Javier Solana

Rupel odhaja v Skopje

12. 04. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel se bo danes v Skopju na povabilo ameriškega državnega sekretarja Colina Powella in makedonskega kolega Srdjana Kerima udeležil sestanka zunanjih ministrov držav JV Evrope in sosednjih držav. Srečanja se bosta udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana ter predstavnik Evropske komisije.

Izraelski helikopterji nad Gazo

06. 04. 2001 00.00

Danes zjutraj so izraelski helikopterji napadli štiri cilje v Gazi, pri tem je bilo vsaj pet ljudi ranjenih. Cilja sta bila tudi zgradbi palestinska policije in palestinske vojaške obveščevalne službe. Po besedah predstavnika izraelske vojske so bili napadi povračilo za prejšnje minometne napade na izraelska naselja. Včeraj naj bi Palestinci iz Gaze izstrelili tri mine na kontrolno točko Erez, ena teh min pa je padla na izraelski teritorij, vendar ni bilo ranjenih. V kraju Rafah blizu egiptovske meje pa je sinoči prišlo do spopada med izraelskimi silami in Palestinci, vendar naj ne bi bilo žrtev.

Srečanje Šarona in Šata

04. 04. 2001 00.00

V Atenah sta se sestala izraelski zunanji minister Šimon Peres in palestinski minister za mednarodne odnose Nabil Šat, srečanja pa se je udeležil tudi predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana.

Pogajanja niso zaustavila vojne

04. 04. 2001 00.00

Izraelski zunanji minister Šimon Peres in palestinski minister za mednarodne odnose Nabil Šat sta se danes v Atenah dogovorila, da bosta sprti strani nadaljevali pogajanja za prekinitev spopadov. Kje naj bi pogajanja potekala, zaenkrat še ni znano. Šat je privolil v vrnitev za pogajalsko mizo na podlagi že podpisanega sporazuma, saj je po njegovem mnenju prekinitev spopadov na zasedenih palestinskih območjih neposredno povezana z napredkom mirovnega procesa. Peres pa je izpostavil predvsem nujnost vzpostavitve varnosti na Bližnjem vzhodu.

Makedonija zanika odgovornost za napad

03. 04. 2001 00.00

Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

EU za multietnično Makedonijo

02. 04. 2001 00.00

V Skopje je prispel visoki predstavnik Evropske unije za varnostno politiko Javier Solana, v torek pa bo prispel tudi George Robertson, ki bo makedonsko prestolnico obiskal na čelu delegacije Severnoatlantskega sveta.

V eksploziji ubit častnik

29. 03. 2001 00.00

V eksploziji protitankovske mine v bližini Tanuševcev na severu Makedonije je umrl makedonski častnik, pet vojakov pa je ranjenih. Makedonsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da se je nesreča zgodila, ko je vozilo makedonske vojske zapeljalo na protitankovsko mino. Ranjence so s helikopterji prepeljali v vojaško bolnišnico v Skopju in naj bi bili izven smrtne nevarnosti.

Razmere v Makedoniji se umirjajo

28. 03. 2001 00.00

V Makedoniji sta se mudila visoki predstavnik Unije Javier Solana in generalni sekretar Nata George Robertson. Predsedniku Trajkovskemu sta obljubila pomoč v boju proti albanskim skrajnežem. Robertson pa je oborožene Albance označil za teroriste, ki želijo zanetiti novo vojno na Balkanu. Tako je povedal: &raquo

Solana v Tetovu

27. 03. 2001 00.00

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je danes obiskal Tetovo, kjer je v spremstvu predsednika Demokratske stranke Albancev Arbenom Xhaferijem obiskal sedež stranke, se pogovarjal z županom Tetova Ismailijem Muzertanom ter z voditelji albanske Demokratske stranke napredka. Solana je prvi visoki predstavnik iz tujine, ki je obiskal Tetovo po začetku spopadov.

Civilne žrtve spopadov v Makedoniji

23. 03. 2001 00.00

Boji na območju Tetova so se tudi davi nadaljevali, čeprav v manjšem obsegu, poroča makedonska tiskovna agencija MIA. Albanski skrajneži še naprej obstreljujejo makedonske položaje, makedonske varnostne sile pa na napade odgovarjajo. Največkrat se sliši streljanje s hribov nad Tetovom, najpogosteje iz trdnjave Kale na vzpetini Baltepe ter nad vasmi Koltuk, Dva Bresta in Potok. Makedonske varnostne sile so uspešno pregnale albanske skrajneže z njihovih glavnih položajev na Šar planino ter pri tem uničile več ostrostrelskih gnezd, je še poročala MIA.

Albanski skrajneži zavrnili ultimat

21. 03. 2001 00.00

Makedonska vojska in policija naj bi po nekaterih virih včeraj popoldan s topništvom in minometi napadala položaje albanskih skrajnežev v hribih okoli Tetova. Tiskovni predstavnik makedonske vlade, Antonio Miloševski, pa je omenjene informacije zanikal in dodal, da sta makedonska vlada in obrambno ministrstvo postavila albanskim skrajnežem ultimat, ki velja do danes do polnoči. Albanski uporniki so ultimat že zavrnili.

Ofenziva proti albanskim skrajnežem

20. 03. 2001 00.00

Po poročanju več tiskovnih agencij naj bi makedonske sile danes začele odločilno ofenzivo za uničenje albanskih skrajnežev na območju Tetova. Makedonski tanki so že zavzeli položaje na obrobju mesta, policija pa je sinoči že ob 19. uri zaprla vse vpadnice v Tetovo. Sinoči pa je v Skopje pripotoval koordinator EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je sestal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in premierom Ljubčem Georgijevskim, pa tudi z voditeljema obeh albanskih strank v Makedoniji Arbenom Džaferijem in Imerom Imerijem. Ob tem je Solana zatrdil, da bo mednarodna skupnost Makedoniji pomagala pri ohranjanju njene ozemeljske celovitosti, ter obsodil akcije albanskih skrajnežev.

Siloviti spopadi na območju Tetova

19. 03. 2001 00.00

Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Albanci pozivajo k mobilizaciji

17. 03. 2001 00.00

Spopadi med makedonsko vojsko in albanskimi uporniki se danes nadaljujejo, albanski uporniki pa so sporočili, da se njihovi vojaki še naprej približujejo Tetovu. Vojska albanskih upornikov je danes pozvala vse, ki so sposobni za boj, naj poprimejo za orožje in se priključijo njihovi vojski. Zaradi vedno bolj zaostrenega položaja, so nemške vojaške enote v Tetovu dobile tankovsko okrepitev s Kosova. To naj bi sicer sestavljala le dva tanka in okoli 150 vojakov. Ti nemški vojaki naj se ne bi vmešavali v spopade, ampak naj bi se le branili pred napadi. Končala se je tudi premestitev okrog 1200 nemških vojakov iz vojašnica Erebino pri Tetovu, ki so jo sinoči napadli albanski uporniki. Zaradi sinočnjega napada je bil ponoči za več ur prekinjen mednarodni železniški promet med ZRJ in Makedonijo, danes pa so makedonske oblasti prepoved odpravile.

V Skopju srečanje devetih držav JV Evrope

23. 02. 2001 00.00

V Skopju je makedonski predsednik Boris Trajkovski danes odprl vrhunsko srečanje devetih držav JV Evrope in ga ocenil kot "korak v pravo smer" za sodelovanje med temi državami. Vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) se udeležujejo predsedniki držav in vlad oz. njihovi namestniki iz Albanije, BiH, Bolgarije, Hrvaške, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije in ZRJ. Glavne teme četrtega tovrstnega vrha v Skopju bodo gospodarsko sodelovanje in varnostne razmere na Balkanu.

Balkanski vrh v Skopju

23. 02. 2001 00.00

Predsednika Makedonije in ZRJ Boris Trajkovski in Vojislav Koštunica sta danes v Skopju ob robu vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) podpisala sporazum o meji med državama. Slovesnosti ob podpisu sporazuma sta se udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

Trojka EU v Moskvi

15. 02. 2001 00.00

Trojka Evropske unije - vodi jo švedska zunanja ministrica Anne Lindh, v njej pa sta še evropski komisar za zunanje zadeve Chris Patten in visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana - se je danes v Moskvi sestala z ruskim vodstvom na pogovorih o varnostnih vprašanjih. Dialog med Rusijo in EU omogoča "vzpostavitev nove evropske varnostne arhitekture," je predstavnikom EU zatrdil sekretar vplivnega ruskega sveta za nacionalno varnost Sergej Ivanov. Po njegovih besedah naj bi na pogovorih beseda tekla tudi o enklavi Kaliningrad.

Evropska delegacija v Moskvi

14. 02. 2001 00.00

Na dvodnevni obisk v Moskvo je danes prispela evropska delegacija, v kateri so švedska zunanja ministrica Anna Lindh, evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Visoki evropski predstavniki bodo z gostitelji govorili o obrambi, varnosti in posledicah širitve EU za rusko najbolj zahodno ležečo enklavo Kaliningrad. Ob prihodu na moskovsko letališče Šeremetjevo je delegacijo pozdravil podpredsednik ruske vlade Viktor Hristenko, ki je pristojen za odnose z EU.

Solana v Albaniji

09. 02. 2001 00.00

Predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je pozval etnične Albance na jugu Srbije, naj odložijo orožje in dejal, da je čas nasilja mimo. Solana se je v Tirani sestal z albanskim zunanjim ministrom Paskalom Milom. Ta je dejal, da je Albanija pripravljena prispevati k mirni rešitvi balkanske krize. Solana se je srečal tudi s predsednikom države Rexhepem Meidanijem in premierom Ilirom Meto.

Protesti pred prihodom Solane

08. 02. 2001 00.00

Evropska trojka na čelu s predsedujočo ministrskemu svetu Evropske unije, švedsko zunanjo ministrico Anno Lindh, ki je davi dopotovala v Beograd, se je kmalu po prihodu sestala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico in zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem. Trojka, v kateri sta tudi evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, se bo srečala tudi s srbskim premierom Zoranom Djindjićem. Glavne teme pogovorov so sodelovanje med ZR Jugoslavijo in EU, razmerah na jugu Srbije in o odnosih v jugoslovanski federaciji.

Delegacija EU v Beogradu

08. 02. 2001 00.00

Visoka delegacija Evropske unije, ki je na obisku v Beogradu, je jugoslovansko vodstvo ponovno opozorila na nujnost sodelovanja z haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Vodja delegacije, švedska zunanja ministrica Anne Lindh, je po srečanju z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico dejala, da mora Beograd kmalu jasno pokazati pripravljenost za sodelovanje, s čimer je mislila predvsem na izročitev nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ki ga je haaško sodišče obsodilo vojnih zločinov. Delegacija EU, v kateri sta še evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, je ZRJ obljubila gospodarsko in finančno pomoč, če bo država vodila demokratično politiko in izpeljala demokratične reforme.

Solana in Robertson o ZDA in Evropi

06. 02. 2001 00.00

Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je včeraj v Washingtonu pred srečanjem z novim ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom dejal, da ZDA ni mogoče odvrniti od gradnje protiraketnega ščita (NMD), čeprav imajo zavezniki in Rusija do tega načrta pomisleke. Po besedah Solane imajo ZDA pravico postaviti ščit, sporazum o protiraketni obrambi (ABM), ki so ga ZDA sklenile z Rusijo leta 1972, pa "ni biblija, ker svet ni več bipolaren". Solana je opozoril, da bodo morale ZDA ob uresničitvi načrta o gradnji NMD ohraniti nadzor nad svojim oboroževanjem. Generalni sekretar zveze NATO George Robertson pa je včeraj v Bruslju izjavil, da bi morala Evropa sprejeti ameriški protiraketni ščit kot neizogibno dejstvo. Po njegovih besedah si ljudje ne želijo spora med ZDA in Evropo zaradi NMD.

Barak ne bo odstopil od kandidature

01. 02. 2001 00.00

Izraelski premier v odstopu Ehud Barak se sooča z močnimi pritiski, naj v prid strankarskega kolega Šimona Peresa odstopi od kandidature za predsednika vlade na volitvah, ki bodo 6. februarja. Ob polnoči se bo namreč iztekel rok, do katerega lahko laburistična stranka zamenja svojega kandidata. Barak je danes znova potrdil, da od kandidature ne namerava odstopiti. "Šel bom do konca in zmagal," je izjavil Barak za izraelski vojaški radio in dodal, da se bo lahko jutri, ko ga Peres ne bo mogel več zamenjati, v Izraelu resnično začela predvolilna kampanja. Po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Peres uživa večjo podporo volilcev od Baraka, ki je veliko podpore izgubil zaradi neuspešnih prizadevanj za končanje palestinskega upora, v katerem je bilo od septembra lani ubitih več kot 280 ljudi, predvsem Palestincev. Peres bi lahko imel več možnosti za zmago proti kandidatu desnega Likuda Arielu Šaronu, ki ima v anketah 20 odstotkov višjo podporo od Baraka. Rezultati včeraj objavljene raziskave javnega mnenja kažejo, da Šarona podpira 46 odstotkov vprašanih, Baraka pa 27 odstotkov. Peres je sicer že večkrat zavrnil kandidaturo.

Bohinc jutri v Belgiji

21. 01. 2001 00.00

Notranji minister Rado Bohinc se bo v okviru tridnevnega obiska v Belgiji jutri v Bruslju sestal z evropskim komisarjem za pravosodje in notranje zadeve Antonijem Vitorinom. Predstavil mu bo izvajanje projekta vzpostavljanja Schengenske meje v Sloveniji ter izrazil željo po pomoči in tesnem sodelovanju z EU pri zagotavljanju pogojev za uspešno izvedbo projekta.

Moratorij na uporabo spornega streliva

17. 01. 2001 00.00

Poslanci Evropskega parlamenta so danes sprejeli odlok, s katerim zvezo Nato pozivajo naj uvede moratorij na uporabo streliva z osiromašenim uranom, ki pa za članice severnoatlantskega zavezništva ni obvezujoč. Poslanci so se zavzeli tudi za ustanovitev neodvisne komisije, ki bi ugotovila učinke osiromašenega urana na zdravje ljudi in posledice za okolje.

Arafat pričakuje odgovor Washingtona

01. 01. 2001 00.00

Palestinski voditelj Jaser Arafat je po prihodu iz Kaira, kjer se je danes sestal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubrakom, v Gazi dejal, da v naslednjih 24 urah od ameriške administracije pričakuje "podrobnosti" o kompromisnem mirovnem predlogu ameriškega predsednika Billa Clintona. Neki neimenovani visoki palestinski predstavnik pa je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da naj bi se Arafat drevi po telefonu pogovarjal s Clintonom, ki naj bi mu "odgovoril na vprašanja palestinske strani".

ZRJ sprejeta v SEP

25. 11. 2000 00.00

ZR Jugoslavija je postala 17. članica Srednjeevropske pobude (SEP). V članstvo so jo danes v Budimpešti sprejeli predsedniki vlad držav članic SEP, ki so pozdravili demokratične spremembe v ZRJ. Obenem so se zavzeli za ureditev odnosov med Srbijo in Črno goro, pa tudi za dialog med Srbi in Albanci na Kosovu. Po spremembah na oblasti v Beogradu je ZRJ v dobrem mesecu tako postala članica še ene mednarodne organizacije, potem ko je bila sprejeta v Združene narode, Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi in Jadransko-jonsko pobudo ter postala udeleženka Pakta stabilnosti za JV Evropo. Vrha SEP v Budimpešti sta se udeležila tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Povabljen je bil sicer tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, vendar se vrha ni udeležil zaradi napetih razmer na Kosovu in jugu Srbije.

JV Evropa na poti v Evropo

24. 11. 2000 00.00

Pet držav zahodnega Balkana je nepovratno na poti v Evropo , je bila ugotovitev predsednika Evropske komisije Romana Prodija na sklepni novinarski konferenci vrha držav EU in zahodnega Balkana. Poudaril je, da pomeni parafirani sporazum z Makedonijo in začetek pogajanj o tem sporazumu s Hrvaško konkretno sporočilo ostalim trem državam regije - BiH, Albaniji ter ZRJ, katerim želi unija pomagati čimprej priti do tega cilja.

Začel se je zagrebški vrh

24. 11. 2000 00.00

V hrvaški prestolnici se je danes s skoraj polurno zamudo začel vrh Evropske unije in držav zahodnega Balkana, ki se ga ob predsednikih vlad in držav ter zunanjih ministrih 15 članic unije in petih držav JV Evrope, vključenih v proces stabilizacije: Hrvaške, Makedonije, BiH, Albanije in ZRJ, udeležuje tudi Slovenija kot pridružena članica EU, ki jo zastopa zunanji minister Lojze Peterle.

Solana nadaljuje turnejo

10. 11. 2000 00.00

Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana bo nadaljeval turnejo po JV Evropi, namenjeno pripravam na vrh EU in držav zahodnega Balkana, ki bo 24. novembra v Zagrebu. Solana se bo dopoldne v Sarajevu srečal z zunanjim ministrom BiH Jadrankom Prlićem, člani skupnega predsedstva BiH in predsednikom vlade BiH Martinom Raguzom.