KONEC ZVEZE

Vlada doslej še ni prejela poročila komisije za izbiro drugega koncesionarja GSM
21. 05. 1998 16.15
Vladna komisija za izbor drugega koncesionarja za mobilno telefonijo GSM, ki naj bi danes končala svoje delo in vladi posredovala svojo odločitev v zvezi z izbiro drugega koncesionarja, doslej tega še ni storila. Na vprašanje STA, ali je vlada na današnji seji že dobila v roke poročilo strokovne komisije, je predstavnik urada vlade informiranje Branko Vidrih na novinarski konferenci po seji vlade odgovoril nikalno.

Zveza NATO odprla razpravo o prenovi strateškega koncepta
20. 05. 1998 10.26
Severnoatlantska zveza je ta teden na neformalni ravni začela razpravo o prenovi zavezniškega strateškega koncepta.

NATO potrdil operacijski načrt za BiH
06. 05. 1998 17.38
Severnoatlantski svet je danes potrdil operacijski načrt za mednarodne enote, ki bodo konec junija, po izteku mandata sedanjim silam SFOR, nadaljevale mednarodno vojaško navzočnost v Bosni in Hercegovini.

Buzek, Horn in Havel pozdravili odločitev ameriškega senata v zvezi s širitvijo zveze NATO
01. 05. 1998 09.33
Poljski premier Jerzy Buzek, njegov madžarski kolega Gyula Horn in češki predsednik Vaclav Havel so danes pozdravili odločitev ameriškega senata, ki je sinoči podprl širitev zveze NATO na Poljsko, Madžarsko in Češko. Po Buzekovem mnenju obstaja možnost, da bi se Severnoatlantska zveza razširila še letos. "Obstajajo predlogi, da naj bi Poljska, Češka in Madžarska še letos postale polnopravne članice zavezništva," je dejal poljski premier. "Občutek imamo, da je to pravi konec velike vojne in dejanje pravičnosti proti naši državi. Solidarnost je premagala ravnodušnost in sebičnost," je poudaril poljski zunanji minister Bronislaw Geremek. Buzek in Geremek sta se ameriškemu predsedniku Billu Clintonu zahvalila za njegova prizadevanja. "To je priznanje zaslug Madžarske in madžarskega naroda ter znak, da Madžarska lahko izpolnjuje mednarodne zahteve glede svobode, demokracije in tržnega gospodarstva," je v zvezi z odločitvijo ameriškega senata poudaril Horn. Češki predsednik Havel pa meni, da bo ameriška ratifikacija dokumenta o vstopu Poljske, Češke in Madžarske omogočila poglobitev političnih in gospodarskih vezi z državami Srednje Evrope, hkrati pa bo prispevala k stabilnosti v evoatlantskem prostoru.

Vodja misije pri NATO Cigler Solani predal poverilna pisma
22. 04. 1998 18.53
Vodja slovenske diplomatske misije pri zvezi NATO na ravni odpravnika poslov, Mirko Cigler, je danes v Bruslju generalnemu sekretarju zveze NATO Javierju Solani predal poverilna pisma. S tem je bila misija, pristojna še za Zahodnoevropsko unijo, tudi uradno vzpostavljena.

Nemška elektroindustrija si obeta boljše čase
18. 04. 1998 11.52
Po mnenju sekretarja nemške Zveze elektrotehniške in elektroindustrije Wernerja Schmidta naj bi rast proizvodnje nemške elektroindustrije letos znašala od štiri do pet odstotkov. Povpraševanje iz tujine se po njegovih besedah ne zmanjšuje, pa tudi domača naročila se počasi povečujejo. Schmidt je v pogovoru za gospodarski časnik Handelsblatt med drugim menil, da bo do konca leta v elektroindustriji delo našlo še 25.000 do 30.000 ljudi, tako da bi bilo skupno število zaposlenih v tej panogi približno za tri odstotke večje kot konec leta 1997. Tedaj so podjetja zaposlovala približno 850.000 ljudi. Od leta 1991 se je namreč število zaposlenih v elektroindustriji stalno zmanjševalo. Pred sedmimi leti je bilo samo v zahodni Nemčiji v elektroindustriji zaposlenih 1,1 milijona ljudi.

Zveza NATO določila novo sestavo enot SFOR
09. 04. 1998 18.29
Iz virov blizu zveze NATO se je izvedelo, da so predstavniki držav članic na današnji seji v Monsu dokončno določili novo sestavo enot SFOR za čas po izteku sedanjega mandata mednarodnih sil v Bosni in Hercegovini. Načrt bodo javnosti predstavili konec meseca na seji Severnoatlantskega sveta v Bruslju. Glavne spremembe naj bi bile občutno okleščenje ameriškega kontingenta (z 8500 na 6000 mož), povečanje ukrajinskega kontingenta, zmanjšanje malezijskih enot in prihod novega belgijskega bataljona z okoli 700 pripadniki. Mandat novih mednarodnih sil, ki bodo zaradi varčevanja ohranile ime SFOR, se bo začel konec junija in bo časovno neomejen. Sile bodo štele približno 30.000 mož.

Makedonija: NATO še ni sprejel odločitve o poligonu Krivolak
27. 03. 1998 17.01
Strokovnjaki zveze NATO vnovič analizirajo makedonsko pobudo za oblikovanje centra za vojaško usposabljanje na poligonu Krivolak v osrednji Makedoniji, vendar odločitve o tem še niso sprejeli, poroča makedonska tiskovna agencija Makfaks, sklicujoč se na izjavo nekega visokega funkcionarja zavezništva za skopski dnevnik Nova Makedonija. Zamisel o uporabi omenjenega poligona je postala spet aktualna ob najnovejših dogodkih na Kosovu, je dejal neimenovani funkcionar zveze NATO in pojasnil, da je še prezgodaj govoriti bodisi o sprejetju ali pa zavrnitvi omenjene makedonske pobude, dokler ni doseženo soglasje držav članic zavzeništva. Isti vir je navedel, da NATO še ni začel obravnavati morebitnega novega vojaškega mandata v Makedoniji, ki bi zamenjal sedanjo misijo Združenih narodov (UNPREDEP), kateri se mandat izteče konec avgusta. Zamisel o navzočnosti vojaške komponente v Makedoniji po tem datumu je ameriška, vendar NATO o njej še ni začel razpravljati. Isti vir pa je potrdil, da bodo prihodnji teden v sosednjo Albanijo poslali strokovnjake zveze NATO, ki so dobili nalogo, da izboljšajo poveljevanje ter poskrbijo za zaščito orožja in streliva v skladiščih albanske vojske.

Glasovanje o širitvi zveze NATO šele konec aprila
24. 03. 1998 08.32
Glasovanje v ameriškem senatu o širitvi zveze NATO na tri vzhodnoevropske države, ki naj bi bilo predvidoma ta teden, bo zaradi sporov med republikanskimi in demokratskimi senatorji šele konec aprila, je napovedal vodja republikanske večine v senatu Trent Lott. V zvezi z drugim krogom širitve zveze NATO pa Lott meni, da bo preteklo še nekaj časa, preden bodo ostale države pripravljene na članstvo v zavezništvu, da pa nasprotuje uvedbi moratorija v zvezi s tem vprašanjem. Lott je dodal, da podpira vstop Slovenije v NATO.

V Skopju demonstriralo 20.000 makedonskih Albancev
06. 03. 1998 18.13
Približno 20.000 makedonskih Albancev je danes v Skopju demonstriralo v podporo Albancem na Kosovu.

Halonen: Slovenija naj se pripravi na vstop v EU
02. 03. 1998 18.27
Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegova finska kolegica Tarja Halonen sta danes v Ljubljani razpravljala o dvostranskih odnosih med državama, izkušnjah Finske pri vstopu v EU ter obrambnih zavezništvih, predvsem Zahodnoevropski uniji in programu zveze NATO Partnerstvo za mir. Dvodnevni uradni obisk Halonenove, med katerim se je sestala z najvišjimi slovenskimi predstavniki, je prvi obisk kakega finskega zunanjega ministra v Sloveniji.

Obrambni minister formalno predal odstopno izjavo
25. 02. 1998 12.42
Obrambni minister Tit Turnšek je danes formalno predal svojo odstopno izjavo premieru Janezu Drnovšku.

Nadaljevanje mednarodne vojaške navzočnosti v BiH uradno potrjeno
20. 02. 1998 16.50
Po posvetovanju s partnerskimi državami, ki pod vodstvom zveze NATO sodelujejo v mednarodnih enotah za vzdrževanje miru v Bosni in Hercegovini, med njimi s Slovenijo, je Severnoatlantska zveza danes uradno potrdila odločitev o nadaljevanju mednarodne vojaške navzočnosti v BiH po izteku mandata sedanjim silam SFOR konec junija letos.

Belgijci pozimi počitnikujejo pod eksotičnimi palmami
08. 01. 1998 08.20
Belgijci vse pogosteje na počitnice odhajajo v tujino. Po podatkih zveze belgijskih turističnih agencij ABTO je v zadnjih mesecih leta 1997 v primerjavi z letom poprej v tujini, največkrat v toplih eksotičnih krajih, počitnikovalo 13 odstotkov več Belgijcev. Južna Amerika, Mehika, Dominikanska republika pa tudi Kuba so v Belgiji med najbolj iskanimi zimskimi počitniškimi destinacijami; večno priljubljeni po podatkih ABTO ostajata tudi bližji Španija in Tunizija. Manj kot leto poprej so se konec 1997 Belgijci odpravili v Turčijo in zaradi pokola v Luksorju v Egipt. Turisti so se namesto v omenjeni dve državi raje odpravili v smeri Azije, ki je postala privlačna tudi zaradi tamkajšnjih šibkejših valut. Pozimi vse bolj privlačen za Belgijce postaja tudi Mjanmar.

Širitev zveze NATO: Podpis pristopnih protokolov
16. 12. 1997 17.47
Zunanji ministri Severnoatlantske zveze so danes v Bruslju ob navzočnosti kolegov iz Poljske, Češke in Madžarske, držav, ki so bile julija v Madridu uradno povabljene v zavezništvo, podpisali pristopne protokole povabljene trojke. S tem je pot za ratifikacijo širitve v vseh devetnajstih parlamentih odprta. Ta mora biti končana najkasneje do aprila leta 1999, ko bodo tri povabljenke ob 50. obletnici zavezništva predvidoma postale članice Severnoatlantske zveze.

Goldberger spet za Avstrijo
15. 12. 1997 11.14
Avstrijski smučarski skakalec Andreas Goldberger bo po večmesečnem sporu znova nastopal za Avstrijo. Predsednik avstrijske smučarske zveze Peter Schroecknadel je povedal, da so spori s svetovnim prvakom v poletih in trikratnim zmagovalcem zglajeni. Če bo šlo vse po načrtih, bo "Goldi" prvič letos nastopil že ta konec tedna v Engelbergu.

Minister Turnšek na zasedanju obrambnih ministrov evro - atlantskega sveta za sodelovanje
04. 12. 1997 08.57
Slovenski obrambni minister Tit Turnšek se je danes v Bruslju udeležil srečanja obrambnih ministrov Evro-atlantskega partnerskega sveta, ki povezuje članice zveze NATO s partnerskimi državami. Razpravljali so o nadaljni krepitvi in poglabljanju sodelovanja.

Bo pri vstopu Češke v NATO potrebna asistenca vitezov?
24. 11. 1997 10.06
Češki novinarji in umetniki so s sinočnjim zborovanjem v Pragi sprožili kampanjo prepričevanja rojakov v prid vstopa domovine v Severnoatlantsko zvezo. Geslo kampanje <b>Vitezi Blanika, pohitite! Vstopamo v NATO</b>, so priredili po stari legendi, ki pravi, da bodo vitezi praškega griča Blanika vstali od mrtvih in prihiteli na pomoč češkemu narodu, če se bo ta znašel v nevarnosti.