KONGRES

Iraška opozicija poroča o nasilnih demonstracijah v Iraku

21. 02. 1999 10.17

Iraška opozicijska skupina s sedežem v Londonu je danes sporočila, da je umor ajatole Mohameda Mohameda Sadeka al-Sadre v Iraku sprožil val nasilnih demonstracij, v katerih naj bi bilo večje število mrtvih in ranjenih.

Kitajska opozicijska stranka znova dejavna

04. 02. 1999 10.33

Opozicijska Kitajska demokratska stranka (PDC), ki je ostala brez vodstva, potem ko so oblasti lani obsodile štiri njene voditelje na 11 do 13 let zapora, je danes sporočila, da je odprla nove pokrajinske podružnice v petih kitajskih provincah.

Nekdanji senator Bumpers pozval k previdnosti pri obsojanju Clintona

22. 01. 1999 08.32

V ameriškem senatu se je končal uvodni del sojenja predsedniku Clintonu zaradi obtožb o laganju pod prisego in oviranju pravice. Upravitelji impeachmenta iz predstavniškega doma in Clintonovi branilci so v četrtek končali zagovor svojih stališč, sedaj pa bodo na vrsti senatorji, ki bodo obema skupinama postavljali vprašanja. Zadnji govornik v senatu je bil nekdanji senator iz Arkansasa Dale Bumpers, ki je z domiselnim govorom ošvrknil obtožnico kot pretirano in senatorje pozval k previdnosti pri odločanju o usodi države.

Clintona podpirajo tudi slavni

12. 01. 1999 08.55

Skupina 53 ameriških pomembnih osebnosti, med katerimi so številni intelektualci in umetniki, je pred dnevi javno podprla predsednika Billa Clintona, od ameriškega kongresa pa zahtevala ustavitev postopka za njegovo odstavitev. ''Čas je, da kongres posluša glas ljudstva in ustavi postopek odstavitve'', so zapisali v besedilu, ki ga je organizacija People For The American Way objavila v časopisu Washington Post. Besedilo, ki posnema preambulo ameriške ustave z znamenitim začetkom: ''Mi, ljudstvo...'', je podpisalo 53 znanih osebnosti, med katerimi so igralci Gregory Peck, Glenn Close, Mia Farrow, pisatelji Norman Mailer, Toni Morrison, William Styron, Kurt Vonnegut in Arthur Miller, dirigent Andre Previn, režiser Jonathan Demme, glasbenik Qinucy Jones, pevka Carly Simon ter pisateljica in Nobelova nagrajenka za mir Elie Wiesel.

Mineva 10 let od ustanovitve SDZ

11. 01. 1999 08.36

Slovenska demokratična zveza (SDZ), ena prvih demokratičnih strank, je bila ustanovljena na današnji dan leta 1989 v Cankarjevem domu v Ljubljani na predlog prvega zbora slovenskih kulturnih delavcev. Ob ustanovitvi je bila politično zelo raznolika, saj je povezala večino vodilnih slovenskih izobražencev in oporečnikov, ki so se kot del civilnodružbenih skupin in gibanj zavzemali za politično demokracijo.

ZDA podaljšale gospodarske sankcije proti ZRJ

06. 01. 1999 09.02

Ameriški predsednik Bill Clinton je v rednem poročilu včeraj kongres seznanil, da je Washington podaljšal gospodarske sankcije proti Zvezni republiki Jugoslaviji, ki jih je zaradi razmer na Kosovu uvedel junija lani. ''Razmere na Kosovu ostajajo krhke in brez rešitve, še posebej pomembno pa je preprečiti, da bi razvoj dogodkov na Kosovu oviral napredek uresničevanja Daytonskih sporazumov v Bosni in Hercegovini,'' je dejal Clinton v poročilu.

Clinton želi povečati proračun za vojaške namene

02. 01. 1999 12.00

Ameriški predsednik Bill Clinton namerava od kongresa zahtevati povečanje proračunskih sredstev za področje obrambe za skupno sto milijard dolarjev v prihodnjih šestih letih, piše v današnji številki ameriški New York Times.

O Clintonovi usodi bo odločal senat

20. 12. 1998 10.00

Predstavniški dom ameriškega kongresa je v soboto glasoval za postopek o odstavitvi predsednika države Billa Clintona zaradi laganja pod prisego in oviranja sodstva v okviru zadeve Lewinsky. Predstavniški dom je odobril prvi in tretji ter zavrnil drugi in četrti člen obtožnice. Glasovanje je odprlo postopek v senatu, ki naj bi se začel januarja prihodnje leto. Clinton je tretji ameriški predsednik v zgodovini ZDA, proti kateremu kongres razpravlja o postopku za odstavitev.

Predstavniški dom začel razpravo o Clintonovi odstavitvi

18. 12. 1998 17.17

Predstavniški dom ameriškega kongresa je ob protestih Demokratske stranke danes začel zgodovinsko razpravo o postopku za odstavitev predsednika Billa Clintona. Tik pred začetkom razprave je republikanska večina zavrnila zahtevo demokratov, da bi zaradi napadov na Irak razpravo preložili.

Izvolili novo deželno vodstvo SSk Trst

14. 12. 1998 14.10

V Trstu se je zaključil 10. deželni kongres stranke Slovenske skupnosti (SSk). Delegati so včeraj izvolili novo vodstvo, se pravi deželno tajništvo, deželni svet ter nadzorni odbor in razsodišče.

Tretji kongres Zveze svobodnih sindikatov Slovenije

05. 12. 1998 13.37

Na tretjem kongresu Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), ki se ga udeležuje 115 delegatov iz Slovenije in številni tuji gosti, je predsednik sindikata Dušan Semolič izrazil željo, da bi Slovenija končno postala socialno pravična in gospodarsko učinkovita družba. Vse preveč težav se po njegovih besedah rešuje na plečih delavcev, zato bo potrebno v prihodnje okrepiti socialni dialog in partnerstvo, pojma, katerih razvoj je v minulih letih po njegovem mnenju močno zastal.

V Potsdamu odprli razstavo o Leni Riefenstahl

03. 12. 1998 15.43

V potsdamskem filmskem muzeju so odprli razstavo o življenju in delu sporne nemške filmske ustvarjalke Leni Riefenstahl, ki je posnela več propagandnih filmov nemških nacistov.

Svetovni judovski kongres zahteva, da francoski muzeji vrnejo več kot 2000 umetniških predmetov

23. 11. 1998 12.24

Izvršni direktor Svetovnega judovskega kongresa Elan Steinberg je v pogovoru za današnjo izdajo avstrijske revije Format zahteval, da francoski muzeji vrnejo 2058 umetniških predmetov, ki so bili v lasti judovskih zbirk, preden so jih zasegli nacisti.

Začetek kongresa stranke CDU

07. 11. 1998 10.58

V Bonnu se je danes pričel enodnevni kongres krščanskih demokratov (CDU), v ospredju katerega je izvolitev Wolfganga Schaeubla za novega predsedujočega stranke in celotnega vodstva stranke.

3000 dolarjev kazni zaradi preslabo poudarjenih oblin

06. 11. 1998 14.49

Mednarodna odbojkarska zveza (FIVB) je na ženskem svetovnem prvenstvu v Nagoji na Japonskem oglobila pet reprezentanc s 3000 dolarji kazni zaradi ''preveč široke in ohlapne'' opreme. Bolgariji, Braziliji, Hrvaški, Italiji in Rusiji, ki se v predtekmovanju pri opremi niso držale smernic FIVB, bodo znesek odtrgali po prvenstvu ob delitvi nagradnega sklada, so v petek zvečer sporočili predstavniki zveze. Predstavnikom FIVB je posebej všeč ozko oprijeta enodelna oprema Kubank, ki da imajo drese ''svetovnega formata'' in so zato prve kandidatinje za ''modno nagrado'' na SP.

Gospodarska delegacija v ZDA

02. 11. 1998 12.52

Kot je znano, se v okviru uradnega delovnega obiska premiera Janeza Drnovška v ZDA ta teden mudi tudi gospodarska delegacija. Vodita jo minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur in predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk, v njej pa so predstavniki 15 slovenskih podjetij.

Evropski kongres narodnih skupnosti o dvojezičnosti

15. 10. 1998 09.18

Na avstrijskem Koroškem se bo danes pod pokroviteljstvom Evropske komisije začel tridnevni 9. Evropski kongres narodnih skupnosti, ki bo letos potekal pod geslom Perspektive dvojezične vzgoje in izobraževanja.

Dogovor o proračunu se približuje

15. 10. 1998 09.06

Ameriški kongres in vlada predsednika Billa Clintona po zadnjih podatkih končujeta dogovor glede proračuna za prihodnje fiskalno leto, ki sicer poteka že od 1. oktobra. Sporazum o porabi okrog 500 milijard ameriških dolarjev naj bi bil dosežen že v četrtek, da bi se kandidati lahko posvetili predvolilnim kampanjam za volitve 3. novembra.

Na svetovnem kongresu ASTA v Los Angelesu tudi Slovenija

13. 10. 1998 11.54

V Los Angelesu se danes pričenja šestdnevni svetovni kongres ASTA (American Society of Travel Agents), na katerem se bo predstavila tudi Slovenija. S slovenske strani se bodo kongresa udeležili Darja Gačnik iz Slovenskega turističnega urada v New Yorku, Franci Križan iz Centra za promocijo turizma in Bogo Umek, predstavnik Astinega oddelka za Slovenijo. ASTA je največje svetovno združenje potovalnih agencij, ki ima preko 27.000 članov in občasnih sodelavcev.

Clinton okrcal kongres

12. 10. 1998 08.48

Ameriški predsednik Bill Clinton je obtožil kongres, v katerem imajo večino pripadniki republikanske stranke, da ne izpolnjuje volje volilcev, ker še do zdaj ni sprejel potrebnih zakonskih ukrepov glede porabe proračunskega presežka za utrditev sistema socialne varnosti.

Evropski kongres narodnih skupnosti o dvojezičnosti

09. 10. 1998 09.25

Na avstrijskem Koroškem se bo pod pokroviteljstvom Evropske komisije 15. oktobra začel tridnevni 9. Evropski kongres narodnih skupnosti, ki letos poteka pod geslom Perspektive dvojezične vzgoje in izobraževanja.

Slovenski pediatri so se zbrali v Portorožu

08. 10. 1998 16.07

V Portorožu se je danes začel 2. slovenski pediatrični kongres, ki se ga udeležuje prek 300 slovenskih zdravnikov pediatrov ter uglednih domačih in tujih predavateljev. Na tridnevnem strokovnem srečanju, ki ga je pripravilo Združenje za pediatrijo Slovenskega zdravniškega društva, bodo govorili o rasti in razvoju otrok ter mladostnikov, alergologiji, etiki v pediatriji ... Ob odprtju kongresa so najzaslužnejšim slovenskim pediatrom prvič podelili tudi Derčeva, Avčinova, Matajčeva in Ambrožičeva priznanja za ustvarjalne in strokovne dosežke s področja pediatrije.

Začel se je drugi kongres Jezik za danes in jutri

08. 10. 1998 12.08

V zbornični dvorani rektorata Univerze v Ljubljani so danes slovesno odprli 2. kongres Društva za uporabno jezikoslovje Slovenije z naslovom Jezik za danes in jutri. Slovesnosti sta se udeležila tudi predsednik republike Milan Kučan in rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger.

ZDA grozi izguba glasu v Generalni skupščini ZN

08. 10. 1998 08.27

Združene države bodo morale do konca tega leta v proračun ZN nakazati najmanj 347 milijonov ameriških dolarjev, v nasprotnem primeru jim grozi izguba pravice do glasovanja v Generalni skupščini.

Začele so se volitve v Braziliji

04. 10. 1998 10.07

Približno 106 milijonov volilnih upravičencev bo v Braziliji danes volilo predsednika, nacionalni kongres ter 27 lokalnih parlamentov in guvernerjev največje južnoameriške države.

V Radencih poteka 1. slovenski endokrinološki kongres

02. 10. 1998 12.07

V Radencih prve tri dni oktobra poteka prvi slovenski endokrinološki kongres, ki se ga udeležuje prek 200 strokovnjakov, od tega 15 iz tujine.

Ameriška računalniška industrija bo potrebovala 300.000 tujih tehnikov in programerjev

28. 09. 1998 07.51

ZDA nameravajo v prihodnjih treh letih podvojiti število dovoljenj za bivanje in delo tujim tehnikom računalništva. Ameriška informacijska industrija bi morala za zadostitev potreb v treh letih namreč zaposliti 300.000 novih računalniških tehnikov in programerjev, zato direktorji računalniških podjetij močno pritiskajo na kongres in Clintonovo administracijo, naj ublažita zakonodajo o podeljevanju vizumov. ZDA zdaj izdajo 65.000 vizumov kvalificiranim delavcem iz tujine na leto. V skladu s pravkar sklenjenim sporazumom med Belo hišo in kongresom bodo prihodnje leto in leta 2000 izjemoma izdali 115.000 in leta 2001 107.500 vizumom tujcem, nato pa bodo spet izdajali 65.000 vizumov na leto, so sporočili iz Bele hiše.

Prihodnji teden v Ljubljani generalna skupščina in kongres evropskih kmetijcev

23. 09. 1998 15.40

Prihodnjo sredo se bo v ljubljanskem Cankarjevem domu začela 50. generalna skupščina Evropskega združenja za kmetijstvo (CEA) in Kongres evropskega kmetijstva.

Clintonova odstavitev le še vprašanje časa?

18. 09. 1998 09.00

Ameriški kongres je, kot poročajo ameriški mediji, dobil tudi videokaseto s posnetki pričanja predsednika Billa Clintona v aferi s Paulo Jones. Na tem pričanju je Clinton zanikal, da bi kdaj imel spolne odnose z Monico Lewinsky. Kaseto je dobila komisija za pravne zadeve, ki mora odločiti, ali bo kongres proti predsedniku Clintonu začel postopek za odstavitev.

Društvo slovenskih pisateljev sprejeto v Evropski pisateljski kongres; v Stockholmu največ o zaščiti avtorskih pravic v globalnih komunikacijskih mrežah

16. 09. 1998 15.30

Na 16. zasedanju Kongresa evropskih pisateljev (European Writers' Congress - EWC), ki je v zadnjih dneh avgusta potekalo v Stockholmu, letošnji kulturni prestolnici Evrope, je približno sto delegatov zvez oz. društev pisateljev ter opazovalcev in gostov iz 42 držav največ razpravljalo o zaščiti avtorskih pravic in moralnih pravic avtorja v elektronskih medijih in globalnih komunikacijskih mrežah; v okviru javnega foruma so razpravljali tudi po položaju knjige v Evropi in ugotovili, da raven branja in bralske kulture po Evropi ne upada - prej nasprotno, morali pa bi urediti odnose med založniki, pisci in upravljalci novih elektronskih medijev. Na zasedanju so Društvo slovenskih pisateljev, ki ga je v Stockholmu zastopal Iztok Osojnik, soglasno sprejeli kot novega člana kongresa, so danes sporočili iz DSP.