Mateja

Bolnišnice se polnijo: število bolnikov se je v dobrem tednu podvojilo
27. 10. 2020 15.25
V dobrem tednu se je število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje zaradi covida-19, podvojilo. Ker pacienti takšno oskrbo potrebujejo več dni, v bolnišnicah že primanjkuje postelj. V šempetrski bolnišnici tako širijo oddelek, v Novem mestu v pomoč odpirajo staro interno kliniko. Polnjenje bolnišničnih kapacitet pa na drugi strani razkriva tudi pomanjkanje medicinskega osebja.

Objavljeno priporočilo zdravnikom, naj zmanjšajo število testiranj
27. 10. 2020 10.03
Trenutno število testiranj presega kapacitete laboratorijev. Dnevno testiramo več kot 6000 oseb, številni pa na rezultate testa čakajo tudi več dni. Svetovalna skupina je zato zdravnikom poslala priporočila, naj nekoliko zmanjšajo število testiranj. Za vse, ki čakate na izvid testa, pa je uporabna informacija, da lahko rezultate poiščete tudi na portalu zVEM in s tem ne obremenjujete že tako obremenjenega zdravstvenega osebja.

V soboto 1675 okužb, umrlo šest obolelih
25. 10. 2020 10.15
V soboto smo v Sloveniji na okužbo z novim koronavirusom testirali 5776 oseb, pozitivnih je bilo 1675. Šest bolnikov s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se zdravi 508 ljudi, od tega 71 na intenzivni negi. Ministrstvo za zdravje je konec tedna izvedlo več aktivnosti za zagotovitev potrebnih postelj za bolnike s covidom-19. V prihodnjih dneh bo zanje na voljo več kot 700 postelj – trenutno jih je zasedenih nekaj čez 500.

Podpora nevladnikom, ki jih želijo izseliti z Metelkove. 'Vsak najemnik si zasluži spoštljiv odnos'
22. 10. 2020 15.12
Potem, ko je ministrstvo v ponedeljek nevladne organizacije, ki delujejo na Metelkovi 6, pozvalo k izselitvi do konca januarja 2021, so nevladniki dali jasen odgovor, da stavbe ne nameravajo zapustiti. Sedaj jim je v bran stopilo več kot 200 nacionalnih zvez, sindikatov, društev, ustanov in zavodov, ki so podpisali javni poziv ministrstvu za kulturo, naj umakne zahtevo po izselitvi in predlagalo, da obnovo prostorov na Metelkovi 6 snuje skupaj z najemniki. Kritični so tudi v opoziciji, saj "nedvomno gre za politični pregon kulturnih ustvarjalcev in civilnodružbenih aktivistov".

Konec Vuelte za Mateja Mohoriča
22. 10. 2020 11.28
Slovenski kolesar Matej Mohorič, ki je med sredino drugo etapo dirke po Španiji med spustom padel, a vseeno prišel v cilj, je zaradi posledic nesreče že končal Vuelto, so sporočili iz njegove ekipe Bahrain McLaren. Zapisali so, da ima Mohorič zapleten zlom lopatice, kar je potrdil šele poznejši rentgenski pregled v Pamploni.

Slovenke 'živijo' za tekmo v Rusiji
22. 10. 2020 08.01
Slovenska ženska nogometna reprezentanca zaključuje priprave na kvalifikacije za evropsko prvenstvo, v mislih igralk selektorja Boruta Jarca pa prva naslednja tekma. "Komaj čakamo obračun z Rusijo," pravi kapetanka Mateja Zver, ki se je veselila vnovičnega zbora. V Maribor je prišla iz Avstrije, kjer uspešno igra in trese mreže.

Nove študije kažejo, da se lahko virus v zaprtih prostorih prenaša tudi prek aerosola
20. 10. 2020 19.44
Potrjenih okužb je kar dvakrat več kot pred enim tednom. Pri 4326 testih so potrdili 794 novih okužb, delež pozitivnih pa je 18,4-odstoten. V bolnišnicah se zdravi že 313 okuženih, 56 jih je na intenzivni negi, še dva bolnika sta umrla. Nove študije, med katerimi je ena tudi slovenska, pa kažejo, da se v zaprtih prostorih virus lahko prenaša tudi prek aerosola.

Zaradi koronavirusa pred težko preizkušnjo tudi kuharski mojstri
20. 10. 2020 19.26
Sredi junija so v Sloveniji razglasili prejemnike dolgo pričakovanih Michelinovi zvezdic in namesto, da bi sledil obisk gurmanov s celega sveta, so se morali najprej osredotočiti predvsem na domače goste, sedaj pa je večina od njih zaradi znova razglašene epidemije morala zapreti vrata svojih gostiln. Kako bodo skušali preživeti in kako stresen čas je to, pričajo slovenski vrhunski kuharski šefi.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10
20. 10. 2020 06.00
Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

Kako verodostojna je lahko študija vpliva na okolje, ki jo plača sam Salonit?
18. 10. 2020 19.48
V podjetju Salonit Ahnovo, kjer obratuje edina cementarna pri nas, so Agencijo za okolje lani zaprosili za četrtino večji sosežig odpadkov, in sicer 135.000 ton letno, ter tako izzvali strah med domačini in zdravstveno stroko. V Salonitu so se zato odločili, da pripravijo presojo vplivov povečanega sosežiga na okolje. Odločitev pozdravljajo člani lokalnih eko društev, obenem pa so nezaupljivi, kako verodostojna bo študija, ki jo naroči in plača Salonit.

Salonit pred povečanjem sosežiga odpadkov sprožil presojo vplivov na okolje
16. 10. 2020 18.45
Salonit Anhovo je Agenciji RS za okolje predlagal, da se pred odločanjem o morebitnem povečanju količin sosežiga odpadkov v cementarni opravi presoja vplivov na okolje. Vlogo za povečanje količin, vloženo februarja lani, je Salonit umaknil.

Minister Tonin in sekretar Mahnič ovadena, Pivčeva osumljena, da je nezakonito dobila skoraj 50 tisoč evrov
16. 10. 2020 07.17
Ljubljansko okrožno državno tožilstvo je po naših informacijah že prejelo kazenski ovadbi zoper obrambnega ministra Mateja Tonina in državnega sekretarja Žana Mahniča. Zaradi domnevnih nepravilnosti pri vodenju prejšnje Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) sta ovadena zaradi ponarejanja uradnih listin in zlorabe uradnega položaja. Matej Tonin kot takratni predsednik Knovsa pa še zaradi izdaje tajnih podatkov.

Vranješ bo računal tudi na 'odpisane' Gajića in brata Skube
15. 10. 2020 20.47
Slovenska moška rokometna reprezentanca bo v začetku prihodnjega meseca odprla svojo prvo od treh bližnjih front. V okviru kvalifikacij za evropsko prvenstvo na Slovaškem in Madžarskem 2022 sta pred njo uvodni tekmi s Poljsko in Turčijo. Selektor Ljubomir Vranješ je v reprezentanco vrnil Dragana Gajića ter Staša in Sebastjana Skubeta.

Strokovnjaki pozvali k cepljenju proti gripi
15. 10. 2020 14.45
Za gripo vsako leto zboli okoli 15 odstotkov populacije. Ker je vpliv novega koronavirusa na gripo še ne znan, strokovnjaki pozivajo k cepljenju tako ranljivih skupin kot tudi vseh ostalih. O predlogu za brezplačno cepljenje za vse državljanje, pa v okviru petega protikoronskega paketa razpravljajo v DZ.

Omejitev gibanja med 'rdečimi' regijami, šolanje za višje razrede na daljavo
14. 10. 2020 19.34
Od ponedeljka bo pouk za višje razrede osnovnih šol (od 5. razreda) in srednje šole potekal na daljavo, najmanj do konca počitnic. Veljavnost turističnih bonov se bo v sklopu PKP5 podaljšala v prihodnje leto. Vlada pa je prav tako odločila, da se omeji gibanje med 'rdečimi' statističnimi regijami – takšnih je sedem. Tam bo nošenje mask povsod obvezno, omejeno bo delovanje nekaterih storitvenih dejavnosti, prav tako velja prepoved zbiranja nad deset oseb.

Tjaša Železnik: Pri Mateju Zemljiču najbolj cenim posvečenost delu
14. 10. 2020 11.05
Igralka Tjaša Železnik je pred velikim igralskim izzivom v svoji karieri. V novi gledališki predstavi bo zaigrala Martho, ki ima težave z alkoholom in tabletami. V čevlje njenega najstniškega sina Henryja pa je stopil mladi igralec Matej Zemljič. Tokrat bosta prvič sodelovala.

Neuradno potrdili več kot 500 okužb s koronavirusom
13. 10. 2020 10.28
Vlada je končala krizni sestanek, na sredini seji pa bodo razpravljali o novih ukrepih. Neuradno pa smo v torek dosegli novi neslavni mejnik in doslej zabeležili že več kot 500 okužb. Ali bodo sprejeti vsi ukrepi, predvideni za tretji sveženj oranžne faze, bo jasno po seji vlade.

Na Švedskem milejši ukrepi, ker ljudje oblasti zaupajo bolj kot v Sloveniji?
13. 10. 2020 19.43
Bi lahko pri soočanju z virusom ubrali drugačno strategijo, kot je ustavljanje javnega življenja? Namesto vztrajanja pri strožjem pristopu bi lahko na primer za vzor vzeli švedski model, kjer kljub vnovičnemu porastu okužb stavijo na blažje ukrepe. Toda Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da čredna imunost, kot so jo skušali doseči na Švedskem, ni pravi način.

Čaleta glede menjav na NPU: To je modus operandi že več kot pet let
13. 10. 2020 06.00
Kakšne bodo posledice pogostih menjav na vrhu Nacionalnega preiskovalnega urada v mandatu Janševe vlade? Petra Grah Lazar je nova vršilka dolžnosti direktorja NPU. Kaj pomeni za delovanje države, če politika pregloboko posega v organ, kot je NPU?

V nedeljo 169 novih okužb: v celjski bolnišnici pozitivnih več zaposlenih
12. 10. 2020 10.13
V nedeljo smo v Sloveniji ob 1404 opravljenih testih potrdili 169 novih primerov okužbe, kar predstavlja 12 odstotkov pozitivnih testov. Dva bolnika s covidom-19 sta umrla. Najmlajši bolnik na intenzivni negi je star 44 let, brez pridruženih bolezni, je na novinarski konferenci povedala Mateja Logar z ljubljanske infekcijske klinike. Če, kdaj in kako se bodo ob zaostrovanju ukrepov zapirale posamezne dejavnosti, vladni govorec Jelko Kacin konkretno ni odgovoril. Okužbo so medtem potrdili tudi v poslanski skupini SD, okuženih je tudi več zaposlenih v celjski bolnišnici.

'Ne samo najbolj brutalno kadrovanje v zgodovini NPU, ampak v zgodovini države'
12. 10. 2020 17.43
Vrstijo se odzivi politike na imenovanje Janševe izbranke Petre Grah Lazar za v. d. direktorice Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). V opoziciji so prepričani, da gre za podrejanje tega organa politiki.

Nižje temperature povečujejo možnost prenosa okužbe
10. 10. 2020 19.20
S 380 novookuženimi smo se spet približali rekordu. A je predvsem na račun rekordnega števila testiranj, delež pozitivnih testov tokrat nekoliko manjši kot v preteklih dneh. Infektologinja Mateja Logar pravi, da imamo trenutno najslabšo epidemiološko sliko doslej, a bi bile tudi v spomladanskem valu številke, če bi imeli na voljo dovolj opreme za testiranje, bistveno višje. Prihajajo pa že nove težave – napovedana je namreč močna ohladitev, nižje temperature pa povečujejo možnost prenosa okužbe.

Prebivalci Anhovega še vedno ne zaupajo vodovodu
07. 10. 2020 20.20
Prebivalci Anhovega dva meseca in pol po onesnaženju pitne vode, ko jim je iz pip pritekla voda, pomešana z industrijskimi odplakami, še vedno ne zaupajo vodovodu. Obupani so, ker si v kratkem ne morejo obetati rešitve svojih težav. Vode, ki se črpa iz reke Soče in je večkrat motna, namreč nikakor ne želijo več piti. Prenovljena vodarna Močila pa naj bi prešla v last Salonita Anhovo. Prebivalci s 600 podpisi pod peticijo od županje zahtevajo, da zagotovi drug neoporočen vodni vir.

Brezplačni vrtec za drugega otroka naj bi zaživel septembra 2021
07. 10. 2020 16.54
Predlog sprememb proračuna za leto 2021 za izobraževanje, znanost in šport predvideva 2,5 milijarde evrov oziroma 152 milijonov več, kot je bilo sprva predvideno. Podoben znesek je predviden v proračunu 2022, je na seji odbora za izobraževanje povedal državni sekretar Damir Orehovec. Predvidenih je tudi 2,2 milijona evrov za sofinanciranje brezplačnega vrtca za drugega otroka.

Nove okužbe s koronavirusom tudi v domovih za starejše
07. 10. 2020 14.17
Ob povečanju okužb z novim koronavirusom so nove okužbe zaznali tudi med varovanci in zaposlenimi v domovih za starejše. V Centru za starejše Murska Sobota so tako v torek potrdili nove okužbe pri treh stanovalcih in dveh zaposlenih. V Domu Petra Uzarja Tržič in Domu za varstvo odraslih Velenje pa so zaznali po eno okužbo med zaposlenimi. Direktor klinike Golnik Aleš Rozman je domove starejših pozval, naj pripravijo lastne rdeče cone, saj starostnikov morda ne bo več mogoče preventivno sprejemati v bolnišnice.

E-vinjeta bo povezana z registrsko tablico, kršitelje bodo prepoznale kamere
06. 10. 2020 09.38
Elektronske vinjete, ki jih med drugim že imajo na Madžarskem, Slovaškem, v Romuniji in v Bolgariji, bodo pri nas zaživele čez dobro leto dni. O sistemu, ki naj bi bil po mnenju mnogih pravičnejši od sedanjih vinjet - 'nalepk', so razpravljali člani odbora DZ za infrastrukturo in mu tudi prižgali zeleno luč. Imeli so sicer kar nekaj pomislekov, med drugim glede načina zaračuvanja cestnine, nadzora voznikov in učinkovitosti pregona kršiteljev.

Obilne padavine vzrok za množične zemeljske vdore na Goriškem
05. 10. 2020 20.51
Obilne padavine so v zadnjih dneh na Goriškem ponovno povzročale težave. Medtem ko se stari zemeljski plazovi večinoma ne premikajo, pa se iz dneva v dan prožijo novi. Zemlja plazi pod hišami, uničuje pa tudi poti in udira vinograde. Domačini nasploh pravijo, da toliko dežja in tako visokih voda, kot so jih zabeležili pretekli teden, skorajda niso še doživeli.

Janša: Strogim ukrepom se lahko izognemo z odgovornim vedenjem
03. 10. 2020 12.58
Od spoštovanja zaščitnih ukrepov pred širjenjem novega koronavirusa je odvisno, kako normalno bomo lahko živeli v prihodnjih mesecih, je danes v Ljubljani na okrogli mizi poudaril predsednik vlade Janez Janša. Strogim ukrepom se lahko izognemo z odgovornim vedenjem, je pozval.

Vladni obračun z uslužbenci policije
01. 10. 2020 06.00
Danes je z delom začela nova vladna delovna skupina za migracije, v kateri so se po mnenju poznavalcev znašli prav tisti uslužbenci policije, ki so vladi trn v peti. S tem manevrom naj bi jih skušali umakniti z njihovih delovnih mest, ker naj bi bili zaradi svojega dela moteči za to vlado. Več zaposlenih na Nacionalnem preiskovalnem uradu se je znašlo v nemilosti, ker NPU preiskuje domnevna kazniva dejanja številnih vladnih predstavnikov.

Iz viška lokalnih surovin Ana Roš kreirala nove, cenovno dostopne jedi
30. 09. 2020 19.23
Da se lahko v času največje krize rodijo dobre zgodbe, je dokazala tudi kuharska mojstrica Ana Roš. Njena kuharska ekipa je marca, ko je bila zaradi korone zaprta tudi njihova restavracija, začela prek delavnic iskati različne alternativne ideje. Ena izmed njih je bila, kako porabiti presežke hrane, na primer svežega mleka, ki je naenkrat začelo ostajati zaradi manjše porabe. Rešitev so našli v verigi, ki povezuje domače kmete, kuharsko znanje, proizvajalce in trgovce.