Last

Orožje v šolskem zaklonišču

04. 07. 2000 19.21

Zanimiva je najdba, ki je presenetila hišnika osnovne šole Log Dragomer pri Ljubljani. Pri vzdrževalnih delih v zaklonišču šole so delavci naleteli na zabojnike z orožjem, ki menda izvira iz začetka osemdesetih let in je po vsej verjetnosti last tedanje Teritorialne obrambe. Na orožje, ki bi med osamosvojitveno vojno še kako prav prišlo, so očitno pozabili.

Dražba predmetov Al Caponeja

23. 06. 2000 10.21

V San Franciscu je na dvodnevni dražbi predmetov, ki so bili nekoč last znanega mafijca Al Caponeja, neznanec ponudil 5000 ameriških dolarjev za delček njegovega nožnega nohta, kocko, verižico, ki jo je dobil ob krstu, in slonokoščeni ustnik. Neki drugi zbiralec je plačal 5174 dolarjev za njegov revolver colt. Največjo ceno je dosegla zbirka pesmi Bonnie Parker.

Prodali Titovo križarko Galeb

20. 06. 2000 21.42

V Podgorici so danes za 750.000 ameriških dolarjev prodali luksuzno opremljeno križarko Galeb, last nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza Tita, je poročala neodvisna črnogorska agencija Montena-fax. Ta še poroča, da so denar od prodaje nakazali na bančni račun črnogorske vlade, ki je bila po razpadu nekdanje Jugoslavije tudi lastnica Galeba. Titovo križarko je kupil grški ladjar, ki je želel ostati neimenovan.

Arcont izvozi večino proizvodnje

20. 06. 2000 11.09

V podjetju Arcont iz Gornje Radgone, ki je v teh dneh prešel v večinsko last tujega partnerja, načrtujejo, da bodo letos preko avstrijskega podjetja Containex izvozili 95 odstotkov svoje proizvodnje. Po besedah direktorja Arconta Branka Kurbusa je tuji partner postal večinski lastnik podjetja zaradi tega, da bi si trajno zagotovil dobavitelja visoko kvalitetnih bivalnih kontejnerjev.

Razstava slik Poldeta Oblaka

09. 06. 2000 11.22

V Islandski narodni galeriji v Reyjkaviku so v četrtek, 8. junija, odprli razstavo petnajstih izbranih slik slovenskega akademskega slikarja Poldeta Oblaka, ki so obenem uradno darilo Slovenije islandski vladi. Slovesnosti ob odprtju razstave se je udeležil veleposlanik Republike Slovenije v Koebenhavnu Andrej Logar, obenem nerezidenčni veleposlanik na Islandiji.

Prisluškovalne naprave niso last SOVE

11. 04. 2000 20.52

Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (SOVA) ni imela in z zakonom o SOVI tudi ni dobila pooblastil za prisluškovanje v prostorih mariborske škofije. Kot so v današnjem sporočilu za javnost še sporočili s SOVE, se strinjajo z ugotovitvijo mariborskega škofa Franca Krambergerja, da gre za nedopusten poseg v človekove pravice in z vso odgovornostjo zagotavljajo, da najdene naprave niso v nobenem primeru last ali v uporabi omenjene agencije.

Makedonska Stopanska banka v grških rokah

05. 04. 2000 13.25

Največja makedonska banka, Stopanska banka, je po prodaji paketa 80 odstotkov delnic prešla v večinsko grško last. Narodna banka Grčije (NBG) je postala 65-odstotni lastnik, po deset odstotkov kapitala Stopanske banke pa sta prevzeli Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) in Mednarodna finančna korporacija (IFC).

Dražba Ceausescujevih predmetov

05. 04. 2000 08.23

V dražbi, ki se je končala v nedeljo v Bukarešti, je bilo prodanih 2000 osebnih predmetov in daril, ki so bili last nekdanjega romunskega diktatorja Nikolaeja Ceausescuja. To je bila že peta dražba njegovih osebnih predmetov.

Obračuni v vrstah srbske mafije

24. 03. 2000 16.42

Po včerajšnjem pogrebu pred dnevi ubitega Branislava Lainovića (45) so v bližini Beograda ubili še Zorana Davidovića Čando (28) in Ivana Stojanovića (29), ki sta se v Novem Sadu poslovila od nekronanega kralja mafije v vojvodinski prestolnici. Uboj so izvedli v maniri gangsterjev iz Chicaga iz tridesetih let, ki je sicer vse bolj priljubljena tudi med obračuni v srbskem podzemlju: med vzporedno vožnjo dveh avtomobilov se je iz enega vsul rafal v vozilo, v katerem je bil Čanda s prijateljem.

Eksplozija ubila 35 ljudi

12. 03. 2000 09.43

V eksploziji v neki tovarni ognjemetov na vzhodu Kitajske je umrlo 35 oseb, 10 pa je bilo ranjenih, so danes poročali kitajski državni mediji. Tovarna blizu mesta Pingxiang naj bi bila last dveh kmetov, ki pa zanjo nista imela dovoljenja. Vzroke za eksplozijo še raziskujejo.

Nova letalska povezava

10. 03. 2000 20.13

Mariborskemu letališču se mogoče le obetajo boljši časi. Ministra Janko Razgoršek in Anton Bergauer sta namreč danes s predsednikom uprave slovenskega letalskega prevoznika Adrie Airways Petrom Graškom podpisala dogovor o uvedbi nove letalske linije Maribor-München-Maribor. Vendar pa letališča to še ne bo potegnilo iz rdečih številk.

Mannesmann prehaja v roke Vodafona

17. 02. 2000 16.52

Nemški telekomunikacijski koncern Mannesmann je v preteklem letu zabeležil izredne poslovne rezultate. Zahvaljujoč strmi rasti področja telekomunikacij je koncern v zadnjem samostojnem poslovnem poročilu, saj prehaja v last britanske skupine Vodafone, navedel rekordne številke tako prodaje kot tudi dobička. Tako se je bruto dobiček povečal za 37 odstotkov na 8,4 milijarde nemških mark, so danes v Düsseldorfu sporočili iz Mannesmanna.

Retrospektiva filmov Avstralca Petra Weira

10. 02. 2000 16.53

V <A HREF=http://kinoteka.si/ target=_blank>Slovenski kinoteki</A> se bo danes, 10. februarja, začela manjša retrospektiva filmov avstralskega režiserja Petra Weira. Prikazali bodo filme Avtomobili, ki so požrli Pariz, Piknik pri Hanging Rocku, Vodovodar, Leto nevarnega življenja, Društvo mrtvih pesnikov, Zelena karta in Brez strahu.

Danes 4. srečanje SQL

20. 01. 2000 09.03

<A HREF=http://sql.reproms.si target=_blank> Slovensko združenje uporabnikov SQL strežnika in razvijalcev </A>je prostovoljno združenje uporabnikov baze MS SQL Server in / ali MS razvijalskih orodij. Skupina združuje upravljavce, razvijalce, učitelje in vse druge, ki jih zanima medsebojno spoznavanje in izmenjava izkušenj.

V Singapurju razstava del velikih umetnikov

18. 01. 2000 15.52

V muzeju umetnosti v Singapurju se bo ta teden začela razstava 114 del velikih umetnikov, med njimi dela Paula Cezanna, Augusta Renoira in Pabla Picassa, ki so bila last francoskega trgovca z umetninami. Ambroise Vollard je umrl leta 1939 in je v svojem življenju zbral na stotine umetniških del, znan pa je tudi po tem, da je bil sponzor Picassa in Cezanna. Po Vollardovi smrti je njegov brat Lucien preko 100 del iz zbirke podaril muzeju v Reunionu, ostanek bogate zbirke pa so prodali pred drugo svetovno vojno. Na razstavi, ki jo bodo odprli v četrtek, bodo na ogled slike, ilustracije in kipi 63 umetnikov.

ENI vstopa v portugalsko energetsko družbo

17. 01. 2000 19.01

Italijanski energetski velikan ENI je tik pred nakupom 33-odstotnega deleža v portugalski energetski družbi GALP SGPS. Posel je del paketa prestrukturiranja portugalske družbe, s katerim bo portugalska družba iz državnih rok prišla v večinsko zasebno last.

Disciplinski postopek za pripadnika SV

11. 01. 2000 21.54

Kot smo že poročali, so v soboto nedaleč od Zavrča hrvaški policisti zajeli pripadnika slovenske vojske, ki je ilegalno prestopil državno mejo, s seboj pa je imel napravo za nočno opazovanje. Proti vojaku bodo uvedli disciplinski postopek, kot kaže, pa neprijetni dogodek tokrat očitno ne bo prerasel v nov mednarodni incident.

Zajetje pripadnika slovenske vojske

10. 01. 2000 20.02

Točno dve leti po izbruhu afere Zavrč, ko so hrvaški policisti zajeli dva slovenska vojaška obveščevalca z vohunskim kombijem, se je slovenski vojski zgodila nova afera. Hrvaški policisti so tokrat na hrvaškem ozemlju nedaleč od Zavrča zajeli pripadnika Slovenske vojske, ki je ilegalno prestopil mejo; v njegovem avtomobilu pa so namesto običajne opreme našli napravo za nočno opazovanje.

Ladja Global Mariner v Kopru

03. 01. 2000 20.13

V koprskem pristanišču je zasidrana ladja Global Mariner, last ene najmočnejših sindikalnih zvez, mednarodnega sindikata transportnih delavcev. Bivša tovorna ladja je preurejena v plavajoče multimedijsko razstavišče sindikalnega boja pomorščakov proti izkoriščanju. Okrog sveta pluje že leto in pol, obiskovalci pa si jo lahko ogledajo do vključno četrtka.

Jugoslovanska vojska želi kompromis

14. 12. 1999 21.33

Poveljnik zračnih sil jugoslovanske vojske, general Spasoje Siljanić, je danes pozval črnogorske oblasti h kompromisu pri reševanju spora, povezanega s podgoriškim letališčem. Opozoril je še, da bodo pripadniki jugoslovanske vojske nadzorovali razmere na letališču Golubovci-Podgorica, vse dokler se bo črnogorska policija zadrževala okoli letaliških objektov.

Altadis krepi svoj položaj na trgu cigar

11. 12. 1999 20.44

Altadis, nova francosko-španska tobačna skupina, ki je nastala po združitvi družb Seita in Tabacalera, je svoj vodilni položaj na svetovnem trgu cigar okrepila še z nakupom polovice deleža v kubanskem podjetju za izvoz cigar Corporacion Habanos v vrednosti 500 milijonov dolarjev.

Rembrandtov ponaredek

11. 12. 1999 09.42

Strokovnjaki za umetniška dela iz več držav so potrdili sum, da je slika Avtoportet z baretko, ki naj bi jo naslikal nizozemski slikar Rembrandt in je last Mestne galerije v Stuttgartu, ponaredek, je spročil Muzej Mauritshuis iz Haaga. Strokovnjaki se sicer strinjajo, da slika izvira iz Rembrandtovega ateljeja, vendar pa je primerjava z ostalimi slikarjevimi portreti pokazala velike razlike v načinu dela in kvaliteti. To ugotovitev potrjuje tudi dejstvo, da že obstaja slika Avtoportret z baretko, ki jo je Rembrandt naslikal leta 1659. Nedokončano delo, ki je last francoskega muzeja Granet, je dolga leta veljalo za kopijo.

Grčija zahteva vrnitev skulptur

11. 12. 1999 09.40

Grčija je spor z Veliko Britanijo o znanih skulpturah iz atenskega Partenona, ki se od leta 1812 nahajajo v Angliji, prenesla pred ZN. Grški veleposlanik pri ZN Elias Gounaris je Generalni skupščini ZN predložil osnutek resolucije, v kateri zahteva vrnitev kulturnih spomenikov v državo izvora. V osnutku niso izrecno navedene skulpture iz templja, zato obstaja verjetnost, da bodo članice ZN resolucijo sprejele z večino. Omenjene skulpture je leta 1801 z turškim dovoljenjem kupil in v Anglijo odnesel britanski odposlanec pri Otomanskem imperiju lord Elgin, leta 1816 pa jih je prodal Veliki Britaniji. Od takrat so last Britanskega muzeja v Londonu. Grški arheologi so bili še posebno razočarani, ko je v minulem tednu na neki konferenci britanski zgodovinar William St. Clair povedal, da so bile skulpture leta 1938 nestrokovno očiščene. Od prvotnih 92 skulptur je danes ohranjenih še 58. 41 jih je v slabem stanju in so na prvotnem mestu na Partenonu, 15 jih je v Britanskem muzeju, ena v atenskem muzeju pri Akropoli in ena v pariškem Louvru.

''Nesporazum'' med vojsko in policijo zglajen?

09. 12. 1999 11.52

''Nesporazum'' med jugoslovansko vojsko in črnogorsko policijo na letališču Golubovci pri Podgorici je zglajen, je poročal Radio B2-92, ki se sklicuje na Radio Črna gora.

Jugoslovanska vojska zasedla letališče v Podgorici

09. 12. 1999 07.24

Močno oborožene enote jugoslovanske vojske so včeraj zavzele pristajalno stezo mednarodnega letališča v črnogorskem glavnem mestu Podgorica. Kot je za tiskovno agencijo Beta dejal direktor letališča Golubovci Drago Milanović, naj bi se jugoslovanske zvezne oblasti za ukrep odločile iz ''varnostnih razlogov''.

Nov zakon o železniškem prometu

27. 11. 1999 12.28

V veljavo je danes stopil nov zakon o železniškem prometu, ki ga je državni zbor sprejel v prvih dneh tega meseca. Gre za pomemben zakon, saj se z njim tudi področje železniškega prometa usklajuje s pravnim redom Evropske unije.

Predstavitev knjige ob 90-letnici Glasbene matice

24. 11. 1999 07.45

V tržaškem Kulturnem domu bodo v petek, 26. novembra, s slavnostno akademijo počastili 90-letnico delovanja Glasbene matice (GM) Trst. Ob tej priložnosti so danes predstavili knjigo z naslovom 90 let Glasbene matice Trst.

Boji za vodilno mesto v farmacevtski industriji

16. 11. 1999 16.23

Eno vodilnih podjetij v farmacevtski industriji - Pfizer bo 75 milijard dolarjev vredno sovražno ponudbo za prevzem konkurenčnega podjetja Warner-Lambert dalo v odločanje neposredno delničarjem. V sodnih spisih za izvedbo posla, v katerih so podrobno predstavljeni načrti prevzema, je med drugim zapisano, da namerava Pfizer upravo ciljne družbe po prevzemu nadomestiti s sedmimi neodvisnimi direktorji.

Portet Dore Maar dosegel rekordno ceno

11. 11. 1999 15.56

Dražbena hiša Sotheby's je sinoči na dražbi v New Yorku prodala Picassovo sliko Sedeča ženska na vrtu, portret njegove ljubice Dore Maar iz leta 1938, za rekordnih 49,5 milijona dolarjev. S tem je delo postalo najdražje delo Pabla Picassa na svetu. Platno, tako kot drugih 46 slik, ki so jih prodajali na dražbi, so last znanih newyorških galeristov Eleanore in Daniela Saidenberga. Dražbena hiša Christie's je že v torek za 45 milijonov dolarjev prodala drugo Picassovo platno, portret njegove druge ljubice Marie-Therese Walter.

Sprejet zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov

20. 10. 1999 18.21

Državni zbor je po domala dvodnevni obravnavi kljub nasprotovanju SLS, SKD in SDS sprejel zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov v družbeni lastnini. Novi zakon ureja lastništvo tovrstnih spomenikov potem, ko je dosedanji zakon, ki je to urejal, ustavno sodišče v začetku tega leta razveljavilo in zakonodajalcu naložilo ureditev tega vprašanja v roku osmih mesecev. Ta rok se je iztekel 14. oktobra.