MArtinu

Strel vztraja kljub bolečinam
12. 08. 2002 00.00
Martin Strel je svoj 39. dan plavanja začel v St. Louisu, kjer so mu prejšnji dan pripravili veliko prireditev.

Strel preplaval 32 milj
04. 08. 2002 00.00
Martin Strel je med plavanjem po reki Mississippi včeraj preplaval 32 milj, ekipa pa je dan končala v mestecu Fort Madison. Reka je praktično brez toka, postaja pa vedno bolj onesnažena.

Strel preplaval že 570 km
16. 07. 2002 00.00
Martin Strel je na svoji poti po reki Mississippi doslej preplaval že 570 kilometrov. Danes bo startal iz mesteca Brainerd v Minnesoti.

Belgijci premagali Slovenijo
31. 03. 2002 00.00
Slovenska moška namiznoteniška reprezentanca je izgubila uvodno tekmo na evropskem prvenstvu v Zagrebu. S 3:1 jo je premagala ekipa Belgije.

Poraz Samprasa
02. 01. 2002 00.00
Nekdanji prvi teniški igralec sveta, Američan Pete Sampras, je v prvem krogu ATP turnirja v avstralski Adelaidi izgubil proti rojaku Toddu Martinu z 2:1 v nizih.

Zmaga Detroita
03. 11. 2001 00.00
Največja pozornost med petkovimi tekmami ameriške profesionalne hokejske lige je bila posvečena obračunu najboljših moštev dosedanjega dela, tekmi med Detroitom in Otočani iz New Yorka.

200 milijard za nova letala
27. 10. 2001 00.00
Pentagon je za izdelavo 3000 tehnološko visoko razvitih lovskih letal izbral ameriško podjetje Lockheed Martin. Naročilo, vredno skupaj več kot 200 milijard dolarjev, je najbogatejše v zgodovini ameriškega obrambnega ministrstva.

Žonta tretji na zadnji tekmi
09. 09. 2001 00.00
Na zadnji tekmi v smučarskih skokih za Veliko poletno nagrado, je naš Peter Žonta zasedel tretje mesto, prvi je bil domačin Masahiko Harada in drugi Avstrijec Martin Höllwarth. V skupni razvrstitvi turneje je najboljši Adam Malysz.

Koncert iz cikla Študentje-profesorji
15. 05. 2001 00.00
V Modrem salonu Grand hotela Union je bilo v torek zvečer mogoče prisluhniti koncertu iz cikla Študetje-profesorji, ki ga že drugo sezono prireja Glasbena mladina ljubljanska. Na tokratnem koncertu so nastopili flavtistka Eva Slana in flavtist Matej Zupan ter pianistka Andreja Kosmač. Interpretirali so komorna dela redkeje izvajanih skladateljev - Georga Philippa Telemanna, Charlesa Marie Widorja, Franza Dopplerja in Garyja Schockerja.

Miholjevič uspešen v Italiji
25. 03. 2001 00.00
Kolesarji kranjske Save so v Sovizzu pri Veroni nastopili na 35. VN Piccola Sanremo. Najboljše se je odrezal Vladimir Miholjevič, ki je z zaostankom 12 sekund za zmagovalcem osvojil 10. mesto, Matej Starej je bil 19. in Doman Blažek 28. Oba sta zaostala 38 sekund. Na 140 kilometrov dolgi krožni dirki je med 150 kolesarji, le 45 jih je prišlo v cilj, slavil Stefano Lugana pred Alessandrom Ballanom in Lorenzo Bernucci (vsi Italija).

Afera Jesseja Jacksona
18. 01. 2001 00.00
Najbolj znani ameriški borec za človekove pravice po Martinu Luthru Kingu, pridigar Jesse Jackson, je v izjavi za javnost nepričakovano priznal, da je imel s svojo sodelavko izvenzakonsko razmerje, plod katerega je hčerkica, stara 20 mesecev. Jackson je bil eden glavnih tolažnikov predsednika Billa Clintona med afero z Monico Lewinsky, s katerim sta skupaj molila za odpuščanje.

Clinton za rasne reforme
15. 01. 2001 00.00
Nekaj dni pred koncem službe, je predsednik Bill Clinton predložil kongresu 26-stranski predlog popravka zakona o ameriških rasnih razmerjih, začenši z s kriminalnimi pravosodnimi organi in zagotovitvijo volilne pravice. Na sobotni predvečer dneva posvečenega Martinu Lutherju Kingu, je Clinton v New York Timesu objavil komentar, v katerem je poudaril, "da bo kongresu predložil konkretne predloge in rešitve". Dokument obsega sedem širokih področij: ekonomski in socialni napredek, izobraževanje, zagotavljanje državljanskih pravic, reformo kriminalnega pravosodja, eliminiranje razlik v zdravstvenem varstvu, reformo volilnega sistema in državljansko odgovornost.

Johansson dobil turnir v Stockholmu
26. 11. 2000 00.00
Šved Thomas Johansson je zmagovalec teniškega turnirja ATP v Stockholmu z nagradnim skladom 775.000 ameriških dolarjev. V treh nizih je Šved ugnal drugega nosilca, Rusa Jevgenija Kafelnikova, s 6:2, 6:4 in 6:4.

Pred dnevom reformacije
29. 10. 2000 00.00
V samostojni Sloveniji dan reformacije, 31. oktober, praznujemo kot državni praznik. Praznik reformacije je posvečen Martinu Luthru, ki je na 31. oktobra leta 1517 v Wittenbergu v Nemčiji s 95 tezami o potrebni prenovi cerkve nastopil proti ravnanju katoliške cerkve. Njegovo izobčenje je povzročilo nastanek evangeličanske cerkve, njegove ideje pa so v Slovenijo prinesli študentje nemških univerz, med njimi Primož Trubar, Jurij Dalmatin ter Adam Bohorič, ki so s svojimi deli odločilno prispevali k razvoju slovenskega jezika. Osrednja prireditev ob dnevu reformacije in 450. obletnice izida prve slovenske knjige bo v ponedeljek, 30. oktobra, v Cankarjevem domu, slavnostni govornik pa bo predsednik Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar dr. Oto Norčič. V torek pa bodo praznična bogoslužja v vseh evangeličanskih cerkvah. Protireformacija se je na slovenskem začela v 80. letih 16. stoletja, protestante, ki jih je bilo prej v okolici Ljubljane in v Kranjski deželi več kot 90 odstotkov, so prisilili k prestopu v katoliško vero, ostale pa izgnali. Protestantizem se je v Sloveniji ohranil le v Prekmurju, ki je bilo takrat pod Ogrsko. Slovenska protestantska cerkev, organizirana v 13 cerkvenih občinah, danes šteje 19.000 članov, večinoma v Pomurju.

Mura (ne)mirna reka?
26. 09. 2000 00.00
Prebivalci ob Muri, ki niti ne vedo, kje je meja, a jih to tudi ne zanima, želijo in zahtevajo, da mejne črte sploh ne bi bilo. Zato bi moral biti sporazum o čezmejnem sodelovanju v gospodarstvu, kulturi,

Rokometaši izgubili s Švedsko
18. 09. 2000 00.00
Slovenski rokometaši so izgubili tekmo 2. kroga predtekmovalne skupine B na olimpijskem turnirju v Sydneyju. Z 32:30 (12:17) so Slovenijo premagali svetovni in evropski prvaki Švedi. Slovenski rokometaši so imeli vse do zadnje minute priložnost, da na olimpijskem turnirju v Sydneyju premagajo Švedsko. V zadnjih dveh minutah pa je zmaga pripadla Švedom, ki so imeli pred tem le prednost 1:0 in 2:1. V sklepnih minutah so izbranci slovenskega selektorja Leopolda Jerasa skušali s presingom odvzeti žogo Skandinavcem, tik pred zadnjim sodnikovim žvižgom pa so Pungartniku popustili živci in za grob napad na Martinu Fraendesjoju je upravičeno dobil rdeči karton. Končni izid je s sedmih metrov dosegel Loevgren, z desetimi goli najboljši strelec tekme. Samo v drugem delu jih je igralec nemškega prvaka Kiela dosegel devet in odločno nagnil tehnico na švedsko stran.

S plavanjem proti Miloševiću
14. 08. 2000 00.00
Romunski zunanji minister Petre Roman je danes po reki Donavi plaval ob slovenskem maratoncu Martinu Strelu in tako protestiral proti nasprotovanju jugoslovanskih oblasti po vnovični vzpostavitvi rečne plovbe po Donavi. Nihče nima pravice preprečiti promet na reki, je menil Roman.

Strel in Roman bosta plavala skupaj
11. 08. 2000 00.00
Romunski zunanji minister Petre Roman se bo 14. avgusta pridružil slovenskemu plavalnemu maratoncu Martinu Strelu in z njim po Donavi preplaval 10 kilometrov, je poročala zasebna agencija Beta, ki se sklicuje na sporočilo ministrstva za zunanje zadeve Romunije.

George P., ''vroč'' član klana Bush
04. 08. 2000 11.53
24-letni George P. Bush, ki je letos diplomiral na univerzi Rice, je obetajoča zvezda družine Bush. Njegov stric George Bush, predsedniški kandidat republikanske stranke, ga je označil za ''vročega'' člana družine, njegov dedek, nekdanji ameriški predsednik George Bush, pa je prepričan, da je njegov vnuk neverjetno podoben latinskoameriškemu zvezdniku Rickyju Martinu.

George P., ''vroč'' član klana Bush
04. 08. 2000 00.00
24-letni George P. Bush, ki je letos diplomiral na univerzi Rice, je obetajoča zvezda družine Bush. Njegov stric George Bush, predsedniški kandidat republikanske stranke, ga je označil za ''vročega'' člana družine, njegov dedek, nekdanji ameriški predsednik George Bush, pa je prepričan, da je njegov vnuk neverjetno podoben latinskoameriškemu zvezdniku Rickyju Martinu.

Bartolić o ''širitvi'' Slovenije
01. 03. 2000 21.01
Predsednik Hrvaške matice v Čakovcu Zvonimir Bartolić je izjavil, da so tako ''Korošec, Kardelj in sedanji slovenski predsednik Milan Kučan, vsak v svojem času delali na širitvi Slovenije na račun Hrvaške''. Na novinarski konferenci je dejal, da pomenijo ''nedavni dogodki na Svetem Martinu (oz. Hotizi) na Muri resen opomin za Hrvaško, ki se mora zamisliti nad dejstvom, da je predsednik sosednje države napovedal teritorialno poseganje do Hrvaške''. Menil je še, da je stanje med Hrvaško in Slovenijo glede meja absurdno.

Eseji Aleksandra Zorna pri MK
06. 01. 2000 16.19
Največ od skupno dvanajstih razprav literarnega kritika in urednika Aleksandra Zorna v knjigi z naslovom Nacionalni junaki, narcisi in stvaritelji - izšla je pri založbi Mladinska knjiga - so študije nespornih klasikov povojne slovenske proze, Cirila Kosmača, Andreja Hienga, Vitomila Zupana, Dominika Smoleta, Marjana Rožanca, Lojzeta Kovačiča, Rudija Šeliga, Tomaža Šalamuna, Evalda Flisarja kot potopisca ter o pripadnikih t.i. nove proze 80. let. Postavljene so v okvir med avtorjevo ''mladostno'' študijo o Levstiku in Martinu Krpanu ter med eseje, ki so jih spodbudile družbena dogajanja po osamosvojitvi, ''ko je bilo mogoče določneje povedati dotlej zamolčevane stvari'' (npr. Temna stran meseca), je povzel urednik zbirke Kultura Aleš Berger. Spremno besedo k esejem je prispeval dr. Janko Kos, ki že v naslovu zapisa Zorna uvršča med avtorje t.i. nove literarne kritike.

Izšla slikanica Martin Krpan z Vrha
22. 12. 1999 16.28
V okrogli dvorani Delove stolpnice so danes predstavili 46. slovensko izdajo Levstikovega Martina Krpana, slikanico, ki jo je ilustrirala mlada diplomantka Akademije za likovno umetnost Suzana Bricelj, izdalo pa časopisno in založniško podjetje Delo. Obenem so predstavili tudi črnobelo tipografijo o Martinu Krpanu, ki jo je tudi oblikovala mlada ilustratoka.

Spomenik Martinu Luthru Kingu
04. 12. 1999 10.02
V Washingtonu bodo blizu spomenika Abrahama Lincolna postavili še spomenik črnskemu borcu za človekove pravice Martinu Luthru Kingu, je sporočila mesta komisija za gradnjo.

Slovenski knjižni sejem odprt
24. 11. 1999 07.46
Samo v minulem letu so slovenske založbe izdale več kot 4000 novih naslovov in zato velja, da se knjižni sejem nikoli ne ponavlja, ampak vsakič predstavi prenovljen, je poudaril Milan Matos, predsednik Združenja založnikov in knjigotržcev, ob odprtju 15. slovenskega knjižnega sejma v Cankarjevem domu. Pisatelj iz Trsta Alojz Rebula, drugi slavnostni govornik, je med drugim menil, da knjiga zaradi tekmovanja z novimi mediji postaja ''stvar ožje elite, a duhovno zahtevnejših, globlje mislečih in globlje čutečih ljudi, elite, ki bo nosila naprej etično in intelektualno brašno človeštva.''

Nagrada Rickyju Martinu
07. 11. 1999 09.02
Svetovni pop zvezdnik Ricky Martin je prejel nagrado Amigo za najboljšega mednarodnega pevca. Nagrado vsako leto podeljuje špansko glasbeno in video združenje v mednarodni, latino in španski kategoriji. Za največje odkritje in najboljšega pevca na področju latino glasbe je bil izbran Chayanne. Nagrado za najboljšo latino pevko je prejela kolumbijska pevka Shakira, za najboljšo mednarodno pevko je omenjeno združenje razglasilo ameriško pevko Cher, njen album Believe pa za najboljši mednarodni album. Podelitve se je udeležila tudi ameriška pop zvezdnica Tina Turner, ki je prejela nagrado za življenjsko delo.

Zeleni zahtevajo program zaprtja jedrskih elektrarn
02. 09. 1999 20.05
Avstrijski Zeleni so na današnji novinarski konferenci v Celovcu zahtevali načrte za zaprtje in ne za podaljšanje obratovanja jedrske elektrarne Krško (NEK) in ostalih devetih jedrskih elektrarn, ki ležijo v bližini Avstrije. Predstavnica Zelenih za okolje Eva Glawischnig je avstrijski zvezni vladi, predvsem ministroma za okolje in za potrošniška vprašanja Martinu Bartensteinu in Barbari Prammer, očitala ''nedejavnost v protijedrski politiki''.

36. Viennale '98
31. 08. 1998 15.51
V okviru glavnega programa letošnjega 36. filmskega festivala <A HREF=http://www.viennale.or.at/1997/main/ TARGET=_BLANK>Viennale '98</A>, ki bo potekal od 16. do 24. oktobra na Dunaju, bodo prikazali preko sto igranih, dokumentarnih in kratkih filmov. Ob tej priložnosti bodo podelili priznanja francoskemu kritiku, producentu in režiserju Lucu Moulletu, ameriškemu igralcu Jeffu Bridgesu, japonskemu režiserju Kendžiju Micogučiju ob njegovi 100. obletnici rojstva ter pokojnemu ameriškemu igralcu in pevcu Deanu Martinu, so sporočili prireditelji Viennale '98. Pri izbiri filmov je vodja festivala Hans Hurch tudi letos stavil na dosežke aktualne sodobne kinomatografije, ki bodo prvič prikazani v Avstriji. Že pred začetkom glavnega programa tega festivala se bo začela v avstrijskem filmskem muzeju retrospektiva, ki je tokrat v celoti posvečena francoskemu režiserju Jean-Lucu Godardu. Od 1. do 31. oktobra bo tako prvič po 25 letih na ogled obsežno filmsko delo tega znanega francoskega režiserja, ki je s svojim prvim celovečernim filmom Do zadnjega diha z Jean-Paulom Belmondom v glavni vlogi leta 1959 postal eden od utemeljiteljev t.i. novega vala. Na sporedu bodo skoraj vsi njegovi kratki, epizodni in celovečerni filmi, nastali med letoma 1954 in 1998.

Letošnja Gutenbergova nagrada zgodovinarju Henri-Jeanu Martinu
28. 03. 1998 09.36
Letošnji dobitnik Gutenbergove nagrade, ki jo že 12 let zapored podeljuje nemško mesto Mainz v sodelovanju z društvom Gutenberg, je 74-letni francoski zgodovinar Henri-Jean Martin, specialist z velikim mednarodnim ugledom, avtor številnih del s področja zgodovine knjige in bibliotekarstva. Martin je hkrati tudi začetnik novega pristopa pri preučevanju knjige, ki je bolj usmerjeno na socialne vede, uveljavljati pa se je začelo v 50. letih. Nagrado in 20.000 mark bo prejel na slovesnosti, ki bo 20. junija v mestni hiši v Mainzu. Nagrado Gutenberg podeljujejo od leta 1968 tehnikom, umetnikom in znanstvenikom, ki delujejo na področju tiska.

Presenečenja na Australian Open
22. 01. 1998 14.23
Na odprtem teniškem prvenstvu Avstralije se presenečenja nadaljujejo. V drugem krogu je izpadel tretji nosilec Američan Michael Chang, ki ga je v treh nizih izločil 46. igralec sveta Francoz Guillaume Raoux. S tekmovanjem je končal tudi lanski zmagovalec pariškega turnirja in 12. nosilec Brazilec Gustavo Kuerten, ki je moral priznati premoč Francozu Nicolasu Escudeju.