jedilnikov, tudi zaradi obsodb iz tujine. Čeprav se je Japonska pridružila mednarodni prepovedi lova na največje živeče sesalce, je namreč dopustila omejen kitolov za potrebe raziskovalcev. Kitovino prodajajo v mnogih ribarnicah, Šimonoseki pa ne bo edino japonsko mesto, kjer bodo kitovino stregli šolarjem.

Japonski avtomobilski koncerni kupujejo vse več delov v tujini

29. 12. 1997 08.06

Japonski avtomobilski koncerni so med aprilom in septembrom kupili v tujini več avtomobilskih sestavnih delov kot leto dni pred tem. Vrednost iz ZDA uvoženih avtomobilskih delov se je povečala za 5,2 odstotka na 11,46 milijarde ameriških dolarjev, so v Tokiu sporočili iz združenja japonskih proizvajalcev avtomobilov. Iz članic Evropske unije pa je med aprilom in septembrom na Japonsko prišlo za 2,76 milijarde dolarjev avtomobilskih delov, kar je za 5,7 odstotka več kot v enakem obdobju leta 1996.

Olimpijski ogenj že na poti

20. 12. 1997 10.12

Olimpijski ogenj, ki bo 7. februarja 1998 zagorel na prizorišču OI v Naganu, so prižgali v antični Olimpiji, od koder bo krenil na dolgo pot do Japonske.

Japonsko gospodarstvo po lanskem mrtvilu spet oživlja

19. 12. 1997 08.42

Gospodarska rast naj bi se v letu 1998 na Japonskem realno zvišala za 1,9 odstotka, je v svojem gospodarskem načrtu za leto 1998 ocenila japonska vlada, ki za tekoče fiskalno leto načrtuje rast le v višini desetinke odstotka. Optimistične napovedi za prihodnje fiskalno leto izhajajo iz ukrepov japonske vlade, ki bo davke na dohodke zmanjšala za dva bilijona jenov. Ukrepi naj bi podjetnikom omogočili davčne olajšave v višini 850 milijard jenov ter zagotovili javno financiranje finančnih ustanov. Službe za konjukturo pri japonskih bankah in borzno posredniških hišah pa so pri napovedih bolj previdne in ocenjujejo, da bo gospodarska rast na Japonskem v letu 1998 znašala manj kot odstotek, v tekočem letu pa pričakujejo celo negativno gospodarsko rast.

Končan vrh združenja ASEAN

16. 12. 1997 15.49

V malezijski prestolnici Kuala Lumpurju se je danes končalo tridnevno vrhunsko srečanje držav članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN), ki je bilo tokrat prvič razširjeno na Kitajsko, Japonsko in Južno Korejo.

Castro je za letos napovedal praznovanje božiča

15. 12. 1997 09.34

Kubanski predsednik Fidel Castro je v triurnem govoru v parlamentu opozoril, da je "svet na robu hujše krize od tiste v letu 1929, in to zaradi brezobzirnega špekuliranja in globalizacije neoliberalnega modela". Dejal je, da je eno ključnih vprašanj, ali se japonsko gospodarstvo lahko zoperstavi dogajanjem na azijskem območju.Če bodo te nadloge prizadele tudi japonsko gospodarstvo, drugo v svetu, potem je gotovo, da se gospodarstvo v svetovnem merilu ne bo moglo izogniti hudi krizi.

Steklarna Rogaška premagala krizo

12. 12. 1997 14.18

V Steklarni Rogaška so letos začeli izvajati sanacijski program, ki je že dal prve rezultate. Letos se je fizični obseg proizvodnje povečal za 14 odstotkov in izvoz za 29 odstotkov, število zaposlenih pa so z mehkimi metodami zmanjšali od 1785 na 1685. Tekoče poslovanje v letošnjem letu bo steklarna končala z 338 milijoni tolarjev dobička. Sicer pa bodo letos v steklarni proizvedli za 40 milijonov dolarjev kristalnih izdelkov, od česar bodo kar 90 odstotkov izvozili.

Japonsko posojilo Kitajski

08. 12. 1997 08.47

Japonska in Kitajska sta podpisali sporazum, po katerem bo japonska Izvozno-uvozna banka Kitajski odobrila posojilo v višini 225 milijonov dolarjev. Kitajska centralna banka bo kot prejemnica posojila sredstva porabila za izvedbo več obsežnih projektov, ki so določeni v kitajskem državnem načrtu. Del posojila bo namenila za gradnjo mostu v mestu Xiamin v pokrajini Fujian, ostanek pa za razširitev letališča v mestu Shenzhen v pokrajini Guangdong ter za izgradnjo avtoceste v avtonomni pokrajini Xinjiang Uygur.

Potres vTokiu

06. 12. 1997 11.05

Japonsko prestolnico Tokio je davi stresel potres z močjo 4,7 stopnje po Richterjevi lestvici. Žrtev ni bilo, o gmotni škodi pa še ni poročil. Gorišče potresa je bilo 70 kilometrov pod zemljo v Šibi blizu Tokia.

Začetek generalne konference organizacije UNIDO

01. 12. 1997 12.04

Na Dunaju se je danes začela generalna konferenca Organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO). Na njej naj bi potrdili dveletni proračun in imenovanje novega generalnega direktorja te organizacije.

Kitajska svari Japonsko in ZDA

24. 09. 1997 00.00

Kitajska se je danes živahno odzvala na širitev ameriško-japonskega vojaškega sodelovanja ter Tokio in Wahington posvarila, da nimata nobenih pristojnosti v zvezi s Tajvanom. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je izjavil, da