MADŽARSKA

Srečanje predstavnikov G4
20. 06. 2001 00.00
V Budimpešti so se v začetku tedna srečali generalni direktorji Slovenskih, Hrvaških, Madžarskih in Avstrijskih železnic, ki delujejo v interesni skupini G4. Spregovorili so o usklajenem razvoju potniškega železniškega prometa v državah, ki so članice te skupine, med drugim o kakovostnem potniškem prometu, ustvarjanju pogojev za nemoteno prehajanje vlakov preko meja ter o rešitvah za povečanje vloge in atraktivnosti prometa na stranskih progah v mejnih regijah. Predstavnika Slovenskih in Madžarskih železnic sta na zasedanju poročala tudi o pomenu nedavno odprte mednarodne železniške povezave med Slovenijo in Madžarsko, so sporočili iz Slovenskih železnic.

Vaterpolisti končali predtekmovanje
20. 06. 2001 00.00
V Budimpešti so najboljši evropski vaterpolisti končali boje v predtekmovalnih skupinah. V četrtfinale, na sporedu bo v četrtek, so se uvrstili vsi favoriti. V dosedanjem poteku prvenstva je edino še neporaženo moštvo ZR Jugoslavija.

Ugoden žreb za slovenske rokometašice
20. 06. 2001 00.00
Na severu Italije so izžrebali skupine ženskega rokometnega svetovnega prvenstva, na katerem bo letos decembra nastopila tudi slovenska reprezentanca. Slovenija bo igrala v skupini D skupaj z Norveško, Italijo, Brazilijo, Urugvajem in Tunizijo.

Širitev Nata prihodnje leto
13. 06. 2001 00.00
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je izrazil zadovoljstvo ob današnji napovedi držav članic zveze Nato, da nameravajo na vrhu v Pragi prihodnje leto odpreti vrata zavezništva za vstop novih članic. Kot je še dejal v izjavi iz Dublina, kjer se mudi na obisku, bo Slovenija po njegovem mnenju med povabljenimi državami, če bo izpolnila naloge, ki jih nalaga Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu. Ruplu so irski sogovorniki zagotovili, da negativen izid referenduma, na katerem so Irci pred dnevi zavrnili ratifikacijo pogodbe iz Nice, ni uperjen proti širitvi Evropske unije in da bo Irska nadaljevala politiko aktivne podpore širitvi unije. Sicer so irski sogovorniki izrazili mnenje, da je Slovenija kvalificirana kandidatka za članstvo v EU, ki ga lahko doseže v okviru ciljev, ki si jih je zastavila, tako da bi lahko postala članica EU 1. januarja 2004 in že sodelovala na volitvah v Evropski parlament.

Švedska bo odprta za delovno silo
12. 06. 2001 00.00
Švedska zunanja ministrica Anna Lindh je danes v Luxembourgu napovedala, da bo Švedska takoj po razširitvi Evropske unije za nove članice odprla nacionalno tržišče delovne sile. Na ta način bo Stockholm izkoristil možnost, ki jo daje skupno pogajalsko izhodišče petnajsterice o vprašanju - to članicam omogoča ščitenje nacionalnih tržišč pred delovno silo iz novink do sedem let po njihovem vstopu v EU.

Notranji ministri o sodelovanju
07. 06. 2001 00.00
Vprašanju, kako nadgraditi sodelovanje ter okrepiti skupen policijski boj proti organiziranemu kriminalu, ki ne pozna državnih meja, ter še izboljšati dosedanje sodelovanje policij pri zatiranju nedovoljenih migracij in trgovine z mamili, so na tokratnih trilateralnih pogovorih namenili osrednjo pozornost notranji ministri Slovenije, Hrvaške in Avstrije, Rado Bohinc, Šime Lučin in Ernst Strasser. Ob tem so sprejeli in podpisali posebno skupno deklaracijo o sodelovanju na področju preprečevanja ilegalnih migracij.

Skupna pot Slovenije in Madžarske
31. 05. 2001 00.00
Na povabilo predsednika Republike Milana Kučana je na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo prispel madžarski predsednik Ferenc Madl. Za sproščeni del obiska so poskrbeli mestni piskači, osrednja tema pogovorov obeh predsednikov pa je bila madžarska podpora Sloveniji pri vključevanju v Nato in skupen cilj - udeležba na volitvah v Evropski parlament leta 2004.

Zeman o strateškem povezovanju
25. 05. 2001 00.00
Češki premier Miloš Zeman je z obiskom Krškega zaključil- po njegovih besedah- zelo uspešen dvodnevni obisk v Sloveniji.

Drnovšek o nujnosti širitve EU
20. 05. 2001 00.00
V italijanskem Cernobbiu se je zaključila mednarodna konferenca Aspen European Dialogue, ki je bila posvečena nekaterim aktualnim temam, povezanim z Evropsko unijo, med njenimi udeleženci pa je bil tudi slovenski premier Janez Drnovšek. Na zadnji, šesti razpravi z imenom Agenda za Evropo, sta poleg premiera Drnovška med drugim sodelovala tudi podpredsednica irske vlade Mary Harney ter Samuel Huntington, znani profesor harvardske univerze in predsednik harvardske akademije za mednarodne študije. Premier je v svojem nastopu spregovoril o odnosih med ZDA in Evropo, poudaril pa je tudi nujnost nadaljevanja širitvenega procesa transatlantskih povezav.

Slovenija tudi o evropski obrambi
15. 05. 2001 00.00
Na sestankih, ki postajajo redna praksa za izmenjavo mnenj o projektu skupne evropske obrambne politike, sta oba ministra potrdila že izraženo slovensko pripravljenost za sodelovanje v prihodnjih evropskih misijah za posredovanje v kriznih situacijah, tako vojaških kot civilnih. Minister Rupel je pri tem menil, da bo lahko Slovenija v procesu nedvomno več prispevala, ko bo postala članica EU in bo polno vpeta v področni dialog.

Dogovor o prednostnih nalogah
15. 05. 2001 00.00
Četrto plenarno srečanje prvega delovnega omizja Pakta stabilnost za Jugovzhodno Evropo, t.j. za demokratizacijo in človekove pravice, je bilo zelo uspešno, saj je 58 delegacij doseglo konsenz o prihodnjih usmeritvah, je danes v Portorožu povedal predsedujoči delovnega omizja, namestnik posebnega koordinatorja pakta stabilnosti Donald Kirsch. Delegacije so določile štiri prednostna področja delovanja: vračanje beguncev, mediji, medetnični odnosi in čezmejno sodelovanje ter izobraževanje in mladi.

Komisija o pravicah manjšin
10. 05. 2001 00.00
V Monoštru na Madžarskem je bilo včeraj končalo šesto zasedanje slovensko-madžarske mešane komisije za spremljanje sporazuma o zagotavljanju posebnih pravic slovenski narodni manjšini na Madžarskem in madžarski narodni skupnosti v Sloveniji. Na dvodnevnem zasedanju so ugotovili, da sporazum pozitivno vpliva na položaj obeh manjšin, kljub temu pa je veliko vprašanj ostaja nerešenih.

Madžarska za konkretno stališče EU
09. 05. 2001 00.00
Madžarski zunanji minister Janos Martonyi je na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner članice Evropske unije pozval, naj zavzamejo konkretno stališče do spornega vprašanja prostega pretoka delovne sile iz novih držav članic. Hkrati je poudaril, da je sedemletno prehodno obdobje, ki ga zahtevata Avstrija in Nemčija, predolgo. Ferrero-Waldnerjeva pa je ponovila stališče Avstrije o trajanju prehodnega obdobja in poudarila, da je medtem že tudi Evropska komisija ugotovila nujnost prehodnega obdobja, ki naj bi trajalo do sedem let.

Orban o širitvi NATA
02. 05. 2001 00.00
Madžarski premier Viktor Orban je označil kot "zgodovinsko nesrečo", da je bila Slovenija izpuščena v prejšnjem krogu širitve zveze NATO. "To je imelo za Madžarsko slabe posledice: čeprav je ta sedaj članica južnega krila zveze NATO, v geografskem smislu ni neposredno povezana z zavezništvom in je postala neke vrste "enklava zveze NATO", je med obiskom v Washingtonu dejal Orban. Madžarski premier se je v okviru obiska v ZDA srečal z ameriškim predsednikom Georgom W. Bushem in podpredsednikom Dickom Cheneyem ter vodjo ameriške diplomacije Colinom Powellom.

Derbi v Franciji dobili Poljaki
20. 04. 2001 00.00
V skupini A svetovnega prvenstva 1. divizije v hokeju na ledu, ki poteka v Grenoblu v Franciji, so odigrali 3. krog. Nizozemci so premagali Litvo s 3:2, Poljaki, ki vodijo s tremi zmagami, so bili boljši od Danske (5:3), domača reprezentanca pa je klonila proti Madžarski z 1:3.

Število prebivalstva se povečuje
07. 04. 2001 00.00
Po poročilih Združenih narodov se bo število svetovnega prebivalstva v prihodnjih 50 letih povečalo za dve do tri milijarde, število ljudi, starejših od 65 let, pa se bo podvojilo. Ljudje se bodo množično selili v mesta in v države v razvoju.

Grki za skupno kandidaturo
03. 04. 2001 00.00
Grška nogometna zveza se zavzema za skupno kandidaturo s Turčijo za organizacijo nogometnega EP 2008. Za zdaj je zamisel še v povojih, grška nogometna zveza pa je za mnenje o skupni kandidaturi že zaprosila kulturno in športno ministrstvo. V Grčiji sta zaradi domnevnih nepravilnosti v novem športnem zakonu nogometna zveza in vlada sicer že več mesecev sprti, nedavna pogajanja med njima pa je sprožila šele Mednarodna nogometna zveza (FIFA) z grožnjo o izključitvi grških moštev iz mednarodnih tekmovanj.

Izidi kvalifikacijskih tekem
29. 03. 2001 00.00
Nogometna reprezentanca Rusije je v kvalifikacijskem srečanju skupine 1, v kateri nastopa tudi Slovenija, za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2002 premagala Ferske otoke z 1:0 (1:0). Strelec edinega zadetka je bil Mostovoj v 19. minuti. Švica pa je v isti skupini visoko premagala Luksemburg s 5:0 (2:0). Za Švicarje je trikrat zadel Frei, po enkrat pa Lonfat in Chapuisat.

Kacin sprejel madžarskega veleposlanika
27. 03. 2001 00.00
Predsednik odbora državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin je sprejel madžarskega veleposlanika v Sloveniji Gaborja Bagija. Sogovornika sta največ pozornosti posvetila vprašanjem, povezanim s širitvijo Evropske unije in zveze Nato ter razvoju dvostranskih odnosov. Pogovarjala sta se tudi o razmerah na širšem regionalnem območju.

Potrebno bo spremeniti ustavo
22. 03. 2001 00.00
Da bi postala članica Unije, bo Slovenija morala še enkrat spremeniti ustavo in to prav njen 68. člen. Gre za člen ustave, ki je že bil spremenjen in dopolnjen s členom o vzajemnosti pri nakupu in prodaji nepremičnin, s katerim so skušali zaščititi naš trg nepremičnin. Prav člen o vzajemnosti pa bo treba zdaj črtati iz ustave.

Madžarska vladna kriza
21. 03. 2001 00.00
Madžarski premier Viktor Orban je danes zavrnil zahtevo koalicijske partnerice, stranke malih posestnikov (ISP), naj odstavi strankinega ministra za evropske zadeve Imreja Borosa, s čimer se je vladna kriza na Madžarskem še poglobila.

Ženski hokej v Mariboru
19. 03. 2001 00.00
V ledeni dvorani Tabor se bo jutri pričel kvalifikacijski turnir skupine B za svetovno prvenstvo v hokeju za ženske. Na njem se bodo za prvo mesto, ki zagotavlja uvrstitev na SP leta 2002, pomerile reprezentance Madžarske, Slovaške, Velike Britanije, Avstralije ter Slovenije. Slovenija se bo v torek ob 19.15 v otvoritveni tekmi pomerila z Veliko Britanijo.

Slovenski vaterpolisti v Nici
16. 03. 2001 00.00
Slovenska vaterpolska reprezentanca bo danes začela kvalifikacije za uvrstitev na letošnje evropsko prvenstvo. Slovenija se za vozovnico v Budimpešto poteguje v Nici. Prvi nasprotnik izbrancev selektorja Ozrena Bonačiča bo domača Francija, ki je tudi neposredni tekmec za napredovanje. Poleg teh ekip bosta v Nici nastopila še Španija in Turčija.

Slovenski kampi kmalu v Evropskem združenju
13. 03. 2001 00.00
Na letni skupščini Evropskega združenja kampov (EFCO), ki je potekala 8. in 9. marca v Zagrebu, se je združenju predstavil odbor slovenskih kampov, ki kandidira za sprejem v Evropsko zvezo kampov. Člani združenja so se odločili, da bodo slovenski odbor uradno sprejeli medse na prihodnjem zasedanju skupščine, ki bo letos jeseni v Barceloni, so sporočili iz GZS, v okviru katerega deluje Slovenski odbor za kampe.

Obletnica shoda za Mostovno
09. 03. 2001 00.00
V zapuščenem industrijskem objektu Mostovne tik ob državni meji na robu Nove Gorice se bo popoldne začela dvodnevna prireditev ob 4. obletnici shoda za Mostovno, s katero skuša zavod Masovna, ki ga je Mestna občina Nova Gorica že leta 1998 priznala kot upravitelja prostorov, opozoriti na neizpolnjene obljube. Namen prireditve je vzbuditi pozornost, ki bi pripomogla k čimprejšnji ureditvi razmer in začetku prenove dotrajanih prostorov.

Začeli z evakuacijo 10 tisoč oseb
07. 03. 2001 00.00
Madžarske oblasti so danes začele evakuacijo približno 10 tisoč prebivalcev iz dvanajstih vasi na severu države, ki jih ogrožajo poplave. Madžarska se je poleg tega odločila, da začasno odpre mejo za stotine Ukrajincev, ki pred naraščajočo vodo bežijo z domov. V Ukrajini sta sicer v poplavah že umrli dve osebi, ogroženih pa je več kot 300 tisoč ljudi.

Strokovnjaki o varovanju tajnih podatkov
06. 03. 2001 00.00
Pred vstopom v Evropsko unijo in Nato čaka Slovenijo sprejem še enega, zelo pomembnega zakona, in sicer o varovanju tajnih podatkov. Že med obravnavo tega zakona so se razvile polemike o tem, kdaj je nek podatek lahko tajen in, ali pomeni varnostno preverjanje državnih uslužbencev, ki imajo dostop do tajnih podatkov, že kršenje človekovih pravic. Na ta in podobna vprašanja so danes skušali odgovoriti različni strokovnjaki.

Madžarska prepovedala uvoz živine iz držav EU
06. 03. 2001 00.00
Madžarska vlada je v torek, zaradi možnosti vnosa slinavke in parkljevke v državo, prepovedala uvoz živine iz držav EU, poleg tega pa je na neodločen čas preložila vse živinske sejme, so sporočili iz madžarskega kmetijskega ministrstva.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji
27. 02. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

Madžarski zunanjetrgovinski primanjkljaj
27. 02. 2001 00.00
Madžarska je lani v trgovanju s tujimi državami zabeležila primanjkljaj v višini 3,98 milijarde dolarjev. Izvozila je za 28 milijard dolarjev blaga, uvozila pa za 32 milijard dolarjev. Samo uvoz v sektorju energetike je prispeval k 890 milijonov dolarjev velikemu primanjkljaju. Trgovanje z državami Evropske unije obsega 75 odstotkov celotnega madžarskega izvoza in 58 odstotkov državnega uvoza. Največji zunanjetrgovinski partner Madžarske je bila lani Nemčija, kamor Madžarska izvaža 37 odstotkov vsega izvoženega blaga, od tam pa uvozi za skoraj 25 odstotkov vsega uvoženega blaga. Kot sporočajo z madžarskega zunanjega ministrstva, si Madžarska v prihodnje želi več izvažati v države na Balkanu, na območju Jugovzhodne Evrope in v Rusijo. Možnost uspešnega trgovanja v prihodnosti pa za Madžarsko predstavljajo tudi države pogodbenice Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini