Jožef Stefan

Slovo sežigalnicam? Iz tone embalaže lahko proizvedemo 500 litrov dizelskega goriva
09. 12. 2019 20.16
V Sloveniji bi težavam z odpadki kmalu lahko pomahali v slovo. Na Institutu Jožef Štefan so izpopolnili sicer v Sloveniji razvito napravo, ki navadne odpadke spremeni v nafto. Naprava predela vse od plenic do plastenk, doba vračanja investicije je naravnost smešna, povrne se v dveh letih, odgovarjajo na inštitutu. Prvo so sicer že postavili v Kanadi, prihodnje leto pa jo bodo do jeseni zagnali tudi pri nas.

Ko je panda opica, 'stop znak' omejitev 70 km/h, YouTube pa vas 'prilepi' nase
30. 11. 2019 07.00
"Homo sapiens se v 40.000 letih ni zelo spremenil, moč procesorjev pa raste eksponentno. Moramo se vprašati, kakšno prihodnost si želimo. Zdaj smo na točki, ko se še lahko odločimo," pravi antropolog Dan Podjed. Če na področju umetne inteligence ne bomo delovali etično in transparentno, ljudje pa tej tehnologiji ne bodo zaupali, bodo velike težave, svarijo strokovnjaki.

Termit: 13. oktobra nam ne poteče prepoved delovanja
17. 09. 2019 13.16
V moravški občini zahtevajo podaljšanje začasne prepovedi odlaganja nevarnih strupenih snovi podjetja Termit še po 13. oktobru, medtem ko v Termitu pojasnjujejo, da je prepoved veljavna tudi po tem datumu. Napetosti med stranema se stopnjujejo tudi zaradi nedavnega incidenta, ko so občani poročali o smradu, ki prihaja z območja dejavnosti Termita.

Damir Črnčec na čelo svojega zavoda postavil vodjo podružnice Westinghouse
16. 09. 2019 19.29
Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Damir Črnčec je za direktorico svojega zavoda Inštitut za globalno upravljanje imenoval Zvonko Truden, ki je hkrati tudi direktorica krške podružnice ameriške multinacionalke Westinghouse, največje dobaviteljice Neku, je poročal Požareport. Črnčecevo imenovanje Trudnove naj bi bilo sporno predvsem zato, ker bi lahko Westinghouse v bodoče dobil več sto milijonov evrov vredne posle pri morebitni gradnji drugega bloka Nek.

Je gradnja drugega bloka jedrske elektrarne samo še vprašanje časa?
10. 09. 2019 06.11
Od kod bomo v prihodnje dobivali električno energijo? Že zdaj 20 do trideset odstotkov električne energije uvozimo, poraba iz leta v leto raste, Slovenija pa pri prehodu v nizkoogljično družbo še vedno zaostaja. Bo torej ob sončnih, vetrnih in hidroelektrarnah, ki same očitno ne bodo dovolj, nujna tudi gradnja drugega bloka jedrske elektrarne, kljub pomislekom o varnosti? Za gradnjo drugega bloka se je pred tedni zavzel premier Šarec, v Portorožu pa so vodilni jedrski strokovnjaki začeli razpravo o vlogi jedrske energije pri razogličenju.

Narava in elektrika: 'odreči se bomo morali ugodnostim, kot so klime in avtomobili'
27. 07. 2019 08.00
EK si razogljičenja družbe ne predstavlja brez jedrske energije, medtem ko okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da ta s seboj prinaša mnoga tveganja. Rešitev vidijo predvsem v zmanjšanju porabe električne energije. A čemu bi se morali odreči, da bi nam uspelo drastično zmanjšati porabo električne energije, ki narašča, in kako narava vpliva na možnosti proizvodnje električne energije z obnovljivimi viri?

V gradnji 50 jedrskih reaktorjev: kdo gradi in za koliko?
23. 07. 2019 08.07
V 31 državah po svetu trenutno deluje približno 450 jedrskih reaktorjev. Skupno proizvedejo 2506 milijard kilovatnih ur, kar pomeni nekaj več kot 10 odstotkov svetovne elektrike. Čeprav nekatere svetovne in regionalne sile zapirajo svoje jedrske elektrarne, druge (znova) vlagajo v njihov razvoj.

Jedrski reaktor pri Ljubljani, ki se ga 'ne da spraviti ob živce'
18. 07. 2019 14.04
31. maja 1966 ob 14.15 je stekla prva nadzorovana verižna reakcija cepitve jeder na ozemlju današnje Slovenije. Takrat je začel delovati šolski in raziskovalni reaktor Triga Mark II. Reaktor uporabljajo pri osnovnih raziskavah, hkrati pa reaktorski center inštituta odigra ključno vlogo pri pripravi kadrov za jedrsko elektrarno v Krškem.

Odkrili zvrst snovi, ki je ni moč razumeti z obstoječo fiziko
15. 07. 2019 11.18
Slovenski raziskovalci so odkrili povsem novo zvrst snovi, ki je ni možno razumeti z obstoječo fiziko. Gre za odkritje povsem nove oblike materije, saj za osnovne delce tovrstni pojavi še niso bili znani. O odkritju poroča tudi znanstvena revija Nature Materials.

Na katere informacije se človek lahko zanese in na katere ne?
13. 07. 2019 07.00
Znate ločiti laž od resnice? Zakaj ljudje verjamejo lažem, celo tistim lažnim informacijam, za katere so prej vedeli, da so lažne? Kdaj jim začnejo verjeti? Lažne novice niso nov fenomen, je pa razmeroma nov fenomen sodobna tehnologija, prek katere novice pridejo do nas. Zakaj je poznavanje zakonitosti tehnologije pomembno za prepoznavanje lažnih novic?

Z izumi Instituta Jožef Stefan konec evropske odvisnosti od Kitajske?
09. 07. 2019 20.43
Disprozij in terbij sta kemična elementa, ki bosta morda krojila tehnološko in politično prihodnost sveta, saj sta nujna za proizvajanje in uporabo elektrike. Ker ju pridobivajo le na Kitajskem, se mnogi bojijo, da bo Kitajska nadzorovala razvoj. Vendar pa na Institutu Jožef Stefan razvijajo tehnologije, ki bi Evropi lahko pomagale k precej večji samostojnosti.

Dars bo prihranil za eno elektrarno energije
09. 07. 2019 15.31
Z uvedbo elektronskega cestninjenja za tovornjake in odstranitvijo cestninskih postaj bo Dars uspel prihraniti za eno elektrarno energije. Kot ugotavljajo v trajnostnem poročilu, bo poraba goriv težkih vozil v 2020 nižja za 168 gigavatnih ur (Gwh), kar je nekoliko več od letne proizvodnje v hidroelektrarni Brežice.

Novi prebivalci Černobila: 'Sevanje nas lahko ubije počasi, a na nas ne strelja'
25. 06. 2019 08.10
Ljudje se znova selijo na rob izključitvene cone, območje, ki je po usodni noči, ko se je v jedrski elektrarni Černobil zgodila katastrofalna nesreča, postalo mesto duhov. Nekateri tja bežijo z dežja pod kap, a življenje s senco sevanja je zanje lažje kot življenje v vojnih razmerah. Raste tudi število turističnih obiskov. Ti po pojasnilih jedrskih strokovnjakov ne predstavljajo resne nevarnosti.

Obrambno ministrstvo in Postojna na različnih bregovih glede Počka
16. 05. 2019 19.27
Predstavniki obrambnega ministrstva in postojnske občine ter civilnih iniciativ na seji odbora za obrambo niso zbližali stališč glede delovanja in obsega osrednjega vadišča Slovenske vojske na Počku. Slišati je bilo pozive, da bi delovanje vadišča oziroma število vaj vsaj omejili, če že ne prekinili, pa tudi dvome o ustreznosti rezultatov monitoringa.

Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco bo v Ljubljani
11. 04. 2019 14.41
Unesco je soglasno podprl predlog Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport za ustanovitev mednarodnega raziskovalnega centra umetne inteligence v Ljubljani. Predlog ministrstva predvideva, da bi na začetku center gostili na Inštitutu Jožefa Stefana, ki velja za pionirja tem področju.

Največji proizvajalec robotov na svetu v Kočevju odprl prvo evropsko tovarno robotov
08. 04. 2019 13.39
Največji proizvajalec industrijskih robotov na svetu v Kočevju uradno odpira svojo prvo evropsko tovarno robotov. Ta sicer že od novembra lani obratuje poskusno, prinesla pa naj bi 200 novih delovnih mest. "Prihodnost je že skoraj tu, in če se bomo zapirali v stare okvirje, bosta šla razvoj in tehnologija mimo nas. Iskrena hvala vsem, ki ste vložili ves svoj trud in zanje, da smo danes lahko tukaj, " je dejal Šarec.

Doktor robotike, ki je Cankarja prevedel v japonščino
06. 04. 2019 07.00
Prevajalec Cankarjevih del v japonščino, profesor in doktor robotike. Vse to in še več je dr. Ivan Godler, ki ga je študij popeljal v deželo vzhajajočega sonca že pred več kot 30 leti. Tam živi še danes, ob obisku Slovenije pa si je vzel čas tudi za nas. O Sloveniji, Japonski, jeziku, naših podobnostih, razlikah in še marsičem.

Nova aplikacija je lahko vaš pomočnik pri nakupovanju zdravih živil
03. 04. 2019 07.00
Zaživela je nova brezplačna mobilna aplikacija Veš, kaj ješ?! Potrošnik lahko že v trgovini z mobilnim telefonom poskenira črtno kodo živila, aplikacija pa mu v hipu prikaže ključne informacije o njegovi hranilni sestavi, pojasnjene v barvah prehranskega semaforja. Nižje vrednosti so obarvane zeleno, srednje oranžno, visoke pa rdeče.

Yaskawa bo kočevsko tovarno uradno odprla 8. aprila
28. 03. 2019 12.40
Japonska korporacija Yaskawa, ki velja za največjega proizvajalca industrijskih robotov na svetu, bo kočevsko tovarno, ki so jo začeli graditi novembra predlani in ki poskusno obratuje od novembra lani, uradno odprla 8. aprila. Takrat bo uradno začela proizvodnjo šestosnih industrijskih robotov za trge Evrope, Bližnjega vzhoda, Afrike in Rusije.

Koliko drog je v naših odpadnih vodah?
14. 03. 2019 13.33
Če se je Ljubljana med evropskimi mesti z največ kokaina in droge MDMA v odpadnih vodah lani uvrstila na izjemno visoko 11. mesto, so novi rezultati za 2018 pokazali, da je stanje boljše, saj so tokrat preučevana slovenska mesta uvrščena na sredino ali v spodnjo polovico. Le z ekstazijem se prestolnica uvršča malo nad evropsko povprečje.

Mors: Z opremo ni nič narobe, krivi so vojaki in proizvajalci
06. 03. 2019 16.05
Ministrstvo za obrambo je v predstavitvi kazalo postopke, s katerimi preverjajo ustreznost in trpežnost vojaške opreme. Prikazalo je kakovostne teste, postopke in visoke standarde. Na vprašanja, kako je mogoče, da razpadejo čevlji in uniforme, pa: krivi so vojaki, ki opremo neprimerno vzdržujejo, in proizvajalci, ki jo dostavljajo.

Slovenija: onesnažen zrak krivec za 1700 prezgodnjih smrti letno
05. 02. 2019 17.28
Slovenija bi morala pripraviti bolj ambiciozne ukrepe na področju onesnaženosti zraka, pozivajo strokovnjaki in nevladne organizacije. Čezmerno onesnažen zrak je namreč še vedno med najbolj perečimi okoljskimi in zdravstvenimi problemi pri nas in v svetu.

Na sojenju Noviču zaslišali svojce Jamnika in obtoženega
18. 12. 2018 08.59
Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je ob 9. uri začelo vnovično sojenje Milku Noviču, ki ga obtožnica bremeni umora direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika decembra 2014. Na ponovljenem sojenju, ki ga tako kot prejšnje spremljajo Novičevi podporniki, so zaslišali Jamnikovo ženo in starše, ženo in hčerko obdolženega Noviča ter novinarko Večera Damijano Žist.

'Lahko smo ponosni, da imamo tako generacijo mladih'
04. 12. 2018 16.01
Obrambni minister Karl Erjavec se je pridružil kandidatom za delo v Slovenski vojski na zaključni preizkušnji 14-tedenskega usposabljanja. Na deset kilometrov dolgem pohodu je preizkusil tudi vojaške čevlje, ki so se v zadnjem času znašli v središču zanimanja slovenske javnosti.

Na prvem ogledu nove Yaskawine tovarne robotov
03. 12. 2018 17.19
Yaskawina nova tovarna robotov je v zaključni fazi gradnje in tik pred montažo strojev. Prostore tovarne, ki meri 120 krat 92 metrov, imela pa bo nekaj manj kot 10.000 kvadratnih metrov uporabne površine, si je ogledal tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Do leta 2023 naj bi obrat zaposloval približno 200 ljudi, letno pa bodo v njem izdelali 6000 robotov.

Na Institutu Jožef Stefan odkrili protein, ki obeta zdravljenje venske tromboze
18. 10. 2018 10.56
Znanstveniki Instituta Jožef Stefan pod vodstvom dr. Igorja Križaja so odkrili in opisali protein iz kačjega strupa, ki močno zavira strjevanje krvi. Zaradi unikatne strukture in načina delovanja obeta razvoj inovativnega sredstva za zdravljenje venske trombembolije, ki je življenjsko nevarna bolezen in eden glavnih vzrokov za prezgodnjo smrt Evropejcev.

Povprečen maratonec bo prispeval za sedem kilometrov vožnje z električnim vozilom
06. 10. 2018 15.30
Človeška telesna aktivnost je lahko vir čiste električne energije. Posebno dobra 'elektrarna' smo, ko tečemo, so izračunali strokovnjaki. Vsi tekači letošnjega maratona v Ljubljani bodo prispevali svojo energijo za dobrodelni namen. Društvo Rdeči noski bo dobilo električni avtomobil e-Golf za toliko kilometrov, kolikor energije se bo sprostilo pri teku vseh udeležencev maratona.

Presenetljiva znanost: težko je ostati ravnodušen
28. 09. 2018 09.45
Bi gradili lebdeči most, opazovali zvezde in planete, se preizkušali kot hekerji? Morda bi se šli forenzike ali brali prastare zapise? Se igrali s svetlobo? Izdelovali lego robote? Vse to in še več ste lahko izkusili v sklopu dogodkov Evropske noči raziskovalcev.

Velik uspeh slovenskih znanstvenikov v boju proti raku
18. 09. 2018 10.30
Raziskovalci z Instituta Jožef Stefan so ugotovili, da je mogoče z nanoluskami učinkovito uničevati rakave celice. To bi lahko v prihodnosti privedlo do novega, manj invazivnega zdravljenja raka, ki bi ga pacienti tudi lažje prenašali. Žal pa je pot do tja še dolga.

Kaj so pokazale volitve? Kje smo in kam gremo?
11. 06. 2018 06.34
Pred tednom dni je Slovenija volila in izvolila nova razmerja strank v državni zbor. Pred nami so zdaj dnevi preigravanj, kupčkanj in političnih spinov. Nič ni nemogoče. Povolilno stanje smo analizirali v rubriki 24ur Fokus.