Kitajska

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze

24. 11. 2024 07.06

Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Novinarji pobirajo stave, za koliko ur se bo zavleklo tokrat

23. 11. 2024 07.00

Namesto 1300 milijard bi bogate države državam v razvoju letno namenile le 250 milijard dolarjev za podnebne ukrepe. Okoljevarstvene organizacije so na nogah, to je nezadostno in sramotno. Zakaj dogovora po dveh tednih pogajanj na podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju še ni?

ICC zahteva prijetje izraelskega premierja, Orban ga je povabil na obisk

22. 11. 2024 09.43

Mednarodno kazensko sodišče (ICC) poziva države podpisnice rimskega statuta k spoštovanju nalogov za prijetje izraelskega premierja, nekdanjega obrambnega ministra in poveljnika Hamasa zaradi domnevnih vojnih zločinov v Izraelu in Gazi. Države poziva, naj osumljence aretirajo ob vstopu na svoje ozemlje. Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, je napovedal, da bo v znak kljubovanja nalogu Netanjahuja povabil na obisk.

Sumljiva časovnica: ladja plula nad kablom, dve minuti kasneje zaznali popolno okvaro

20. 11. 2024 18.39

Potem ko sta se v nedeljo in ponedeljek v Baltskem morju pretrgala dva podmorska komunikacijska kabla, so švedski in danski varnosti organi pozorno spremljali plovbo kitajske tovorne ladje Yi Peng 3, ki je plula prav nad poškodovanima kabloma. Zanimiv je podatek, da je bil prvi kabel poškodovan dve minuti po tem, ko naj bi nad njim plula kitajska ladja. Dostopni podatki razkrivajo, da je ladja v ponedeljek zvečer, malo pred 21. uro, očitno ugasnila svoje motorje in je zasidrana na območju Kattegat med Dansko in Švedsko.

V Baltskem morju poškodovan še drugi podmorski kabel

19. 11. 2024 10.06

V noči na ponedeljek je 1170-kilometrski podmorski optični kabel, ki povezuje finsko prestolnico Helsinki in nemško mesto Rostock, nepojasnjeno prenehal delovati. Finska in Nemčija sta zaradi pretrganega podmorskega kabla zaskrbljeni. Popravilo naj bi trajalo dva tedna. Najprej bodo morali kabel dvigniti iz vode na posebno ladjo. Ta bo zaradi izrednega dogodka priplula iz Francije. V Baltskem morju je bil poškodovan tudi podmorski telekomunikacijski kabel, ki povezuje Švedsko in Litvo. V Nemčiji so sumničavi.

'Tisoč dni razpravljamo o žrtvah vojne in vsakič sledita molk in nekaznovanost'

19. 11. 2024 07.49

Članice Varnostnega sveta ZN so v ponedeljek na zasedanju o Ukrajini po tisoč dneh ruske agresije pozivale k pravičnemu miru, ameriška veleposlanica pa je zagotovila nadaljevanje ameriške vojaške pomoči vse do konca sedanje vlade Joeja Bidna. Državni sekretar Marko Štucin je skupaj z drugimi opozarjal na prihajajočo zimo. Evropski parlament pa se bo sešel na izrednem zasedanju v Bruslju, s katerim bodo obeležili tisoč dni ruske invazije. Evropske poslance bo ob tej priložnosti preko video povezave iz Ukrajine nagovoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ukrajina pa bo tudi osrednja tema zasedanja obrambnih ministrov EU.

Nov incident na Kitajskem: voznik zapeljal med učence, več poškodovanih

19. 11. 2024 07.31

V kitajski osrednji provinci Hunan je avtomobil zapeljal v množico ljudi pred osnovno šolo, pri čemer je bilo po poročanju državnih medijev več učencev ranjenih. Za zdaj še ni znano, ali je bilo trčenje namerno, gre pa za zadnjega v nizu podobnih incidentov, v katerih je bilo v zadnjih mesecih v državi ubitih več deset ljudi.

'Rusija napade stopnjuje, zato je treba Ukrajini še naprej pomagati'

18. 11. 2024 06.10

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je pred zasedanjem zunanjih ministrov EU v Bruslju ponovil, da bi morala Ukrajina imeti možnost uporabiti zavezniško orožje tudi za napade na cilje v Rusiji. Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot pa je dejal da uporaba francoskih raket na ruskem ozemlju "ostaja možnost". Zunanja ministrica Tanja Fajon se je zavzela za poziv k trajnemu in pravičnemu miru v Ukrajini, ki ga bo Kijev sprejel in bo imel podlago v Ustanovni listini ZN. "Dobava raket dolgega dosega bi lahko imela ravno nasproten učinek," je zapisala na družbenem omrežju X.

Ker ni opravil vseh izpitov, odšel v šolo in zabodel več ljudi

17. 11. 2024 12.23

21-letni študent je v šoli v mestu Wuxi na vzhodu Kitajske z nožem zabodel več ljudi, osem jih je umrlo, 17 pa je bilo ranjenih. Osumljenca je policija pridržala, napad pa je priznal.

Zadnje rokovanje Bidna in Šija pred menjavo v Beli hiši

17. 11. 2024 09.21

Kitajski predsednik Ši Džinping je na poslovilnem srečanju z ameriškim kolegom Joejem Bidnom v Limi dejal, da je pripravljen sodelovati z novoizvoljenim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom. Voditelja največjih gospodarstev sveta sta ob tem izpostavila napredek v umirjanju meddržavnih napetosti.

Slovenski e-športniki na olimpijske igre kot člani OKS

14. 11. 2024 13.28

E-šport se po vsem svetu hitro razvija in postaja ena najpomembnejših panog zabavne industrije, pri nas pa se še zmeraj sooča s številnimi izzivi. Kljub temu bodo slovenski e-športniki prihodnje leto odpotovali v Savdsko Arabijo na premierne olimpijske igre in tam zastopali Olimpijski komite Slovenije (OKS).

Železniška postaja, kjer ste obkroženi s pandami

13. 11. 2024 06.00

V kitajskem mestu Čengdu, ki velja za mesto pand, so na veliko navdušenje ne le turistov, ampak tudi domačinov, odprli železniško postajo, kjer so povsod pande in se je je že prijelo ime Panda Ekspres ter postaja priljubljena turistična atrakcija.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?

12. 11. 2024 15.45

Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

'Življenje v mestu je tako hitro, da skoraj ne morem zadihati'

12. 11. 2024 14.15

Tudi vi, ko razmišljate o dopustu, iščete dih jemajočo glamurozno destinacijo, zaradi katere bodo pozeleneli vsi vaši sledilci na družbenih omrežjih? To je bil dolga leta tudi trend med mladimi Kitajci, ki pa kopni kot lanski sneg. V zadnjem času je med mladimi Kitajci vse bolj priljubljen nov tip turističnih destinacij. Množično se odpravljajo v preproste podeželske nastanitve, kjer lahko pozabijo na stres mestnega življenja in se sprostijo.

Voznik na Kitajskem zapeljal v množico, umrlo 35 ljudi

12. 11. 2024 13.57

V kitajskem mestu Džuhai je voznik zapeljal v množico, pri čemer je umrlo 35 ljudi, 43 je bilo poškodovanih, je sporočila lokalna policija v južni provinci Guangdong. Voznik je po napadu s kraja dogodka pobegnil, a ga je policija kmalu zatem prijela.

Čakanje na delo, moratorij na posojila: kako rešiti več tisoč delovnih mest?

12. 11. 2024 06.00

Bo zaradi 'kihanja' Nemčije Slovenija res staknila le gripo, ne pa tudi pljučnice? Tako je namreč prepričan gospodarski minister Matjaž Han, ki se je srečal z novo veleposlanico naše najpomembnejše gospodarske partnerice. Beseda je tekla tudi o vse hujši krizi v avtomobilski industriji, po Volkswagnu in Audiju namreč ukinitev na tisoče delovnih mest načrtuje še Nissan. Posledice pa že krepko čutijo tudi slovenska podjetja, povezana s to industrijo. Zaradi upada naročil jih o odpuščanjih, ki so sicer že pretresla zaposlene Mahleja, Boxmarka in Magne, razmišlja skoraj 70 odstotkov. Časa za oklevanje ni več, svarijo v obrtno-podjetniški zbornici, zato so na vlado naslovili ukrepe za ohranitev delovnih mest.

Kako zapleteni so odnosi med predsednico države in premierjem?

11. 11. 2024 18.57

Predsednik vlade Robert Golob je za našo televizijo zavrnil namigovanja, da so odnosi med obema uradoma blizu ledišča. Za nove napetosti naj bi sicer poskrbela predsednica, ki je na obisk države povabila kitajskega predsednika Ši Džinpinga. In medtem ko je premierjev kabinet opozoril, da mora imeti država usklajeno zunanjo politiko, so v uradu predsednice pojasnjevali, da predsednica ne potrebuje soglasja za posredovanje vabil. Predsednica in premier se bosta v torek srečala. Bosta zakopala bojno sekiro?

Se Kitajska pridružuje 'elitnemu' klubu držav z letalonosilkami na jedrski pogon?

11. 11. 2024 09.36

Kitajska naj bi zgradila kopenski prototip jedrskega reaktorja za veliko vojaško ladjo, kažejo analize satelitskih posnetkov in kitajskih vladnih dokumentov. Gre za jasen znak, da Peking izredno hitro napreduje pri izdelavi svoje prve letalonosilke na jedrski pogon, kar pa obenem predstavlja vse večjo konkurenco Združenim državam Amerike.

Pirc Musarjeva v Slovenijo povabila Ši Džinpinga, v kabinetu premierja nejevolja

08. 11. 2024 20.17

Nov kratek stik med predsednico države in predsednikom vlade. Tokrat se je zaiskrilo zaradi vabila Nataše Pirc Musar kitajskemu predsedniku na obisk v Slovenijo. Kot je pojasnila, gre za iskanje novih gospodarskih priložnosti. Manj navdušeni so v kabinetu predsednika vlade, ker se predsednica o povabilu ni posvetovala z njimi.

Eden največjih gradbenih poslov tega desetletja: na razpisu nobene konkurence

08. 11. 2024 19.12

Enega največjih gradbenih poslov tega desetletja, dodatno širitev kontejnerskega pomola v Luki Koper - si je, kot kaže, zagotovil Kolektor Koling, ki ga obvladuje Stojan Petrič. Na razpis, v katerem so kar trikrat podaljšali rok, je namreč prispela le ena ponudba. Kolektor bi za izgradnjo novega pomola ter poglobitev morskega dna in kanala za tovorne ladje zaračunal nekaj manj kot 190 milijonov evrov. Kako pa je mogoče, da na tako velikem razpisu ni bilo nobene konkurence?

'Zakaj ruskega utekočinjenega zemeljskega plina ne bi zamenjali z ameriškim?'

08. 11. 2024 18.42

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z ameriškim. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o področjih v skupnem interesu, med katerimi pa je tudi LNG, je povedala v luči bojazni pred trgovinsko vojno z ZDA pod Donaldom Trumpom.

'Delavstvo je bilo porinjeno ob rob, nadaljevanje vojn je od volitev odvrnilo mlade'

06. 11. 2024 20.34

Kljub soglasnim napovedim o izjemno izenačenem boju, je na ameriških volitvah prepričljivo zmagal Donald Trump. Po razglasitvi zmage je obljubil zlato dobo za Ameriko in končanje vojn po svetu. Kaj bo torej z vojno v Ukrajini, in kaj z vojno v Gazi? V prvem Trumpovem mandatu tudi odnos z Evropo ni bil najboljši, kaj se bo spremenilo tokrat?

Slavje tudi v finančnem svetu: rekordna vrednost bitcoina in rast dolarja

06. 11. 2024 09.49

Vrednost dolarja je na volilni dan že pred razglasitvijo zmage Donalda Trumpa zrasla. Kriptovaluta bitcoin je medtem dosegla celo rekordno vrednost, saj kupci stavijo na deregulacijo trga v novem Trumpovem mandatu. Ta namreč napoveduje vrsto ukrepov za spodbudo gospodarske aktivnosti, ugodnejšo davčno politiko ter manjšo regulacijo in birokracijo. A pred njim je tudi veliko izzivov, tudi geopolitičnih, ocenjujejo analitiki.

'Rusija stavi na Trumpa', Kitajci pa niso preveč zadovoljni

06. 11. 2024 09.02

Predsedniški položaj v ZDA je znova zavzel Donald Trump. Kot je že v svoji kampanji jasno povedal, so potrebne korenite spremembe v zunanji politiki ZDA. In kaj bi se lahko spremenilo v vojni v Ukrajini, Gazi ali pa v odnosih s Kitajsko?

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'

05. 11. 2024 16.52

Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Severna Koreja izstrelila več raket kratkega dosega

05. 11. 2024 08.30

Severna Koreja je v vode vzhodno od Korejskega polotoka izstrelila niz balističnih raket kratkega dosega, je sporočil Seul. Gre za nove poskusne izstrelitve po tem, ko je Pjongjang minuli teden izvedel izstrelitev medcelinske balistične rakete, ki je naletela na obsodbe mednarodne skupnosti.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?

02. 11. 2024 15.01

So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

'Kronskima draguljema' se pridružuje še tretje. A za kakšno plovilo sploh gre?

02. 11. 2024 10.25

Kitajska naj bi zgradila novo in malce nenavadno letalonosilko. Plovilo naj bi bilo precej manjše od prejšnjih kitajskih letalonosilk, vendar to ne pomeni, da bi bilo slabše. Če gre res za letalonosilko, si s tem Kitajska precej povečuje pomorsko moč, pravijo strokovnjaki.

Oglasil se je inženir, ki je delal na postaji in opozarjal: namesto betona zmečkane vreče

02. 11. 2024 09.49

Po tragediji v Novem Sadu, v kateri se je na ljudi na železniški postaji zrušil nadstrešek in umrlo 14 ljudi, se marsikdo sprašuje, kako se je taka nesreča sploh zgodila, sploh, ker so postajo po obsežni rekonstrukciji odprli pred štirimi meseci. Nekaj vpogleda sta zdaj ponudila gradbeni inženir in aktivist, ki je svoje trditve podkrepil s fotografijami, ter inženir, ki je dejansko delal na postaji – in opozarjal prav na sporne elemente.

'Največji izziv v vesolju predstavlja Kitajska'

01. 11. 2024 09.27

Vodjo ameriških vesoljskih sil, generala Bradleya Chancea Saltzmana, skrbi hiter razvoj kitajskih vesoljskih vojaških sistemov. Kot je poudaril, je to veliko bolj zaskrbljujoče kot morebitno rusko vesoljsko jedrsko orožje. "Hitrost, s katero uvajajo protivesoljske zmogljivosti, je osupljiva," je opozoril, misleč na sisteme, ki se uporabljajo proti satelitom in vesoljskim plovilom.