Martti

Modreci končali delo

31. 07. 2000 07.50

Evropska trojka, ki ocenjuje politične razmere v Avstriji, je včeraj končala obisk na Dunaju. Tako imenovani trije modreci so s pogovori z več kot 30-imi predstavniki oblasti, gospodarstva in verskih skupnosti zadovoljni. Od njihovega poročila je v veliki meri odvisna odprava sankcij, ki so jih članice Evropske unije proti Avstriji uvedle po vstopu Svobodnjakov v vlado.

Komisija pregledala skrivna skladišča

26. 06. 2000 13.27

Irska republikanska armada (IRA) je sporočila, da so mednarodni predstavniki pregledali nekatera njena skrivna skladišča orožja in da je IRA obnovila stike z mednarodno komisijo za nadzor razoroževanja na Severnem Irskem.

Albright in Solana o vlaganjih

01. 05. 2000 12.16

V organizaciji odvisne ameriško-evropske organizacije Inštitut Vzhod Zahod bo jutri v New Yorku konferenca z naslovom Proti integrirani Evropi: Možnosti vlaganj v Jugovzhodni Evropi. Visoki predstavniki svetovne skupnosti, vodilni gospodarstveniki in najvišji predstavniki večine držav Jugovzhodne Evrope se bodo na srečanju posvetili možnostim, ki jih ta regija nudi tujim vlagateljem. Srečanja se bodo med drugimi udeležili ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, nekdanji finski predsednik in sopredsedujoči glavnemu odboru Inštituta Vzhod Zahod Martti Ahtisaari ter predsednik Zavoda za odprto družbo George Soros.

Drugi vrh EU in ZDA v Washingtonu

18. 12. 1999 08.58

ZDA in EU so na včerajšnjem drugem letnem vrhu v Washingtonu pozvale k takojšnjemu in trajnemu premirju v Čečeniji ter k začetku političnega dialoga, ki bi pripeljal do trajne rešitve krize. V sporočilu po rednem ameriško-evropskem vrhu, ki je potekal v Beli hiši, so pozvali Moskvo, naj privoli v prihod predstavnikov OVSE, da bi pomagali beguncem v Ingušetiji skupaj s predstavniki UNHCR in Mednarodnega komiteja Rdečega križa. ZDA in EU opozarjajo, da je uporaba sile proti civilistom nesprejemljiva. Finski predsednik Martti Ahtisaari je po srečanju menil, da je Moskva zdaj seznanjena z zaskrbljenostjo Zahoda, in da bi morala krizo rešiti po politični poti.

Finska ustanovila nagrado milenium

13. 12. 1999 08.55

Finska bo ustanovila letno nagrado z imenom nagrada milenium v vrednosti milijona evrov, ki bo finska različica Nobelove nagrade, je včeraj sporočil finski premier Paavo Lipponen.

Finski predsednik v Rimu

22. 11. 1999 19.47

Finski predsednik Martti Ahtisaari je na dvodnevnem obisku v Rimu. Danes se je srečal z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem.

Slovenski predsednik na vrhunskem zasedanju pakta stabilnosti v Sarajevu

30. 07. 1999 11.23

V Sarajevu se danes opoldne začenja vrhunska konferenca pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo, ki jo bosta odprla predsedujoči EU, finski predsednik Martti Ahtisaari, predsednik predsedstva BiH Ante Jelavič in koordinator pakta stabilnosti Bodo Hombach. Ob koncu konference bodo udeleženci sprejeli sarajevsko deklaracijo, v kateri naj bi poudarili zavezanost povezovanju regije. Na vrhu, ki bo potekal za zaprtimi vrati, bo sodeloval tudi slovenski predsednik Milan Kučan.

Ahtisaari mediator za Bližnji Vzhod?

16. 07. 1999 19.11

Palestinski voditelj Jaser Arafat, ki se je včeraj mudil na konferenci o izobraževanju v Helsinkih je izrazil željo, da bi se posrednik EU za Kosovo Finec Martti Ahtisaari vključil v proces obnovitve arabsko-izraelskih mirovnih pogajanj. Arafat je ob tem povedal, da bi Ahtisaari lahko ključno pripomogel k miru na Bližnjem Vzhodu, v Ahtisaarijeve pogajalske sposobnosti pa se je lahko svet prepričal ob njegovem posredovanju med zvezo NATO in ZRJ.

Vedrine: Kouchner je zelo primeren za upravitelja Kosova

01. 07. 1999 07.55

Francoski zunanji minister Hubert Vedrine je včeraj v New Yorku ocenil, da je državni sekretar v francoskem ministrstvu za zdravstvo Bernard Kouchner zelo primeren za funkcijo upravitelja Združenih narodov za Kosovo, ki naj bi ga generalni sekretar ZN Kofi Annan imenoval v petek.

Rusija vztraja pri lastnem sektorju

16. 06. 1999 16.55

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes prispel v Helsinke, kjer bo sodeloval na rusko-ameriških pogovorih o ruski udeležbi v mirovnih enotah za Kosovo KFOR. Ruski vojaški predstavniki so tik pred začetkom pogovorov poudarili, da Rusija vztraja pri lastnem sektorju na Kosovu, ki bi mu tudi sama poveljevala. Kot je sporočila ruska tiskovna agencija Itar-Tass, so ruski predstavniki zatrdili, da je Rusija sicer ''pripravljena na določene kompromise'', popuščanja na račun ''ruskih interesov'' pa ne bo dovolila.

Pogovori med Rusijo in Natom napredujejo

09. 06. 1999 08.29

Po osem urnih pogovorih med predstavniki Rusije in glavnih članic zveze NATO, je končno zaznati skupne cilje in kmalu je pričakovati dogovor o skupnem načrtu glede konca vojne na Kosovu. Napredek v pogajanjih je predvsem na področju umika jugoslovanske vojske in prenehanja napadov letal zveze NATO, ki bi se lahko končala še ta teden.

Ahtisaari na Kitajskem o kosovski krizi

08. 06. 1999 18.09

Posebni odposlanec Evropske unije za Kosovo, finski predsednik Martti Ahtisaari je danes dopotoval v Peking na srečanje s kitajskimi voditelji, na več sestankih pa se je pogovarjal o prizadevanjih za mirovni sporazum na Kosovu ter jih pozval, naj podprejo resolucijo Združenih narodov. Kitajska je namreč reagirala, ko so izstrelki zveze nATO zadeli ambasado v Beogradu, zato lahko uporabi pravico veta pri glasovanju o sprejetju resolucije v Varnostnem svetu Združenih narodov.

Kitajska čaka na osnutek resolucije

08. 06. 1999 11.24

Kitajska bo najprej počakala na zadnjo različico osnutka resolucije o Kosovu skupine G-8, šele nato bo objavila svoje stališče glede glasovanja v Varnostnem svetu ZN, je danes v Pekingu dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Zhang Qiyue.

Ministri G-8 bodo pogajanja nadaljevali jutri v Koelnu

07. 06. 1999 23.09

Zunanji ministri sedmih vodilnih zahodnih držav in Rusije (G-8) so v ponedeljek zvečer prekinili svoja pogajanja, namenjena oblikovanju resolucije o Kosovu. Kot je sporočil nemški zunanji minister Joschka Fischer, se bodo pogajanja nadaljevala jutri v Koelnu

Konec napadov že v nekaj dneh?

03. 06. 1999 21.56

Finski predsednik Martti Ahtisaari, ki je v družbi ruskega odposlanca Viktorja Černomirdina v Beogradu jugoslovansko vodstvo uspel prepričati, naj sprejme mirovni načrt skupine držav G-8, je danes izjavil, da je prenehanje napadov zveze NATO na ZRJ vprašanje nekaj dni, če bodo tamkajšnje oblasti začele izpolnjevati dane obljube. Nemški kancler Gerhard Schroeder je novico, da je Beograd privolil v zahteve mednarodne skupnosti, pospremil s komentarjem, da gre za ''velik dan za Evropo''.

Srbski parlament je odobril mirovni načrt za Kosovo

03. 06. 1999 16.36

Srbski parlament je odobril mirovni načrt za Kosovo, ki sta ga jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću predstavila posebna odposlanca za ZRJ, finski predsednik Martti Ahtisaari in nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin, se je izvedelo iz srbskega parlamenta.

Pogajanja v Beogradu do jutri prekinili

02. 06. 1999 22.01

Odposlanca Rusije in Evropske unije za ZRJ, Viktor Černomirdin in Martti Ahtisaari, ter jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević so nocoj prekinili pogovore, ki jih bodo nadaljevali jutri zjutraj, je iz Beograda poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Schroeder: Občuten napredek na srečanju treh odposlancev o Kosovu

02. 06. 1999 07.47

Nemški kancler Gerhard Schroeder je po današnjem srečanju trojice odposlancev o rešitvi kosovske krize v Bonnu dejal, da je bil danes dosežen ''občuten napredek''. Potrdil je, da bosta ruski odposlanec za ZRJ Viktor Černomirdin in finski predsednik Martti Ahtisaari jutri odpotovala v Beograd.

Začelo se je srečanje Černomirdin-Talbott-Ahtisaari

01. 06. 1999 17.40

Posebni odposlanec ruskega predsednika za ZR Jugoslavijo Viktor Černomirdin, pomočnik ameriške državne sekretarke Strobe Talbott in finski predsednik Martti Ahtisaari so danes v Petersbergu pri Bonnu začeli pogovore o rešitvi kosovske krize.

Ahtisaari je pripravljen predstaviti pogoje za mir v Beogradu

01. 06. 1999 15.58

Pred odhodom na srečanje z ruskim odposlancem za ZRJ Černomirdinom in namestnikom ameriške državne sekretarke Talbottom v Bonn, je finski predsednik Martti Ahtisaari za finski radio dejal, da bi šel v Beograd predstavit pogoje za mir, ne bi pa se o njih pogajal, saj ne gre za ustaljen način pogajanj.

Novi pogovori ''kosovske trojke'' v Bonnu

31. 05. 1999 12.49

Naslednji krog pogovorov ''kosovske trojke'' bo jutri v Bonnu, je danes sporočila ruska tiskovna agencija Interfax, ki se sklicuje na diplomatske kroge v Moskvi.

Finska bo najverjetneje dobila žensko predsednico države

30. 05. 1999 20.56

Finski socialdemokrati so danes v mestu Turku po pričakovanjih imenovali zunanjo ministrico Tarjo Halonen (55) za kandidatko na predsedniških volitvah, ki bodo januarja. Po odločitvi stranke premiera Paava Lipponena se na januarskih neposrednih volitvah obeta ženski boj, saj imajo po javnomnenjskih raziskavah največ možnosti za zmago ženske kandidatke.

Annan z danskim premierom o razmerah na Kosovu

28. 05. 1999 11.58

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan bo popoldne iz Stockholma prispel v Koebenhavn, kjer se bo srečal z danskim premierom Poulom Nyrupom Rasmussenom. Sogovornika se bosta pogovarjala predvsem o razmerah na Kosovu in o drugih vprašanjih, povezanih z vlogo ZN pri preprečevanju konfliktov, je dejal tiskovni predstavnik danskega premiera.

Ahtisaari namerava skupaj s Černomirdinom obiskati Beograd

27. 05. 1999 21.58

Finski predsednik Martti Ahtisaari namerava skupaj s posebnim ruskim odposlancem za Balkan Viktorjem Černomirdinom obiskati Beograd. Ahtisaari je to napovedal na današnji novinarski konferenci po pogovorih z nemškim kanclerjem Gerhardom Schroederjem v Bonnu.

Ahtisaari se bo jutri srečal s Stepašinom

25. 05. 1999 19.33

Finski predsednik Martti Ahtisaari se bo jutri ob prihodu v Moskvo srečal z ruskim premierom Sergejem Stepašinom, nato pa bo s posebnim ruskim odposlancem za ZRJ Viktorjem Černomirdinom in namestnikom ameriške državne sekretarke Strobeom Talbottom nadaljeval pogovore o Kosovu.

Černomirdin v četrtek ponovno v Beograd

24. 05. 1999 14.59

Posebni odposlanec ruskega predsednika za ZRJ Viktor Černomirdin naj bi ta četrtek ponovno odpotoval na pogovore v Beograd, spremljal pa naj bi ga tudi finski predsednik Martti Ahtisaari, je danes sporočil Černomirdinov predstavnik.

Srečanje Ahtisaarija in Annana blizu Stockholma

22. 05. 1999 13.48

V bližini Stockholma sta se danes srečala finski predsednik Martti Ahtisaari, predstavnik Evropske unije, ter generalni sekretar Kofi Annan. Ahtisaari je Annana seznanil s pogovori, ki jih je imel v minulih dneh v Moskvi z ruskim posrednikom za ZRJ Viktorjem Černomirdinom in pomočnikom ameriške državne sekretarke Strobom Talbottomi, pogovori pa še potekajo.

Schroeder: Nadaljevanje z napadi na ZRJ v skladu s cilji

22. 05. 1999 13.43

Nemški kancler Gerhard Schroeder se zavzema za nadaljevanje zračnih napadov zveze NATO na Jugoslavijo, ti naj bi nadaljevali toliko časa, dokler ne bi dosegli zastavljenega cilja. Njegovo stališče pa je v nasprotju z rezultati nemških javnomnenjskih anket, ki izražajo vedno manjše odobravanje nad bombardiranjem jugoslovanskih ciljev. Schroeder je za časopis Bild am Sonntag pojasnil, da je namen zveze NATO zmanjšati število žrtev, zlasti med civilisti. Čeprav je podpora javnosti vedno manjša, pa se je potrebno držati političnih ciljev ter moralno legitimirati odločitve, ki jih je sprejelo zavezništvo.

Ahtisaari bo seznanil Annana z rezultati pogovorov o Kosovu

22. 05. 1999 10.22

Finski predsednik Martti Ahtisaari je danes odpotoval na Švedsko, kjer se bo sestal z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom. Pogovarjala se bosta o reševanju krize na Kosovu.

Ahtisaari zadovoljen s pogovori v Moskvi, ki pa so ''šele prvi krog''

21. 05. 1999 11.08

Finski predsednik Martti Ahtisaari je davi ob koncu pogajanj o rešitvi kosovske krize z ruskim posrednikom za ZRJ Viktorjem Černomirdinom in pomočnikom ameriške državne sekretarke Strobom Talbottom v Moskvi dejal, da so bili vsi udeleženci zadovoljni s tokratnimi odkritimi pogovori. Dodal je, da je bil to ''šele prvi krog'', prava preizkušnja pa bodo pogajanja z jugoslovanskimi oblastmi.