La

Dvojčici rodili ob istem času

11. 03. 1999 08.01

Italijanski enojajčni dvojčici Nuccia in Ermelinda sta v različnih porodnišnicah ob istem času - do minute natančno - rodili otroka. Po poročanju časnika La Repubblica sta novorojenčka luč sveta ugledala natanko ob 15.35 uri. Nuccijin sinko je dobil ime Roberto, Ermelindina hčerkica pa Silvia. 40-letni materi že imata tri oziroma štiri otroke. Ob porodu sta bili navzoči bolniški sestri, ki sta prav tako dvojčici. ''To je težko pojasniti,'' sta dejali materi. No, nekaj pa je gotovo: Roberto in Silvia bosta v rojstnem kraju Cataniji odraščala skupaj.

Uspeh Kasparja v Italiji

04. 03. 1999 10.40

V petek, 19. februarja 1999, je predstava Kaspar v režiji Angležinje <B>Anne Furse </B>in v produkciji Cankarjevega doma s slovensko igralsko zasedbo - <B>Polona Vetrih</B>, <B>Željko Hrs </B>in <B>Alojz Svete </B>gostovala na regionalenm festivalu Prebujanja mej (Risvegli di confine), ki to sezono poteka v gledališču Spazio Reno v mestecu Calderara di Reno v bolonjski pokrajini. Tokrat na festivalu prvič sodelujejo tudi umetniki iz drugih evropskih držav. Kaspar je bil predstavljen v sklopu "intenzivnejših" predstav, kjer irealne eksistence najdejo možne dimenzije in razbijejo tišino resničnosti na meji normalnega.

Dvojčici rodili natanko ob isti uri

28. 02. 1999 09.41

Sestri dvojčici, 40-letni Nuccia in Ermelinda Nicotra iz okolice Catanie na Siciliji, sta nedavno rodili ob isti uri. Nuccia je povila fantka Roberta, ki je njen četrti otrok, Ermelinda pa svojega petega otroka, deklico Silvio.

Tek naj bi krepil možgane

24. 02. 1999 07.08

Raziskave, ki jih je izvedel Inštitut za biološke študije kalifornijske univerze La Jolla, so pokazale, da bi tek lahko vplival na krepitev možganov. Pri laboratorijskih miših, ki so po želji lahko tekale po valju, so znanstveniki opazili precejšen porast rasti novih možganskih celic v delu možganov, ki so odgovorni za učenje in pomnjenje. Tega niso opazili pri miših, ki niso ''trenirale''. Znanstveniki zdaj poskušajo ugotoviti, ali miši zaradi novih celic lahko postanejo pametnejše. To pa še ne pomeni, da ima jogging lahko podobne posledice tudi pri ljudeh, so zapisali v ameriški reviji Nature Neuroscience.

Snežni plazovi v Alpah zahtevali življenja

23. 02. 1999 09.46

Iz Alp tudi danes poročajo o številnih snežnih plazovih. V smučarskem središču Gargellen v avstrijskem Vorarlbergu sta v snežnem plazu, ki se je sprožil včeraj popoldne, življenje izgubili dve osebi. Neko 31-letno Avstrijko je po večurnem iskanju v snegu mrtvo našel lavinski pes, nek 30-letni moški, ki so ga našli hudo ranjenega, pa je davi podlegel poškodbam, je poročal avstrijski radio.

De la Rosa pri Arrowsu

18. 02. 1999 08.52

Britansko moštvo formule 1 Arrows je sporočilo, da bo v sezoni 1999 njihov drugi voznik Španec Pedro de la Rosa. Arrows je z De la Roso, ki je bil v zadnji sezoni testni voznik Jordana, podpisal enoletno pogodbo. Prvi voznik moštva je Finec Mika Salo.

Courtelinova nagrada Laurentu Ruquierju

15. 02. 1999 14.39

Laurent Ruquier je letošnji dobitnik Courtelinove nagrade, za posrečeno mešanico satiričnega duha z neuničljivo dobro voljo, je sporočila žirija pod predsedstvom romanopisca Roberta Sabatierja iz Goncoutove akademije. Na slovesnosti v pariškem gledališču Antoine, kjer so uprizorili prve Courtelinove igre, bodo 1. marca humoristu izročili piščevo zbrano delo z Dignimontovimi ilustracijami.

Zaradi kavbojk oproščen posilstva

13. 02. 1999 09.19

Razsodba najvišjega italijanskega prizivnega sodišča, da ženske v kavbojkah ni mogoče posiliti, je razburila italijansko javnost. Sodišče je namreč zavrnilo obsodbo proti 45-letnemu inštruktorju vožnje, ki so ga zaradi posilstva 18-letne učenke obsodili na dve leti in dva meseca zapora. Odločitev je sodišče pojasnilo s tem, da ''kavbojk brez pomoči osebe, ki jih nosi, ni mogoče sleči niti do polovice''. Sodnica Simonetta Sotgiu je v pogovoru za časnik La Republicca sodbo označila kot nemogočo. Dejala je, da se je z njo italijansko pravosodje vrnilo nazaj za 30 let, ko je neki sodnik na Sardiniji enako razsodil. Pred poslopjem parlamenta pa je protestiralo šest poslank v kavbojkah, ki so nosile napise ''Kavbojke: alibi za posilstvo''.

V napadu etiopskih letal umrlo pet ljudi

10. 02. 1999 10.58

Etiopska letala so včeraj bombardirala eritrejsko vas Deda la-ilai blizu mesta Badme, pri čemer je umrlo pet civilistov, pet pa jih je bilo ranjenih, so povedali danes v eritrejskem zunanjem ministrstvu.

Tomba zasenčil predstavitev kandidature Torina

04. 02. 1999 11.08

''Upokojeni'' smučarski zvezdnik Italijan Alberto Tomba je sinoči na svetovnem prvenstvu (SP) v alpskem smučanju v Vailu sodeloval na predstavitvi kandidature Torina za organizacijo olimpijskih iger leta 2006, vendar pa je ta tema ostala povsem v senci Tombovih odgovorov o njegovi športni poti in njegovih trenutnih obveznostih.

Frančiškanski novic iz božje službe v službo ljubezni

02. 02. 1999 08.38

Nek nekdanji italijanski frančiškanski novic se sedaj na plakatih po vsej državi priporoča kot žigolo. ''Le za zrele, emancipirane ženske, ki niso v čustvenem ali spolnem razmerju,'' je slogan samoreklame 35-letnega Casanove.

Družba Walt Disney predstavila novo atrakcijo

29. 01. 1999 12.01

Družba Walt Disney je včeraj predstavila novo atrakcijo, cirkus, ki bo bolj privlačen za odrasle kot pa za otroke. Cirkus se imenuje Cirque du Soleil in ga sestavlja skupina akrobatov, telovadcev, plesalcev in klovnov in so jih zbrali iz vseh koncev sveta, stalno prebivališče pa je v Montrealu. Novo predstavo so poimenovali La Nouba in je edinstvena kot vse ostale predstave. Sodelovanje Disneya in cirkusa vsebuje določene elemente tveganja. Disneyevi inženirji so zgradili gledališče z 1.671 sedeži, nakupovalno središče, diskoteke in glasbeno trgovino Virgin. Vse skupaj je stalo 27 milijonov dolarjev. Pri družbi Walt Disney so zaskrbljeni zaradi morebitne nepovrnjene investicije, ker je predstava namenjena srednjemu sloju prebivalstva.

Remi med Bolivijo in ZDA ter Kolumbijo in Dansko

25. 01. 1999 10.20

Nogometni moštvi ZDA in Bolivije sta se v La Pazu razšli brez zadetkov - 0:0. V kolumbijskem Caliju pa je domača reprezentanca gostila Dansko, moštvi pa sta se prav tako razšli z delitvijo uspeha - 1:1 (0:1). Za Dance je v prvem delu zadel Fredgaard (11.), izenačil pa je Asprilla (77.).

Škufca in Venturinijeva ponovno četrta

21. 01. 1999 17.52

Najboljši slovenski plesni par Andrej Škufca - Katarina Venturini je na odprtem prvenstvu Združenega kraljestva v južnoangleškem letovišču Bournemouth osvojil četrto mesto v latinskoameriških plesih, Matej Krajcer in Jasna Koselj pa sta bila sedma in sta za las zgrešila uvrstitev v finale. Zmagala sta lanska zmagovalca in svetovna prvaka Južnoafričana Michael Wentink in Beata Onefater. Med poklicnimi plesalci sta bila v standardnih plesih najboljša Angleža Luca Baricchi in Loraine Barry.

Pariška nacionalna knjižnjica bo precej dražja

21. 01. 1999 10.22

Nova pariška nacionalna knjižnjica, več milijard vreden projekt preminulega nekdanjega francoskega predsednika Francoisa Mitteranda, bo očitno še dražja, kot je kazalo sprva. Načrtovani stroški gradnje, ki znašajo okoli 2,4 milijarde mark, po trditvah finančnih revizorjev najbrž ne bodo zadostovali za celotno izpeljavo načrta. Še posebej pereče je vprašanje namestitve računalniškega sistema, ki naj bi po navedbah revizorjev zamujalo za najmanj pet let. Sicer knjižico postopoma odpirajo že od leta 1995, vendar pa so revizorji, ki so te dni poročilo o poteku gradnje knjižnice poslali Mitterandovemu nasledniku Jacquesu Chiracu, opozorili na ''številne anomalije in druge probleme tehnične narave''. Tudi letni stroški obratovanja kar za 300 milijonov mark presegajo načrtovane. Sicer je knjižnjica, ki nosi Mitterandovo ime, najdražji projekt nekdanjega francoskega predsednika, ki se je v obdobju svojega predsednikovanja v letih 1981 in 1995 v zgodovino zapisal tudi z gradnjo nove opere, piramide pred Louvrom in novim slavolokom zmage v sodobni pariški četrti La Defense.

V Čilu zahtevajo izročitev Pinocheta

19. 01. 1999 10.45

Čilski borci za človekove pravice so po srečanju s čilskim predsednikom Eduardom Freijem ponovili svojo zahtevo, naj Velika Britanija nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta izroči Španiji.

Francoski odvetnik vložil obtožnice proti Castru

06. 01. 1999 15.44

Francoski odvetnik Serge Lewisch je danes na pariških sodiščih vložil tri obtožnice proti kubanskemu voditelju Fidelu Castru in tako sprožil pravni postopek za njegovo obtožbo. Ena tožba kubanskega voditelja bremeni vpletenosti v mednarodno trgovino z mamili, dve pa zločinov proti človeštvu.

V francoskem živalskem vrtu novorojena gorila Evro

06. 01. 1999 08.37

V francoskem živalskem vrtu v kraju Saint-Martin-la-Plaine so novorojeno gorilo poimenovali kar po novi skupni evropski denarni enoti - Evro. Evrov spol še ni znan, saj mati čuvajem ne dovoli k novorojenčku. Direktor živalskega vrta je povedal, da je bilo treba izbrati ime, ki se bo začenjalo s črko e, tako da se je ime ponudilo kar sam od sebe.

Cretier bo tožil prireditelje v Val Gardeni

29. 12. 1998 09.58

Olimpijski prvak v smuku Francoz Jean Luc Cretier bo tožil prireditelje dveh letošnjih smukov v Val Gardeni, ker po njegovem mišljenju niso dovolj poskrbeli za varnost tekmovalcev. Posledica pomanjkljive varnosti je bil njegov padec, ki se je končal s hudimi poškodbami.

Različni odzivi tujega tiska na napad na Irak (17.12.)

17. 12. 1998 11.10

Tuje časopisje v četrtek različno komentira ameriške in britanske zračne napade na Irak. Britanski The Daily Telegraph se čudi, zakaj nista državi napadli Iraka že prej, britanski The Guardian se sprašuje, ali bodo napadi učinkoviti, francoski Le Figaro se boji terorističnega maščevanja, italijanska La Repubblica opozarja na povezavo napadov s postopkom za odstavitev ameriškega predsednika Billa Clintona, poljska Rzeczpospolita pa napad na Irak pozdravlja.

Ponovitev finala iz Hannovra

07. 12. 1998 13.34

Svetovni teniški prvak iz Hannovra, Španec Alex Corretja, je po tednu dni v finalu španskega teniškega mastersa v La Coruni znova premagal svojega rojaka in prijatelja Carlosa Moyo s 6:7 (4), 7:5, 6:4.

Tadžiški film zmagal na torinskem filmskem festivalu

01. 12. 1998 14.55

Tadžiški film ''Parvaz-e zanbur'' (Let čebele) je prejel prvo nagrado na mednarodnem filmskem festivalu v italijanskem Torinu, ki se končuje v teh dneh. Mednarodna žirija pod predsedstvom italijanskega cineasta Giannija Amelia je posebno nagrado podelila nemškemu filmu ''Plus-minus null'' (Na pozitivni ničli) ter ruskemu filmu ''Dans ce pays-la'' (V tisti deželi). Med kratkometražnimi filmi je prvo nagrado prejel ''L'interview'' Francaisa Xavvierja Ginanolija

D'Alema za mednarodno sodišče v primeru Ocalan

27. 11. 1998 10.37

Italijanski premier Massimo D'Alema namerava na srečanju z nemškim kanclerjem Gerhardom Schroederjem predlagati, da naj bi kurdskega voditelja Abdullaha Ocalana, v primeru da se bo Nemčija odpovedala zahtevi po izročitvi, postavili pred mednarodno sodišče, piše danes italijanski dnevnik La Repubblica.

Pavarotti bo odprl 30. sezono Metropolitanske opere

22. 11. 1998 11.51

Slavni italijanski tenorist Luciano Pavarotti bo s koncertom počastil 30. rojstni dan Metropolitanske opere v New Yorku. ''Imam tremo kot vedno,'' se je pošalil Pavarotti in dodal, da je ''v zelo dobri formi''. ''Generalka je bila dobra in noge so me dobro držale,'' je še povedal maestro, ki je letošnjo poletno sezono izpustil zaradi operacije kolka. Potrdil je tudi novico, da je shujšal. ''Ker me ne boste prepoznali, vam povem, da bom tisti z nageljnom v gumbnici,'' je napovedal ''Big Luciano''. Pavarotti je v Metropolitanki debitiral leta 1968, ko je v Puccinijevi La Boheme nastopil v vlogi Rodolfa, leta 1977 pa mu je nastop v neposrednem prenosu iste opere prinesel mednarodno slavo.

Italijani ljubijo ure

20. 11. 1998 08.49

Ne slovijo sicer po točnosti, a kljub temu ljubijo ure. Po podatkih, ki jih je objavil dnevnik La Repubblica, ima namreč vsak Italijan v povprečju kar devet ur. Eden od razlogov za takšno razkošje je po mnenju strokovnjakov, ki so se zbrali na salonu ur v Torinu, tudi ta, da v Italiji velja pravilo, da se ur ne meče stran, tudi če so pokvarjene ali cenene. Ure v Italiji niso le naložba, ampak so postale kultni predmeti, so še menili urarji v Torinu.

Nov muzej moderne in sodobne umetnosti v Strasbourgu

19. 11. 1998 11.04

V Strasbourgu je francoska ministrica za kulturo Catherine Trautmann nedavno odprla nov muzej moderne in sodobne umetnosti, pred letom 2000 zadnjo od velikih projektov v Franciji, namenjenih moderni umetnosti. Razkošno poslopje iz kamna in stekla so zgradili po načrtih arhitekta Adriena Fainsilberja, za gradnjo, ki je potekala pet let, pa je bilo potrebnih 235 milijonov frankov (44 milijonov dolarjev). Muzej stoji med zgodovinsko četrtjo La Petite France in strasbourško železniško postajo. Muzej ponuja pregled umetnosti od leta 1870 do danes. V pritličju so ob začasnih razstavah predstavljeni umetniški tokovi ob koncu 19. in v prvi polovici 20. stoletja, med njimi pa najdemo dela umetnikov, kot so Gaugain, Picasso in Klimt, pa tudi slikarja iz Alzacije Jean-Hans Arp in Gustav Dore. V prvem nadstropju je na ogled sodobna umetnost, muzej pa ponuja tudi zbirko fotografij ter risb in grafik, predavalnico in knjižnico s 65.000 deli.

Slovenski gospodarstveniki v Argentino

15. 11. 1998 10.32

V Argentino bo jutri na petdnevni obisk odpotovala 21-članska gospodarska delegacija pod vodstvom predsednika Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožka Čuka. Poleg srečanj z argentinskimi poslovneži v Buenos Airesu, La Plati in Rosariu bosta predsednika obeh gospodarskih zbornic med obiskom, ki ga je GZS pripravila v sodelovanju s slovenskim veleposlaništvom v Buenos Airesu, podpisala tudi sporazum o sodelovanju, predstavniki GZS pa bodo sporazum o sodelovanju sklenili tudi z Združenjem argentinske industrije.

Pariz leta 2000 ne bo dobil novega Eifflovega stolpa

12. 11. 1998 11.48

Pariz v nasprotju z napovedmi ob praznovanju leta 2000 zaradi finančnih težav še ne bo dobil novega Eifflovega stolpa. Trije arhitekti so si namreč zamislili nov stolp, imenovan Zemljin stolp (La Tour de la Terre), ki bi bil visok 200 metrov (Eifflov stolp meri 319 metrov), postavili pa naj bi ga v vzhodnem delu Pariza, v 13. okrožju, kjer so zgradili že futuristično Francosko nacionalno knjižnico.

Življenje je lepo Benignija kandidat Italije za oskarja

08. 11. 1998 09.56

Film Življenje je lepo (La vita e bella) Roberta Benignija bo uradni kandidat Italije za ameriško filmsko nagrado oskar za tuji film, je sporočilo italijansko nacionalno združenje filmske industrije (Anica). Film je ''čaplinovska'' pripoved o koncentracijskih taboriščih v času nacizma, ki je ob številnih italijanskih nagradah na festivalu v Cannesu maja prejel tudi veliko nagrado žirije.

I Jing napovedal aretacijo Pinocheta

06. 11. 1998 07.45

Aretacija in spor glede sodnega postopka za izročitev nekdanjega čilenskega diktatorja Augusta Pinocheta ni presenetila preroka Ricarda Andreja, ki je te dogodke predvidel že pred desetimi meseci.