Klinični

V boj z dolgim covidom s postopno oziroma zmerno aktivnostjo bolnikov
21. 12. 2022 11.11
Nova študija je pokazala "izjemne rezultate" izvajanja programa v boju proti dolgemu covidu-19, ki temelji na postopnem oziroma zmernem povečevanju telesne aktivnosti bolnikov. V raziskavi so znanstveniki sicer šest tednov spremljali 31 oseb z dolgotrajnimi simptomi covida-19.

'Božiček jih je lani odložil za Julijo in še kar čakajo nanjo'
18. 12. 2022 09.36
S temi besedami nas je Peter Pogačar, oče 11-letne Julije, ki je izginila 3. novembra lani, pospremil do božičnega drevesca v dnevni sobi svoje hiše. Pod njim so v škatlice zavita darila, na čisto vseh piše Julija. Pokazal nam je Julijino sobo, v roza oblečeno posteljo, polno plišastih medvedkov in drugih živali. Pa Julijine stripe, ki jih je sama ustvarila.

'Cepivo mRNA spreminja pravila igre' pri zdravljenju kožnega raka
15. 12. 2022 06.00
Po novih rezultatih raziskave lahko ista tehnologija mRNA, ki se uporablja v cepivih proti covidu-19, znatno poveča preživetje bolnikov z agresivno obliko kožnega raka. Podatki, ki jih je objavilo biotehnološko podjetje Moderna, kažejo, da je bilo pri bolnikih z melanomom, ki so prejemali obstoječe imunoterapevtsko zdravilo Keytruda, 44 odstotkov manj verjetno, da bodo umrli ali utrpeli ponovitev raka, če so prejemali tudi cepivo. Znanstveniki so sicer optimistični, da bodo cepiva mRNA izboljšala stopnjo preživetja tudi pri številnih drugih vrstah raka.

Pet varnostnikov naj bi brutalno in do nezavesti preteplo mlajšega moškega
14. 12. 2022 19.11
Minuli petek naj bi pred eno od ljubljanskih koncertnih dvoran, kjer se je odvijal glasbeni dogodek, več varnostnikov brutalno in do nezavesti preteplo mlajšega moškega. Poškodovani se zdravi v UKC Ljubljana. Zlomljeni prsti, nos in izpahnjena ključnica je le nekaj poškodb, ki naj bi mu jih varnostniki zadali. Gre za varnostnike podjetja Nova Panorama, ki ne zanikajo, da so bili vpleteni v incident, a vztrajajo, da jih je poškodovani napadel prvi. Kdo je kriv in ali je bila sila pretirana, že preiskuje Policija. Identitete vseh vpletenih sicer še niso ugotovili.

Bešič Loredan zavrnil očitke o krčenju mreže nujne medicinske pomoči
13. 12. 2022 16.00
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je zavrnil očitke, da naj bi ministrstvo z reorganizacijo krčilo mrežo nujne medicinske pomoči. Poudaril je, da je predlog, ki je zaokrožil v javnosti, zgolj delovni dokument, o katerem se mora stroka še uskladiti. Cilj prenove mreže je med drugim razmejiti delo specialistov družinske in urgentne medicine. Bešič Loredan je poudaril tudi, da ni zadovoljen z vodenjem ljubljanskega zdravstvenega doma.

Zaradi nižjih zalog krvi so UKC Maribor na pomoč priskočili vojaki
06. 12. 2022 14.31
V želji po dopolnitvi v zadnjih dveh tednih nižjih zalog krvi so se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor obrnili po pomoč tudi na pripadnike Slovenske vojske. Ti so se odzvali ter poleg darovanja krvi v danes posebej zanje organizirani akciji tudi obljubili pomoč v obliki promocije krvodajalstva znotraj svojih vrst.

Tadej Golob: Dobil sem dokaz, da nisem nesmrten
04. 12. 2022 15.45
Dobri dve leti potem, ko je omahnil 20 metrov globoko in utrpel tako hude poškodbe, da niti zdravniki niso vedeli, ali ga bodo lahko rešili, večkrat nagrajeni slovenski pisatelj, novinar in kolumnist Tadej Golob pripoveduje, kako je tistega dne slutil, da se bo nekaj zgodilo. V kratkem se namerava vrniti na kraj nesreče, da bi dobil odgovore, zakaj je padel. Svojo diagnozo, tudi 14 dni kome, je posodil glavnemu junaku svoje pete kriminalke Tarasu Birsi. Z nami je spregovoril o vsebini knjige, o okrevanju, o tem, ali se bo vrnil v gore, in o prijatelju, ki se je izkazal v najbolj ključnih trenutkih.

Preusmeritev v ZD Fužine: 'Situacija je zahtevna, zato vse paciente prosim za solidarnost'
01. 12. 2022 19.36
Strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič in predstojnik enote ZD Moste-Polje Igor Krunić sta pojasnila, da je preusmeritev zdravstvenega varstva odraslih iz ZD Polje v ZD Fužine zgolj začasne narave in se enota ZD Polje ne zapira. Po trenutnih pričakovanjih naj bi pacienti iz ZD Polje hodili v ZD Fužine do konca leta, tja so preusmerili okoli 11.000 pacientov.

Izredno stanje v Splitu: policija išče voznika, ki je trčil v policista
30. 11. 2022 21.57
Hrvaška policija išče 29-letnega voznika črnega golfa, ki je v Splitu med rutinskim nadzorom cestnega prometa namerno trčil v 20-letnega policista in ga pri tem huje poškodoval. Policija je vozilo izsledila, voznika pa še iščejo. Promet v Splitu je blokiran, zaradi temeljitega pregledovanja vozil pa so nastale dolge kolone.

Prihaja univerzalno cepivo proti gripi?
25. 11. 2022 16.55
Znanstveniki napredujejo v raziskavah univerzalnega cepiva, ki bi lahko ščitilo pred vsemi oblikami gripe. Če bo cepivo uspešno prestalo klinične študije, bi bilo lahko na voljo že v prihodnjih dveh letih, pojasnjujejo strokovnjaki, ki napredek v raziskavah označujejo kot "izreden".

Najsodobnejša obravnava bolnikov z možgansko kapjo v Sloveniji
25. 11. 2022 14.48
Nevroradiologi UKCL bodo, zahvaljujoč novemu aparatu, zdaj pacientom z akutno možgansko kapjo in tistim, ki jim to grozi, omogočili najsodobnejše zdravljenje. Aparat je najsodobnejša naprava za invazivne intervencijske posege in preiskave žilja možganov in hrbtenjače.

Pretepal vrstnika, nato se spravil še na občane, ki so ga poskušali ustaviti
24. 11. 2022 10.12
Mlajši osumljenec se je fizično spravil na drugo mlajšo osebo, kar so poskušali preprečiti trije občani, a se je nasilnež spravil tudi nanje. Pri tem je starejšo osebo huje poškodoval, tako da so jo morali odpeljali na zdravljenje v bolnišnico, na srečo njeno življenje po prvih podatkih ni ogroženo. Osumljenec je sicer že bil obravnavan zaradi nasilja.

'UKC stoji in bo obstal z vsemi vrhunskimi storitvami'
23. 11. 2022 09.16
Predsednik vlade Robert Golob je v spremstvu ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana obiskal Onkološki inštitut Ljubljana in Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer sta se seznanila s stanjem ustanove. UKC se srečuje s kompleksnimi težavami, za katere pa sta tako premier kot minister zagotovila, da so rešljive. "Zdaj imamo priložnost, da vse težave uspešno razrešimo," je povedal minister.

'Vem več, kot povem. Ostalo je shranjeno. Če se mi kaj zgodi, bo prišlo v javnost'
19. 11. 2022 11.36
Med pacienti je na nek način božanstvo, saj se zavzame za vsakogar. Je zdravnik z veliko začetnico. In prav zato ima beseda ajdovskega kirurga med ljudmi veliko težo, to pa seveda politiki ni všeč, tako levi kot desni. Nasprotovanje Levice sprejetju interventnega zakona v zdravstvu je označil za populizem čez trupla bolnikov. Sedanji minister Danijel Bešič Loredan, s katerim sta skupaj ustanovila iniciativo zdravnikov, je na vrhu priljubljenosti javnosti, vsak njegov spodrsljaj pri skrajševanju čakalnih vrst pa na udaru. Seveda lobiji, ki služijo v zdravstvu nočejo sprememb in samo čakajo, da Loredanu spodrsne. Se je zato Erik Brecelj odločil, da bo njegov svetovalec?

Imajo 20 urgentnih zdravnikov, potrebovali bi jih vsaj 70
18. 11. 2022 20.52
V Zdravstvenem domu Ljubljana podpirajo združitev njihove splošne nujne medicinske pomoči s kirurško urgenco UKC Ljubljana, torej rešitev, h kateri sta se s posebnim dogovorom zavezala minister za zdravje in ljubljanski župan. Po drugi strani pa v kliničnem centru opozarjajo, da zgolj združitev ne bo rešila težav in preobremenjenosti ljubljanske urgence, saj da ni dovolj urgentnih zdravnikov. Bodo torej bolniki še vedno po več ur čakali ali pa bo obravnava po novem boljša?

Bešič Loredan in Janković podpisala dogovor o zagotavljanju zdravstvenega varstva
17. 11. 2022 12.24
Ljubljanski župan Zoran Janković in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan sta podpisala dogovor o načinu zagotavljanja zdravstvenega varstva na primarni ravni na območju ljubljanske občine. Med drugim se bodo morali vsi družinski zdravniki koncesionarji vključevati v dežurno službo ZD Ljubljana, sicer jim bo s 1. januarjem odvzeta koncesija.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke
02. 11. 2022 07.47
Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'
24. 10. 2022 11.58
Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

'Obljubo, da bomo otroku pomagali, moramo držati. Sicer je zaupanje uničeno'
22. 10. 2022 17.06
Kako prepoznati nasilje med mladimi in kako v takšnih primerih sploh ravnati? Toleranca nasilja se od posameznika do posameznika razlikuje, a pomembno je, da oseba, ki se počuti ogrožena ali da je žrtev nasilja, o tem obvesti odraslo osebo, je jasen Miha Dvojmoč, profesor na Fakulteti za varnostne vede, ki raziskuje področje spletnega nasilja med mladimi. "Če otroku obljubimo, da mu bomo pomagali, moramo narediti vse, da obljubo tudi držimo. Sicer je zaupanje do verige zaščitnikov uničeno," je poudaril. Meni, da bi se morale izobraževalne ustanove veliko bolj posvečati nasilju med mladimi, predvsem verbalnemu in spletnemu nasilju.

'Starši svojih otrok ne obvladajo več, učitelji pa so izgubili vso avtoriteto'
21. 10. 2022 08.08
Slovenijo pretresajo posnetki še enega primera nasilja med najstniki. Skupina vrstnikov je pretepla 13-letnega osnovnošolca, posnetek dogajanja pa objavila na družbenem omrežju. Z medvrstniškim nasiljem se večina otrok sreča že kmalu ob vstopu v osnovno šolo. Klinični psiholog Tristan Rigler starše poziva, naj bodo pozorni na zunanje spremembe, kot so poškodbe, anksioznost, tesnobnost, če otrok ne želi v šolo ali kaže znake depresije, če njegova žepnina ali telefon iznenada izgineta. "Otrok potrebuje garancijo, da ga bodo starši zaščitili," o pomenu zaupanja med starši in otrokom dodaja Rigler.

Svet UKC Ljubljana ni izbral novega direktorja, razpis bodo ponovili
19. 10. 2022 18.06
Člani sveta Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana med štirimi kandidati, ki so se članom predstavili v ponedeljek, niso izbrali novega direktorja. Razpis bodo ponovili. Vršilec dolžnosti direktorja tako ostaja Marko Jug, so sporočili iz UKC. Za mesto generalnega direktorja se je sicer prijavilo pet kandidatov, en kandidat pa ni izpolnjeval razpisnih pogojev.

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?
15. 10. 2022 07.00
V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?

'Življenje mi je v rani mladosti podarilo 39-odstotno tetovažo v obliki opeklin'
14. 10. 2022 17.17
Ognjeni zublji so popolnoma spremenili življenje danes 42-letni Katji Škerlj. Ko je imela 11 let, si je zaželela pečen kostanj, hotela pa ga je speči sama. Zakurila je peč, ker pa je hotela, da je kostanj čim prej nared, je v ogenj zlila alkohol. Ognjeni zublji so podivjali, zajeli njeno telo. 39 odstotkov telesa je imela prekritega z opeklinami tretje stopnje. Njen obraz, vrat in prsni koš prekrivajo brazgotine, izgubila je prvi, drugi in peti prst na levi roki, ustnice in levi uhelj so deformirani. Na novo se je morala naučiti hoditi in pisati. 31 let kasneje je o vsem, kar je doživela, izdala knjigo z naslovom V moji koži, s katero želi mlade opozoriti, da je notranja lepota tisto, kar največ šteje.

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'
12. 10. 2022 19.36
Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

Porast hepatitisa: 'Več kot polovica okuženih nima bolezenskih znakov'
05. 10. 2022 19.12
V ljubljanskem kliničnem centru so letos zdravili nenavadno veliko bolnikov s hepatitisom A, akutno boleznijo, ki se je brez bolezenskih simptomov okuženi morda sploh nujno ne zaveda, še več, okrog jo nevede lahko tudi prenaša. Čeprav je bil v preteklih letih hepatitis A sorazmerno redek, pa je stroka do septembra zabeležila že zaskrbljujoče visoko število primerov – kar 45, skupaj s 25 hospitalizacijami je ta številka do zdaj v tem tisočletju najvišja.

Klinični psiholog: 'Vprašati se moramo, kako vzgajamo naše mladostnike'
04. 10. 2022 06.00
Medtem ko je oče 17-letnika, ki ga je dve leti mlajši nasilnež večkrat zabodel z nožem, v pismu zapisal, da je življenje vredno več kot 400 evrov, so mariborski policisti predstavili svoje ugotovitve o krvavem obračunu. Osumljeni napadalec je zdaj v priporu, motiv za njegovo dejanje pa je že v pismu napadalčevim staršem razkril oče napadenega. Gosta v oddaji 24UR ZVEČER sta bila Tristan Rigler in predstavnik Dijaške organizacije Mark Djuraševič, ki sta spregovorila o medvrstniškem nasilju.

Je pomanjkanje železa vzrok vaše utrujenosti? Preverite!
03. 10. 2022 00.15
Za preprečevanje slabokrvnosti je potrebno pomanjkanje železa zgodaj odkriti in pravilno nasloviti. V klinični raziskavi lahko preverite svoj status.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

V razvoju 2000 genskih terapij, panoga bo leta 2027 obračala skoraj 20 milijard
26. 09. 2022 15.51
Genska terapija, zdravljenje bolezni z manipulacijo DNK, je eno najhitreje rastočih področij zdravstvenega varstva. Po svetu je v razvoju več kot 2000 tovrstnih terapij. Pričakuje se, da se bo globalni trg genske terapije povečal z dobrih pet milijard evrov v letu 2022 na skoraj 20 milijard evrov do leta 2027. Vseeno pa ostajajo odprta številna vprašanja glede dostopnosti, cen, pa tudi regulacije.

Miha Kavčič pesem poklonil pokojnemu kirurgu dr. Francu Planinšku
25. 09. 2022 15.47
Vedno ekstravganeten Miha Kavčič se je Slovencem zasidral v spomin kot nekdanji udeleženec šova Kmetija, član tria Sestre, vsestranski umetnik in Prešernov nagrajenec. Zadnji dve leti v Londonu ustvarja pod imenom Miha in prav danes je v svet poslal svojo pesem z naslovom Franc, ki jo posveča pokojnemu lepotnemu kirurgu dr. Francu Planinšku.