Katič

'Velika koalicija v tem trenutku ni možna'

08. 01. 2025 20.36

Na okrogli mizi v organizaciji SD sta predsednik SD Ljubljana Marko Koprivc in nekdanji predsednik republike Milan Kučan sklenila, da velika koalicija ni možna, saj da se z "desnimi populisti" razhajajo v vrednotah. Koprivc je zavrnil sodelovanje z Demokrati Anžeta Logarja. Tudi Kučan meni, da pogojev za sodelovanje med poloma v tem trenutku ni.

Revizorka spornega nakupa sodne stavbe na zagovoru

03. 01. 2025 20.08

Odvetnik revizorke pravosodnega ministrstva, ki se je podpisala pod odmevno revizijo spornega nakupa sodne stavbe na Litijski, se je pritožil na opozorilo pred redno odpovedjo iz krivdnih razlogov, ki ga je prejela konec novembra. V zagovoru je zavrnil vse očitke in zapisal, da ravnanje pravosodnega ministrstva predstavlja nedopusten pritisk na revizorko. Ta je v svoji reviziji ugotovila nezakonito ravnanje nekdanje pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan, finančnega ministra Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba.

Koalicijo presenetil člen o ugovoru vesti za farmacevte

06. 12. 2024 15.40

Vse tri koalicijske stranke, Gibanje Svoboda, SD in Levica, nasprotujejo členu novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja ugovor vesti za farmacevte. Člen je bil po navedbah SD v predlog dodan naknadno, o njem pa niso bili obveščeni. Ob uveljavitvi člena bi se lahko zgodilo, da bi pacient zaradi ugovora vesti po zdravilo moral v drugo lekarno, sta opozorili koalicijski stranki.

Opozorilo pred odpovedjo: ministrica zanika, da disciplinira revizorko

05. 12. 2024 06.00

Ali ministrstvo za pravosodje disciplinira svojo revizorko, ki je preiskovala sporen nakup sodne stavbe na Litijski 51 in je ugotovila nezakonito ravnanje nekdanje pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan, finančnega ministra Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba? Suzana Hotzl, vodja službe za notranjo revizijo, je ta teden na mizo dobila pisno opozorilo pred izredno odpovedjo delovnega razmerja iz krivdnih razlogov, pri čemer revizorki očitajo kršenje pogodbenih obveznosti in obveznosti iz delovnega razmerja. Ministrica zanika, da bi opozorilo dobila zaradi ugotovitev v reviziji.

Revizorka nakupa sodne stavbe na Litijski prejela opozorilo pred odpovedjo

04. 12. 2024 06.13

Smo priča discipliniranju neposlušne revizorke, ki je s svojo revizijo opozorila na nezakonito prerazporejanje sredstev pri nakupu sodne stavbe na Litijski 51? Notranja revizorka na ministrstvu za pravosodje Suzana Hotzl je namreč v ponedeljek na mizo dobila pisno opozorilo pred redno odpovedjo zaposlitve, potem ko se je podpisala pod notranje revizijsko poročilo nakupa sodne stavbe, ki je ugotovila, da so finančni minister Klemen Boštjančič, nekdanja pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan in predsednik vlade Robert Golob nezakonito prerazporedili šest milijonov in pol evrov za nakup propadajoče stavbe na Litijski 51.

Od zmerjanja sredi trgovskega centra do groženj s smrtjo

27. 11. 2024 13.52

Če se zdi, da so tarča groženj le sodniki v odmevnih kazenskih zadevah, so dejansko na udaru tudi tisti, ki sodijo v civilnih, družinskih in drugih zadevah. Storilec je klical, da že pripravlja načrt, kako bo pospravil mene in ostale družinske člane, se spominja sodnica Janja Roblek. Doživela je marsikaj, tudi grožnje in zmerjanja sredi trgovskega centra. Kako ogroženi so danes pravosodni funkcionarji in kako jih varuje policija?

Napadi na sodstvo ne bodo šli mimo petnajsterice poslancev

27. 11. 2024 10.37

Dogajanje pred celjskim sodiščem dviguje prah. Ustavni pravnik Rajko Pirnat je shod v podporo Janezu Janši, na katerem je posredovala tudi policija, označil za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje. V največji vladni stranki Gibanje Svoboda zato zahtevajo sklic nujne seje parlamentarnega odbora za pravosodje na temo problematike napadov na sodstvo, diskreditacij sodne veje oblasti, odgovornosti politike do spoštovanja sodne veje oblasti in varovanja ugleda pravne države. V zadnjih tednih smo namreč poročali o več incidentih, povezanih s pravosodjem.

Pred sodiščem shod v podporo Janši, posredovala Policija

26. 11. 2024 14.14

Na celjskem sodišču se je nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima, nekdanjima direktorjema Eurogradenj in Imosa Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu, zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Zaslišana sta bila nekdanji komercialni direktor Imosa Mitja Majnik in stečajna upraviteljica te družbe Branka Remškar. Po sojenju se je pred zgradbo sodišča odvil zbor Janševih privržencev, ki so napolnili Prešernovo ulico in protestirali proti po njihovem mnenju "skorumpiranemu slovenskemu sodstvu". Kot je dejal Janša, gre za začetek upora proti krivosodju.

Je bila revizija nakupa sodne stavbe pristranska?

21. 11. 2024 08.00

Urad RS za nadzor proračuna je zaključil izredni pregled skladnosti notranje revizije ministrstva za pravosodje nakupa sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani z usmeritvami za državno notranje revidiranje. Ugotovil je, da so bili namen, pristojnosti, odgovornosti in naloge notranje revizije v vseh pomembnih pogledih neskladni z usmeritvami.

"Kurji tatovi niso problem, problem je organiziran kriminal"

17. 11. 2024 11.00

Kaj bi morali storiti pri nas, da bi bil pregon najobsežnejših in najbolj odmevnih kazenskih zadev hitrejši in učinkovitejši? Pred dnevi so se na forumu o finančni in gospodarski kriminaliteti, pod vsebinskim vodstvom višjega državnega tožilca Boštjana Valenčiča, zbrali slovenski in tuji strokovnjaki iz pravosodja. Kakšne predloge ponujajo in s kakšnimi težavami se soočajo? Vedno več je opozoril, da trenutni zakon o kazenskem postopku ne ustreza sodobnim zahtevam. Zakaj številne sodne postopke še naprej zaznamujejo absurdno dolge obrazložitve? Kako preprečiti pretirano izločanje dokazov ter posledično osiromašeno dokazno gradivo?

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

'Če nekomu grozijo s smrtjo, mora policija storiti vse, da odkrije storilca'

14. 11. 2024 06.17

Sodniki in tožilci za svoje odločitve odgovarjajo pred zakonom, ne pa pred tistimi, ki se z njihovimi odločitvami ne strinjajo in na družbena omrežja pišejo, kje sodniki in tožilci stanujejo, ter pozivajo k požigu njihovih hiš. Ker morajo sodniki odločati brez občutka strahu, da jim bodo zaradi njihovih odločitev goreli njihovi domovi ali da bodo izpostavljeni fizičnemu nasilju. Kaj bo storila ministrica, kako bo zaščitila sodnike?

Golob: Napad na pravno državo je črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti

13. 11. 2024 10.25

Objava fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke je pretresla Slovensko sodniško društvo in stranke opozicije. Grožnje naj bi bile usmerjene na delavce v pravosodju, ki so povezani s postopki proti Janezu Janši. Po mnenju društva je nadlegovanje sodnikov in tožilcev zaradi preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, grožnje pa obsojanja vredne. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je dejal, da so šle stvari predaleč. Sodniki so sprožili postopke za odstranitev spornih zapisov na družbenih omrežjih.

Po spletu krožijo fotografije sodnikov, njihovi naslovi in pozivi k nasilju

12. 11. 2024 20.28

Ob robu seje konference Socialnih demokratov je ministrica za pravosodje Andreja Katič opozorila, da po spletu krožijo neprimerne fotografije več sodnikov z njihovimi domačimi naslovi in pozivi k nasilju. Ob tem je obsodila vsakršno nasilje in zagotovila, da bo ministrstvo ustrezno ukrepalo, tudi obvestilo Policijo.

V Avstriji prijeli osumljenca, ki naj bi na Brniku ubil 33-letno žensko

09. 11. 2024 19.18

Avstrijski varnostni organi so ob sodelovanju s slovensko policijo v Avstriji pridržali 39-letnega osumljenca, ki naj bi na območju Brnika ubil 33-letno žensko, so zvečer potrdili na Policijski upravi Kranj. Po naših informacijah naj bi osumljenec, tuji državljan, partnerko več kot desetkrat zabodel in nato z avtomobilom pobegnil. Ob takšnih surovih zločinih se znova poraja vprašanje, ali bi morali ženske bolj zaščititi in femicid v posebnem členu opredeliti kot kaznivo dejanje. Ministrica za pravosodje pravi, da pripravljajo spremembe, stroka pa svari pred morebitno diskriminacijo.

Majcen: Prekinitev zaporne kazni ne pomeni, da bomo na široko odprli vrata zapora

11. 10. 2024 07.46

Kaj vse prinaša odlok o ugotovitvi zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora? Za najodmevnejši ukrep se je izkazala predvsem začasna prekinitev zaporne kazni. A kot je poudaril generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen, to ne pomeni, da bodo z uveljavitvijo odloka na široko odprli vrata ter izpustili zapornike. Primere bodo namreč obravnavali individualno, na prostost pa bo sicer dovoljeno le tistim, ki imajo že sedaj dovoljenje za izhode, ter tistim , ki so sami nastopili kazen s prostosti. "Gre za tiste zapornike, ki so že sedaj smatrani kot neenevarni," je pojasnil.

'Izpuščeni obsojenci se bodo morali ponovno vrniti v zapore'

10. 10. 2024 15.25

Vlada je izdala odlok o ugotovitvi zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora ter določitvi začasnih ukrepov, je na novinarski konferenci po seji vlade povedala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Odlok predvideva tudi možnost začasne prekinitve prestajanja zaporne kazni. Kot je poudarila ministrica, gre za začasne ukrepe, ki se lahko, če se situacija ne bo izboljšala, podaljšajo. Bistveno je, da se kazen zapora obsojencu lahko prekine, če zato ne obstajajo varnostni zadržki. Tu se upoštevajo okoliščine, kot so osebnost obsojenca, njegova varnostna ocena, nevarnost izmikanja nadaljnjemu prestajanju kazni, način nastopa kazni, vrsta in način storitve kaznivega dejanja. Čas prekinitve se obsojencu ne šteje v čas prestajanja kazni, obsojenci se bodo morali ponovno vrniti v zapore, je pojasnila.

Vlada nad neutemeljene tožbe za osebe, ki se javno udejstvujejo

10. 10. 2024 16.36

Vlada je na seji potrdila izhodišča glede predloga zakona o zaščitnih ukrepih za osebe, ki se javno udejstvujejo, pred očitno neutemeljenimi tožbenimi zahtevki ali zlorabljenimi sodnimi postopki, je na novinarski konferenci po seji dejala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Gre za t. i. strateške oziroma SLAPP tožbe.

Ministrstvo miri: Ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost

09. 10. 2024 19.04

Namesto 1346, za kolikor imamo prostora, je v zaporih po vsej državi trenutno dobrih 1830 zapornikov. Najbolj prenatrpan zapor je ljubljanski. Na Povšetovi je trenutno 256 zapornikov, prostora pa imajo za 135. Ob tem pa množično primanjkuje tudi pravosodnih policistov. In kako reševati kritično situacijo v slovenskih zaporih? Z začasno prekinitvijo prestajanja kazni, predlagajo na pravosodnem ministrstvu, kjer mirijo: "Ne odpiramo vrat zaporov, ne bomo množično izpuščali zapornikov na prostost." Ukrep, če ga bo potrdila vlada, bi veljal le za okoli 30 zapornikov. Šlo naj bi za začasni ukrep, ki pa, priznava ministrica Katičeva, na dolgi rok prezasedenosti zaporov in pomanjkanja pravosodnih policistov ne bo rešil.

Ker so zapori prenatrpani, bodo zapornike kar izpustili

05. 10. 2024 19.42

Ker ni prostora, kamor bi zapornike namestili, bi jih začasno izpustili. Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij namreč zaradi števila zapornikov, ki še nikoli ni bila tako visoka, predlaga razglasitev zaostrenih varnostnih razmer, po katerih bi zaporniki lahko prestajanje kazni prekinili. Da tako alarmantnih razmer ni predvidel nihče, kar polovica zaprtih oziroma priprtih je namreč tujcev, pravi ministrica za pravosodje. "Nesistemsko in neposrečeno," pa o razglasitvi izrednih razmer pravi Miroslav Žaberl. Ali lahko to vpliva tudi na splošno varnost državljanov?

'Ne kurji tatovi, problem je organiziran kriminal'

04. 10. 2024 17.03

Ali bi Policija potrebovala več pooblastil? Na okrogli mizi, kjer so razpravljali o tem vprašanju, so se strinjali, da je treba morebitna nova pooblastila sprejemati s tresočo roko. Minister Poklukar je omenil, da je že predlagal uzakonitev lovilca IMSI. Strokovnjak za varnostna vprašanja pa ob tem poudarja, da naša težava niso "kurji tatovi", ampak organiziran kriminal. Razpravljali so tudi o možnosti, da bi huliganom za deset let prepovedali približevanje športnim objektom.

Goloba na 20-letnici KPK ni bilo, neuradno naj bi ga kmalu zaslišali

02. 10. 2024 17.52

Na slovesnem praznovanju 20-letnice Komisije za preprečevanje korupcije je zbrane nagovorila predsednica države Nataša Pirc Musar in ne predsednik vlade Robert Golob. Golob, ki se za razliko od preostalega političnega vrha dogodka edini ni udeležil, se bo neuradno v naslednjih dneh soočil z zaslišanjem pred KPK zaradi suma kršitve integritete in domnevno nedovoljenih pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar.

'Sprejeti je treba zakon nad zakoni, ki bi omogočal izvedbo prioritetnih projektov'

27. 09. 2024 18.17

Projekt izgradnje 3. razvojne osi jug, ki bi Belo krajino končno povezal z Novim mestom in avtocesto A2, že več kot desetletje vztraja v primežu zapletenih birokratskih postopkov, pritožb in infrastrukturnih izzivov. Kljub obljubam, dokumentom in resolucijam prebivalci in gospodarstvo regije še vedno čakajo na začetek gradnje tega za razvoj ključnega projekta. Kdaj bi se torej lahko kaj premaknilo? Odgovor so iskali na dogodku Koliko časa še – 3. razvojna os jug, ki so ga pripravili na Otočcu v gradu Otočec.

Predsednica na srečanju nekdanjih internirancev spomnila na konflikte po svetu

22. 09. 2024 21.39

V Portorožu je potekala tradicionalna slovesnost ob vseslovenskem srečanju nekdanjih internirancev, političnih zapornikov, izgnancev in ukradenih otrok. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v nagovoru spomnila na številne vojne ter konflikte po svetu ter pozvala, da zaradi zgodovinskih izkušenj ne smemo dopustiti zatona multilateralizma.

Kljub prezasedenosti in pomanjkanju policistov razmere v zaporih še vedno varne

20. 09. 2024 15.14

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je ob robu obiska v prevzgojnem domu v Radečah ocenila, da so razmere v slovenskih zaporih kljub prezasedenosti in pomanjkanju pravosodnih policistov še vedno varne. Kot je dodala, je temu tako zlasti zato, ker zaposleni vlagajo maksimalno angažiranost v reševanje vsakodnevnih težav.

DZ sprejel novelo z možnostjo odloga in prekinitve prestajanja kazni

17. 09. 2024 20.41

DZ je s 46 glasovi za in 23 proti po nujnem postopku sprejel novelo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij. Ta predstavlja pravno podlago za uvedbo začasnih ukrepov, s katerimi bi reševali prostorsko in kadrovsko stisko v zaporih.

Romska problematika: 'Ignoranca je vse, kar smo dobili iz Ljubljane'

10. 09. 2024 20.28

V Novem mestu so lahko opazovali gost črn dim, pogorela je namreč prikolica ene od sprtih romskih družin. Vrag je vzel šalo, pravijo civilne iniciative jugovzhodnih regij, ki dva tedna, odkar so vladi in ministrstvom poslali zahteve, niso dobile še nobenega odgovora. Ljudje bomo stopili na ulice in zahtevali spoštovanje tudi naših človekovih pravic, za nujne spremembe pozivajo vlado. A tam se nekaj intenzivno premika, trdijo pristojni ministri, iz kabineta predsednika vlade pa le odgovor, da romska problematika ni pod njegovim okriljem.

Računsko sodišče zaključilo revizijo nakupa stavbe na Litijski

04. 09. 2024 06.34

Računsko sodišče je lanskemu državnemu proračunu izreklo mnenje s pridržkom. Revizorji so med drugim ugotovili nepravilnosti pri nakupu stavbe za potrebe sodišč na Litijski in nakupu prenosnih računalnikov. Prav tako niso bile odpravljene nepravilnosti glede podeljevanja koncesij za linijske prevoze potnikov. Vladi so izdali več priporočil.

'Spremembe in nadgradnje zakonov so bile v pripravi že pred nedavnimi dogodki'

29. 08. 2024 10.50

Že več tednov se stroka, politika, pa tudi laična javnost ukvarjajo z romsko tematiko. Danes je med notranjim in pravosodnim ministrstvom potekal neformalni brifing, ministrica Andreja Katič pa je po njem predstavila glavne točke sestanka. Udeležencem so predstavili tudi aktivnosti pravosodnega resorja. "Načrtujemo prenovo kazenske zakonodaje, nadaljujemo s pripravo zakona, ki bo obravnaval mladoletne storilce kaznivih dejanj. Ob tem pa pripravljamo tudi celovitejšo novelo Zakona o prekrških, Zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora itd.," je naštela Katičeva ter poudarjala, da je bilo vse to v pripravi že pred nedavnimi dogodki, ki so ujeli pozornost javnosti.

Vlada z ukrepi na področju romskih vprašanj, sestajajo se v Ribnici in Kočevju

28. 08. 2024 19.23

Vlada pripravlja več ukrepov na področju romskih vprašanj. Ministrstvo za delo med drugim napoveduje odprtje več večnamenskih romskih centrov, 130 dodatnih zaposlitev v nekaterih centrih za socialno delo in tri dnevne centre za otroke iz romske skupnosti. Medtem so predstavniki Romov in vodstvo občine Ribnica so na sestanku govorili o zahtevah Romov iz romskih naselij Otavice in Goriča vas, da jim občina zagotovi vodo. Kočevski občinski svet pa je na torkovi prvi izredni seji v tem mandatu razpravljal o zaostrenih razmerah na področju romskih vprašanj.