Jul

Premier Drnovšek jutri na uradnem obisku v Romuniji
23. 07. 1998 08.56
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek bo jutri odpotoval na enodnevni uradni obisk v Romunijo, kjer se bo po sprejemu z vojaškimi častmi ločeno srečal z romunskim kolegom Radujem Vasilejem in s predsednikom države Emilom Constantinescujem.

Carja da, Lenina še ne
23. 07. 1998 08.50
Prvi namestnik ruskega premiera Boris Nemcov je pred dnevi, po pogrebu posmrtnih ostankov carske družine Romanov, dejal, da je še prezgodaj govoriti o pokopu trupla Vladimirja Iljiča Lenina. Sedem let po razpadu Sovjetske zveze je Leninovo balzamirano truplo še vedno na ogled v mavzoleju na moskovskem Rdečem trgu. ''Prej ali slej bomo morali organizirati pokop Leninovih posmrtnih ostankov, vendar moramo spoštovati čustva vernikov, vključno s tistimi, ki verjamejo v komunizem,'' je dejal Nemcov. Zaradi nasprotovanja spodnjega doma ruskega parlamenta, v katerem prevladujejo komunisti, Jelcin ni sprejel predloga, da Leninovo truplo umaknejo iz mavzoleja in ga pokopljejo.

Poslanska zbornica izglasovala zaupnico Prodiju
23. 07. 1998 08.38
Dan potem, ko je senat izglasoval zaupnico italijanski levosredinski vladi, je tudi poslanska zbornica glasovala za vlado premiera Romana Prodija. Od 593 prisotnih poslancev je za zaupnico glasovalo 324 poslancev, proti pa jih je bilo 269.

Razmere na slovenskih cestah ob 7.30
23. 07. 1998 08.36
Ceste po državi so suhe in normalno prevozne, promet pa je tekoč.

Obeti
23. 07. 1998 08.34
V soboto in nedeljo se bo nadaljevalo sončno, a manj vroče vreme. Popoldne bodo posamezne vročinske nevihte.

Napoved za sosednje pokrajine
23. 07. 1998 08.34
Sončno bo in nekoliko manj vroče, nevihte pa se bodo pojavljale v Alpah in tudi v severni Italiji.

Vremenska slika
23. 07. 1998 08.33
Nad večjim delom Evrope je območje enakomernega zračnega pritiska, nad Atlantikom in severno Skandinavijo pa cikonsko območje. Oslabljena hladna fronta se počasi pomika preko srednje Evrope severno od Alp, nova pa je dosegla obale zahodne Evrope. V višinah priteka k nam s šibkimi jugozahodnimi vetrovi zelo topel in nekoliko bolj vlažen zrak.

Vremenske razmere in napoved ob 7.30
23. 07. 1998 08.33
Danes in jutri bo sončno. Popoldne oziroma proti večeru se bodo pojavljale vročinske nevihte, ki bodo jutri pogostejše. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 21, najvišje dnevne od 29 do 33 stopinj C.

Družinska hiša McCartneyevih v Liverpoolu odprta za turiste
23. 07. 1998 08.15
V Liverpoolu bodo 29. julija, v ulici Forthlin 20, za turiste odprli hišo nekdanjega člana skupine The Beatles Paula McCartneya, ki jo je britanski državni sklad preuredil v muzej. S pomočjo fotografij so vrstni hiši, v kateri sta McCartney in Lennon med drugim napisala uspešnico Love Me Do, vrnili podobo iz 50-ih let, ko je McCartney v njej prebival s starši in bratom Mikom. Za obiskovalce, ki morajo vstopnice naročiti vnaprej, so uredili možnost prevoza iz Liverpoola, saj McCartneyev nekdanji dom leži na obrobju milijonskega mesta. Medtem je na Liverpoolskem inštitutu za umetnost (LIPA), ki ga je ustanovil prav McCartney, diplomirala prva generacija 144 študentov. Na inštitutu ponujajo trileten študij smeri, kot so glasba, igra, ples in glasbena tehnologija, občasno pa tam poučujejo tudi pomembne osebnosti iz zabavne industrije.

Letalo kljub poškodbam varno pristalo na Brniku
23. 07. 1998 08.11
Letalo Turbolet - 410, last ministrstva za obrambo, je sinoči ob 19.30 uri pri kraju Dvor pri Žužemberku zadelo oviro. Letalo je izvajalo naloge na letu od letališča Cerklje ob Krki do Brnika. Člani posadke so z letalom kljub poškodbam varno pristali na letališču Brnik, so sporočili z obrambnega ministrstva.

Francija ustanavlja celinsko borzo
23. 07. 1998 08.08
Francija namerava ustanoviti mednarodno borzo kot konkurenco novi borzi, ki sta jo že napovedali Nemčija in Velika Britanija, je povedal Jean-Francois Theodore, predsednik francoske borze. Načrtovana borza naj bi vključevala tudi druge celinske borze in bi imela možnost povezave z borzo v New Yorku. Objava Londona in Frankfurta, največjih evropskih borz, da bosta združili moči, je razburila Francijo, ki se je ob tem počutila izrinjeno. Theodore je zato prepričan, da je treba ustanoviti večpolarno evropsko mrežo, ki bo sposobna tekmovati s finančno osjo London - Frankfurt. Posebej je izpostavil Milano, Bruselj, Madrid in Pariz kot potencialne partnerje načrtovane borze.

Zaradi stavk v General Motorsu manj prihodkov
23. 07. 1998 08.07
Ameriška korporacija General Motors je v drugem trimesečju letošnjega leta ustvarila neto dobiček v višini 389 milijonov ameriških dolarjev. Stavki v dveh tovarnah avtomobilskih delov pa sta v tem obdobju stali 1,2 milijarde dolarjev, je objavila korporacija. Skupni prihodki korporacije so znašali 1,6 milijarde dolarjev, medtem ko so lani znašali 2,1 milijarde. Manjše prihodke General Motorsa so povzročile stavke, ki so bile rezultat zapiranja 26 od skupno 29 tovarn v Severni Ameriki in padca proizvodnje za 227.000 avtomobilov.

Slavni režiserji igrajo sebe
23. 07. 1998 08.05
Slavni režiserji James Cameron (Titanik), Martin Scorsese (Taksist) in Rob Reiner (Ko je Harry srečal Sally) bodo v hollywoodski komediji Muza (The Muse) igrali sami sebe in tako v film vnesli tudi nekaj resničnosti.

Nenavadna nesreča ''zlatih'' francoskih nogometašev
23. 07. 1998 08.04
Četverica francoskih nogometnih reprezentantov je med počitnicami na francoski obali doživela nenavadno nesrečo, ki pa se je za kapetana reprezentance Didierja Deschampsa, Marcela Desaillyja, Christopha Dugarryja in Alaina Boghossiana končala brez posledic. Omenjeni nogometaši so se v pristanišču pred Cannesom med vožnjo s hitrim gliserjem, ki ga je upravljal poklicni voznik, zaleteli v manjši ribiški čoln. Gliser je čoln dobesedno prepolovil, ribič na njem pa je odletel v vodo. Iz morja so ga nepoškodovanega, le precej prestrašenega, potegnili nogometaši. Krajevna policija je vse vpletene v nesrečo že zaslišala.

Moldavski kralj ciganov je mrtev, vendar dosegljiv
23. 07. 1998 08.01
Moldavski kralj ciganov, ki je umrl pred dvema tednoma, je pred smrtjo uredil vse potrebno, da bi tudi na onem svetu lahko komuniciral s tistimi, ki jih je zapustil. Pokopali so ga namreč z njegovim računalnikom, faksom in mobitelom. Pogreba ciganskega kralja Mircea Cerarija se je udeležilo skoraj 15.000 ciganov iz Moldavije, Rusije, Ukrajine in ostalih evropskih držav. 59-letni Cerari je umrl zaradi težav z diabetesom, njegovi sorodniki pa so truplo dva tedna hranili v ledu, medtem ko so potekale priprave na njegov pogreb. Kralj ciganov je bil deležen velikega marmornega groba, v katerega so poleg pripomočkov za komuniciranje položili tudi bar z njegovo najljubšo pijačo vodko.

Marco Pantani zmagovalec 11. etape kolesarske dirke Po Franciji
22. 07. 1998 18.30
Italijanski specialist za vzpone Marco Pantani je zmagovalec 11., 170 kilometrov dolge etape kolesarske dirke Po Franciji od Luchona do Plateau de Beilla. ''Slonček'', kot je njegov vzdevek, si je zmago zagotovil na način, s katerim je navduševal že na letošnjem ''giru''. Na zadnjem vzponu je silovito pospešil ritem, ujel edinega ubežnika Švicarja Roland Meierja, nato pa si do cilja prikolesaril minuto in 25 prednosti pred Švicarjem. Prva zasledovalna skupina je na cilj prišla z več kot minuto in pol zaostanka, v njej pa sta bila tudi prvouvrščena v skupnem seštevku Nemec Ullrich in Američan Bobby Julich, ki sta tako zadržala vodilna položaja.

Požar v Grčiji se širi v predmestje Aten
22. 07. 1998 18.08
Požar, ki je izbruhnil v borovem gozdu na grškem hribu Imitos, se je danes zaradi vetra, ki piha z močjo 75 kilometrov na uro, razširil do obrobja Aten. Med gašenjem so trije gasilci izgubili življenje.

Policija naj bi v Orahovcu ubila več deset Albancev
22. 07. 1998 18.04
V spopadih s srbsko policijo v Orahovcu na jugozahodu Kosova naj bi bilo v zadnjih dneh ubitih več deset albanskih upornikov, življenje pa naj bi izgubila tudi dva srbska policista in štirje srbski civilisti, je danes v Orahovcu povedal vodilni predstavnik srbske policije.

Clintonova osebna tajnica pred veliko poroto
22. 07. 1998 17.58
Clintonova osebna tajnica Betty Currie je že petič odgovarjala pred veliko poroto v zvezi s Clintonovo prepovedano afero, ki jo je pozneje skušal prikriti. Pričakuje se, da bodo Currie postavljali vprašanja predvsem v zvezi z njegovim razmerjem z Monico Lewinsky in njenimi prihodi v Belo hišo po tem ko je prenehalo njeno delovno razmerje v Beli hiši. Znano je, da se preiskuje, ali je Clinton v resnici poskušal prepričati Monico Lewinsky in druge, da lažejo o njunem razmerju.

Evropska komisija umika načrtovane pogovore o svobodni trgovini z državami Južne Amerike
22. 07. 1998 16.35
Evropska komisija je po nasprotovanjih evropskih kmetovalcev sprejela odločitev, da umika načrtovane pogovore o svobodni trgovini s petimi državami Južne Amerike. Vlade držav Evropske unije se morajo tako odločiti, ali zaupati Evropski komisiji, da začne pogajanja z omenjenimi državami. Vplivni lobiji evropskih kmetovalcev se bojijo pogodbe o prosti trgovini, ki bi lahko spodkopala njihov posel z odprtjem evropskega trga drugim cenejšim trgom. Marin, ki je odgovoren za odnose Evropske unije z Južno Ameriko, je dejal, da je za umik pogovorov o prosti trgovini glasovalo 20 evropskih komisarjev.

DZ sprejel zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o financiranju občin
22. 07. 1998 14.21
Državni zbor (DZ) je v nadaljevanju izredne seje po hitrem postopku sprejel zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o financiranju občin, s katerim bo na predlog Vilija Trofenika (SLS) in Aurelija Jurija (ZLSD) lokalnim skupnostim omogočil več samostojnosti pri financiranju in razpolaganju z lastnimi sredstvi.

Sporazum o ustanovitvi Mednarodnega kazenskega sodišča podpisalo 26 držav
22. 07. 1998 13.22
Združeni narodi so sporočili, da je sporazum o ustanovitvi Mednarodnega kazenskega sodišča podpisalo 26 držav, med njimi tudi Francija, Italija in Španija, in sicer kmalu potem, ko so v Rimu na mednarodni diplomatski konferenci o ustanovitvi sodišča v petek sprejeli njegov statut. Za ustanovitev sodišča je v Rimu glasovalo približno 120 držav. ZDA, ki se bojijo sodnih procesov proti svojim vojakom v različnih delih sveta, so bile tudi ena od sedmih držav, ki so glasovale proti ustanovitvi sodišča, ki bo sodilo storilcem najhujših zločinov. Do dejanske ustanovitve sodišče pa bo preteklo še kar nekaj časa, saj mora konvencijo s statutom sodišča najprej podpisati 60 držav, nato pa jo morajo ratificirati še njihovi parlamenti.

Kinkel poziva k politični rešitvi kosovskega vprašanja
22. 07. 1998 13.18
Po besedah nemškega zunanjega ministra Klausa Kinkla za ureditev kosovskega vprašanja ni ''druge možnosti'' kot politična rešitev. ''Vse strani na tem območju morajo takoj ustaviti vojaške spopade in čimprej začeti pogajanja,'' meni Kinkel. Obenem poziva Beograd in Tirano, naj ''storita vse potrebno'', da bi preprečili širitev spopadov na sosednja območja. VS ZN mora po Kinklovem mnenju razpravljati o učinkovitih ukrepih za ureditev spora, pri čemer ima sprotno preučevanje vojaških možnosti s strani zveze Nato, kot pravi nemški zunanji minister, ''velik pomen''.

Uhajanje plina amoniaka iz hladilnice podjetja Delmar v Izoli brez hujših posledic
22. 07. 1998 11.40
Zaradi okvare v hladilnici obrata Riba podjetja Delmar d.o.o. v Izoli je včeraj zvečer nekaj pred 23. uro v ozračje izhlapela neugotovljena količina plina amoniaka, kar je med prebivalci in obiskovalci Izole povzročilo preplah, saj je amoniak v zraku ob močnem vonju deloval na oči in grlo mimoidočih. Kot so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje, ni nihče zaprosil za zdravniško pomoč, o dogodku pa so bile obveščene vse pristojne službe.

Na izraelsko-palestinskih pogovorih brez uspeha
22. 07. 1998 10.20
Izraelsko-palestinski pogovori glede spornega umika izraelskih enot z Zahodnega brega v noči na sredo niso prinesli konkretnih rezultatov. Kot je davi poročal izraelski radio, ocenjujeta obe delegaciji izide pogajanj povsem različno.

Iz nizozemskega etnološkega muzeja ukradli 19.000 primerkov
22. 07. 1998 10.14
Iz etnološkega muzeja v Leidnu na Nizozemskem, ki je bil odprt že leta 1837, so obiskovalci do leta 1991, ko so z varnostnimi napravami opremili vitrine, pokradli približno 19.000 razstavnih primerkov; med njimi so bili predvsem kovanci, orožje in deli oblačil. Škoda naj bi znašala več milijonov guldnov. V muzeju so doslej v okviru številnih razstav predstavili skupno 229.000 predmetov, ki so jih v največji meri zbrali v nekdanjih nizozemskih kolonijah. Do danes se je ohranilo 183.000 primerkov. Po navedbah strokovnjakov je izginotje 27.000 predmetov mogoče pojasniti, preostalih 19.000 razstavnih primerkov pa naj bi bilo ukradenih.

Umrl irski igralec Joseph Maher
22. 07. 1998 10.13
Nedavno je v 64. letu starosti za posledicami možganskega tumorja umrl irski igralec Joseph Maher, znan na Broadwayu, pa tudi na televiziji in pri filmu. Zaslovel je predvsem z gledališkimi vlogami v delih britanskega scenarista Joea Ortona.

Borut Likar - novi generalni direktor slovenske policije?
22. 07. 1998 10.01
Za novega generalnega direktorja slovenske policije je minister za notranje zadeve Mirko Bandelj, kot je včeraj povedal v oddaji 24 ur na P0P-TV, predlagal dosedanjega državnega sekretarja Boruta Likarja. Minister pričakuje, da naj bi slovenska vlada njegov predlog na četrtkovi seji tudi podprla.

Nedeljska nesreča je bila splet nesrečnih okoliščin
22. 07. 1998 09.56
Avto komisija pri strokovnem svetu za avtošport AMZS je preučila tragični dogodek na nedeljski avtomobilistični dirki Ferrari '98 in podala naslednjo izjavo.

Alvaro Noboa je vložil priziv proti izidu predsedniških volitev
22. 07. 1998 09.49
Premagani kandidat na nedavnih predsedniških volitvah v Ekvadorju, neodvisni odvetnik Alvaro Noboa, je danes vložil priziv proti uradnim izidom volitev, ki jih je objavilo vrhovno volilno sodišče in po katerih je zmagal njegov tekmec, socialdemokrat in župan Quita Jamil Muhuad.