LOKALNE VOLITVE

Na Hrvaškem odprli volišča
20. 05. 2001 00.00
Na Hrvaškem so ob 7. uri odprli volišča na lokalnih volitvah, na katerih volilni upravičenci izbirajo približno 8000 svetnikov mestnih, občinskih ter županijskih skupščin. 3,8 milijona volilnih upravičencev lahko voli na 6430 voliščih po državi, ki jih bodo zaprli ob 19. uri. Prve začasne izide je pričakovati okoli 21. ure, potem ko se bo končal volilni molk, ki velja od petka opolnoči.

Nizka volilna udeležba na Hrvaškem
20. 05. 2001 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je izrazil pričakovanje, da bo na lokalnih volitvah zmagala njegova Socialdemokratska stranka (SDP), ki sicer vodi šestčlansko vladno koalicijo. "SDP je priljubljena in pričakujemo dober rezultat tudi na lokalnih volitvah," je dejal Račan po oddaji glasu na volišču v Zagrebu nedaleč od svojega stanovanja. V odgovoru na novinarsko vprašanje je omenil možnost, da bo vladajoča koalicija v primeru potrebe morda razpisala predčasne parlamentarne volitve že letošnjo jesen. Ponovil pa je tudi napoved, da bo po lokalnih volitvah prišlo do rekonstrukcije vlade in vladajoče koalicije.

Janez Janša ostaja predsednik
20. 05. 2001 00.00
Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

Lokalne volitve na Hrvaškem
19. 05. 2001 00.00
Na Hrvaškem bodo v nedeljo volili občinske, mestne in županijske svete. Slabi štirje milijoni volilcev bodo svoje glasove oddali na skoraj 6500 voliščih. Volili bodo v kakšnih 600 enotah lokalne in regionalne samouprave. Volitve bodo opravili po proporcionalnem volilnem sistemu. Izvoljeni bodo svetniki s tistih strankarskih in neodvisnih list, ki bodo zbrale najmanj pet odstotkov volilcev.

Obstrukcija širitve bi bila napaka
18. 05. 2001 00.00
Morebitna odločitev Berlusconijeve vlade za blokiranje širitve EU na Vzhod, zlasti na Slovenijo, utegne imeti hud protiudarec za Trst, Furlanijo - Julijsko krajino in za celotno Italijo, je v pogovoru za današnjo izdajo tržaškega časnika Il Piccolo dejal nekdanji tržaški župan in novoizvoljeni poslanec v italijanskem parlamentu Riccardo Illy. Izjave Giulia Tremontija, kandidata za gospodarskega ministra v novi italijanski vladi, da bo Italija izbrala previdno politiko, kar zadeva širitev EU na Vzhod, je označil za "izredno hude" in dodal, da je bila širitev, zlasti na Slovenijo, tudi ena od točk njegovega političnega programa. Kot je dejal, se je že med volilno kampanjo bal, da bi v primeru zmage Doma svoboščin utegnilo priti do upočasnitve širitvenega procesa.

V Baskiji zmagali zmerni nacionalisti
14. 05. 2001 00.00
Na predčasnih lokalnih volitvah v španski avtonomni pokrajini Baskiji je zmagala zmerna Baskovska nacionalistična stranka (PNV), ki je na oblasti že 21 let, vendar jih tokrat ni uspelo zbrati absolutne večine. Za sestavo vlade zato potrebujejo podporo katere od manjših strank, vodstvo stranke pa je že sporočilo, da v vlado ne bo povabilo političnega krila ETE Euskal Herritarrok vse dokler ta ne obsodi nasilja Baskovskih separatistov.

Mirne volitve na Filipinih
14. 05. 2001 00.00
Po podatkih filipinskih nevladnih organizacij, ki so spremljale kongresne in lokalne volitve na Filipinih, med volitvami ni prišlo do hujših zapletov . Zabeležili so le manjše probleme zaradi pomanjkljivih volilnih seznamov, vendar so se kljub temu volišča zaprla pravočasno, ročno štetje glasov v posameznih volilnih okrajih pa je194160minilo brez zapletov. Pričakovati je tesen rezultat med predsednico Glorio Macapagal Arroyo in njenim predhodnikom Josephom Estrado, ki je bil zaradi velikih demonstracij 20. januarja prisiljen odstopiti. Okoli 36 milijonov volilnih upravičencev je izbralo predstavnike v filipinskem parlamentu, 13 senatorjev ter več kot 17.000 krajevnih zastopnikov - rezultati volitev pa naj bi bili znani čez teden dni.

Obletnica slovenske ustave
27. 04. 2001 00.00
Predvidene ustavne spremembe, katerih predlog je vlada sprejela pred tednom dni, obsegajo naslednja vprašanja:

Korak bližje ustavnim spremembam
19. 04. 2001 00.00
Vlada je na četrtkovi seji imenovala 13-člansko strokovno skupino, katere naloga je, da na temelju izhodišč za spremembo ustave, ki jih je na zahtevo vlade pripravila vladna služba za zakonodajo v sodelovanju z ministrstvoma za pravosodje in za notranje zadeve, pripravi predlog ustavnih sprememb. V izhodiščih za spremembe ustave so se omejili na t.i. evropski člen, pravico tujcev - državljanov EU do nakupa nepremičnin, zakonodajni referendum, oblikovanje vlade, njeno sestavo in možnost odločitve DZ o predčasnih volitvah, reorganizacija in organizacija lokalne samouprave, volitve sodnikov v DZ in izročitev slovenskega državljana tuji državi.

Blair prestavil lokalne volitve
02. 04. 2001 00.00
Britanski premier Tony Blair je zaradi bolezni parkljevke in slinavke prestavil lokalne volitve v državi s 3. maja na 7. junij. Kljub temu, da datuma predčasnih parlamentarnih volitev še ni sporočil, njegova današnja odločitev po vsej verjetnosti pomeni, da bodo parlamentarne volitve pripravili junija. "Sedaj je naša naloga uresničitev kratko- in srednjeročnih ter dolgoročnih strategij za zagotovitev odprave bolezni," je pojasnil Blair na Downing Streetu in dodal, da med potekom tovrstnih prizadevanj priprava volitev ne bi bila primerna.

Pahor na srečanju SEP
30. 03. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je ob robu srečanja predsednikov parlamentov držav Srednjeevropske pobude v Budimpešti srečal z več udeleženci. Najprej se je sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Tomčićem, nato pa tudi s predsednikom jugoslovanskega zbora državljanov Dragoljubom Mičunovićem. Pahor je dejal, da je jugoslovanski kolega na njunem prvem srečanju sprejel uradno povabilo za obisk v Sloveniji, do katerega bi lahko prišlo še pred poletjem. Sicer pa naj bi še pred tem na obisk v Beograd odpotovala delegacija odbora DZ za zunanjo politiko.

SLS+SKD za sprejetje Vatikanskega sporazuma
29. 03. 2001 00.00
Vatikanski sporazum, kot je bil pripravljen in dogovorjen, je dobra podlaga za obravnavo in sprejetje. Vsakršne bistvene spremembe bi pomenile odmik od koalicijske pogodbe oz. bi vsebinsko onemogočale njegovo sprejetje v kratkem času, ker bi v tem primeru bilo potrebno vse pogovore in pogajanja začeti znova, za kar ni nobene potrebe, je med sejo izvršilnega odbora (IO) SLS+SKD Slovenske ljudske stranke strnil stališče predsednik te stranke Franci But. Člani odbora so prav tako govorili o kratkoročnih dejavnostih ter novi regijski organiziranosti stranke. Imenovali pa so tudi strankin strateški svet, posvetovalno telo predsednika stranke. V njem bosta med drugim sodelovala nekdanji guverner Banke Slovenije France Arhar ter nekdanji predsednik SLS+SKD Franc Zagožen.

Lokalne volitve v Franciji
18. 03. 2001 00.00
V Franciji je potekal drugi krog lokalnih volitev, na katerih je 40 milijonov volilnih upravičencev izbiralo 500 tisoč občinskih svetnikov. Ti bodo čez teden dni volili župane francoskih mest.

ZDA prepovedale uvoz mesa
14. 03. 2001 00.00
Ameriško kmetijsko ministrstvo je zaradi izbruha slinavke in parkljevke sprejelo ukrep o začasni prepovedi uvoza živine in mesa ter svežih mesnih izdelkov iz vseh držav članic Evropske unije. Ameriški kongres razmišlja o popolni prepovedi uvoza mesa in živine iz vsega sveta, dokler ne bo kmetijsko ministrstvo sposobno zaustaviti prenos bolezni v ZDA. Poleg prepovedi uvoza se je ameriško kmetijsko ministrstvo odločilo, da v Evropo pošlje 40 strokovnjakov, ki bodo nadzorovali in pomagali pri prizadevanjih za omejitev širjenja bolezni.

Lokalne volitve v Franciji
12. 03. 2001 00.00
V Franciji so se včeraj zvečer zaprla volišča na prvem krogu lokalnih volitev, ki veljajo za pomemben preizkus pred parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za prihodnje leto. Po prvih ocenah javnomnenjskih institutov se je volitev udeležilo približno 70 odstotkov volilnih upravičencev. Drugi krog volitev bodo pripravili prihodnjo nedeljo.

Lokalne volitve v Franciji
11. 03. 2001 00.00
V Franciji so davi odprli volišča na prvem krogu lokalnih volitev, ki veljajo za pomemben preizkus pred parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za prihodnje leto. 40 milijonov volilnih upravičencev v več kot 36 tisoč mestih voli 500.000 občinskih svetnikov, ki bodo nato izbirali župane. V središču pozornosti je predvsem Pariz, kjer bi prvič po 25 letih župan lahko bil socialist. Vse predvolilne ankete namreč napovedujejo zmago kandidata socialistov Bertranda Delanoeja.

Lokalne volitve v Latviji
11. 03. 2001 00.00
V Latviji danes potekajo lokalne volitve, ki naj bi minile v znamenju porasta vpliva opozicijskih strank, ki niso naklonjene članstvu te baltske države v Evropski uniji. Volišča bodo odprta do 21. ure po srednjeevropskem času, izidi pa naj bi bili znani v ponedeljek. Volitve pomenijo tudi pomemben kazalec za parlamentarne volitve, ki bodo oktobra leta 2002.

Pahor v Velenju o koaliciji
10. 02. 2001 00.00
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na Forumu svetnikov stranke v Velenju spregovoril o stališčih stranke do aktualnih dogajanj v Sloveniji. Poudaril je, da bo ZSLD letos posebno pozornost namenila konceptu regionalnega razvoja Slovenije. Prvi mož ZLSD je delo koalicije ocenil kot dobro. Vse, pravi Pahor, ni idealno, vendar smo nekatere stvari naredili boljše, kot smo pričakovali. "Čeprav od ustanovitve nove slovenske vlade še ni minilo sto dni, sta za nami dve pomembni odločitvi. Oblikovali smo predlog letošnjega proračuna, ki bo slovenski vladi omogočil, da vodi aktivno razvojno politiko, ter predlog novega poslovnika, ki bo parlamentu odprl možnost še bolj kakovostnega in demokratičnega dela," je menil.

Podprt predlog zakona o referendumu
04. 02. 2001 00.00
V podgoriški pisarni Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so podprli predlog črnogorskega zakona o referendumu, je poročala beograjska zasebna agencija FoNet.

Redni kongres SDS predvidoma v maju
06. 01. 2001 00.00
Svet Socialdemokratske stranke Slovenije je na včerajšnji za javnost zaprti seji analiziral izide jesenskih parlamentarnih volitev ter sprejel dokument, ki vsebuje sklepe v zvezi z aktualnimi razmerami, v katerih se je znašla stranka. Po mnenju sveta SDS je program, ki ga je stranka sprejela na zadnjem kongresu leta 1999 v Portorožu, ustrezen, vendar pa po kongresu niso uspeli uveljaviti večinskega volilnega sistema - slednjega so opredelili kot ključni instrument za uresničevanje programa. Na podlagi te ugotovitve je svet naložil vsem strankinim organom, naj pričnejo s pripravami na sedmi redni kongres stranke, ki naj bi bil po četrtkovi odločitvi izvršilnega odbora SDS maja letos. Kot je po nocojšnji seji dejal predsednik SDS Janez Janša, bodo na kongresu poleg volitev vodstva med drugim sprejemali nekatere dopolnitve programa ter statuta stranke.

Volitve v BiH
11. 11. 2000 00.00
Danes so volili prebivalci obeh entitet Bosne in Hercegovine. Približno dva milijona in pol volilnih upravičencev se je na

Slovenija na zasedanju Sveta Evrope
09. 11. 2000 00.00
Slovenske delegacija pod vodstvom državnega sekretarja na ministrstvu za zunanje zadeve Zorka Pelikana se je danes udeležila zasedanja odbora ministrov Sveta Evrope v Strasbourgu, na katerem so razpravljali tudi o položaju v jugovzhodni Evropi. Pelikan je v svojem nastopu predstavil slovensko oceno in pogled na položaj na tem območju ter sodelovanje Slovenije v konkretnih projektih in pobudah v JV Evropi. Izrazil je še upanje, da se bo nadaljeval proces demokratizacije v JV Evropi.

Cook na Dunaju
31. 10. 2000 00.00
Britanski zunanji minister Robin Cook je kot prvi vodja diplomacije kake države članice EU po septembrskem umiku diplomatskih sankcij štirinajsterice proti Avstriji včeraj obiskal Dunaj. Cook je ob tem izpostavil skupne evropske vrednote, kot so demokracija in človekove pravice. Na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner je vodja britanske diplomacije dejal, da se zavzema za dialog s tistimi, ki te skupne vrednote zastopajo.

Velika volilna udeležba na Kosovu
28. 10. 2000 00.00
Prve ure na kosovskih voliščih, kjer danes potekajo lokalne volitve, so minile v znamenju administrativnih zapletov in velike volilne udeležbe. Do incidentov ne prihaja, je sporočila Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki nadzoruje volitve. Do tehničnih težav na volitvah naj bi po navedbah OVSE prihajalo zaradi pomanjkanja volilnega materiala in osebja. Na številnih voliščih so sicer dolge vrste, v katerih čaka tudi do 300 ljudi. Največja volilna udeležba naj bi bila v etnično razdeljeni Kosovski Mitrovici, kjer so se albanski prebivalci podali na volišča z veliko mero navdušenja. Približno 900 tisoč volilnih upravičencev bo do 19. ure lahko izbiralo med 19 političnimi strankami, dvema koalicijama, tremi državljanskimi pobudami in 15 neodvisnimi kandidati, ki se bodo potegovali za 920 sedežev v lokalnih svetih v 30 kosovskih občinah. Volitve iz protesta proti nasilju bojkotirajo Srbi, ki danes predstavljajo le še pet odstotkov kosovskega prebivalstva. Po srbskih trditvah je od 46 tisoč srbskih volilnih upravičencev, kolikor jih je še ostalo v pokrajini, v volilne sezname vpisanih le tisoč. S tem so dali mednarodni javnosti vedeti, da problemi na Kosovu še niso rešeni. Srbske oblasti so namreč sporočile, da rezultatov volitev ne bodo priznale.

Občinske volitve na Finskem
22. 10. 2000 00.00
Na Finskem danes potekajo lokalne volitve, na katerih približno štiri milijone volivcev izbira župane in 12.500 mestnih svetnikov v 430 finskih občinah. Ker imajo občinske oblasti na Finskem široke avtonomne pristojnosti, so za Fince občinske volitve precej pomembne. Občine namreč skupaj z nacionalno vlado določajo davke. Okrog 835.000 finskih volivcev je že v preteklem tednu predčasno glasovalo po pošti, opazovalci pa letos napovedujejo nekoliko višjo volilno udeležbo kot na zadnjih lokalnih volitvah, ko je bila nekaj več kot 61-odstotna.

Volitve v Albaniji potekale mirno
02. 10. 2000 00.00
Občinske volitve, ki so včeraj potekale v Albaniji in naj bi veljale za pomemben preizkus politične stabilnosti v državi, so minile brez incidentov, volilna udeležba pa je bila nekaj več kot 55 odstotna od 2,8 milijona volilnih upravičencev, je sporočila osrednja volilna komisija.

OVSE o volitvah v ZRJ
31. 08. 2000 00.00
Direktor urada OVSE za demokratične ustanove in človekove pravice Gerard Studmann je v sporočilu za javnost zapisal, da volilna zakonodaja, na podlagi katere bodo 24. septembra v ZRJ potekale predsedniške, parlamentarne in lokalne volitve, ni v skladu z mednarodnim pravom. Kot najbolj sporne dele zakona je Studman izpostavil dejstvo, da zakon ne predvideva sprotnih objav rezultatov volitev po vsaki fazi štetja in možnost, da ima vladajoča stranka popoln nadzor nad volilnimi komisijami.

Protivolilna kampanja v Črni gori
28. 08. 2000 00.00
Predsedstvo Demokratske stranke socialistov (DPS) Mila 195144ukanovića bo na današnji seji razčlenilo podrobnosti velike kampanje, ki naj odvrne Črnogorce od udeležbe na septembrskih zveznih volitvah v ZRJ, zatem pa se bodo sestali najvišji funkcionarji vseh treh strank vladajoče koalicije, ki naj bi potrdili izhodišča za to protivolilno kampanjo.

Novela zakona o političnih strankah
22. 08. 2000 00.00
Z jutrišnjim dnem bo stopila v veljavo novela zakona o političnih strankah, ki ga je DZ sprejel na junijski seji. Vlada je v noveli predvsem upoštevala odločbo ustavnega sodišča, ki je med drugim ugotovilo, da je omejevanje financiranja političnih strank iz državnega proračuna zgolj na parlamentarne stranke v nasprotju z ustavo. Ocenilo je tudi, da mora država z določitvijo načina financiranja političnih strank iz državnega proračuna zagotavljati enakopraven položaj tako parlamentarnih kot tudi neparlamentarnih strank.Vlada je s spremembo 23. in 26. člena zakona upoštevala odločbo ustavnega sodišča, s tem da je pri določitvi financiranja političnih strank iz sredstev državnega proračuna in proračunov lokalnih skupnosti odpravila razlikovanje med strankami, ki so na volitvah uspele, in tistimi, ki so sicer kandidirale svoje kandidate, pa na volitvah niso uspele. Pri tem je kriterij za pridobitev sredstev vezan na udeležbo strank na volitvah in na pogoj, da so stranke na volitvah dobile določeno podporo volilcev, to se pravi najmanj en odstotek glasov v državi ob pogoju, da je stranka kandidirala v najmanj 3/4 volilnih enot za volitve v DZ in dobila 50 odstotkov glasov, potrebnih za pridobitev enega mesta v občinskem svetu.

Lokalne volitve na Kosovu konec oktobra
12. 08. 2000 00.00
Prve svobodne volitve v jugoslovanski pokrajini Kosovo bodo predvidoma 28. oktobra, je povedal civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner. Na volilne sezname je doslej vpisanih več kot milijon kosovskih državljanov, med katerimi pa ni večine kosovskih Srbov, saj se le-ti niso želeli vpisati v volilne imenike. Zato tudi ne bodo imeli volilne pravice.