Koto

Veliko težav pri iskanju zadnjega pogrešanega
02. 05. 2001 00.00
Iskalna akcija v jami Ojstro hrastniškega obrata Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH) poteka že deveti dan. Potem ko je reševalnim ekipam v ponedeljek uspelo najti še dva ponesrečena rudarja, še vedno iščejo zadnjega od petih rudarjev, ki so se ponesrečili 24. aprila. Štab reševanja se je na podlagi informacij iz jame in po opravljeni analizi tveganja odločil, da zadnjega ponesrečenega rudarja iščejo le v vpadniku na koto 66. Delo je težavno, saj ekipe pri delu ovira tudi voda, ki vdira s hitrostjo 600 litrov na minuto.

Težave pri sežigu mesno-kostne moke
25. 04. 2001 00.00
V Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ), kjer se je v torek dopoldne na bloku pet začel sežig 150 ton mesno-kostne moke, ki so jo v cisternah pripeljali iz ljubljanskega podjetja Koto, je ob začetku sežiga prišlo do manjših težav pri pnevmatskem doziranju moke. Kot je za 24ur - radijske novice povedal direktor termoelektrarne Jaroslav Vrtačnik, so se težave pojavile, ko so priklopili prvo cisterno in je bilo potrebno določiti ustrezno pnevmatsko doziranje. Težave so po Vrtačnikovih besedah sicer pričakovali, saj prvič opravljajo sežig tovrstnih odpadkov. Vendar pa so tehnično pomanjkljivost kmalu odpravili, tako da se sežig moke nadaljuje po načrtih.

Začasno skladišče kostne moke
24. 04. 2001 00.00
Prvi trije tovornjaki s približno 65 tonami kostne moke so včeraj zjutraj pripeljali na mariborsko letališče. V tem času sta si skladišče in potek raztovarjanja ogledala tudi republiški požarni inšpektor ter inšpektorica za okolje, ki posebnih zadržkov o skladiščenju moke nista imela.

Poskusni sežig živalskih maščob
20. 04. 2001 00.00
V podjetju Glin Pohištvo v Nazarjih bodo danes kot nadomestno gorivo v kurišču sušilnika za iverje sežgali 48 ton živalskih maščob. Po besedah direktorja podjetja Iva Glušiča, gre še vedno za poskusni sežig tovrstnih odpadkov, saj naj bi slovenska vlada predvidoma prihodnji teden odločala o podelitvi koncesije za redni sežig, poskusno pa so nedavno že sežgali 24 ton živalskih maščob in 10 ton kostne moke. Ministrstvo za okolje in prostor je po besedah opravilo presojo tehničnih možnosti podjetja za sežig živalskih maščob in kostne moke ter jim izdalo odločbo za tovrstno sežiganje odpadkov.

Koto bo ostal brez koncesije
01. 03. 2001 00.00
Družba Koto bo kmalu izgubila zelo donosen posel. Za obdelavo klavniških odpadkov bo ministrstvo za okolje še pred poletjem poiskalo drugega, cenejšega koncesionarja. Kostno mesno moko, ki se zdaj nabira v skladiščih, pa bodo prihodnji mesec končno uporabili kot gorivo v nekaterih industrijskih pečeh in kurilnih napravah.

Pobuda Zelenih Slovenije
28. 02. 2001 00.00
Zeleni Slovenije so danes državnemu zboru predali pobudo za nadaljnje neoporečno ravnanje s klavničnimi odpadki. Pobudniki menijo, da je vlada z uredbo o shranjevanju klavničnih odpadkov najbolj škodovala sama sebi, saj je pod pritiskom koncesionarja družbe Koto zavestno ignorirala določen vir prihodkov proračuna.

Živalske maščobe kot energent
26. 01. 2001 00.00
Ministrstvo za okolje in prostor je v zvezi s sežigom živalskih maščob v družbi Salonit Anhovo v sporočilu za javnost pojasnilo, da so v sredo, 24. januarja, temu obsoškemu podjetju izdali odločbo in mu z njo naložili sežig 100 ton živalskih maščob, ki nastajajo pri toplotni obdelavi živalskih odpadkov. Osnovni namen sežiga je ugotoviti tehnične možnosti za uporabo živalskih maščob kot energenta oziroma kot nadomestila za mazut, ki ga Salonit Anhovo uporablja za proizvodnjo klinkerja, so dodali na okoljskem ministrstvu.

Vlada o živalskih odpadkih
18. 01. 2001 00.00
Vlada je pooblastila ministrstvo za okolje in prostor, da podpiše trimesečno pogodbo za odstranjevanje živalskih maščob s ptujskim podjetjem Eko-les. To bo odpadke izvozilo v Avstrijo, kjer jih bodo sežgali.

Podpisali pogodbo o obdelavi živalskih odpadkov
09. 01. 2001 00.00
Minister za okolje in prostor Janez Kopač je z direktorjem družbe Koto Mirom Sotlarjem podpisal pogodbo o toplotni obdelavi živalskih odpadkov za začasno skladiščenje pred sežiganjem. Družba Koto bo za kilogram odpadkov, ki jih bo nato toplotno obdelala, dobila 41,50 tolarja, pri čemer gre za odpadke, ki jih bo Koto prevzel od 10. januarja do 30. junija.

Na današnji seji vlade
21. 12. 2000 00.00
Vlada je sprejela program kratkoročnih ukrepov v zvezi z odstranjevanjem odpadkov živalskega izvora zaradi preprečitve tveganja okužbe z BSE. Potem ko je vlada sprejela šestmesečno prepoved uporabe mesno-kostne moke, je namreč spoznala, da se moka tudi po preteku tega roka ne bo uporabila za prehrano živali, je povedal državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Radovan Tavzes. Mesno-kostno moko, ki jo iz živalskih odpadkov izdeluje ljubljanski Koto, bo zato potrebno uničiti. Vlada je tako sprejela uredbo o vpeljavi javne službe za odstranjevanje živalskih odpadkov, z mednarodnim razpisom pa namerava poiskati najugodnejšo možnost sežiga mesno-kostne moke. Ministrstva za okolje in prostor, za kmetijstvo ter za finance pa je vlada zadolžila, da pripravijo dolgoročne ukrepe za financiranje uničevanja mesno-kostne moke, tako da bi v kar najmanjši meri prizadeli slovenske pridelovalce mesa.

Kam s kostno-mesno moko?
17. 12. 2000 00.00
Ministrstvo za kmetijstvo je ta teden izdalo odredbo, s katero je prepovedalo uporabo in trgovanje s kostno-mesno moko. Ukrep bo tako kot povsod v Evropski uniji začel veljati s prvim januarjem. Že zdaj pa se zastavlja vprašanje, kam z zalogami kostno-mesne moke, ki jo iz klavniških odpadkov in trupel poginulih živali izdelujejo v ljubljanski kafileriji Koto.

Prepoved uporabe kostne moke
13. 12. 2000 00.00
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je v sklopu ukrepov, ki jih izvaja za varovanje potrošnika pred BSE boleznijo norih krav pridružilo ukrepom, ki jih na tem področju izvaja Evropska komisija, ter s 1. januarjem 2001 prepovedalo uporabo kostne moke za prehrano sesalcev. V ta namen je minister včeraj podpisal ustrezno odredbo, ki bo v kratkem objavljena v uradnem listu, veljala pa bo najkasneje do 30. junija 2001.

Uporaba kostne moke prepovedana
12. 12. 2000 00.00
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je v sklopu ukrepov, ki jih izvaja za varovanje potrošnika pred BSE oziroma boleznijo norih krav pridružilo ukrepom, ki jih na tem področju izvaja Evropska komisija, ter s 1. januarjem 2001 prepovedalo uporabo kostne moke za prehrano sesalcev. V ta namen je minister danes podpisal ustrezno odredbo, ki bo v kratkem objavljena v uradnem listu, veljala pa bo najkasneje do 30. junija 2001.

Prepoved kostne moke od jutri dalje
11. 12. 2000 00.00
Vlada tudi danes ni sprejela pričakovane uredbe o prepovedi kostno mesne moke v prehrani živine. Čeprav je minister za kmetijstvo Franci But zagotovil, da bo kostna moka od jutri absolutno prepovedana, je pred tem potrebno še urediti vprašanje o nadzoru izvajanja uredbe. Uredba, ki naj bi jo minister jutri le podpisal za prehodno obdobje šestih mesecev, prepoveduje uporabo krme živalskega izvora za prehrano živine. Od leta 1996 je sicer taka krma prepovedana za hranjenje govedi, od jutri naj bi bila kostno mesna moka prepovedana tudi za prehrano prašičev, piščancev, koz, ovac in tudi rib.

Družba Koto prejela okoljski certifikat
10. 12. 1999 08.07
Minister za okolje in prostor Pavel Gantar je na včerajšnji slovesnosti na ljubljanskem Magistratu, ki se ga je udeležila tudi ljubljanska županja Viktorija Potočnik, delniški družbi Koto - proizvodnemu in trgovskemu podjetju s prek 320 zaposlenih, podelil okoljski certifikat ISO 14001.

Stavka delavcev Koto je bila nezakonita
11. 11. 1999 21.37
Redko se zgodi, da delodajalcu uspe dokazati, da je bila stavka njegovih delavcev nezakonita. Prav to pa se je primerilo v podjetju Koto. Ne le, da delavci ne bodo dobili nadomestila za plačo med stavko, lahko se celo zgodi, da jih bo zaradi povzročene poslovne škode doletela tožba.