Jožef

Slovenska raziskovalca ustvarila laser iz milnih mehurčkov

09. 01. 2024 11.13

Potem ko je doc dr. Matjaž Humar iz Laboratorija za biointegrirano fotoniko Odseka za fiziko trdne snovi Instituta Jožef Stefan pred devetimi leti v človeško celico prvič vgradil laser, je v zadnji raziskavi skupaj s sodelavko Zalo Korenjak ustvaril laser s pomočjo milnega mehurčka. V raziskavi, ki jo je objavila revija Physical Review X, se je izkazalo, da bi bil mehurček kot edinstven sistem uporaben kot izjemno občutljiv senzor tlaka in električnega polja.

Smo korak bližje drugemu bloku jedrske elektrarne?

20. 12. 2023 19.51

Družba Gen energija, ki je polovični lastnik krške elektrarne, naj bi že začela izobraževati kader za morebitni drugi blok. V reaktorskem centru Inštituta Jožef Stefan okoli 30 zaposlenih opravlja tečaj za operaterja jedrskih elektrarn. Usposabljajo se na reaktorju Triga – prvem jedrskem reaktorju v Sloveniji, kjer so profesionalno pot začeli skoraj vsi naši jedrski strokovnjaki.

Ljubljanski mestni svet kljub kritikam podprl namero združitve javnih vrtcev

18. 12. 2023 20.57

Ljubljanski mestni svetniki so podprli namero reorganizacije javnih vrtcev v Mestni občini Ljubljana. Namera predvideva, da se bo 1. januarja 2025 vseh 23 javnih vrtcev združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod. Proti združitvi so glasovali svetniki opozicije, ki so opozorili na tveganja, kot je možnost premeščanja vzgojiteljic. Ob tem so svetniki potrdili tudi 15-odstotno podražitev grobnine.

Pomemben korak k reševanju potreb po čisti energiji

15. 12. 2023 12.11

Slovenski raziskovalci so pri študiju minerala rutila opazili, da ta material spontano cepi vodo na ione. Njihova raziskava odpira novo smer v raziskavah katalitske cepitve vode in predstavlja pomemben korak za reševanje vse večjih svetovnih potreb po čisti energiji, so sporočili z Instituta Jožef Stefan.

V Alicanteju postavili rekordne jasli, v Belgiji drsališče v cerkvi

10. 12. 2023 21.27

Dva tedna pred božičem se zdi, da evropska mesta kar tekmujejo, katero bo zažarelo v bolj spektakularni praznični podobi. V španskem Alicanteju so znova postavili Guinnessove rekorderke, največje jasli na svetu. Sveti Jožef je visok kar sedemnajst metrov, Marija deset metrov, Jezus pa v višino meri dobre tri metre. V italijanskem mestu Assisi radovedne poglede pritegnejo peščene jaslice. Stalnica adventnih sejmov so tudi drsališča. V Belgiji se hvalijo, da so ga postavili kar v cerkvi. In zakaj se bela podlaga pod streho ne stali?

Fajonova: Zagovarjali bomo mir; Logar: Nočemo odgovorov v stilu mis sveta

08. 12. 2023 20.10

Do začetka drugega slovenskega mandata v Varnostnem svetu Združenih narodov je manj kot mesec dni. Kako bo naša država izkoristila ključni zunanjepolitični projekt zadnjih let? Kaj konkretno bi bil za Golobovo vlado uspeh? In kako se bo Slovenija opredelila glede največjih svetovnih konfliktov, denimo na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini? Na zunanjem ministrstvu so spisali prioritete slovenskega članstva v Varnostnem svetu, ki pa jim opozicija očita vsebinsko skromnost in pomanjkljivost.

Jedrska energija po predlogu prenovljenega energetskega zakona nizkoogljični vir

07. 12. 2023 17.55

Vlada je sprejela predlog prenovljenega energetskega zakona, s katerim ga po pojasnilih pristojnega ministrstva prilagaja potrebam zelenega prehoda v energetiki. Predlog pokriva številna področja, med drugim med nizkoogljične vire jasno uvršča jedrsko energijo, v prihodnosti pa predvideva tudi izločitev plina iz ogrevanja stavb.

Poslovanje UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni

06. 12. 2023 17.15

Poslanci DZ so na skupni seji komisije za nadzor javnih financ in odbora DZ za zdravstvo razpravljali o primanjkljaju UKC Ljubljana. Sprejeli so nekatere sklepe, ki sta jih ločeno predlagala NSi in koalicija. Med drugim so svet UKC pozvali, naj na podlagi revizije poslovanja pripravi sanacijski program ukrepov na prihodkovni in odhodkovni strani. Letošnji končni rezultat poslovanja UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni, je povedal generalni direktor UKC Marko Jug. Ob tem je poudaril, da je zaradi prenove trenutno zaprta osmina bolnišnice.

Prešernova nagrajenca sta pesnica Erika Vouk in plesalec Henrik Neubauer

04. 12. 2023 11.54

Prešernova nagrajenca za leto 2024 sta pesnica Erika Vouk ter baletni plesalec in koreograf Henrik Neubauer. Nagrade Prešernovega sklada prejmejo pesnica Miljana Cunta, igralka Jana Zupančič, mezzosopranistka Nuška Drašček, stripar Ciril Horjak, režiserka Sara Kern, grafični oblikovalec Tomato Košir, je sporočil UO Prešernovega sklada.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor

01. 12. 2023 09.32

Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Kako so 'preveč vplivni amaterji' skoraj zavozili 80-milijardno podjetje

22. 11. 2023 16.01

Zamere, užaljenost, amaterstvo. S temi in podobnimi opisi je tehnološko področje pospremilo 4-dnevno telenovelo, ki se je, skoraj, končala s propadom najbolj vročega tehnološkega podjetja ta hip. V središču je bil Sam Altman, prvo ime podjetja OpenAI, ki stoji za aplikacijo ChatGPT s 100 milijoni tedenskih uporabnikov. V petek odpuščen in nekaj dni zatem že zaposlen pri Microsoftu se, kot kaže, vrača v OpenAI, ki ima nov nadzorni odbor. Vmes so imenovali dva začasna direktorja, z odhodom je zagrozilo 700 od 770 zaposlenih.

DZ končal obravnavo proračunskih dokumentov

22. 11. 2023 13.51

DZ se je seznanil s predlogom zakona o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025, v katerem sta med drugim zapisana le delna uskladitev socialnih transferjev v prihodnjem letu ter ohranitev lestvice in olajšav pri dohodnini v sedanji višini. S tem je končal obravnavo proračunskih dokumentov.

Kaj ima umetna inteligenca z vodenjem?

20. 11. 2023 00.15

Blejski inštitut za voditeljstvo na področju digitalne preobrazbe in umetne inteligence (BILDAI) bo povezal napredne tehnologije in deležnike.

Komisija DZ ministrstvo pozvala k predložitvi poročila o nakupu računalnikov

08. 11. 2023 18.49

Komisija DZ za nadzor javnih financ je na seji pozvala Ministrstvo za digitalno preobrazbo, naj ji v sedmih delovnih dneh predloži poročilo o izvedbi razpisa za nakup 13.000 prenosnih računalnikov in seznam prejemnikov. Podporo sklepu so izrazili tudi na ministrstvu, kjer vztrajajo, da so razpis izvedli transparentno.

Hajdinjakovo sporočilo 'Rokom, Gašperjem in ostalim podobnim'

27. 10. 2023 07.06

Vodstvo Darsa je na seji komisije DZ za nadzor javnih financ ponovno zavrnilo vpletenost v domnevno podkupovanje in kartelno dogovarjanje v družbi. "Z vso odgovornostjo povem, da nismo prejeli nobene podkupnine, niti centa," je poudaril predsednik uprave Valentin Hajdinjak. Komisija je organe pregona pozvala, naj začete postopke vodijo prednostno.

Območja za pešce v soseskah MOL: motorni promet popolnoma prepovedan

23. 10. 2023 07.56

Ljubljanski mestni svetniki so na seji potrdili spremembe odloka o urejanju prometa, ki ga je občina dopolnila s predpisi za uvedbo posebnega prometnega režima na območjih za pešce znotraj stanovanjskih sosesk. Tam bo od odslej motorni promet popolnoma prepovedan. V razpravi so nov režim podprli tudi svetniki opozicije. Razpravljali bodo tudi o dveh lokacijskih preveritvah, in sicer na območju Potniškega centra Ljubljana, ki so ga pristojni predstavili v začetku meseca, ter na območju črnuške soseske Lagom.

Začetku postopka ustavnih sprememb glede imenovanja sodnikov se obeta podpora

17. 10. 2023 18.48

Poslanci DZ so opravili razpravo o predlogu sklepa za začetek postopka za spremembo ustave, ki bi pristojnost imenovanja sodnikov iz DZ prenesel na predsednika republike in spreminja sestavo sodnega sveta. Predlogu nasprotujejo le v poslanski skupini SDS, druge poslanske skupine in vlada ga podpirajo. O sklepu bodo poslanci glasovali v sredo.

Poslanski dopusti: 54 dni, 48 dni ...

12. 10. 2023 19.09

Za večino se je sezona dopustov zaključila in nekateri so jo resno izkoristili. Recimo nekateri poslanci. Jožef Horvat iz NSi je bil na dopustu recimo skoraj tri mesece, skoraj toliko tudi njegov strankarski kolega Jernej Vrtovec. Ne boste verjeli, Aleksandru Pozveku se je nasmehnila sreča, celo v Državnem zboru je srečal dopustniškega rekorderja.

Nuklearna elektrarna Krško zaustavljena

06. 10. 2023 10.14

Nuklearno elektrarno Krško (Nek) so zaustavili ob 5.30, potem ko se je v četrtek okoli 23.00 začelo postopno zmanjševanje moči reaktorja, so pojasnili v Neku. Po zaustavitvi so se lotili iskanja vzroka puščanja, ki ga bodo nato po napovedih odpravili.

Nuklearna elektrarna Krško bo preventivno zaustavljena: 'Redek, a nenevaren dogodek'

05. 10. 2023 17.39

Nuklearna elektrarna Krško (Nek) bo preventivno zaustavljena, potem ko je operativna posadka zaznala povečano puščanje primarnega sistema znotraj zadrževalnega hrama, so sporočili iz elektrarne. Ob tem so zagotovili, da puščanje nima vpliva na zaposlene, prebivalstvo in okolje ter je pod mejno vrednostjo. Taki dogodki niso pogosti, obenem pa niso nevarni, je pojasnil Leon Cizelj z Instituta Jožef Stefan. Da razloga za skrb ni, je ocenil tudi generalni direktor Gen energije Dejan Paravan.

Digitalizacija zdravstva bo morala počakati na nov zakonski predlog

04. 10. 2023 08.13

Predlog zakona o digitalizaciji zdravstva je zaključil parlamentarno pot. Člani odbora DZ za zdravstvo so namreč z devetimi glasovi proti ocenili, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Zakonskemu predlogu ministrstva za zdravje, na katerega sta tako Informacijska pooblaščenka kot zakonodajno-pravna služba DZ podali obsežne pripombe, so nasprotovali tudi koalicijski poslanci. Na minstrstvu zdaj napovedujejo pripravo boljšega predloga.

Nobelova nagrada za fiziko raziskovalcem elektronov v materiji

03. 10. 2023 12.25

Letošnja Nobelova nagrada za fiziko je romala v roke francoskemu znanstveniku Pierru Agostiniju, madžarsko-avstrijskemu znanstveniku Ferencu Krauszu in francosko-švedski znanstvenici Anni L'Huillier za njihov prispevek k raziskavam elektronov v atomih in molekulah, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Nagrado so prejeli za eksperimentalne metode, ki ustvarjajo "atosekundne svetlobe pulze za preučevanje dinamike elektronov v snovi". Delo letošnjih nagrajencev na atosekundni časovni skali nam, tako kot konstrukcija novega teleskopa ali mikroskopa, odpira nov svet, pravi Dragan Mihailović z Instituta Jožef Stefan (IJS).

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci

03. 10. 2023 10.48

Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.

Sviz za 25. oktober napovedal protestni shod pred vlado

28. 09. 2023 17.24

Glavni odbor sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture ocenjuje, da vladni predlog odprave plačnih nesorazmerij in prevedbe delovnih mest na novo plačno lestvico zaostankov v vrednotenju večine delovnih mest v vzgoji in izobraževanju, znanosti in kulturi ne odpravlja, temveč celo povečuje. Za 25. oktober napovedujejo protestni shod.

Na zakon o povračilu covidnih glob predlagan odložilni veto

25. 09. 2023 15.32

Komisija državnega sveta za državno ureditev je s šestimi glasovi za in enim proti DS predlagala odložilni veto na zakon o povračilu glob, ki so bile v mandatu prejšnje vlade izrečene na podlagah, za katere se je izkazalo, da so neskladne z ustavo. Komisija državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa je sprejela predloga za odložilna veta na noveli zakona o Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije in zakona o zaščiti živali.

Žbogar namesto Malovrha. Horvat: Ta poteza je najmanj nespodobna

22. 09. 2023 06.00

"Vse, kar lahko rečem, je, da je ta odločitev najmanj nenavadna," so besede predsednice države Nataše Pirc Musar, ki dajo misliti, kaj vse je narobe in v ozadju imenovanja Samuela Žbogarja za slovenskega predstavnika v Varnostnem svetu OZN. Slovenija bo nestalna članica postala 1. januarja, postavlja pa se vprašanje, zakaj je ne bo zastopal veleposlanik pri ZN Boštjan Malovrh, ki je uspešno izpeljal kampanjo za izvolitev naše države. Je Malovrh, ki je karierni diplomat in ima v OZN že stkana poznanstva, plačal ceno, ker je bil za veleposlanika imenovan v času Janševe vlade?

DZ odpravil 100-odstotno kritje prispevkov verskim uslužbencem

20. 09. 2023 17.36

DZ je z 52 glasovi za in 18 glasovi proti sprejel spremembo zakona o verski svobodi, s katerim je znižal višino državnega kritja prispevkov za socialno varnost verskim uslužbencem. V opoziciji so spremembo ocenili kot nedopusten poseg v že pridobljene pravice, v koaliciji pa so zatrdili, da zgolj odpravljajo nezakonito stanje na tem področju.

Najboljši v vrhunski kulinariki: Hiša Franko prejela kar tri zvezdice

19. 09. 2023 11.23

Katere restavracije so se prebile v slavni Michelinov kulinarični vodnik za Slovenijo? Morda nič kaj presenetljivo je tudi tokrat slavila Ana Roš Stojan s Hišo Franko, ki je prejela tri zvezdice. Restavracija Milka z Davidom Žefranom je prejela dve, kar sedmim restavracijam pa so podelili eno zvezdico. Kot je ob podelitvi poudaril minister za turizem Matjaž Han, ima Slovenija največ Michelinovih zelenih zvezdic na prebivalca.

Sanacija celotne Mežiške in dela Dravske doline bo dolgotrajna

08. 09. 2023 11.52

Po ujmi, ki je s težkimi kovinami onesnažen mulj nanosila po celotni Mežiški dolini in tudi v Dravsko dolino, na ministrstvu za okolje skupaj z NIJZ pripravljajo "nabor ukrepov za sanacijo celotne Mežiške doline in verjetno, glede na rezultate, tudi del Dravske doline", so pojasnili na ministrstvu. Takšno sanacijo pričakujejo tudi župani.

Prvič se je sestal svet za vode: v iskanju začasnih in dolgoročnih rešitev

21. 08. 2023 13.48

Pri oblikovanju ukrepov za boljšo poplavno varnost bo sodeloval tudi svet za vode, ki se je prvič sestal na ministrstvu za naravne vire in prostor. "Najprej je treba iskati začasne, potem pa dolgoročne rešitve, da bomo imeli v končni fazi večjo poplavno varnost, kot jo imamo danes," je po srečanju poudaril hidrolog Rok Fazarinc.