Let 3

Švica je najbogatejša država na svetu

16. 04. 1998 10.35

Švica je s 44.350 dolarji bruto domačega proizvoda (BDP) na prebivalca v lanskem letu postala najbogatejša država sveta. To kažejo podatki, ki jih je danes v Washingtonu objavila Svetovna banka. Luksemburg, ki je bil več let na vrhu lestvice najbogatejših držav, je z nje izpadel, saj lestvica sedaj navaja le še države z več kot enim milijonom prebivalcev.

Zgodovinski hotel za Jelcina

16. 04. 1998 08.54

Ruski predsednik Boris Jelcin bo med obiskom na Japonskem stanoval v hotelu z razgibano zgodovino. Hotel Kawana v letovišču z enakim imenom na polotoku Izu, ki leži približno 100 kilometrov jugozahodno od Tokia, je med drugim znan po tem, da sta v njem leta 1954 preživela medene tedne Marilyn Monroe in Joe DiMaggio. Češnje, ki so posajene v parku v okolici hotela, vrtnarji srbno skrivajo v senci, zato da bi zacvetele prav v času predsednikovega obiska. Posteljo, v kateri naj bi spal Jelcin, so morali podaljšati na 2,30 metra. Sicer je hotel s 140 sobami opremljen v evropskem slogu 30-ih let tega stoletja. Hotel Kawana je bil leta 1958 prav tako prizorišče snemanja filma Razbojnik in gejša z Johnom Waynom v glavni vlogi.

Italijanski baron je 50 let živel v hotelu

15. 04. 1998 08.25

Kar 50 let je premožni italijanski baron živel v znamenitem hotelu Hotel delle Palme v središču sicilijanskega Palerma. Kot so poročali italijanski časniki, je Giuseppe di Stefano pred kratkim umrl v starosti 91, v skladu z njegovo zadnjo željo pa so ga pokopali čisto potihem in brez hrupa. Domišljijo Sicilijancev sta podžigala "izgnanstvo" v najlepšem hotelskem apartmaju, na katerega se je di Stefano obsodil sam, ter njegov življenjski slog. Di Stefana so opisovali kot skrivnostnega in ekscentričnega moškega. Kot pravi legenda, naj bi ga mafija prisilila, da se je "živ zazidal".

Unicef zahteva obravnavo rekrutiranja otrok kot vojnega zločina

14. 04. 1998 16.37

Unicef se je danes zavzel, da bi novo mednarodno sodišče rekrutiranje otrok obravnavalo kot vojni zločin. Gre za stalno mednarodno kazensko sodišče (ICC), ki je še v ustanavljanju, pristojno pa naj bi bilo za zločine proti človeštvu, genocid in vojne zločine.

V Varšavi hora legalis za mladoletnike

13. 04. 1998 09.46

Poljska prestolnica bo letošnje poletje manj prijazna do mladoletnikov. Od 1. maja do 30. septembra bo namreč v Varšavi od 23. ure zvečer do 6. ure zjutraj veljala za vse mlajše od 18 let hora legalis. Mladoletniki bodo v tem času lahko v javnih prostorih in na javnih krajih le v spremstvu odraslih. Za ukrep so se varšavske oblasti odločile, ker želijo zmanjšati mladoletniško prestopništvo. Podobne omejitve je lansko poletje uvedlo poljsko mesto Radom, ki leži 95 kilometrov južno od Varšave, njegov primer pa je sledilo še nekaj mest na Poljskem

V ZRJ milijon in pol brezposelnih

13. 04. 1998 09.44

V Zvezni republiki Jugoslaviji je brezposelnih milijon in pol ljudi. Med njimi je 800.000 ljudi brez kakršnekoli zaposlitve, 700.000 je na prisilnem dopustu ali pa so tehnološki višek. Zveza neodvisnih sindikatov Jugoslavije tudi navaja, da je število brezposelnih v ZRJ že višje kot število upokojencev, ki jih je milijon in 477.663. Med brezposelnimi je največ mladih ljudi, starih do 30 let. Približno 80 odstotkov vseh brezposelnih čaka na delo že več kot leto dni, kar pomeni, da postaja brezposelnost trajna.

Irska skupnost v New Yorku zadržana do mirovnega sporazuma

12. 04. 1998 11.13

Newyorčani irskega porekla so povečini zadržani do zgodovinskega mirovnega sporazuma, ki obljublja boljše čase na Severnem Irskem po 30 letih nasilja in 3000 žrtvah. New York je že dolga leta kulturno in politično središče Ircev v ZDA, tako katolikov kot tudi protestantov, ki na Severnem Irskem predstavljajo večino. New York Times je zato opravil raziskavo med različnimi irskimi organizacijami. "Mirovni sporazum obljublja veliko. Toda v preteklosti smo videli že mnogo premirij in sporazumov," je dejala predsednica Galske lige Kathleen Regan. Večina irskih poslovnežev in lastnikov številnih irskih pubov v New Yorku je prav tako pesimistična. "Mislim, da se ne bo nič spremenilo. Versko sovraštvo je pregloboko zakoreninjeno," trdi lastnik gradbenega podjetja Thomas Devine. Direktor Imigracijskega centra smaragdni otok, ki pomaga irskim priseljencem, Eamon Dornan, meni, da je sporazum onemogočil združitev irskih ozemelj in s tem poglobil razdeljenost države. Ameriški Irci izražajo tudi dvome o poštenosti napovedanih referendumov, s katerima bodo Irci potrdili ali zavrgli sporazum. "Zadeva lahko vsak trenutek ponovno eksplodira. Kdo bo nadziral referendum? Na Severnem Irskem ni bilo poštenih volitev že 800 let," je dejal Paddy Reiley,lastnik irskega puba.

Pred 37 leti je poletel v vesolje Gagarin; mednarodni dan astronavtike

12. 04. 1998 09.12

Danes je minilo 37 let odkar je sovjetski kozmonavt Jurij Gagarin kot prvi človek poletel v vesolje. V spomin na polet Gagarina je 12. april mednarodni dan astronavtike. Posebej slovesno praznujejo današnji dan vesoljci na Zemlji in v vesolju, vesoljski strokovnjaki in znanstveniki. Tričlanska rusko-ameriška posadka na orbitalni znanstveni postaji Mir se je danes po dvostranski video zvezi trikrat pogovarjala s svojci, znanci, vesoljci in strokovnjaki v Centru za upravljanje poletov CUP v Koroljovu pri Moskvi. Še včeraj sta ruska kozmonavta med vesoljskim sprehodom s 14 m visokega stolpa Sofora na modulu Kvant uspešno odstranila 400-kilogramsko prenosno motorno napravo VDU 1, ki je več let ohranjala pravilno lego Mira v prostoru, a ji je v ponedeljek pošla zaloga raketnega goriva.

Rast števila uporabnikov interneta se je v Sloveniji nekoliko upočasnila

11. 04. 1998 12.14

Rezultati raziskave združenja Raba interneta v Sloveniji (RIS), ki so jo opravili februarja letos, kaže, da se je rast števila prebivalcev, ki so uporabili internet, v zadnjem obdobju nekoliko upočasnila. Po zadnjih podatkih je internet uporabilo 18 odstotkov prebivalstva v starosti od 15 do 65 let, kar pomeni približno 250.000 ljudi. Za drugo polovico leta 1997 je bila značilna nagla rast, saj je delež uporabnikov porasel z 11 na 16 odstotkov. Ker internet uporablja že večina šolajoče mladine, so pri RIS prepričani, da bo drugi krog širitve uporabnikov, ki bo zajel predvsem gospodinjstva in podjetja, bistveno počasnejši. Po podatkih RIS je rednih uporabnikov, ki internet uporabljajo vsaj enkrat mesečno, več kot 100.000, več kot 30.000 oseb pa ga uporablja vsak dan.

Budisti so se podali na pot po Budin zob

11. 04. 1998 10.37

Kakih 200 tajvanskih budistov se je napotilo na Tajsko po 2000 let stari zob, ki naj bi pripadal Budi. Gre za enega od treh zob, ki so jih našli po upepelitvi Bude oziroma indijskega princa Sidarte Gautame. Sidarta se je pri 29-ih letih odpovedal zemeljskim stvarem, da bi našel vzrok za ljudsko trpljenje. Prvi zob hranijo v Pekingu, drugega na Sri Lanki, tretjega pa so v 70. letih v Indijo prinesli tibetanski menihi, ki so pobegnili iz Kitajske. Ostareli menihi so se več let upirali pritiskom Pekinga, da zob vrnejo Kitajski, sedaj pa so se odločili, da ga predajo tajvanskim budistom in ga na ta način zavarujejo. Sveti zob bodo shranili v templju Fu Kuang, po splošnem prepričanju pa naj bi Tajvanu prinesel mir in blaginjo.

Slavni arhitekt se noče vrniti v Sydney

11. 04. 1998 10.34

Oblasti v Sydneyu so se po 32 letih odločile, da se zahvalijo človeku, ki je naredil načrt za slavno sydneysko opero. Mestni svet namerava danskemu arhitektu Joernu Utzonu ob njegovem 80. rojstnem dnevu v znak zahvale za mojstrovino izročiti mestne ključe. Vendar pa je tiskovni predstavnik župana mesta Sydneya izrazil bojazen, da je zelo malo verjetno, da bo slavni arhitekt prišel po zakasnelo priznanje. Utzon je namreč z besedami, da se ne vrne nikoli več, jezno zapustil Sydney sedem let prej, preden je bil njegova mojstrovina dokončana. Razočaran nad slabim odnosom takratnega političnega vodstva, je leta 1966 dal odpoved. Arhitekt trdi, da mu država Novi južni Wales še vedno dolguje približno 66.000 dolarjev. Slavno opero, katere izgradnja je stala 66 milijonov dolarjev, je leta 1973 slovesno odprla britanska kraljica Elizabeta II.

Nadaljevanje velikonočnih slovesnosti v Rimu

11. 04. 1998 10.25

Papež Janez Pavel II. bo drevi v okviru velikosobotne vigilije krstil devet vernikov iz različnih delov sveta, starih med 14 in 49 let. Sicer pa na vigiliji v bazliki Svetega Petra pričakujejo več tisoč vernikov. V predverju bazilike bodo prižgali velikonočni ogenj, ki ga bo nato papež v spremstvu kardinalov in škofov prenesel v zatemnjeno cerkev. Medtem pa so že skoraj končane priprave za jutrišnjo papeževo velikonočno mašo, ki naj bi kljub spremenljivemu vremenu potekala na prostem, na trgu Svetega Petra, ki je tudi letos okrašen s cvetjem iz Nizozemske. Po maši bo papež podelil svoj blagoslov urbi et orbi (mestu in svetu).

Osrednje točke sporazuma za Severno Irsko

10. 04. 1998 09.54

Osrednja točka sporazuma o prihodnosti Severne Irske je ustanovitev sevenoirske skupščine, ki bo štela 108 katoliških in protestantskih poslancev, volili pa naj bi jo predvidoma junija. Njen izvršni odbor bo sestavljalo 12 ministrov. O sporazumu se bodo prebivalci Irske in Severne Irske odločali na referendumu 22. maja. Skupščina bo imela zakonodajne pristojnosti, njena glavna naloga pa bo ustanovitev sveta za sodelovanje med severom in jugom. Če skupščina te naloge ne bo uresničila v enem letu, jo bo britanska vlada lahko razpustila. V svetu sever-jug bodo ministri irske vlade in predstavniki severnoirske skupščine. V začetku se bo ukvarjala z vprašanji prometa, turizma in odnosov z Evropsko unijo, kasneje pa naj bi prevzela dodatne naloge. Irska vlada se je v sporazumu obvezala, da bo spremenila drugi in tretji člen svoje ustave, v katerih zdaj izraža težnje po Severni Irski, britanska vlada pa bo ustrezno prilagodila svojo zakonodajo. Pri tem naj bi zagotovili, da se ustavni položaj Severne Irske ne bo spreminjal brez privoljenja njenih prebivalcev. Sporazum predvideva tudi ustanovitev britansko-irskega sveta, katerega člani bodo predstavniki irske vlade, severnoirske skupščine, ter predstavniki načrtovanih parlamentov Škotske in Walesa. Z ustanovitvijo 108-članske severnoirske skupščine se bo končalo 26 let dolgo obdobje "neposrednega vladanja" iz Londona, ki so ga uvedli po ukinitvi parlamenta - v njem so prevladovali protestanti -, ki je Severni Irski vladal od leta 1921.

V Albaniji ponovno dovoljena Komunistična stranka

09. 04. 1998 18.29

Albanski parlament, v katerem imajo večino socialisti, je danes v Tirani sprejel sklep o spremembi zakona, s katerim se Komunistični stranki po šestletni prepovedi ponovno dovoli delovanje. Socialisti so svoj korak utemeljili z dejstvom, da ima vsak državljan pravico slediti lastnim političnim prepričanjem. Danes opozicijski demokrati so ob prihodu na oblast leta 1992 prepovedali Komunistično stranko, ker naj bi med večdeset let trajajočo diktaturo v državi povzročila veliko gorja in škode. Po trditvah stranke, ki je doslej delovala podtalno, ima ta približno 25.000 pripadnikov.

Po svetu ogrožena vsaka osma rastlinska vrsta

09. 04. 1998 09.28

Kot je pokazala mednarodna študija, ki jo je opravilo 16 znanstvenih ustanov, vsaki osmi rastlinski vrst grozi izumrtje. Vzrok za umiranje približno 34.000 rastlinskih vrst je predvsem uničenje življenjskega prostora in prevlada tujih vrst. Rastlinskih vrst, ki jim grozi izumrtje, je približno 12,5 odstotka od 270.000 poznanih vrst. Znanstveniki so študijo opravljali 20 let.

Nova vrsta cigaret osvojila muenchenski višji sloj

08. 04. 1998 08.04

Pripadniki" muenchenske scene" in višjih družbenih slojev so odkrili novo kultno cigareto. Ponovno velja za moderno, če se pojavite brez zadrege s cigareto v ustih, ki pa mora biti določene znamke. V poštev pride "modri Nil", znamka cigaret iz lahkoživih 20. let. K temu sodi še obvezen imidž, ki se glasi: "Biti cool in kaditi Nil".

Novi Titanic bodo splavili leta 2002

08. 04. 1998 07.55

90 let po potopu naj bi Titanic ponovno zaplul v morje. Nek ameriško-švicarski konzorcij namerava po vzorcu starega Titanica do pike natančno zgraditi novo luksuzno ladjo z vsemi podrobnostmi, kot jih je imel njegov predhodnik. Podjetje, ki se je lotilo tega podviga, ima sedež v Baslu in nosi enako ime kot družba, ki je Titanic poslala na pot leta 1912 - White Star Line. "Ladja se ne more potopiti," je za New York Post povedal direktor podjetja, Walter Navratil. Novi Titanik naj bi imel tudi dovolj rešilnih čolnov. Financiranje luksuzne ladje bo prevzela Titanic Development Corporation s sedežem v Las Vegasu. Ladja naj bi krenila na pot 12. aprila, 90 let potem, ko je iz Southhamptona na pot krenil prvotni Titanic. Potniki modernega Titanica naj bi se na mestu, kjer se je 15. aprila potopil njegov predhodnik, z minuto molka poklonili 1500 žrtvam tragične nesreče.

Na Kosovu našli trupla šestih Albancev

06. 04. 1998 17.36

Na Kosovu so v bližini kraja Orahovac poleg neke ceste odkrili trupla šestih Albancev. Srbske oblasti so najdbo potrdile, o podrobnostih pa niso poročale, češ da preiskava še teče. Albanski odbor za človekove pravice s sedežem v Prištini je danes dodal, da so bili moški v starosti med 30 in 50 let ubiti "s topimi predmeti". Prebivalci okoliških vasi so poročali, da je najdenih trupel osem. Po teh neuradnih podatkih naj bi moške, ki so uslužbenci bližnje bencinske črpalke, sinoči ugrabilo približno 20 zamaskiranih moških.

Ruski vojni plen obsega 200.000 umetnin

06. 04. 1998 17.36

Vojni plen, ki ga je Rdeča armada zaplenila v hitlerjevski Nemčiji in ga je ruski parlament razglasil za rusko last, obsega 200.000 umetnin, med njimi slaven Priamov zaklad, ki so ga izkopali v bližini domnevne Troje, pa tudi dva milijona redkih knjig in 3-kilometrski arhiv. Umetnine niso bile zaplenjene le v Nemčiji, ampak tudi v Avstriji, na Madžarskem, v Bolgariji, na Finskem in v Romuniji. Trojansko zlato pa je najdragocenejši predmet iz zbirke umetnin, ki jo je sovjetska armada zaplenila v porušeni Nemčiji, za katere si Nemčija prizadeva že od leta 1991. Bonn že več let zahteva vrnitev unikatnih del, med njimi dveh biblij, zaseženih v Leipzigu, ki ju je natiskal Gutenberg, in prestižno knjižnico iz Gothe. Priamov zaklad iz tretjega tisočletja pr.n. št., ki ga je nemški arheolog Heinrich Schliemann izkopal leta 1873 v Hissarliku v Turčiji, je Rdeča armada zaplenila v Berlinu leta 1945. Moskva je do leta 1993 zanikala, da bi imela ta zaklad, v katerem je 260 diademov, ogrlic, zapestnic in drugih kosov nakita, nakar ga je moskovski muzej Puškin leta 1996 razstavil. Rusija je leta 1995 razstavila tudi platna Cranacha, Goye, Renoirja, Maneta in Degasa ter risbe Duererja, Holbeina, Mantegne, Rembrandta in Watteauja, ki so jih strokovnjaki razglasili za izginule med II. svetovno vojno.

Otroci, ki sitnarijo, pogosto dobijo to, kar želijo

06. 04. 1998 09.10

Nikar ne podcenjujte otrok, ki "sitnarijo", so rezultati nedavnih raziskav, ki opozarjajo, da je sitnarjenje otrok resna stvar. Ugotovitve kažejo, da se od 20 do 40 odstotkov nakupov za otroke "zgodi" zato, ker je otrok uspešno vztrajal pri svojem.

Irak po zaključku inšpekcij v predsedniških palačah zahteva ukinitev sankcij

06. 04. 1998 07.58

Iraško vodstvo je po zaključku inšpekcij za nadzor razorožitve Iraka v osmih predsedniških palačah zahtevalo odpravo sankcij proti državi. Kot navaja vladni časnik Al Thawra, naj bi Združeni narodi s tem izpolnili svoje obveznosti do Iraka, potem ko je država osem let trpela zaradi sankcij. V prvem delu zaključenih preiskav ni bilo odkritih nikakršnih znakov o orožju za množično uničevanje.

Iran izpustil 1800 iraških vojnih ujetnikov

05. 04. 1998 10.55

Iran je včeraj iz zaporov izpustil tisoč iraških vojnih ujetnikov oziroma skupno 1800 Iračanov v zadnjih 48 urah, je sporočila iraška tiskovna agencija INA.

Spielberg bo posnel film o Lindbergu

04. 04. 1998 11.31

Steven Spielberg, ki je med drugim režiral tudi filma Amistad in Schindlerjev seznam, je za svoj prihodnji režijski projekt izbral še neobjavljeno biografijo Charlesa A. Lindberga, prvega pilota, ki je sam preletel Atlantik.

V Franciji živi v revščini vsako deseto gospodinjstvo

04. 04. 1998 11.04

V Franciji živi v revščini vsako deseto gospodinjstvo. Od 24 milijonov gospodinjstev se po podatkih francoskih statističnih oblasti INSEE deset odstotkov gospodinjstev skozi mesec prebija z manj kot 3.800 franki. Revščina je prizadela skupno 5,5 milijonov ljudi. V primerjavi s podatki izpred desetih let se je število starih ljudi, ki živijo v revščini, zmanjšalo, naraslo pa je število brezposelnih. 3.800 frankov je polovični znesek povprečnega dohodka

Iran in Irak začela z izmenjavo ujetnikov

03. 04. 1998 11.00

Deset let po iransko-iraški Zalivski vojni sta obe državi ponovno začeli z izmenjavo vojnih ujetnikov. Zaenkrat so iz dolgoletnega ujetništva izpustili 800 Iračanov in 62 Irancev.

50-letnica Akademske folklorne skupine France Marolt

03. 04. 1998 10.46

Akademska folklorna skupina France Marolt letos praznuje 50-letnico delovanja. Vrhunec praznovanj, ki bodo potekala vse leto, bo jubilejni koncert v soboto, 4. aprila, skupaj s ponovitvijo v nedeljo, 5. aprila, v Gallusovi dvorani v Cankarjevem domu. V tej hiši bo od 3. do 6. aprila tudi priložnostna razstava, povzetek večje, ki je bila nedavno na ogled v KIC Križanke.

Titanik še vedno na vrhu, kljub Briljantini

03. 04. 1998 10.19

Epski spektakel Titanik petnajst tednov po premieri še vedno podira blagajniške rekorde in vztraja na vrhu lestvice najuspešnejših filmov v ZDA. Z vrha ga ni sklatila niti najnovejša različica Briljantine (Grease) z Johnom Travolto in Olivio Newton-John v glavnih vlogah, ki so jo konec tedna začel predvajati v 2.000 kinematografih po ZDA in Kanadi.

Ukradli najstarejšega pekinškega kamnitega Budo

02. 04. 1998 08.34

Iz kitajske vasi so ukradli najstarejši kamniti kip Bude na širnem območju Pekinga, ki je tam stal 1500 let, poroča agencija Associated Press. Tatovi so poldrugi meter visok kip Bude na kovinskih ceveh odvlekli iz kamnite hiše v vasi Dongerižing. Odličen primerek kiparstva izpred poldrugega tisočletja je dolga leta čuval vaščan Jao, piše časnik People Daily.

Prisegel novi bocvanski predsednik

01. 04. 1998 16.30

Festus Mogae, nekdanji finančni minister in podpredsednik države, je danes postal tretji predsednik Bocvane v 30 letih, odkar je ta država postala neodvisna. Mogae je zaprisegel na slovesnosti pred parlamentom. Dosedanji predsednik Ketumile Masire je včeraj odstopil s položaja, ki ga je opravljal 18 let.

Francija bo podpirala Slovenijo pri vključevanju v EU

01. 04. 1998 16.03

"Francija bo Slovenijo tako kot včeraj tudi jutri podpirala v procesu vključevanja v Evropsko unijo, po katerem, kot si iskreno želim, boste postali šestnajsta članica unije," je v nagovoru državnim svetnikom poudaril predsednik francoskega senata Rene Monory, ki se na povabilo državnega sveta mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji. Ob številnih pohvalnih ocenah o Sloveniji je Monory poudaril, da so rezultati sedem let po osamosvojitvi opogumljajoči.