Konrad

Keber s predstavniki Fidesa

22. 03. 2001 00.00

Predstavniki Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides in zdravstveni minister Dušan Keber so se na prvih uradnih pogovorih dogovorili o načinu nadaljnjega dela, tudi o tem, da resnično želijo vsebinsko novo poklicno kolektivno pogodbo za zdravnike in zobozdravnike, ki bi lahko veljala za daljši čas in bi morda lahko vključevala tudi nove modele določanja dohodkov zdravnikov.

Poljski Konrad Wallenrod v slovenščini

12. 01. 2001 00.00

Slovenska matica in Društvo slovensko - poljskega prijateljstva sta s pomočjo založnika, agencije za kulturo in izobraževanje Belard iz Ljubljane, slovenskemu bralcu te dni ponudila prevod romantične pesnitve poljskega pesnika in publicista Adama Mickiewicza z naslovom Konrad Wallenrod. V slovenščino je delo prevedla Rozka Štefan, ki je napisala tudi spremno besedo.

Nagrada Karla Velikega pisatelju Gyoergyu Konradu

18. 12. 2000 00.00

Mednarodno nagrado Karla Velikega za leto 2001 bo prejel madžarski pisatelj in sociolog Gyoergy Konrad. "Ta mož je postal za mnoge moralni steber družbe, z njim lahko najbolje izrazimo našo željo po razumevanju med narodi v Evropi," je odločitev komisije pojasnil profesor Walter Eversheim. Konrad se je rodil leta 1933 judovskim staršem v mestu Debrecen ob madžarsko-romunski meji. Nacistično preganjanje Judov je preživel le zato, ker so njegovi sorodniki prebegnili v Budimpešto.

Lanski dobiček ostal nerazporejen

14. 12. 2000 00.00

Delničarji Celjskih mesnin, ki so pred kratkim za vso svojo dejavnost prejele certifikat kakovosti ISO 9001, so na današnji skupščini, na kateri je bilo zastopanega približno 90 odstotkov kapitala, sprejeli sklep uprave družbe, da lanski dobiček v višini 19,7 milijona tolarjev ostane nerazporejen, je povedal direktor družbe Izidor Krivec. Med drugim so delničarji imenovali tudi novi šestčlanski nadzorni svet, v katerega so imenovani Peter Vrisk, Srečko Danko, Andrej Tacer in Konrad Tomad kot predstavniki kapitala ter Ivan Dečman in Karmen Korošec, ki zastopata interese delavcev.

Deseta obletnica Fidesa

08. 12. 2000 00.00

Leto, v katerem je zdravniški sindikat Fides praznoval deseto obletnico delovanja, si bodo v sindikatu zapomnili predvsem po dolgotrajnih in na koncu tudi uspešnih pogajanjih glede uskladitve zdravniških plač s sodniškimi. Podpis aneksa, ki v prihodnjem letu predvideva drugi del uskladitve plač, je zato odmeval tudi na današnji redni letni konferenci sindikata.

Chirac proti večji teži Nemčije

30. 11. 2000 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac odločno nasprotuje temu, da bi Nemčija v okviru bližnje institucionalne reforme Evropske unije dobila več glasov v svetu ministrov EU kot Francija. Nemško-francosko zavezništvo v Evropi sloni na pogojih o enakosti in od tega ni mogoče več odstopiti, je po poročanju španskih medijev na srečanju s španskim premierom Josejem Mario Aznarjem v Madridu danes poudaril Chirac. Chirac, čigar država do konca leta predseduje EU, je ob tem spomnil na spravo med Nemci in Francozi, ki sta jo po drugi svetovni vojni sklenila takratni nemški kancler Konrad Adenauer in francoski predsednik Charles de Gaulle. "Po vseh vojnah s številnimi mrtvimi in grozodejstvi sta oba politika na podlagi enakopravnosti sklenila pakt o spravi," je dejal Chirac. Od tu ni več vrnitve. Španija bi bila načelno pripravljena Nemčiji na podlagi števila njenih prebivalcev priznati večjo težo v svetu ministrov EU. Vendar bo Aznar na bližnjem vrhu petnajsterice v Nici vztrajal pri tem, da sodi Španija v skupino petih "velikih" držav EU. Doslej so imele Nemčija, Francija, Velika Britanija in Italija v svetu ministrov po deset glasov, Španija pa osem.

<SPAN style="COLOR: black

14. 09. 2000 00.00

Na ministrstvu za zdravstvo so bili včeraj pogovori med predstavniki zdravniškega sindikata Fides in vladno pogajalsko skupino. Kot

Fides grozi s stavko

05. 09. 2000 00.00

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides se še vedno bori za izenačitev zdravniških plač s sodniškimi. Če vlada do 14. septembra ne bo sprejela ugodnih odločitev, bo prišlo do že dolgo napovedane stavke.

V Portorožu prvi kampus poletnih idej

26. 08. 2000 00.00

Po sinočnjem odprtju prvega kampusa poletnih idej (New Moment Summer Ideas Campus) v portoroškem Grand hotelu Emona je 156 udeležencev iz 25 držav, med katerimi prevladujejo predstavniki oglaševalskih agencij iz različnih držav ter glavni uredniki več revij, danes začelo program štiridnevnih delavnic, na katerih se prepletajo oglaševanje, umetnost, kultura in družboslovje.

FIDES o nadaljnjih ukrepih

04. 05. 2000 20.13

Glavni stavkovni odbor Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije FIDES se je na današnjem sestanku seznanil s potekom ustanavljanja stavkovnih odborov na posameznih zavodih po Sloveniji ter razmišljal o možnih oblikah stavke.

Podelitev Goethejevih nagrad

26. 03. 2000 17.33

Te dni so v mestu Weimar na vzhodu Nemčije podelili Goethejeve medalje, ki jih že od leta 1954 vsako leto podeljuje Goethejev inštitut. Nagrajeni so tisti, ki prispevajo k temu hramu nemške kulture in lingvistike. Med letošnjimi nagrajenci sta bila britanski dramaturg George Tabori, ki je medaljo prejel za prispevek k razvoju nemškega gledališča, in ameriški arhitekt Daniel Libeskind, ki je naredil načrt za eno najbolj originalnih zgradb v Berlinu po združitvi obeh Nemčij, Židovski muzej.

Sestanek vladnih pogajalcev s predstavniki FIDES

21. 01. 2000 13.29

Na ministrstvu za zdravstvo so se dopoldan sešli člani vladne pogajalske skupine pod vodstvom direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Franca Koširja in predstavniki sindikata zdravnikov in zobozdravnikov FIDES, ki ga vodi predsednik Konrad Kuštrin. Glede na stališče vlade, ki je sredi januarja podprla dokončno uskladitev zdravniških plač s sodniškimi - to naj bi izvedli tako, da bodo upoštevana vsa določila aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike iz leta 1998 - naj bi se predstavniki vlade in FIDES-a tokrat pogovarjali o zdravniških dodatkih, dopustih, delovnem času, obsegu dežurstev. Po omenjenem aneksu h kolektivni pogodbi je namreč določeno, da se ob dokončni uskladitvi zdravniških plač s sodniškimi selektivno na novo določijo dodatki za delovne pogoje, ki so specifični za zdravstveno dejavnost.

Zveza NATO zanikala napad na zdravilišče v Surdulici

31. 05. 1999 19.00

Zveza NATO je zanikala, da so njena letala minulo noč napadla zdravilišče v Surdulici 290 kilometrov južno od Beograda. Po srbskih virih je v napadu na zdravilišče umrlo najmanj 20 ljudi.

NATO: Milošević naj ne pričakuje ''nadomestila'' za izpustitev ameriških vojakov

02. 05. 1999 19.52

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević naj nikar ne pričakuje nagrade v zameno za izpustitev treh ameriških vojakov, je danes dejal tiskovni predstavnik zveze NATO Jamie Shea.

NATO: F-16 je strmoglavilo zaradi okvare motorja

02. 05. 1999 19.43

Ameriško letalo zveze NATO vrste F-16, ki je ponoči strmoglavilo nad ZR Jugoslavijo, je imelo okvaro motorja, je danes sporočilo zavezništvo.

Pentagon ne more potrditi, da bi bil most v Lužanih tarča

01. 05. 1999 21.12

Pentagon danes ni mogel potrditi, da bi bil most v Lužanih, kjer je bilo po podatkih agencije Tanjug v napadu zveze NATO danes ubitih najmanj 40 ljudi, tarča zavezniškega napada.

V Weimarju odprli kopijo Goethejeve vrtne hiše

15. 03. 1999 11.47

Minuli konec tedna so v okviru dejavnosti evropskega leta kulture 1999 v Weimarju javnosti predstavili sporno kopijo Geothejeve slavne vrtne hiše, v kateri je nemški književnik in državnik preživel svoja zgodnja weimarska leta in velja za prvo romarsko mesto weimarske klasike. Natačna kopija 300 let stare hiše, ki jo je Goethe v dar dobil leta 1776 in v njej med drugim pisal Fausta, je hkrati tudi eden najbolj izvirnih projektov evropskega leta kulture, ki naj bi vzbudila razpravo o odnosu med kopijo in originalom v sodobnem času. Razprave naj bi se udeležil tudi galerist Konrad Kujau, bolj znan kot avtor ponaredkov hitlerjevih dnevnikov. Konec maja bodo predstavili še drugo kopijo vrtne hiše, ki se bo opirala na sodobne večpredstavnostne vizualne tehnike.

Našli ročaj sekire iz kamene dobe

01. 11. 1998 09.49

Blizu kraja, kjer so leta 1991 našli avstrijskega ''snežnega človeka - Hibernatusa'', so na italijanskih pobočjih nekega tirolskega ledenika letos odkrili še ročaj sekire, ki datira v leto 2.600 pr.n.št. To je že drugo odkritje orodja iz kamene dobe na področju Dolomitov. Nek nemški par je namreč julija letos kakih 60 do 70 metrov od mesta, kjer so našli 5.300 let staro mumijo Hibernatusa, odkril tri kose iz lesa. Predstavnik Inštituta za prazgodovino v Innsbrucku Konrad Spindler je potrdil, da gre za ostanke hrastovega ročaja sekire iz kamene dobe, kar so potrdili tudi rezultati analize z ogljikom 14 v Zuerichu.

Kohl se je po 16 letih poslovil od kanclerskega položaja

26. 10. 1998 16.38

Dosedanji nemški kancler Helmut Kohl je ob koncu svojega mandata najožje sodelavce povabil na zadnje tradicionalno posvetovanje v svojem uradu, kjer je vladal 16 let.

750 let stolnice v Koelnu

13. 08. 1998 14.21

Znamenita stolnica v Koelnu, ki sodi med najveličastnejše gotske cerkvene stavbe, letos praznuje 750. obletnico. Slovesnosti ob praznovanju tega častitljivega praznika se v teh dneh bližajo vrhuncu.

Predsednika Kučana sprejel nemški predsednik Herzog

27. 05. 1998 11.30

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je prispel na tridnevni uradni obisk v Nemčijo. Po pristanku na letališču Konrad Adenauer v bližini Bonna je slovenskega predsednika s soprogo Štefko v vili Hammerschmidt z vojaškimi častmi sprejel njegov gostitelj, nemški predsednik Roman Herzog s soprogo.