Kitajski

Na Kitajskem odpovedali Michelov govor, ki je kritiziral vojno v Ukrajini

09. 11. 2022 14.56

Na kitajski mednarodni razstavi uvoza v Šanghaju (China International Import Expo in Shanghai) niso predvajali vnaprej posnetega govora predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela. Čeprav kitajske oblasti niso podale uradne razlage za svojo odločitev, evropski diplomati pravijo, da je bil govor najverjetneje odpovedan zaradi Michelove kritičnosti do ruske invazije v Ukrajini.

Berlin Kitajcem blokiral prodajo proizvajalca mikročipov

09. 11. 2022 13.43

Nemška vlada je kitajskemu investitorju blokirala prodajo proizvajalca mikročipov Elmos s sedežem v Dortmundu. Blokado je predlagal gospodarski minister Robert Habeck, kot razlog pa navedel varnostna tveganja.

Izpuhtele milijarde: najbogatejših Kitajcev 'le' še 1305

08. 11. 2022 17.14

Kitajski bogataši izgubljajo premoženje, kaže pregled seznama najbogatejših Kitajcev za leto 2022. Padec na njihovih bančnih računih gre pripisati vojni v Ukrajini in upočasnitvi kitajskega gospodarstva, ki je posledica kitajske politike ničelne tolerance do covida. Na letošnjem seznamu najbogatejših se je tako znašlo "le" 1305 ljudi, kar je 11 odstotkov manj kot lani.

Prepoved TikToka? Do podatkov Evropejcev dostopajo na Kitajskem

07. 11. 2022 18.38

Dve leti po tem, ko je takratni predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump zagrozil s prepovedjo TikToka, češ da gre za grožnjo nacionalni varnosti, je zdaj njegove besede ponovil tudi najvišji ameriški uradnik pri Zvezni komisiji za komunikacije. Dejal je namreč, da bi morala ameriška vlada prepovedati aplikacijo, ki je bila samo v ZDA prenesena več kot 200-milijonkrat. Uradnica TikToka je medtem priznala, da zaposleni na Kitajskem dostopajo tudi do podatkov Evropejcev.

Porast okužb na Kitajskem: največ v zadnjih šestih mesecih

07. 11. 2022 14.31

Pristojni so na Kitajskem evidentirali več kot 5600 novih primerov okužb z novim koronavirusom, kar je najvišje dnevno število okužb v zadnjih šestih mesecih. Zaradi porasta okužb so oblasti ponekod v Pekingu odredile zaprtje šol, nekatera podjetja pa so svojim delavcem naročila, naj začasno delajo od doma. Oblast je sicer ponovila, da bo ostala neomajna pri svoji politiki ničelne tolerance do covida-19, kljub vse večjemu razočaranju javnosti, ki meni, da strogi ukrepi stanejo prav tista življenja, ki naj bi jih zaščitili.

Po letošnji zimi Evropa pred verjetno najtežjim izzivom doslej

06. 11. 2022 07.08

Evropa se bo prihodnje leto, če v poletnih mesecih ne uspe napolniti plinskih zalog, znašla v težkem položaju, opozarjajo pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA). Medtem ko so letos uspeli skoraj povsem napolniti skladišča plina, ga bo drugo leto verjetno na voljo za 30 milijard kubičnih metrov, kar je tretjino manj. To pomeni le do 65 odstotkov polna skladišča. Evropa, ki jo vodijo konglomerati različnih interesov, v tem trenutku potrebuje enotnost, povezanost, solidarnost in hitre odločitve, opozarja predsednik uprave Taluma Marko Drobnič.

BLOG: Baldrijan, zeliščno zdravilo za spanje in pomiritev

06. 11. 2022 07.00

Vas muči nespečnost in ste kronično utrujeni, ker ne morete dostojno zaspati in spati? Ali ste vedeli, da obstaja zelišče, ki se že od drugega stoletja našega štetja uporablja za lajšanje nespečnosti, tesnobe in nemira? To naravno in zeliščno zdravilo za spanje in pomirjanje se imenuje korenina baldrijana.

'Srbija še naprej vodi odgovorno politiko miru in stabilnosti'

05. 11. 2022 15.32

Posebni odposlanec EU za dialog med Beogradom in Prištino Miroslav Lajčak je danes dejal, da "računa na odgovorno ravnanje" obeh strani za ohranitev stabilnosti v času novih napetosti na Kosovu, o katerih je Beograd že obvestil Moskvo in Peking. Stranka kosovskih Srbov Srbska lista je sklenila, da bodo danes srbski predstavniki in uslužbenci protestno zapustili kosovske institucije. Odločitev zadeva tako ministra, pristojnega za etnične skupine, in predsednika Srbske liste Gorana Rakića, pa tudi vse poslance, sodnike in tožilce ter policiste.

Rusija in Kitajska onemogočili obsodbo Severne Koreje v Varnostnem svetu ZN

05. 11. 2022 08.03

Varnostni svet Združenih narodov tudi po devetem letošnjem zasedanju o Severni Koreji, ki po tekočem traku izvaja izstrelitve raket, ni sprejel nobenega ukrepa, ker sta to preprečili Kitajska in Rusija. Tri zahodne članice Varnostnega sveta so dejanja Pjongjanga obsodile ločeno. Enako je storilo deset nestalnih članic Varnostnega sveta.

Ostanek kitajske rakete se bliža Zemlji. Kam bo priletel?

04. 11. 2022 06.00

Kitajska vesoljska agencija CSMA je v ponedeljek v zemljino orbito z raketo Dolgi pohod 5B poslala tretji in zadnji gradnik vesoljske postaje Nebeška palača. Ker agencija po izpustitvi tovora ostanka rakete ni več spremljala, bo ta v petek padel na neznano lokacijo na Zemljinem površju. 23-tonsko železo bi lahko po izračunih strokovnjakov tla doseglo ali v katerem izmed oceanov ali pa Severni in Srednji Ameriki, južni Evropi, Afriki ali Avstraliji. Verjetnost srečanja s človekom je izredno majhna, v preteklosti je večina ostankov kitajskih raket pristala v oceanih. Nekatera španska letališča so zaradi potencialne nevarnosti dopoldne zaprla svoj zračni prostor. Ukrep je prizadel prihode in odhode z letališč v Barceloni, Taragoni, Reusu in na Ibizi.

Scholz: Kitajska naj uporabi svoj vpliv in pritisne na Rusijo

04. 11. 2022 06.15

Nemški kancler Olaf Scholz je na obisku v Pekingu pozval kitajskega predsednika Ši Džinpinga, naj uporabi svoj vpliv in pritisne na Moskvo, da se vojna v Ukrajini čim prej konča. Ruskega predsednika Vladimirja Putina pa je pozval, naj podaljša sodelovanje pri sporazumu o izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč. Kitajski predsednik Ši Džinping pa je dejal, da obisk krepi praktično sodelovanje Kitajske in Nemčije.

Evropa želi okrepiti domačo proizvodnjo baterij: kako konkurirati Azijcem?

03. 11. 2022 11.01

V okviru spodbujanja zelenega prehoda si Evropa prizadeva okrepiti domačo proizvodnjo baterij za električna vozila. A evropska zagonska podjetja, ki jih želijo proizvajati in konkurirati azijskim velikanom, se soočajo s številnimi izzivi. Proizvodnja baterij je namreč draga, podjetja pa le stežka pridobijo zadostna finančna sredstva za zagon in gradnjo tovarn.

Z umirajočim sinom ni mogel do pomoči: Vse se je vrtelo okoli covida

03. 11. 2022 08.31

Tuo Šilej, oče triletnega dečka, ki je v torek na severozahodu Kitajske umrl zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom, je dejal, da je stroga politika do covida-19 "posredno ubila" njegovega sina, saj je zaradi nje prišlo do zamude pri zdravljenju.

'Marksistično-leninistična pot': Spremeniti moramo način ravnanja

03. 11. 2022 08.24

Nemški kancler Olaf Scholz je zapisal, da mora Berlin spremeniti način ravnanja s Kitajsko, medtem ko se država vrača k bolj odkrito "marksistično-leninistični" politični poti. V svojem članku za Politico in nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung je Scholz branil svoje potovanje na Kitajsko, vendar je poudaril, da bodo morala nemška podjetja sprejeti ukrepe za zmanjšanje "tveganih odvisnosti" v industrijskih dobavnih verigah, zlasti v smislu "najmodernejše tehnologije".

Kitajci v zrak poslali nov leteči avtomobil, ki ima tudi kolesa

02. 11. 2022 20.27

Kitajski proizvajalec električnih vozil in konkurent Muskovi Tesli, Xpeng, je predstavil za zdaj najboljši približek leteče-vozečega vozila. Gre za avtomobil X3, ki je poleg štirih gum opremljen še s štirimi propelerji. Ti vozniku, poleg potovanja po cesti, omogočajo tudi potovanje po zraku. Podjetje je na svojih družbenih omrežjih objavilo posnetek prvega testnega leta.

Oče, ki se je brutalno znesel nad hčerko, pred tem udaril trenerja

02. 11. 2022 11.16

Potem ko je grozljiv posnetek, na katerem oče tepe svojo 14-letno hčer, šokiral javnost, so proti njemu uvedli preiskavo. Kitajski državljan, ki začasno živi v Srbiji, sicer meni, da početje ni sporno, ker "je na Kitajskem dovoljeno". Poleg tega se najstnica po njegovem na treningu ne trudi dovolj.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama

02. 11. 2022 11.06

Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Kitajska lansirala zadnji modul na vesoljsko postajo

31. 10. 2022 14.46

Kitajska je danes izstrelila zadnjega od treh modulov, potrebnih za izgradnjo njene vesoljske postaje Tiangong, ki naj bi bila dokončana še letos. Tiangong bi tako kmalu lahko postala druga stalno naseljena vesoljska postaja v nizki zemeljski orbiti.

Tri sestavine, brez katerih to zimo ne bo šlo

28. 10. 2022 08.18

Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. Če želite ohraniti svoje zdravje in odlično raven energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

Kitajska spet zapira dele Vuhana

27. 10. 2022 13.28

Kitajska mesta od Vuhana v osrednji Kitajski do Šininga na severozahodu zaostrujejo omejitve zaradi covida-19, zaklepajo zgradbe in zapirajo okrožja, kar spet povzroča stisko na milijone ljudem, in vse to zaradi boja za zaustavitev vse večjih izbruhov koronavirusa. Število primerov koronavirusa na Kitajskem je sicer v primerjavi s primeri po svetu nizko.

Biden: Združeno kraljestvo je največji ameriški zaveznik

26. 10. 2022 08.37

Joe Biden in Rishi Sunak sta se dogovorila, da bosta sodelovala pri podpori Ukrajini in se postavila po robu Kitajski. Nadaljnjo močno podporo Londona Kijevu je Sunak obljubil tudi v pogovoru z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.

ZDA kitajska obveščevalca obtožile podkupovanja

25. 10. 2022 09.55

Ameriški pravosodno ministrstvo je v ponedeljek vložilo obtožnico proti dvema kitajskima obveščevalcema zaradi poskusa podkupovanja državnega uradnika ZDA, da bi prišla do informacij o kazenski preiskavi proti kitajskemu podjetju Huawei. Obtožena sta poskusa oviranja preiskave.

'Popolna ekonomska odvisnost nas dela ranljive za politično izsiljevanje'

24. 10. 2022 11.09

Bi moral odnos Nemčije in Kitajske vzbujati evropsko nelagodje? Nemški kancler Olaf Scholz namreč vztraja pri vezeh s Kitajsko, ki so morda pretesne, v svoji analizi ocenjuje Politico. V času, ko Ši Džinping začenja nov petletni mandat, se tako pojavlja vprašanje – ali Nemčija ponavlja napako, ki jo je storila, ko se je preveč približala Rusiji? Scholz je sicer pretekli teden v Bruslju evropskim kolegom dejal, da ne bi smelo biti 'ločitve' od Kitajske.

Ši napoveduje tretji mandat na oblasti in novo vrhunsko ekipo

23. 10. 2022 09.09

Kitajski predsednik Ši Džinping bo še naprej generalni sekretar kitajske komunistične partije, je odločil nov centralni komite. Tako je centralni komite 69-letnemu Šiju pričakovano zaupal novi, že tretji petletni mandat na funkciji, ki jo opravlja od leta 2012, poročajo tuje agencije.

Se bo na Kitajskem končala stroga ničelna politika proti covidu-19?

22. 10. 2022 10.08

Na Kitajskem se je zaključil 20. kongres komunistične partije, na katerem so utrdili osrednjo vlogo svojega vodje Ši Džinpinga in imenovali nov centralni komite. A državljane bolj kot imenovanje novega vodstva zanima, ali se je partija pogovarjala tudi o politiki ničelne tolerance do covida-19, ki je sicer ni bilo na dnevnem redu. Pristop, ki so ga uvedli leta 2019, je namreč močno vplival na gospodarstvo. Kitajska pa z obveznimi večkrat tedenskimi testiranji in množičnimi zaprtji v luči odpiranja drugih držav ostaja med redkimi s tako strogim režimom.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?

19. 10. 2022 11.31

Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Blinken: Kitajska bi si lahko Tajvan priključila s silo

18. 10. 2022 17.40

Ameriški državni sekretar Združenih narodov Antony Blinken opozarja, da naj bi si Kitajska nameravala Tajvan priključiti "prej, kot smo predvidevali". Ob tem je še opozoril, da bi si lahko država otoško sosedo prisvojila s silo. Mnenje je podelil le dan po tem, ko je kitajski predsednik Ši Džinping na kongresu komunistične partije Kitajske dejal, da se nadeja združitve in da bo Kitajska za to sprejela "vse potrebne ukrepe".

Kitajska novači britanske vojaške pilote

18. 10. 2022 13.30

V Veliki Britaniji odmeva novica, da nekdanji britanski vojaški piloti prenašajo svoje znanje na Kitajce. Pred kratkim se je tako na Kitajsko preselilo do 30 pilotov, ki so sklenili letne pogodbe v vrednosti 275.000 evrov.

Protestnika zvlekli na območje kitajskega konzulata in ga pretepli

17. 10. 2022 12.37

V nedeljo so prodemokratičnega protestnika iz Hongkonga zvlekli na ozemlje kitajskega konzulata v Manchestru v Združenem kraljestvu in ga pretepli. Iz konzulata so prišli neidentificirani moški in protestnika prisilili, da je stopil na ozemlje, preden mu je s pomočjo policije in drugih demonstrantov uspelo pobegniti. Tiskovni predstavnik konzulata je dejal, da so protestniki kazali žaljiv portret kitajskega predsednika. Britansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da želi razjasniti incident, manchestrska policija pa je že začela s preiskavo.

Pravi sorodniki, čistka, nadzor, zvestoba in 'prava' ideologija

17. 10. 2022 11.52

Malokdo je pred desetletjem predvideval, da bo Ši Džinping postal največji kitajski voditelj v zadnjih desetletjih in da bo stal že na pragu zgodovinskega, tretjega mandata. Pravzaprav je bilo pred desetletjem o njem znanega le malo, še najbolj je izstopalo dejstvo, da je bil njegov oče eden od revolucionarnih voditeljev.