LEVICA

Seja odbora DZ za kulturo prekinjena, koalicija se je 'opravičila'

29. 10. 2020 17.51

Seja odbora DZ za kulturo je bila zaradi nesklepčnosti prestavljena. Na nujni seji, ki je bila sklicana na zahtevo opozicijske četverice Levice, SAB, LMŠ in SD, bi morali obravnavati izselitev kulturniških in civilnodružbenih organizacij iz stavbe na Metelkovi 6 ter očitke o vladnem pritisku na javne medije in novinarstvo v senci spopadanja z epidemijo covida-19. A tik pred sejo so svojo odsotnost najavili vsi člani odbora iz vrst koalicije.

Jože P. Damijan poslal vabilo SMC, NSi in DeSUS: Slovenija potrebuje novo, boljšo vlado

29. 10. 2020 14.55

Po tem ko so predsedniki opozicijskih strank predstavili predlog oblikovanja alternativne vlade, z Jožetom P. Damijanom kot tehničnim mandatarjem na čelu, je ta poslal programski dokument z vabilom predsednikom treh strank: SMC, NSi in DeSUS.

Direktor Sove molči o tem, kdo je 'naročnik' ovadb

28. 10. 2020 06.43

Po tednu dni, odkar smo razkrili, da naj bi na Sovi pisali kazenske ovadbe po navodilih "naročnika", ta naročnik pa naj bi bil po naših informacijah kar kabinet predsednika vlade, še vedno nismo dobili nobenih odgovorov od direktorja Sove Janeza Stuška.

Večina v DZ proti posvetovalnemu referendumu o investicijah v vojsko

27. 10. 2020 21.35

Poslanke in poslanci so danes s 35 glasovi za in 47 proti zavrnili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o sredstvih za investicije v Slovensko vojsko v letih od 2021 do 2026. Predlog za posvetovalni referendum so podprli v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB, nasprotovali pa so mu v koaliciji in opozicijski SNS.

Vlada z najnižjo podporo do zdaj, vsak peti ne ve, katero stranko bi volil

25. 10. 2020 19.00

Janševa vlada si je po zadnji javnomnenjski raziskavi prislužila najslabšo oceno do zdaj. Opozicijske stranke, z izjemo LMŠ, po združitvi v Koalicijo ustavnega loka pridobivajo. Vladajočo SDS bi, če bi bile volitve danes, volilo največ vprašanih. Skoraj vsak peti pa ne ve, kateri stranki bi na volitvah namenil svoj glas.

'Vršijo se nedopustni pritiski in poskusi razgradnje medijev s strani vlade'

22. 10. 2020 10.47

Opozicijske poslanske skupine SAB, Levica, SD in LMŠ so podale zahtevo za sklic nujne seje odbora za kulturo glede prisilne izselitve kulturniških in civilnodružbenih organizacij iz stavbe na Metelkovi ulici 6 in nedopustnih poskusov razgradnje javnih medijev s strani Vlade. Predstavniki opozicije so poudarili, da želi vlada "zadušiti vse, dokler ne bo tiho vsa opozicija, tako družbena kot politična". Seja odbora za kulturo bo sicer na urniku državnega zbora predvidoma naslednji teden.

Podpora nevladnikom, ki jih želijo izseliti z Metelkove. 'Vsak najemnik si zasluži spoštljiv odnos'

22. 10. 2020 15.12

Potem, ko je ministrstvo v ponedeljek nevladne organizacije, ki delujejo na Metelkovi 6, pozvalo k izselitvi do konca januarja 2021, so nevladniki dali jasen odgovor, da stavbe ne nameravajo zapustiti. Sedaj jim je v bran stopilo več kot 200 nacionalnih zvez, sindikatov, društev, ustanov in zavodov, ki so podpisali javni poziv ministrstvu za kulturo, naj umakne zahtevo po izselitvi in predlagalo, da obnovo prostorov na Metelkovi 6 snuje skupaj z najemniki. Kritični so tudi v opoziciji, saj "nedvomno gre za politični pregon kulturnih ustvarjalcev in civilnodružbenih aktivistov".

Erbežnik ni prepričal poslancev, iskanje ustavnega sodnika se nadaljuje

21. 10. 2020 13.51

Čeprav so mu - podobno kot junija Andražu Teršku - napovedovali izvolitev, tudi drugi kandidat za ustavnega sodnika Anže Erbežnik v državnem zboru ni dobil dovolj glasov. Kot primernega ga vidi 44 poslancev, proti jih je bilo 35. Žogica se tako znova vrača k predsedniku republike Borutu Pahorju. Brez zadostne podpore je ostala tudi kandidatka za viceguvernerko Banke Slovenije Arjana Brezigar Masten.

DZ potrdil novelo zakona o preprečevanju korupcije

21. 10. 2020 12.36

DZ je po več letih političnih in strokovnih razprav o nujnosti sprememb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki je podlaga za delovanje KPK, sprejel novelo omenjenega zakona. Zanjo je glasovalo 78 poslancev, proti so bili trije. Po oceni večine poslanskih skupin zakon ureja ključne pomanjkljivosti pri delovanju KPK.

'Ta vlada je nesposobna, škodljiva in mora čim prej oditi'

21. 10. 2020 10.38

Poslanske skupine LMŠ, Levica, SD in SAB so v ponedeljek na predsednika DZ Igorja Zorčiča naslovile zahtevo za sklic izredne seje DZ. Na današnji novinarski konferenci so poudarile, da je ta potrebna zlasti zaradi spornega kadrovanja v državnih institucijah in gospodarskih družbah, in vlado pozvale, naj preneha "z vsem, kar dolgoročno škoduje državi". "Ta vlada je nesposobna, škodljiva in mora čim prej oditi," pravijo v Levici.

Štiri opozicijske stranke: Naj se samoomeji tudi vlada

20. 10. 2020 21.07

Če se v državi omejuje vse, naj se na prvem mestu samoomeji tudi Janševa vlada sama, pozivajo štiri opozicijske stranke, LMŠ, SD, Levica in SAB, ki se povezujejo v koalicijo ustavnega loka. Že dlje časa opozarjajo na, po njihovo, zgrešen pristop vlade k boju proti širjenju virusa in izgubljenih sedem mesecev za pripravo na drugi val epidemije.

Ljubljanski svetniki odrekli dobrodošlico paravojaškim milicam v mestu

19. 10. 2020 18.48

Ljubljanski mestni svetniki so obsodili delovanje in zbiranje predstavnikov paravojaških milic in nacionalističnih skupin v Ljubljani. V opozicijskih SDS in NSi so si prizadevali za umik točke z dnevnega reda, svetnika NSi pa sta točko celo obstruirala.

Vox populi: Če bi bile volitve zdaj, bi koalicija ustavnega loka dobila 51 mandatov

19. 10. 2020 16.40

Podpora aktualni vladi je najnižja, odkar je nastopila mandat, kaže zadnja javnomnenjska raziskava Vox populi. Vladajoča stranka SDS je sicer med strankami še vedno v prepričljivem vodstvu, sledita pa ji stranki LMŠ in SD. Če bi minulo nedeljo imeli parlamentarne volitve, bi prihodnjo vlado brez večjih težav lahko sestavila tako imenovana koalicija ustavnega loka.

Opozicija zaradi spornih političnih kadrovanj zahteva sklic izredne seje

19. 10. 2020 15.42

Poslanske skupine LMŠ, SD, Levica in SAB so na predsednika DZ Igorja Zorčiča naslovile zahtevo za sklic izredne seje DZ. Predlagajo sprejem več priporočil vladi glede kadrovanja v državne institucije in gospodarske družbe. Med drugim bi vladi priporočili, naj takoj preneha s političnim poseganjem v njihovo neodvisnost, avtonomijo in strokovno delo.

Globoko razdeljena Bolivija voli predsednika in parlament

18. 10. 2020 16.45

Po skoraj letu dni od neuspelih predsedniških volitev, po katerih je nekdanji predsednik Morales odstopil in zapustil državo, v Boliviji izbirajo novega voditelja. Analitiki so prepričani, da bodo te volitve, na katerih volijo tudi predstavnike v parlamentu, izpit iz demokracije v tej južnoameriški državi.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost

18. 10. 2020 07.02

Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Brat pokojnega zdravnika Kordišu sporoča: Za svoje besede boš odgovarjal

16. 10. 2020 13.49

"Moj brat, Matevž Gorenšek, se je 6. avgusta nenadno zgrudil pred vrati svoje sobe v zasebnem medicinskem centru. Medtem so nadstropje nižje pričeli prihajati pacienti, naročeni na specialistični pregled. Ker ga ni bilo, so ga zaposleni pričeli iskati. Našli so ga ležati nepremičnega na hodniku. Prepozno." Tako svoj zapis, namenjen "nekemu poslancu" začne odvetnik, ki ga je izjava Mihe Kordiša o "mazačih" močno prizadela. "Zelo težko si predstavljam, da bi me za besede, ki jih nisem nikoli izrekel, kdorkoli tožil, še manj pa, da bi to tožbo tudi dejansko dobil," odgovarja poslanec Levice, ob tem pa dodaja, da je manipulacija njegovih besed zgolj "dimna zavesa", za katero tiči privatizacija javnega zdravstva.

Civilna iniciativa: Občina ne sme biti odvisna od Salonita

16. 10. 2020 13.16

Pogodba med občino Kanal ob Soči in Salonitom Anhovo o opravljanju storitev na vodarni Močila je po oceni civilne iniciative Danes sporna, saj občini ne omogoča infrastrukturne neodvisnosti od Salonita. V civilni iniciativi namreč menijo, da bi morala biti oskrba pitne vode neodvisna od zasebnih podjetij. Člani matičnega odbora DZ pa so vlado medtem pozvali, naj preveri razpoložljiva evropska sredstva za zagotovitev pitne vode v Kanalu ob Soči.

Dan v DZ: obmetavanje z besedami, protestno tolčenje po mizah in odhod s seje

15. 10. 2020 20.38

V DZ so poslanci razpravljali o predlogu petega protikoronskega paketa ukrepov, ki je namenjen ohranjanju delovnih mest, nagrajevanju najbolj obremenjenih in uvedbi temeljnega dohodka za samozaposlene. Razpravo je zaznamoval glasen protest dela opozicije – poslanci Levice in Socialnih demokratov so zaradi komentarjev predsedujočega Jožeta Tanka s tolčenjem po mizi prekinili sejo.

Zdravniki zgroženi nad izjavo Kordiša. Levica: trditev je točna, kontekst zmanipuliran

14. 10. 2020 15.44

V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so zgroženi nad izjavami poslanca Levice Mihe Kordiša, ki je del zdravnikov zasebnikov označil za mazače. Nad njegovimi izjavami so zgroženi tudi v strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov, obsojajo jih v Zdravniški zbornici Slovenije. V Levici pa pojasnjujejo, da je trditev sicer točna, a zmanipulirana in zato neresnična. Kordiš se je prizadetim medtem že opravičil.

Opozicija opozarja: gre za korak k privatizaciji zdravstva

12. 10. 2020 14.25

Odbor DZ za zdravstvo je kot zainteresirano delovno telo na nujni seji na zahtevo Levice, SD, SAB in LMŠ razpravljal o rešitvah na področju zdravstva v predlogu petega protikoronskega zakona. Predlagatelji seje menijo, da gre za korak k privatizaciji zdravstva, njihovih dopolnil odbor ni podprl. So pa nekatere popravke napovedali v koaliciji.

O opoziciji

10. 10. 2020 07.57

V trenutnem sklicu državnega zbora, nasproti tretji vladi Janeza Janše, stoji t. i. bipolarna opozicija. Na eni strani imamo Jelinčičevo SNS, ki skladno z lastnim cenikom nudi podporo Janezu Janši pri legalizaciji določenih odločitev. Lahko bi rekli, da SNS predstavlja neko vrsto tihega partnerja vladi, s katero je tudi uradno podpisala sodelovalni sporazum. Na drugi strani imamo plejado opozicijskih strank, ki so po svoji naravi, moči in funkciji v političnem prostoru popolnoma različne.

Prihodnje leto 46,3 milijona evrov več za kulturo

09. 10. 2020 17.43

S predlaganimi spremembami proračuna za prihodnje leto in predlogom proračuna za leto 2022 se je seznanil tudi odbor DZ za kulturo. Področje bi po predlogu prihodnje leto dobilo 46,3 milijona evrov več glede na sprejeti proračun, leto kasneje pa bi razpolagalo z dobrimi osmimi milijoni evrov manj. Evropska sredstva v predlogih še niso zajeta.

Bo NSi sestopila z 'vlaka norosti'? Tonin: Zdaj ni čas za politična eksperimentiranja

09. 10. 2020 08.06

Bodo sestopili z vlaka norosti, kot je vladajočo koalicijo Janeza Janše imenovala Alenka Bratušek? Opozicijske stranke SD, LMŠ, SAB in Levica so pozvale najprej DeSUS in SMC, potem pa še Novo Slovenijo, naj pomagajo zrušiti Janševo vlado in pristopijo h koaliciji ustavnega loka, ki bi jo vodil ekonomist Jože P. Damijan. Po njihovem mnenju je treba ukrepati takoj, ker Slovenija drvi v iliberalno demokracijo. Kaj na to odgovarja predsednik Nove Slovenije Matej Tonin?

Vlada še ni potrdila predloga o združevanju regulatorjev

08. 10. 2020 07.24

Vlada še ni potrdila zakonskega predloga, s katerim bi osem regulatorskih agencij združili v dve agenciji, saj je bila ta točka prekinjena. Več na temo načrtov glede združevanja agencij naj bi bilo znano v prihodnjih dneh. Vladni načrti so namreč v zadnjih dneh povzročili kritične odzive tako v opoziciji kot v agencijah, ki bi bile predmet združevanja.

'Če je čas za napade na medije ter menjave na NPU in Fursu, je čas tudi za novo vlado'

08. 10. 2020 06.00

Predsedniki opozicijskih strank so predstavili predlog oblikovanja alternativne vlade, ki bi jo kot tehnični mandatar vodil ekonomist Jože P. Damijan. Ob tem so pozvali DeSUS, SMC in tudi NSi, da "odstopijo z vlaka norosti", kot je dejala Alenka Bratušek. Damijan jih je prepričal z iniciativo za ustanovitev koalicije ustavnega loka, s katero bi, kot pravi, zaustavili razgradnjo države pod vodstvom predsednika vlade Janeza Janše.

'Predlog zakona združitve agencij je nesprejemljiv'

07. 10. 2020 17.01

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek meni, da so na ministrstvu pripravili dober predlog zakona, po katerem bi osem regulatorskih agencij združili v dve agenciji. O kritikah teh regulatorjev pravi, da je pričakovati strinjanje tistih, ki naj bi bili reorganizirani, "malo preveč". Medtem pa v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja menijo, da je predlog za združitev osmih regulatorjev v dve agenciji, katerih vodstvi bi imenovala vlada, nesprejemljiv in ga je treba umakniti iz obravnave.

Brezplačni vrtec za drugega otroka naj bi zaživel septembra 2021

07. 10. 2020 16.54

Predlog sprememb proračuna za leto 2021 za izobraževanje, znanost in šport predvideva 2,5 milijarde evrov oziroma 152 milijonov več, kot je bilo sprva predvideno. Podoben znesek je predviden v proračunu 2022, je na seji odbora za izobraževanje povedal državni sekretar Damir Orehovec. Predvidenih je tudi 2,2 milijona evrov za sofinanciranje brezplačnega vrtca za drugega otroka.

Gantar: Vnovična kandidatura je Erjavčeva osebna odločitev, ki pa ni lahka

07. 10. 2020 16.24

Odločitev Karla Erjavca, da znova kandidira za predsednika DeSUS, je za začasnega vodjo stranke Tomaža Gantarja pričakovana. Kot je dejal ob robu današnjega vladnega obiska na Koroškem, pa Erjavčeva kandidatura in morebitna vrnitev na predsedniško mesto nima vpliva na sodelovanje DeSUS v aktualni vladi, saj o tem ne odloča predsednik stranke.

'Na referendumu bi odločali o življenju ali smrti Slovenske vojske'

06. 10. 2020 20.57

Večina na parlamentarnem odboru za obrambo ni podprla predloga Levice za razpis posvetovalnega referenduma glede vladnega predloga zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026. Ta predvideva 780 milijonov evrov dodatnih sredstev za vojaške investicije, od tega večino za nakup oklepnih vozil in za vzpostavitev srednje bataljonske bojne skupine, načrtovan pa je tudi nakup letala in dveh helikopterjev. Proti so bili poslanci koalicijskih strank in SNS.