Kunaver

Razkrili bomo posnetek podkupovanja za posel na Darsu

22. 10. 2023 07.00

Podkupovanje, izsiljevanje, sumi korupcije, favoriziranje, sporni javni razpisi in državni denar. Skoraj mesec dni smo v uredništvu 24ur Fokus preverjali trditve naših virov. V tem času smo pridobili ekskluzivne posnetke, pričevanja, sporočila in dokumente, ki dokazujejo, da je v naši največji državni družbi nekaj narobe. Za našo rubriko je spregovoril tudi skesanec, ki trdi, da je za posel na Darsu plačal več deset tisoč evrov podkupnine.

Društvo novinarjev Slovenije z novim vodstvom

28. 09. 2023 21.14

Društvo novinarjev Slovenije je za predsednika društva izvolilo novinarja Radia Slovenija Gašperja Andrinka. Dosedanja predsednica Petra Lesjak Tušek se za vnovično kandidaturo ni odločila. Andrinek je ob izvolitvi poudaril, da je slovensko novinarstvo pred nemalo izzivi, ohraniti pa ga je moč zgolj s profesionalnimi in kakovostnimi vsebinami.

Dijaki izdelali prototip e-skiroja, ki zavira avtomatično

28. 09. 2023 20.08

Bo vožnja z električnimi skiroji zaradi ideje, ki je nastala v Sloveniji, bolj varna? Celjska dijaka sta na podlagi ideje študentk Ekonomske fakultete izdelala prototip skiroja, ki začne avtomatično zavirati, ko voznik spusti eno od rok s krmila.

Proslava ob vrnitvi Primorske k matični domovini v Opatjem selu

16. 09. 2023 19.59

Primorci so praznični dan vrnitve Primorske matični domovini obeležili na proslavi v Opatjem selu, tik ob meji z Italijo. Zbralo se je več sto ljudi, tudi številni mladi, slavnostni govornik je bil nekdanji predsednik države Milan Kučan. V sicer spravnem govoru je ostro kritiziral odnos italijanske politike do časa fašizma. Med drugim pa je dejal, da je čas za opravičilo za storjeno zlo že zdavnaj potekel.

Podjetje Andreja Marčiča si bo moralo stroške v Luksemburgu plačati samo

13. 09. 2023 19.35

Podjetje Marand Andreja Marčiča se je za poslovni sestanek v Luksemburgu, kamor je v torek odpotovala gospodarska delegacija s premierjem Golobom na čelu, prijavilo kar tri tedne prepozno. Rok za prijave je potekel 18. avgusta, predstavnik Maranda pa se je na seznam potnikov vpisal šele pretekli petek po posredovanju iz kabineta predsednika vlade. Kljub temu v javni agenciji Spirit, ki je organizirala sestanek, tega ne razumejo kot pritisk, pravi direktor agencije. V Marandu bodo sicer morali, ker so zamudili rok prijave, stroške potovanja plačati sami.

Klic iz premierjevega kabineta: na seznam potnikov dodali skupino Marand

12. 09. 2023 19.41

Premier Robert Golob je na uradnem obisku v Luksemburgu, z njim pa je odpotovala tudi močna gospodarska delegacija. Podjetja je izbrala agencija Spirit, med njimi pa je tudi takšno, ki se je na seznamu znašlo po izrecnem posredovanju kabineta predsednika vlade. Gre za podjetje Marand poslovneža Andreja Marčiča, ki ga javnost pozna tudi zaradi fotografij, na katerih se druži z nekdanjim premierjem Janezom Janšo, s katerim sta igrala golf na Mavriciju in dopustovala na luksuzni jahti. Skupina Marand je sicer državi v 20 letih prodala za več kot 100 milijonov informacijske opreme.

Generalni direktor Policije: zadnjo besedo glede izbire bosta imela Upravno sodišče in KPK

06. 09. 2023 16.00

Potem ko je včeraj posebna natečajna komisija Uradniškega sveta pod vodstvom Andreja Verhovnika Marovška odločila, da sta za funkcijo generalnega direktorja Policije primerna oba kandidata – sedanji vršilec dolžnosti Senad Jušić in nekdanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav – je jasno, da bosta zadnjo besedo pri presoji upoštevanih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih imela protikorupcijska komisija in Upravno sodišče. Prva bo preverjala, ali so bili člani Uradniškega sveta pri svoji odločitvi, da tudi Jušić izpolnjuje te pogoje, podvrženi političnim pritiskom, medtem ko bo sodišče, če bo tožba vložena, presojalo, ali Jušić dejansko izpolnjuje zahtevane osemletne izkušnje na vodstvenih delovnih mestih.

Gorski reševalci: Proračun krije vsa reševanja, tudi primere izigravanja in malomarnosti

02. 09. 2023 15.15

Podatki so zelo zgovorni. V zadnjih petih letih se je število gorskih nesreč skoraj podvojilo. Vsaki drugi, ki so ga v zadnjih mesecih reševali gorski reševalci, je bil tuji turist. In vsaki drugi, ki so ga prepeljali v dolino, je bil nepoškodovan. V nocojšnji rubriki 24ur Inšpektor boste lahko videli, da je vedno več izigravanj, neutemeljenih ali celo izmišljenih klicev. Tudi vsem tem stroške helikopterskega prevoza krije naš proračun. Kako je to mogoče? In kdaj bomo spremenili sistem?

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Gostinstvo in turizem: namesto en mesec tuji delavci na papirje čakajo pol leta

15. 07. 2023 15.38

Kdo bo delal v turizmu in gostinstvu? Kadrovska kriza je hujša samo še v zdravstvu in domovih za starejše. Po nekaterih ocenah manjka deset tisoč ali kar ena četrtina vseh zaposlenih. Natakarji, kuharji, kuharski pomočniki, točaji, sobarice ... Da bi hotelirji in gostinci rešili letošnjo sezono, zaposlujejo tujce. A ker je že zakonodaja pri nas zelo zakomplicirana, je tudi pridobivanje papirjev, ki so podlaga za delo pri nas, dolgotrajen in zapleten birokratski postopek. Namesto da bi izdaja dovoljenja za delo trajala mesec dni, kot določa zakon, delavci in delodajalci na papirje čakajo po tri, štiri, celo pet mesecev.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'

24. 06. 2023 10.05

Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Dva scenarija 'nove Adrie': 50 milijonov takoj ali več let izgub

08. 06. 2023 06.30

Prvih šest let bi novi državni letalski prevoznik posloval z izgubo. Ta bi znašala okoli 35 milijonov evrov. To je prvi scenarij, drugi pa: začetni vložek 50 milijonov evrov in nato pozitivno poslovanje. Obe možnosti bo skupaj z drugimi finančnimi izračuni kmalu na mizo dobil predsednik vlade Robert Golob. In kako bodo na dokončno odločitev – nov državni letalski prevoznik, da ali ne – vplivali podatki, da je Adria dobiček ustvarjala zgolj z leti v Bruselj in Frankfurt?

Kaj na okoliških letališčih delajo prav in kaj pri nas narobe?

07. 06. 2023 06.30

Samo letos nam bo na bližnja letališča ušlo približno 300 tisoč potnikov. To so sicer zelo konservativne ocene, razlagajo na ministrstvu za infrastrukturo. Če bi namreč prišteli še potnike nizkocenovnih prevoznikov, ki letijo iz Benetk, Trsta, z Dunaja, iz Gradca in Zagreba, bi bile te številke krepko višje. Bili smo na letališču v Zagrebu, kjer je vstop v Schengen zelo olajšal potovanja. Tam letos pričakujejo 200 tisoč Slovencev, kar je četrtina več kot lansko leto. Na drugi strani pa analitiki opozarjajo, da se naše največje letališče tudi letos (še) ne bo pobralo. Kaj torej v tujini delajo drugače?

'Celo obrobna letališča v Bosni imajo boljše povezave'

06. 06. 2023 07.00

Da smo pristali med najslabšimi in da je od evropskih držav, kar se tiče letalske povezljivosti, za nami le še Belorusija, ugotavljata avtorja analiz, ki ju je za 35 tisoč evrov naročilo infrastrukturno ministrstvo pod vodstvom Alenke Bratušek. In številke? Slaba letalska povezljivost, pravita, neposredno škoduje slovenskemu gospodarstvu. Od propada Adrie sredi leta 2019 naj bi tako izgubili 1,5 milijona potnikov, država pa naj bi v tem času neposredno in posredno izgubila za kar 1,8 milijarde evrov. A zakaj je tudi do teh analiz oster finančni minister? Ker da je v njih zgolj 15 odstotkov podatkov, ki jih potrebujemo za dokončno odločitev: nova letalska družba, da ali ne?

Zakaj potniki bežijo v Zagreb?

04. 06. 2023 13.00

Zakaj smo pri tem, kam lahko letimo iz Ljubljane, med najslabšimi v Evropi? Samo zagrebško letališče nam bo letos speljalo 200 tisoč potnikov. Tu so še bližnji Trst, Benetke, Dunaj in Gradec. Kaj torej tam delajo prav in pri nas narobe? V rubriki 24UR Fokus boste nocoj videli tudi, da imamo v Sloveniji uspešno letalsko družbo, ki ima več potniških letal, kot jih je v najboljših časih imela Adria. Poslujejo z dobičkom in bi bili pripravljeni sodelovati tudi z državo.

Otroci niso samo žrtve, so tudi storilci

23. 05. 2023 07.00

Kaj se zgodi, da mladostnik napade sovrstnika? Kaj je v ozadju? Tudi o tem so sinoči spregovorili gostje – strokovnjaki, ki se vsakodnevno srečujejo z nasiljem med mladimi, dijakinje in številni znani Slovenci. Na koncu sta v posebni oddaji za NEnasilje, ki smo jo posvetili vsem – mladim staršem in učiteljem – spregovorila še minister za vzgojo in izobraževanje ter predsednica države.

'Družba nasilja': Starši 'grozijo', sistem zaostaja, otroci pa molčijo

22. 05. 2023 19.10

Dejstvo je, da je medvrstniškega nasilja vse več. Kljub temu pa mladi ostajajo tiho. Za primer pretepa na strehi celjskega nakupovalnega središča smo izvedeli zaradi družbenih omrežij, obenem pa je ravno ta eden izmed kanalov, kjer se nasilje izvaja. Kakšna je naloga staršev, družine, šole, države in celotne družbe?

Nov ljubljanski zapor: 'Napačno razumevanje je, da se gradi hotel'

20. 05. 2023 08.00

V ljubljanskih Dobrunjah že nastajajo prve zaporniške celice. Na gradbišču, velikem skoraj 5 hektarjev, bo do leta 2025 zrasel nov moški zapor. Imel bo prostora za 388 zapornikov, kar je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi, kjer so bivanjske razmere – kar boste lahko videli v današnji rubriki 24UR Inšpektor – katastrofalne. Kar nekaj let je bilo tam zaprtih dvakrat več ljudi, kot bi jih po standardih lahko bilo, zaporniki pa so imeli na voljo tudi manj kot tri kvadratne metre osebnega prostora. Zaradi tega je država danes plačala že za četrt milijona evrov odškodnin.

Izplačanih več kot 61 milijonov odškodnin – za hektar polja 60, za hišo pa 355 tisoč evrov

14. 04. 2023 06.12

19-letna farsa gradnje tretje razvojne osi ima konkretne posledice za 100 tisoč prebivalcev Koroške in Bele krajine. Regiji, ki nimata niti enega kilometra avtocest, sta prometno precej odrezani od osrednje Slovenije. Edini regionalni cesti sta uvrščeni med najnevarnejše v državi. Na eni strani torej dolge in nevarne vožnje tamkajšnjih prebivalcev, na drugi strani pa veliki zaslužki. Država je namreč do danes izplačala 61,5 milijona evrov odškodnin zdaj že nekdanjim lastnikom zemljišč in objektov na trasi nove hitre ceste.

Dokument je v predalu ležal več kot pol leta – 'ta uradnik najbrž ni s Koroške'

13. 04. 2023 06.01

Drugi najpomembnejši infrastrukturni projekt v državi. Tako je zapisano na papirju, v praksi pa – gradi se (pre)malo in zelo počasi. Projekt hromijo birokratski zapleti, najbolj kritičen del je pridobivanje dokumentacije za gradbena dovoljenja. Še preden je država zares začela graditi, je v zgolj dveh letih – toliko je namreč minilo od potrjene časovnice v državnem zboru – že pridelala najmanj eno leto zamude. Kako je mogoče, da imamo na projektu, ki je ocenjen na 2,3 milijarde evrov, po 19 letih odprto zgolj eno gradbišče in zgrajenih le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste med Avstrijo in Hrvaško?

Izvirna pustna maska 'sedem milj pod morjem' nastajala več mesecev

18. 02. 2023 19.35

Od hiše do hiše, tako kot je to bilo nekoč, ko so otroci zbirali sadje, krofe, sladkarije, nekoliko kasneje pa tudi že denar. V občini Markovci je ta običaj živ še danes, razlika je le v tem, da je mask veliko več, kot jih je bilo nekoč. Letos se jih je v že 30. povorki sprehodilo več kot 2000, od tega okoli 500 korantov. Pust je sicer čas, da domišljiji prepustimo prosto pot, kar dokazuje tudi sedemčlanska družina Kunaver, ki vsako leto sama ustvari izvirne pustne maske. Letos so predstavljali morski svet. Kaj jim pomeni pust, da vsako leto porabijo toliko ur za ustvarjanje?

Država samo za najemnine letno plača vsaj 26 milijonov evrov

06. 02. 2023 08.07

Četudi bi z izgradnjo nove sodne stavbe privarčevali dobre štiri milijone evrov na leto – toliko namreč ministrstvo za pravosodje plačuje za najem 18 različnih lokacij, v katerih delujejo ljubljanski pravosodni organi – pa je znesek, ki ga država plačuje za najemnine ostalih državnih organov, še vedno visok. Leta 2022 je skupna številka namreč presegla 26 milijonov evrov. Poslovni prostori, arhivi, skladišča, garaže in tudi najemnine športnih dvoran za dijake ter vojaška stanovanja v Sloveniji in tujini. A to ni končna številka najemnin, saj v njej niso zajeti podatki drugih organov, agencij, zavodov, državnih podjetij in na primer občin.

Sodna stavba: štiri milijone evrov letno za najemnine neprimernih prostorov

03. 02. 2023 06.00

Neprimerni, funkcionalno zastareli in energetsko potratni prostori, pa improvizirane sodne dvorane in razpršene lokacije po celi Ljubljani – zneski najemnin so lansko leto presegli štiri milijone evrov, še skoraj dva milijona so poleg tega plačali za upravljanje in vzdrževanje. Posledica razpršenosti lokacij je, da sodni kurirji vsak dan po ulicah Ljubljane prevozijo tudi eno tono sodne dokumentacije. Ali je res smotrneje plačevati visoke najemnine kot zgraditi novo sodno stavbo? Kakšno je varnostno tveganje, ko v peš coni v strogem centru mesta lahko srečate olisičenega obtoženca, ki ga spremljajo pravosodni policisti ali pa celo do zob oboroženi policijski specialci?

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov

02. 02. 2023 06.00

Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

Najvišja letna plača zdravnika v UKC Ljubljana je bila 181 tisoč evrov

16. 01. 2023 07.29

Po mesecu in pol so nam iz UKC Ljubljana vendarle poslali podatke o 50 najvišjih bruto plačah v letu 2021. Najvišja celoletna plača zdravnika je znašala dobrih 181 tisoč evrov, najvišji covidni dodatek za tisto leto pa 44.176 evrov. Prejel ga je zdravnik, ki je imel v ljubljanskem kliničnem centru drugo najvišjo letno plačo, in sicer nekaj več kot 175 tisoč evrov. Tretja najvišja plača je bila za dobrih pet tisočakov nižja, drugi najvišji covidni dodatek pa je znašal skoraj 38 tisoč evrov. 20 zdravnikov je prejelo več kot 130 tisoč evrov letne plače, devet zdravnikov pa covidne dodatke, višje od 30 tisočakov.

Zakaj so policijske plače javne, zdravniške skrivnost, tožilske pa nedostopne?

11. 01. 2023 07.56

Stališče Informacijskega pooblaščenca in Upravnega sodišča je, da so plače uslužbencev javnega sektorja javne, s polnimi osebnimi podatki, kot so ime in priimek, delovno mesto oziroma funkcija in bruto znesek plače. Pa vendar v praksi ta sistem ne deluje. Če so policijske plače v mandatu prejšnje vlade objavljali kar na spletni strani notranjega ministrstva, pa jih tožilstvo ne želi razkriti. Tudi v UKC Ljubljana ne želijo razkriti zdravniških plač.

Med 50 rekorderji z najvišjimi plačami v javnem sektorju 48 zdravnikov

09. 01. 2023 10.07

Na portalu plač javnega sektorja je objavljenih 50 najvišjih plač v javnem sektorju za oktober prejšnjega leta. Med rekorderji so tudi tokrat zaposleni v zdravstvu, v glavnem zdravniki, vsi pa so prejeli bruto plačo nad 10 tisoč evri, najvišja plača pa je bila izplačana zdravniku ljubljanskega Kliničnega centra v višini 15.156 evrov. Druga najvišja plača je bila prav tako izplačana v UKC Ljubljana v znesku 15.091 evrov. 15 najbolje plačanih zdravnikov prihaja iz UKC Ljubljana, dva iz UKC Maribor, med rekorderji pa je tudi veliko zaposlenih v zdravstvenih domovih in še nekaterih drugih bolnišnicah.

Zelena zima na smučiščih, stroški za elektriko letijo v nebo

03. 01. 2023 19.37

(Pre)toplo vreme za ta čas bo – zaradi visokih cen elektrike in posledično dražjega umetnega zasneževanja – v likvidnostne težave pahnilo nižje ležeča smučišča. Na Cerknem, kjer bodo brez uporabe snežnih topov letos težko ponovno zagnali sezono, bodo stroški za elektriko kar za osemkrat višji. Na Kaninu pa za šestkrat. V praksi to pomeni namesto slabih 50 tisočakov, kolikor so plačali lani, dvig na skoraj 300 tisoč evrov.

Vaščani najbolj zabavne vasice Za hribom se vračajo!

26. 10. 2022 08.01

Tretja sezona prihaja na VOYO 3. novembra. Kako poteka življenje v idilični vasici za devetimi dolenjskimi gorami, v slovenskem St. Moritzu, kjer živijo simpatični vaščani pod budnim očesom skoraj strogega župana Karla Zabašnika? Kmalu bomo dobili odgovor, saj se naši najljubši junaki vračajo v tretji sezoni VOYO originala Za hribom! Tokrat bomo spremljali romantični ples, napet rally, ki bo odločil, komu pripada ozemlje za nafto, vaščani pa bodo dokazali, da znajo stopiti skupaj, ko je treba.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.