Kitajska

Quo vadis, EU?
25. 06. 2022 14.25
Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Električno vozilo padlo s tretjega nadstropja, umrla voznik in sopotnik
24. 06. 2022 08.45
Na sedežu kitajskega proizvajalca električnih vozil Nio se je zgodila huda nesreča, v kateri sta umrli dve osebi. Kot so pojasnili v podjetju, je eno od njihovih testnih vozil padlo s tretjega nadstropja stavbe v Šanghaju, žrtvi pa sta bili v času nesreče v avtomobilu.

Vplivnežem brez kvalifikacij prepovedano razpravljati o strokovnih temah
24. 06. 2022 06.00
Kitajska je z novo zakonodajo vplivnežem prepovedala nekatera ravnanja. Pri prenosih v živo vplivneži brez primernih kvalifikacij ne bodo več smeli razpravljati o strokovnih temah, kot so pravo, medicina, gospodarstvo in izobraževanje. V zakonodaji, ki jo sestavlja 18 smernic, je Kitajska vplivnežem, ki prenašajo v živo, prepovedala skupno 31 ravnanj.

Slovenci do pomembne zmage proti Argentini
23. 06. 2022 15.11
Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je hitro pozabila na poraz na prvi tekmi drugega turnirja Lige narodov proti Nizozemski. Na drugi tekmi v filipinskem Quezon Cityju je proti Argentini, bronasti ekipi zadnjih olimpijskih iger, prišla do pomembne zmage v boju za uvrstitev med najboljših osem reprezentanc. Tekmece je premagala s 3:1 v nizih.

Dokumentarci, ki razkrivajo politična ozadja globalnih voditeljev
23. 06. 2022 14.31
Vsi ljubitelji zgodovine in politike si lahko na VOYO ogledate zanimive dokumentarne filme o globalnih voditeljih. Kakšne so njihove skrivnosti in strategije vladanja? Katere njihove odločitve so ključno vplivale na razvoj svetovne politike? Odgovore na vprašanja najdete v dokumentarcih, kot so Trumpov šov, Putin – Ruska vohunska zgodba in Nova svilna cesta.

Del Bangladeša se spopada z najhujšimi poplavami v zadnjih 122 letih
22. 06. 2022 12.38
Zaradi močnega deževja, poplav in udarov strel je v zadnjem tednu v Indiji in Bangladešu umrlo vsaj 100 ljudi, ocenjujeta vladi obeh držav. Trenutne poplave na tem območju so najhujše v zadnjih 122 letih, zaradi podnebnih sprememb pa naj bi bile tudi vse pogostejše.

V bližini Tajvana poletelo več kitajskih bojnih letal
22. 06. 2022 17.10
Tajvansko obrambno ministrstvo poroča, da je v torek v samooklicano tajvansko območje zračne obrambe vstopilo 29 kitajskih vojaških letal. Kot so dejali, naj bi bilo med njimi več bojnih letal, pa še protipodmorniška in obveščevalna letala, letala za zgodnje opozarjanje, dotakanje goriva in letala za elektronsko vojskovanje. Tajvanska vojska je v odgovor in opozorilo v zrak poslala tudi svoja bojna letala, izdala radijska opozorila ter aktivirala raketne sisteme zračne obrambe za spremljanje aktivnosti.

Ukrajina poroča o pomembni zmagi nad ruskimi silami na Kačjem otoku
22. 06. 2022 14.58
Potem ko je Rusija v torek trdila, da je uspešno odbila ukrajinski napad na Kačji otok, se je zdaj oglasila tudi Ukrajina, ki sporoča nekoliko drugačno zgodbo. Ukrajinske sile namreč trdijo, da so v vnovičnem poskusu zavzetja tega strateško pomembnega otoka v Črnem morju dosegle "pomembno" zmago. V Donbasu se medtem nadaljujejo hudi boji. "Tam zunaj je pravi pekel," je dejal guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj, pri čemer je govoril o Severodonecku, ki je že več tednov pod hudim obstreljevanjem. Medtem pa je nekdanji ruski oligarh evropskim voditeljem namenil ostra opozorila. "Ne pogajajte se s Putinom, ker je bandit. In kaj naredijo razbojniki v situaciji, ko ima premoč? Svojo žrtev skuša pokončati," je dejal.

Zaradi napada na ženske Tangšanu odvzet naziv 'kultiviranega mesta'
22. 06. 2022 15.51
Centralni komite Kitajske komunistične partije je sporočil, da so se zaradi napada na štiri ženske v restavraciji v severnokitajskem mestu Tangšan odločili odstraniti Tangšan s seznama nacionalnih 'kultiviranih mest', kar je na Kitajskem eno od najvišjih priznanj.

65 odstotkov Evropejcev meni, da je članstvo v EU dobra stvar
22. 06. 2022 07.00
Spomladanska raziskava Eurobarometra kaže, da je ruska vojna proti Ukrajini okrepila podporo javnosti EU. Gospodarske sankcije EU proti Rusiji podpira 80 odstotkov vprašanih, 59 odstotkov vprašanih meni, da mora biti obramba svobode in demokracije prednostna naloga. Zaradi vojne v Ukrajini 61 odstotkov Evropejcev ni prepričanih, da bo njihovo življenje ostalo nespremenjeno. Rusijo pozitivno ocenjuje le 10 odstotkov vprašanih, so poglavitne ugotovitve tokratne raziskave. Da je članstvo države v EU dobra stvar, ocenjuje 67 odstotkov anketirank in anketirancev iz Slovenije.

Južna Koreja izstrelila lastno nosilno raketo
21. 06. 2022 11.43
Južna Koreja je z izstrelišča v Goehungu izstrelila svojo prvo nosilno raketo domače proizvodnje, je sporočila vlada v Seulu. 200-tonska raketa z neuradnim imenom Nuri je nosila poskusni satelit in pet drugih satelitov. Izstrelitev je bila po trenutnih podatkih uspešna.

Silovit tornado na Kitajskem rušil in uničeval domove
20. 06. 2022 11.41
Tornado, ki je v mestu Foshan trajal minuto, je uničeval domove, vozila, električne kable in ostalo lokalno infrastrukturo. Zaradi močnih sunkov je prišlo tudi do izpada električne energije. V mestu ni bila zabeležena nobena žrtev.

Kitajska, pomorska velesila: v Šanghaju splavili tretjo letalonosilko
17. 06. 2022 07.52
Šampanjec, pisani trakovi, vodni topovi in dim. Kitajska je iz šanghajskega pristanišča splavila svojo tretjo letalonosilko Fujian. To jo postavlja med največje vojaške velesile, po svetovnih oceanih več letalonosilk od Kitajske pluje le še od ZDA.

Evakuacija iz tovarne Azot v Severodonecku ni več mogoča
16. 06. 2022 16.12
V kemični tovarni Azot v Severodonecku, ki je ena glavnih tarč ruskega napada na vzhodni fronti, se skriva več sto civilistov. Regionalne oblasti so zdaj sporočile, da evakuacija iz tovarne ni več mogoča. "Če bi kdo zapustil tovarno, bi bile možnosti za njegovo smrt 99-odstotne," je ponazoril vojaški guverner regije Lugansk. Za javnost je spregovoril tudi ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov. Med drugim je dejal, da je bila ruska vojska prepričana, da bo Kijev padel v prvih 12 urah po začetku invazije. Prav tako je prepričan, da bo novo orožje Ukrajini omogočilo, da si povrne okupirano ozemlje, tudi Krim.

Uganda trdi, da je odkrila 31 milijonov ton zlate rude, vredne 12,3 bilijona evrov
14. 06. 2022 17.03
Ugandske oblasti so sporočile, da so odkrile nahajališče 31 milijonov ton zlate rude, pri čemer je količina čistega zlata ocenjena na 320.000 ton. Predsednik Yoweri Museveni je sporočil, da bi prodaja dragocenosti državi prinesla 12,3 bilijona evrov.

Iran generalnemu direktorju IAEA očita pristranskost
13. 06. 2022 14.25
Generalni direktor Mednarodne agencija za jedrsko energijo (IAEA) Rafaela Grossija je požel ostre kritike iranskih oblasti. Obtožile so ga namreč pristranskosti, zlasti zaradi njegovega obiska Izraela, ki ga oblasti vidijo kot krivca za sabotažo pogovorov za oživitev jedrskega sporazuma. "Grossi se je ob napačnem času znašel na napačnem mestu in z napačnimi ljudmi," je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Saeed Khatibzadeh in pri tem ponovno obtožil Izrael, da poskuša sabotirati pogovore za oživitev jedrskega sporazuma iz leta 2015.

Rusija prvih 100 dni vojne v Ukrajini zaslužila 93 milijard evrov
13. 06. 2022 09.22
Center za raziskave energije in čistega zraka (CREA) je s podrobnim sledenjem ruskih pošiljk nafte, plina in premoga razkril obseg prihodkov od fosilnih goriv, ki financirajo rusko nezakonito invazijo na Ukrajino.

Zaskrbljujoč trend: Svet pred novim obdobjem jedrskega oboroževanja
13. 06. 2022 07.48
Mednarodni mirovni raziskovalni inštitut v sedežem v Stockholmu (Sipri) v novem poročilu opozarja, da bi se lahko prvič po koncu hladne vojne število jedrskih konic po svetu povečalo. Zdi se, da je nevarnost uporabe jedrskega orožja večja kot kadarkoli po koncu hladne vojne, opozarja direktor inštituta Dan Smith.

Kitajska: Razglasitev samostojnosti Tajvana pomeni vojno
12. 06. 2022 10.50
Kitajski obrambni minister Vej Fenghe je dejal, da bo njegova država zagotovo uresničila združitev s Tajvanom, in dodal, da bi se to v idealnem primeru zgodilo na miren način. Ob tem je pozval ZDA k izboljšanju dvostranskih odnosov s Kitajsko. Uradni Peking je tudi opozoril, da bi razglasitev samostojnosti Tajvana avtomatsko pomenila vojno.

Ogorčenje na Kitajskem: skupina devetih moških v restavraciji brutalno pretepla ženski
12. 06. 2022 10.01
Na severu Kitajske se je zgodil brutalni napad na skupino žensk, medtem ko so te na javnem mestu v restavraciji, nič hudega sluteč, uživale v obroku. Dve ženski iz skupine je devet moških brutalno preteplo. Nadzorne kamere so posnele nasilni dogodek, ki je izzval ogorčenje nad nasilnim vedenjem in nasiljem nad ženskami.

Covid iz kitajskega laboratorija? 'Gre za politično motivirano laž'
10. 06. 2022 17.07
Po tem, ko je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v zadnjem izdanem poročilu predlagala nadaljevanje preiskave o izvorih koronavirusa na Kitajskem, so se v javnosti znova pojavila namigovanja o tem, da se je covid-19 na človeka prenesel zaradi uhajanja virusa iz kitajskega laboratorija. Kitajska teorijo odločno zavrača. "Teorija o uhajanju virusa iz laboratorija je znanstveno neutemeljena in politično motivirana laž, ki so jo sprožile protikitajske sile," je dejal kitajski predstavnik za odnose z zunanjimi javnostmi Džao Lidžjan.

Rusija je odprla prvi avtocestni most s Kitajsko
10. 06. 2022 14.45
Rusija in Kitajska sta uradno odprli prvi avtocestni most med državama. Kilometrski most čez reko Amur povezuje skrajno vzhodno rusko mesto Blagoveščenk z mestom Heihe na severu Kitajske. V luči vojne v Ukrajini in napetosti z Zahodom je most postal simbol za vse večjo usmerjenost Moskve proti Vzhodu.

Putin se primerja s Petrom Velikim, denar za energente pa leti na kup
10. 06. 2022 11.02
Ruski predsednik Vladimir Putin je svoja trenutna dejanja v Ukrajini primerjal z dejanji carja Petra Velikega, ki je v začetku 18. stoletja osvojil predele vzhodne in srednje Evrope. V ZDA medtem ocenjujejo, da so sankcije na ruske energente že izgubile svoj vpliv.

Iran napoveduje povečanje proizvodnje obogatenega urana
09. 06. 2022 10.00
Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je v sredo z veliko večino sprejel resolucijo, v kateri kritizira Iran, ker ne sodeluje z agencijo. Kot odgovor so iranske oblasti napovedale, da bodo začele uporabljati več centrifug za bogatenje urana in deaktivirale kamere agencije, ki spremljajo njihove jedrske objekte.

Šrilanka nujno potrebuje šest milijard dolarjev
07. 06. 2022 13.07
Šrilanka, ki je od sredine aprila plačilno nesposobna, je Mednarodni denarni sklad zaprosila za organizacijo sestanka s svojimi največjimi posojilodajalci, ki jih želi zaprositi za šest milijard dolarjev posojila. Ta sredstva nujno potrebuje, da se prebije skozi gospodarsko krizo, v kakršni v zgodovini še ni bila.

Strogi varnostni ukrepi ob 33-letnici pokola na Trgu nebeškega miru
04. 06. 2022 12.32
Kitajske oblasti poskušajo odvrniti ljudi od spominjanja na nasilno zatrtje prodemokratičnih protestov na Trgu nebeškega miru v Pekingu pred 33 leti. Okoli trga Tiananmen so močno poostrili varnostne ukrepe, s spletnih družbenih omrežij so izginili zapisi v zvezi s tem dogodkom, v Hongkongu svarijo pred visokimi kaznimi v primeru shodov.

Musk bo odpustil 10 odstotkov zaposlenih, Biden mu želi srečno pot na luno
03. 06. 2022 12.37
Direktor Tesle Elon Musk je sporočil, da bo zaradi zelo slabega občutka odpustil približno 10 odstotkov zaposlenih, prav tako je ustavil zaposlovanje. Pred tem sporočilom je imelo podjetje razpisanih 5000 novih delovnih mest v Tokiu, Berlinu in Palo Altu. Ameriški predsednik Joe Biden je šefu Tesle Elonu Musku ob novinarskem vprašanju za komentar o slabem občutku glavnega izvršnega direktorja proizvajalca električnih avtomobilov glede gospodarstva, zaradi česar bo ta odpuščal, zaželel srečno pot na Luno.

WHO meni, da se epidemiološka situacija v Severni Koreji poslabšuje
02. 06. 2022 09.50
Svetovna zdravstvena organizacija je podvomila v trditve Severne Koreje o napredku v boju proti izbruhu bolezni covid-19. Zaradi pomanjkanja verodostojnih podatkov meni, da se situacija v resnici slabša.

Odprava ukrepov v Šanghaju: 'To je dan, na katerega smo dolgo čakali'
01. 06. 2022 11.34
Po skoraj dveh mesecih popolnega zaprtja mesta se Šanghaj vrača k normalnosti. Številni strogi protikoronski ukrepi bodo odpravljeni. Pogojno se odpirajo restavracije, proizvodnja in šole. Deloval bo javni promet. Prebivalci se bodo po mestu lahko gibali prosto, v primeru, da bodo predložili dokaz o negativnem PCR-testu.

Borcem iz Azovstala smrtna kazen? '10 let za demilitarizacijo Ukrajine'
30. 05. 2022 17.33
Ruski predsednik Vladimir Putin s sodelavci še naprej vztraja, da Ukrajino upravljajo neonacisti, čeprav je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Jud, veliko njegovih sorodnikov pa je bilo ubitih med holokavstom. Visoki ruski vojaški uradnik je nanizal še nekaj imen ukrajinskih osebnosti, vključno z več politiki in novinarji, ki jim namerava Rusija soditi zaradi vojnih zločinov. Napovedujejo kar nove "nürnberške" procese", torej sojenja po zgledu tistih, ki so od 1945 do 1949 potekala v Nürnbergu, na njih pa so sodili nekaterim predstavnikom političnega, vojaškega in ekonomskega vodstva Tretjega rajha.