Mateja Logar

775 novih okužb. Logarjeva: 'Trend številk v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden'
06. 12. 2021 09.39
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v nedeljo ob 1857 opravljenih testih PCR potrjenih 775 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 41,7-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 28.698 aktivnih primerov okužb. Mateja Logar, vodja svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje, je opozorila, da je pritisk na intenzivne enote še vedno velik. Ne moremo si privoščiti, da bi se epidemiološka situacija poslabšala, je dodala.

Vlada prepovedala strežbo hrane in pijače na novoletnih sejmih
03. 12. 2021 14.52
Vlada je sledila priporočilom strokovne skupine za covid-19, da bi morali strežbo hrane in pijač na novoletnih sejmih prepovedati. Tveganje za prenos okužbe je na stojnicah bistveno večje kot v organiziranih lokalih, je povedala vodja strokovne skupine Mateja Logar. Je pa vlada dodala izjemo, to je prodaja pečenega kostanja. Določili so tudi pogoje za uporabo žičniških naprav.

Za zdravljenje covida-19 že 548 milijonov evrov: plačila bi povzročila 'nesorazmerne posledice'
03. 12. 2021 14.52
Plačilo zdravljenja necepljenih bolnikov s covidom-19 bi povzročilo nesorazmerne posledice v dostopnosti do zdravstva, ne glede na visoke stroške zdravljenja covida-19, ki so do novembra letos skupno znašali 548 milijonov evrov, pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje. Gre za idejo, ki jo je omenila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Božični sejmi: pogoj PCT, omejeno število obiskovalcev in obvezne maske?
02. 12. 2021 18.54
Kljub napovedim in pričakovanju, da bo vlada dala jasna navodila o tem, pod katerimi pogoji bodo potekali božično-novoletni sejmi, se to do tega trenutka še ni zgodilo. Pričakovati je sicer mogoče strožje pogoje, kaj pa se bo v resnici odločila vlada, bo znano po dopisni seji.

V ponedeljek potrdili 2482 okužb
30. 11. 2021 09.38
V ponedeljek smo po podatkih NIJZ v Sloveniji potrdili 2482 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 6287 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 39,5 odstotka. Na intenzivni negi je 280 bolnikov, najmlajši med njimi je star 27 let. V UKC Maribor imajo občutek, da življenje trenutno teče v dveh vzporednih svetovih. Ljudje prihajajo bolni v bolnišnice in potrebujejo pomoč osebja, ki je povsem izčrpano, hkrati pa so v mestnih središčih ljudje veseljačijo.

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam
29. 11. 2021 16.01
Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?
29. 11. 2021 14.36
Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Ob pojavu nove različice: 'Poživitveni odmerek pomembno dvigne raven protiteles'
28. 11. 2021 20.05
Čeprav bi lahko obstoječa cepiva nudila nekoliko nižjo zaščito pri okužbi z novo različico virusa, je po mnenju strokovnjakov zelo verjetno, da bodo cepljeni in prebolevniki še vedno zaščiteni pred hujšim potekom bolezni. Zato je pomembno, da se ljudje še naprej odločajo za cepljenje, zlati s poživitvenim odmerkom, ki pomembno dvigne raven protiteles.

Poklukar: Odločitev o cepljenju mlajših od 12 let, ko se bo stroka poenotila
25. 11. 2021 06.18
Kot je že dopoldne napovedala infektologinja Mateja Logar, strokovna skupina za covid-19 vladi na današnji seji ni predlagala večjih sprememb ukrepov. Minister za zdravje Janez Poklukar je po koncu seje ocenil, da so epidemiološke razmere v državi skrajno resne, delodajalce pa je pozval, naj zaposlenim, če se le da, omogočijo delo od doma. Cepljenje otrok, mlajših od 12 let, se bo medtem po besedah ministra v Sloveniji začelo, ko se bo stroka poenotila.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti
25. 11. 2021 09.41
V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje
24. 11. 2021 07.35
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Bodo tudi zdravniki zahtevali višje plače?
19. 11. 2021 19.31
Dejstvo, da je ministrstvo skoraj vsem zaposlenim v zdravstvu dvignilo plače, prezrlo pa je zdravnike, je, kot pravijo na sindikatu, priletelo kot klofuta na krvavečo rano. Želijo si več posluha, pričakujejo pa nadaljevanje začrtanega dela pri pripravi nove plačne zakonodaje, ki bi vključevala vse zaposlene v zdravstvu. Na nogah so tudi mladi zdravniki: "Naše plače niso bajne," pravijo. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pa opozarja: "To so problemi, ki jih bo treba reševati po koncu epidemije."

Logarjeva: Ukrepi ostajajo takšni kot v prejšnjem tednu
18. 11. 2021 06.27
Vlada je znova razpravlja tudi o epidemioloških razmerah. Kljub alarmantnim razmeram pa vlada dodatnih zaostrovanj ni sprejela. Ukrepi ostajajo torej enaki kot prejšnji teden, stavijo predvsem na dosledno izpolnjevanje in preverjanje pogoja PCT. Stroka je sicer predlagala omejitev predavanj na fakultetah, a kot je povedala vodja svetovalne skupine, so ugotovili, da univerze dobro sledijo okužbam. Opozorili so še na preveliko gnečo in slabo preverjanje PCT-ja v javnem prometu in se zavzeli za delo od doma, gospodarstva pa zaenkrat ne bi omejevali.

Jereb: Žal se uresničujejo najbolj črne napovedi
18. 11. 2021 09.20
V sredo so v Sloveniji potrdili 3662 novih okužb s koronavirusom. Umrlo je 24 covidnih bolnikov. Kot je poudarila predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc, so standardi in normativi zdravljenja zdaj pozabljeni, saj zdravstveno osebje ne zmore zagotavljati vsega, kar v normalnih razmerah pripada bolnikom. Kot je povedal vodja ljubljanske intenzive Matjaž Jereb, se žal uresničujejo črne napovedi, da bo do konca novembra verjetno umrlo 400 covidnih bolnikov v tem valu. Temu bi se lahko izognili s cepljenjem, je poudaril. Lejko Zupančeva pa je posvarila, da če se ne bomo precepili, se 'covida ne bomo rešili do maja'.

Smučarski skakalec Žiga Jelar: Posledice covida še vedno čutim
17. 11. 2021 20.20
Razmere v slovenskih bolnišnicah so še vedno zelo kritične. Na intenzivnih oddelkih danes leži 15 več covidnih bolnikov, covid-19 pa ne prizanaša niti mladim športnikom. Deset dni visoke vročine, vrtoglavica, bolečine po vsem telesu – vse to je po okužbi doletelo slovenskega skakalca Žigo Jelarja. Slab mesec po okužbi še vedno čuti posledice. Tega ne bi privoščil niti največjemu sovražniku, pravi.

V torek potrjenih 4276 okužb, delež pozitivnih testov 42,6-odstoten
17. 11. 2021 08.28
V torek je bilo potrjenih 4276 okužb z novim koronavirusom. Ob odvzetih 10.046 brisih s PCR-testi to predstavlja 42,6-odstoten delež pozitivnih testov. V bolnišnicah zdravijo 1095 covidnih bolnikov, 251 jih potrebuje intenzivno nego, 19 jih je umrlo. Bolnišnice so na robu zmogljivosti, so že v ponedeljek opozarjali v obeh največjih slovenskih bolnišnicah, UKC Ljubljana in UKC Maribor.

Kako naprej? Logarjeva: dodatno omejevanje storitvene dejavnosti, študij na daljavo, delo od doma
17. 11. 2021 06.00
Dogajajo se največji premiki zdravstvenega kadra v zgodovini samostojne Slovenije, na pomoč hitijo tudi vojaški zdravniki, študentje, dijaki in prostovoljci Rdečega križa. Smo pri maksimalnih zmogljivostih, ki zagotavljajo vsaj minimalni standard obravnave. Vsi nenujni posegi so bili odpovedani ali pa se odpovedujejo, bolnišnice te dni svoje kadrovske zmogljivosti prioritetno usmerjajo v zdravljenje covidnih in necovidnih bolnikov z oznako nujno ali zelo hitro. Vladna svetovalna skupina razmišlja o dodatnem omejevanju storitvene dejavnosti, študiju na daljavo in delu od doma, kjer je to mogoče.

3763 novih okužb: 'Stanje duha nas je pripeljalo na rob zdravstvenega zloma'
16. 11. 2021 08.36
V ponedeljek so potrdili 3763 novih okužb. Opravili so 7643 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 49,2 odstotka. Umrlo je pet covidnih bolnikov. Kot je poudaril minister Poklukar, se nam v družbi dogaja moralni zlom, edina stvar, ki je optimistična, pa je odločnost zdravstvenega sistema, ki se je odzval kot eno, stopil skupaj, kot bi morala to storiti celotna družba. Pozval je k pomoči vsem, ki lahko pomagajo v bolnišnicah, striktnemu preverjanju PCT, cepljenju, delodajalce pa je pozval, naj omogočijo delo od doma in tako pomagajo razbremeniti zdravstveni sistem. Standard zdravstvene oskrbe tako za covidne kot necovidne bolnike bo namreč močno zmanjšan, je napovedal minister.

Od srede samotestiranje v šolah: 'Otroci so ključen dejavnik pri širjenju pandemije'
16. 11. 2021 11.44
Obvezno samotestiranje na novi koronavirus bodo v šolah začeli izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli in odredili izobraževanje na daljavo. Ukrepom nasprotujejo nekateri starši, ravnatelji pa so izpostavljeni njihovim pritiskom. A podatki kažejo, da so prav otroci ključen dejavnik pri širjenju pandemije, opozarja podatkovni znanstvenik Aleks Jakulin, član ekipe Covid-19 Sledilnika. Podobno je povedal tudi pediater Denis Baš, ki hkrati poudarja, da je samotestiranje enostavno, neboleče in ne pušča posledic.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ
11. 11. 2021 17.20
Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

Učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali in nosili mask, se bodo izobraževali na daljavo
11. 11. 2021 15.59
Kot je dejal državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Damir Orehovec, imajo učenci in dijaki dve možnosti: obvezno samotestiranje v šoli in uporaba mask ali pa šolanje na daljavo. Učenci in dijaki s posebnimi potrebami bodo samotestiranje lahko izvedli v domačem okolju. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je bil sicer pred novinarsko konferenco kritičen tudi nad odsotnostjo šolske ministrice Simone Kustec.

'Hitro testiranje cepljenih ni najbolj smiselno, pomembno je spoštovanje ukrepov'
09. 11. 2021 06.00
"Vsekakor pričakujemo, da bomo z novimi ukrepi omejili porast novih okužb, z upanjem, da bodo vsi, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje, to tudi dobili," pravi Mateja Logar. Seveda moramo ukrepe spoštovati in jih ne smemo izigravati, poudarja vodja svetovalne skupine.

Pošle zaloge otroških mask: 'Otroci lahko ta teden uporabljajo maske iz blaga'
08. 11. 2021 15.29
Z novim odlokom je vlada prepovedala uporabo mask iz blaga v javnih zaprtih prostorih. Gre za odločitev, ki je presenetila marsikoga, saj so bile maske iz blaga dovoljene kar leto in pol. Mnogi so pohiteli v lekarne in trgovine po medicinske maske, a jih marsikje ni več na zalogi. Kot je pojasnila Logarjeva, če kirurških mask ni na zalogi, lahko otroci ta teden še uporabljajo maske iz blaga. Največ težav imajo starši šolarjev, saj morajo zagotoviti medicinske maske tudi zanje, kar pa je za marsikoga precejšen finančni strošek.

Gneča na cepilnih mestih: do 17. ure cepili približno 1400 ljudi
06. 11. 2021 17.51
Ob visokih številkah dnevnih okužb pa je tudi vse več zanimanja za cepljenje. Tudi v soboto je bila na nekaterih cepilnih mestih v Ljubljani gneča. Zavod za zdravje je do 17. ure cepil približno 1400 ljudi. Od ponedeljka bodo zato cepili ves dan. Stroka je bila na Brdu pri Kranju sicer brez optimizma za prihodnost.

Vlada sprejela odločitev: prepoved obratovanja diskotek in javnih zborovanj
05. 11. 2021 06.36
Vlada in stroka so na Brdu pri Kranju več kot šest ur razpravljali o ukrepih, s katerimi bi zamejili širjenje koronavirusa. Predstavniki vlade in stroke ukrepe predstavljajo na novinarski konferenci. Z novim odlokom uvajajo prepoved obratovanja diskotek, javnih zborovanj, zbiranje pa je dovoljeno le za družinske člane in člane istega gospodinjstva. S 15. novembrom učenci in dijaki začnejo s hitrim antigenskim testom v šolah trikrat tedensko.

Kacin: Če Poklukar ne bo poskrbel za cepljenje, bodo posledice veliko večje
05. 11. 2021 06.00
Ustavite to norijo in zaprite državo, je pozval celjski infektolog Federico Victor Potočnik. Tudi z drugih covidnih oddelkov sporočajo, da je sprejemov na intenzivno terapijo neobvladljivo veliko, zmogljivosti so presegli že tako rekoč povsod. Na intenzivnih oddelkih se zdravi 169 bolnikov, na navadnih 566. Večino kadra so bolnišnice že premestile na te oddelke, nenujne posege in preglede pa odpovedale. Če bi se cepilo več ljudi, bi situacijo še obvladovali, so prepričani zdravstveni delavci, ki se bojijo, da smo v tokratnem valu vlak že zamudili.

4511 okužb, med okuženimi in hospitaliziranimi prevladujejo necepljeni
04. 11. 2021 07.06
Po podatkih NIJZ so včeraj potrdili 4511 okužb, opravili pa so 10.156 testov PCR. Oboje je največ doslej. V bolnišnice so včeraj sprejeli 130 novih bolnikov s covidom, hospitaliziran je tudi novorojenček, je sporočila vlada. Umrlo je devet bolnikov. Iz podatkov NIJZ je razvidno, da med okuženimi in hospitaliziranimi s covidom-19 v Sloveniji prevladujejo necepljeni. Bolnišnice so medtem na robu zmogljivosti. Koordinator za covidne postelje Robert Carotta je prepričan, da je edina rešitev popolno zaprtje države.

Logarjeva: 25 odstotkov tistih, ki ne spoštujejo ukrepov, drži celotno državo v šahu
04. 11. 2021 06.00
Ob porastu okužb se soočamo s hudim pomanjkanjem intenzivnih postelj. Medtem ko v bolnišnicah opozarjajo, da so pred kolapsom, naj bi se država že pripravljala na scenarij, da bi covidne bolnike pošiljali na zdravljenje v tujino. Koordinator za zagotavljanje posteljnih zmogljivosti Robert Carotta pravi, da bi lahko zlom zdravstvenega sistema preprečilo le takojšnje 14-dnevno zaprtje države. Kaj je vladi predlagala strokovna skupina?

Bodo bolnike s covidom vozili na zdravljenje v tujino?
03. 11. 2021 19.15
Toliko novih okužb kot v torek še nismo odkrili. Bolnišnice že odpovedujejo druga nenujna zdravljenja in operacije. Tako hudo še nikoli ni bilo, sporočajo. Koordinator za covidne postelje Robert Carotta je prepričan, da je edina rešitev popolno zaprtje države. Neuradno pa je slišati, da se bo vlada vendarle odločila za milejši scenarij s strožjim nadzorom pogojev PCT in omejitvijo odpiralnega časa lokalov. A tudi, spet neuradno, da bi lahko slovenske bolnike s covidom vozili na zdravljenje v tujino.

V ponedeljek 1136 okužb. Desetdnevnega zaprtja države (še) ne bo
02. 11. 2021 09.17
Na praznični ponedeljek smo potrdili 1136 novih okužb, delež pozitivnih testov je bil 43,1-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 634 covidnih bolnikov, od tega jih že 158 potrebuje intenzivno terapijo. Prejšnji teden je zdravstveni minister Janez Poklukar napovedal, da bo, če zapolnimo od 160 do 180 intenzivnih postelj, vladi predlagal zaprtje družbe. Svetovalna skupina za covid-19 pa je predstavnikom vlade zdaj na sestanku predlagala zaostritev covidnih ukrepov, ne pa popolnega 10-dnevnega zaprtja države. Prišlo je do napake v zapisniku, je pojasnila Logarjeva.