Marko Milosavljević

Na FDV z izbranimi deli obeležili 100-letnico Vregovega rojstva
09. 12. 2020 08.08
Ob 100-letnici rojstva dr. Franceta Vrega so na katedri za novinarstvo izdali zbornik njegovih ključnih del. Vreg, ki velja za ustanovitelja študija novinarstva v Ljubljani, bi imel v teh časih, ko so mediji tarče sistematičnih političnih pritiskov, veliko za povedati, saj so bila v času njegovega zanimanja ves čas v ospredju vprašanja demokratične vloge novinarstva in narave komuniciranja.

Prvi nadzornik STA: Ne NS ne direktor nista nikoli zavračala zakonsko dovoljenega vpogleda v podatke
02. 12. 2020 09.51
Predsednik nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije zavrača očitke o prikrivanju podatkov o poslovanju agencije. Zaradi odločitve vlade, da ustavi financiranje STA, štiri opozicijske stranke zahtevajo nujno sejo odbora za kulturo. Kam vodijo take odločitve, lahko vidimo na Madžarskem, smo lahko slišali, pa tudi, da bodo v opoziciji storili vse, da se škodljivo ravnanje ustavi. Odzval se je tudi predsednik republike Pahor, svoje videnje spora pa so predstavili tudi na Ukom.

Nov primer Janševega 'soliranja'? Koalicijske partnerice začudene nad odločitvijo o STA
01. 12. 2020 15.32
V Sloveniji odmeva odločitev vlade, da ustavi financiranje Slovenske tiskovne agencije. Medtem ko opozicija, pričakovano, opozarja na orbanizacijo države ter stranki SMC in DeSUS sprašuje, koliko časa bosta to še omogočali, pa je zanimiv odziv koalicijskih partneric. Sklep, ki so ga sprejeli na seji vlade in bi ga torej morali poznati, jih je očitno presenetil. Njihovi odzivi pa: nesprejemljivo, nedopustno ... Še najmanj ostri so bili v NSi, kjer bodo zgolj zahtevali pojasnila.

Tokrat na tapeti lokalni radii: NSi vložila predlog spremembe zakona
02. 11. 2020 19.41
Koalicijskim poslancem se zelo mudi. Še preden je vlada vložila krovni medijski zakon, ki je že julija močno razburkal strokovno javnost, so zdaj vložili kar svoj predlog sprememb in ta ima samo tri člene, gre pa le za lokalne radie. Ti bodo, če oziroma ko bo zakon sprejet, lahko začeli z digitalnim oddajanjem in to kar po vsej državi, razlagajo strokovnjaki. Posledično se jim bo zato krepko dvignila cena na trgu. Stroka se zato se sprašuje, komu s tem vladajoči pomagajo?

ZDF: Orbanovi oligarhi in Janša si poskušajo podrediti medije
28. 10. 2020 10.14
Premier Janez Janša je na bojni nogi s slovenskimi mediji, predvsem z javno radiotelevizijo, ki ji grozi zmanjšanje sredstev, poroča nemška televizija ZDF. Njegov odnos do medijev Nemci primerjajo s predsednikom madžarske vlade Viktorjem Orbanom, s katerim Janša že dalj časa poglablja vezi in širi svoj medijski vpliv s prevzemanjem uredništev in poskusi prestrukturiranja medijske krajine. Strokovnjaki svarijo pred drastičnimi turbulencami v slovenskem medijskem prostoru.

Janševo obračunavanje z mediji: krivi tudi za širjenje koronavirusa
16. 10. 2020 19.08
Na vrhu Evropske unije v Bruslju, posvečenem boju proti lažnim novicam, je premier Janša kot vzrok za ostrejše vladne ukrepe navedel osrednje medije, ki naj bi širili lažne novice o koronavirusu. Še pred tem je Slovensko tiskovno agencijo na Twitterju označil za nacionalno sramoto. Gre za preusmerjanje pozornosti, ker vlada nima pravih odgovorov, pa pravi profesor s katedre za novinarstvo.

Milosavljević: Potrebujemo usposobljene komunikatorje, ki vedo, kaj se dogaja
03. 10. 2020 19.54
Vladno komuniciranje glede ukrepov ob širjenju koronavirusa je deležno precej kritik. Hitro spreminjanje ukrepov in neusklajena navodila, premalo spodbudnih besed, celo obračunavanje med politiki. "Da so se nejasnosti pojavljale v prvih tednih epidemije, je bilo razumljivo, da se pojavljajo po pol leta, pa ni," meni Marko Milosavljević s Fakultete za družbene vede. Učitelj retorike Zdravko Zupančič pa dodaja, da je takšno komuniciranje lahko tudi nevarno.

'Pripravljeni moramo biti na boj za minimalne standarde pravne zaščite temeljnih pravic in svoboščin'
27. 09. 2020 16.28
"Znašli smo se v družbi z epidemijo strahu, alarmantno ogroženega zdravja celotne javnosti, psihičnega nasilja in propagandnega poneumljanja ljudi," je jasen ustavnik in pravni filozof Andraž Teršek. Slovenija se je namreč uvrstila med tiste evropske države, kjer so vlade za dosego svojih (političnih) ciljev uvajale včasih celo protiustavne ukrepe, omejevale delo medijev in skušale utišati kritike. "Odločanje v negotovosti je zahtevno, a ta ugovor ne zdrži več za drugi val, na katerega očitno nismo dobro pripravljeni," pa pravijo okoljevarstveniki.

Mednarodni inštitut za tisk: Nagel upad medijske svobode pod Janševo vlado
01. 09. 2020 17.37
Redke evropske države so doživele tako nagel padec medijske svobode po prihodu nove vlade kot Slovenija po prihodu Janeza Janše na oblast, v prispevku "Stara administracija, nova agenda" opozarja Mednarodni inštitut za tisk (IPI). Novinarji, tudi zaradi Twitter napadov premierja, delujejo v vse bolj sovražnem okolju, vladajoča stranka pa poskuša vse bolj vplivati na slovenski medijski prostor, opažajo.

Katedra za novinarstvo poziva k umiku predlogov medijskih zakonov
31. 08. 2020 10.23
Katedra za novinarstvo ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV) politične stranke in druge akterje poziva, naj ne podprejo predlaganih sprememb medijske zakonodaje in si prizadevajo za njihov umik. Predlogi sprememb so po njihovi oceni tako slabo in škodljivo pripravljeni, da jih tudi spremembe posameznih členov ne morejo bistveno izboljšati.

'Gre za poskus čiščenja ugleda te vlade v Bruslju'
28. 08. 2020 12.02
Obrazložitev, da gre za provokacijo, s katero je Janša želel spodbuditi razpravo o medijih, je smešna, meni Milosavljević, saj si je Stalno predstavništvo RS v Bruslju za dopis Svetu Evropi vzelo tri mesece časa, vlada pa je za razpravo o medijskih zakonih zainteresirani javnosti ponudila le pet dni.

Koalicija pristala na podaljšanje razprave o medijski zakonodaji
14. 07. 2020 12.43
Evroposlanka Ljudmila Novak je namere vlade po spremembi medijske zakonodaje komentirala z besedami, da ne pristaja na "težnje po slabitvi neodvisnega in svobodnega slovenskega novinarstva". Tako v opoziciji kot tudi nekateri v koaliciji pa so se zavzeli, da se podaljša rok razprave. Na koalicijskem sestanku so se tako vendarle dogovorili, da se razprava podaljša do konca avgusta 2020.

Nov medijski zakon bi drastično zmanjšal financiranje RTV Slovenija
13. 07. 2020 18.56
Val kritik leti na namero vlade, da spremeni zakone o medijih, o RTV Slovenija in o Slovenski tiskovni agenciji. Ključni spremembi sta drastično zmanjšanje količine denarja za RTV Slovenija in uvedba sklada za financiranje televizijske produkcije, v katerega bi se z novo dajatvijo nateklo kar 25 milijonov evrov. O delitvi denarja pa bi odločal kulturni minister. Prizadeti so ogorčeni, tudi zato, ker je vlada za tako drastične – in po mnenju mnogih tudi škodljive – spremembe namenila pičlih pet dni javne razprave.

Krizno (ne)komuniciranje vlade ter zmeda in negotovost pri ljudeh
11. 07. 2020 07.00
Ena bistvenih nalog vlade, še posebej v kriznih razmerah, je učinkovito in transparentno komuniciranje z mediji, drugimi državnimi institucijami, gospodarskimi subjekti ter v prvi vrsti državljani. Ti so bili namreč vse od začetka epidemije nemalokrat v dilemah in negotovosti zaradi številnih vladnih odlokov in ukrepov. Tako so nastale težave pri izvajanja pouka v šolah, nošenju mask, organizaciji dogodkov, implementaciji ukrepov in še na številnih drugih področjih.

'Grožnje novinarjem ogrožajo demokracijo in so nedopustne'
08. 07. 2020 15.30
Medtem ko se politični diskurz zaostruje tako na političnem parketu kot na ulicah, tudi predstavniki medijev niso imuni na pojav nestrpnosti in porast nasilja. Zadnja v vrsti groženj novinarjem je bil 'twitter napad' na novinarja nacionalne televizije ter režiserja minule državne proslave Igorja Pirkoviča. Uporabnik, ki mu je grozil s smrtjo, je zapis po vsej verjetnosti objavil z lažnega profila. K pregonu groženj novinarjem so policijo pozvali v Združenju novinarjev in publicistov.

Črno na belem: maske podjetja Acron niso skladne z zakonodajo SLO in EU
06. 07. 2020 08.46
Pridobili smo nove dokumente, da slovenjgraško podjetje Acron, ki je za dobavo mask FFP2 z državo podpisalo tri pogodbe, težke 30 milijonov evrov, ni predložilo ustreznih dokazil o skladnosti oziroma ustreznosti certifikatov. Več kot pol milijona njihovih mask je Zavod za blagovne rezerve zavrnil že konec aprila. Še več: v začetku junija so na Zavodu jasno zapisali, da maske, ki so jih dobavili, niso skladne ne s slovensko ne z evropsko zakonodajo. Kljub vsem dokumentom, ki smo jih objavili, pa podjetje Acron od naše medijske hiše s tožbo zahteva za 120 tisoč evrov odškodnin, novinarje pa preganja tudi z zasebnimi kazenskimi tožbami.

Neresnice in laži v času koronavirusa
21. 06. 2020 14.46
Zadnje mesece se svet ni spopadal le z epidemijo covida-19, temveč tudi z epidemijo neresničnih ali celo lažnih novic. Lažne novice, neresnice, zavajanja, manipulacije ... so v času zdravstvenih kriz še posebej velik problem, saj vplivajo tudi na obnašanje ljudi, s tem pa tudi na širjenje bolezni, pravijo domači in tuji strokovnjaki.

Stroka: poseganje v novinarstvo oži svobodo izražanja in širi enoumje
14. 05. 2020 08.29
"Svoboda tiska pomeni svobodo kritike in nasprotovanja," so opozorili profesorji Katedre za novinarstvo, kjer z zaskrbljenostjo spremljajo vse pogostejše napade in poniževanja novinark in novinarjev. Opozorili so tudi na zlorabo državnih institucij in njihovih kanalov komuniciranja za širjenje pritiskov.

'Napadi na medije in napovedi kadrovskih čistk gotovo ne pripomorejo k izboljšanju razmer'
22. 03. 2020 15.55
Tvit premierja Janeza Janše o delovanju RTV Slovenija je močno razburil Društvo novinarjev Slovenije, sindikat novinarjev in vodstvo RTV. Napadi na RTV Slovenija zaradi kritičnega poročanja o ukrepih vlade so po mnenju društva nesprejemljivi, po mnenju sindikata skrb vzbujajoči. Na neprimernost komuniciranja z mediji in plasiranja groženj o kadrovskih čistkah pa opozarja tudi strokovnjak za medije Marko Milosavljević.

Napadi na novinarje: 'Do žaljivk v javnem govoru smo kot družba postali brezbrižni'
24. 02. 2020 19.23
Intenzivno politično dogajanje ima tudi stranske učinke – poplavo žaljivk na družbenih omrežjih, tudi na račun novinarjev, ki poročajo o politiki. Do žaljivk v javnem govoru smo kot družba postali že čisto brezbrižni, opozarjajo medijski strokovnjaki, tisti, ki bi morali povzdigniti glas in takšno ravnanje obsoditi, pa običajno molčijo.

Samopromocija: 100.000 evrov za poročanje o državnih svetnikih
12. 12. 2019 20.10
Državni svet bo za snemanje, fotografiranje in pojavljanje državnih svetnikov v medijih v prihodnjih dveh letih namenil kar 100 tisoč evrov. Čeprav mora po zakonu vse pomembnejše dogodke tako ali tako že prenašati nacionalna televizija, in to brezplačno. Na razpisu z izjemno kratkimi roki so izbrali edinega prijavljenega ponudika – TV Skledar, ki posel opravlja že 14 let.

Ustavno sodišče odločilo: kvote slovenske glasbe za zasebne radie ne veljajo
06. 11. 2019 11.24
Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o medijih, ki določajo kvote slovenske glasbe, a le, ko se nanašajo na zasebne radijske postaje. Po oceni sodnikov namreč omenjene določbe niso skladne z načelom pravne države, saj niso jasne in pomensko določljive. Odločitev pritrjuje opozorilom, ki so bila izpostavljena pred sprejetjem novele zakona, ocenjuje Marko Milosavljević s FDV.

Zorman in Žvižej vesela, da se bosta poslovila v krogu prijateljev
21. 10. 2019 18.37
V dvorani Zlatorog v Celju se bo v četrtek trlo nekdanjih in zdajšnjih rokometnih zvezdnikov. Na poslovilni tekmi Luke Žvižeja in Uroša Zormana bodo nastopila zares velika imena tega športa, tako imenovana Rokometna simfonija pa se bo v mestu ob Savinji pričela ob 19.15.

Bojan Požar je v volilnem letu 2018 samo od Telekoma in Darsa prejel več kot 100.000 evrov
24. 09. 2019 13.55
Novinar Bojan Požar je lani prek dveh podjetij, Lanaka Media d.o.o. in Report d.o.o., za oglaševanje s Telekomom Slovenije podpisal vsaj dve pogodbi – eno za dobrih 30 tisočakov in drugo za dobrih 46. Podpisoval je tudi za dobrih 34 tisočakov vredne pogodbe z Darsom, skupaj za 111.694 evrov. Politik Bojan Požar bi ta konflikt interesov verjetno težko pojasnil Računskemu sodišču.

AVK: Združitev Dnevnika in Večera ne bo ogrozila konkurence
29. 07. 2019 10.09
Agencija za varstvo konkurence je sprejela odločitev v primeru združevanja časopisnih hiš Dnevnik in Večer. Ugotavlja, da je koncentracija skladna s pravili konkurence, zato združitvi ne nasprotuje. Vodstvi časopisov pozdravljata odločitev agencije, medtem ko v Društvu novinarjev Slovenije pozivajo k ohranitvi pluralnosti medijskih vsebin in delovnih mest.

Patergate: zakaj je poročanje hrvaških medijev skopo ali pa zelo 'provladno'?
10. 04. 2019 11.09
O pritiskih Hrvaške na naše poročanje so si upali pisati maloštevilni hrvaški mediji. "Kaj delajo naši obveščevalci in zakaj večina hrvaških medijev o tem molči?" se sicer pogumno sprašujejo redki, drugi pa večinoma menijo, da gre za maščevanje zaradi arbitražne afere. "Hrvaška je svobodna in brez cenzure. Pravijo, da ko v nekaj močno verjameš, se to tudi uresniči," pa meni hrvaška profesorica novinarstva.

Bo zaradi nerazumno dolgega odločanja kdo odgovarjal?
18. 01. 2019 19.19
Največjega medijskega prevzema v zgodovini Slovenije ne bo. CME in United Group sta se namreč odločila, da po letu in pol čakanja prekineta pogodbo o prodaji Pro Plusa. Agencija za varstvo konkurence celo po 18 mesecih analiziranja in razmišljanja ni uspela končati postopka v zvezi s priglašeno koncentracijo. Obžalujemo, da v tem primeru odločitve ni bilo v razumnem roku, sporočajo tudi iz kabineta premierja Šarca.

Zaradi odprodaje športnih programov bodo trpeli gledalci
20. 09. 2018 17.29
Družba United Group na upravnem sodišču ni uspela z zahtevo po začasnem zadržanju odločbe, po kateri mora v šestih mesecih prodati 13 programov Sport Kluba. Strokovnjaki ugotavljajo, da bo posledice odprodaje najbolj občutil potrošnik, saj je malo verjetno, da bo novi kupec vlagal v slovenske komentatorje in podnapise. Kritike letijo tudi na varuha konkurence, ki je za odločitev potreboval kar pet let.

Intelektualci stranke pozivajo k oblikovanju levosredinske koalicije, Jelinčič pravi, da je to 'koalicija sama zase'
19. 06. 2018 13.40
V izjavi, ki jo je podpisalo 28 intelektualcev, pozivajo k oblikovanju levosredinske koalicije. Menijo namreč, da v našem proporcionalnem volilnem sistemu mandat za sestavo vlade ne pripada avtomatično zmagovalni stranki, ampak tisti, ki je sposobna stranke med seboj povezati in sestaviti vlado. Jelinčič pa o levosredinski koaliciji meni, da ne bi naredila dovolj za Slovenijo.

Ali AVK zavlačuje ali gre res za zahteven primer?
09. 04. 2018 19.26
Ameriški sklad KKR, ki v Sloveniji želi prevzeti podjetje PRO Plus, pod katerim vsak dan vsebine izdaja tudi naša televizija, čaka na uradno odločitev. Agencija za varstvo konkurence po mnenju strokovnjakov sumljivo počasi presoja, ali je prevzem sploh izvedljiv. Na agenciji se branijo, da je odgovornost na strani pogodbenih strank in dodajajo, da za zahtevnejše primere potrebujejo več časa.