Mednarodno

Rusija ne gre na srečanje NATA
01. 12. 1999 21.53
Več predstavnikov ruske vlade se je odločilo, da ne bo sodelovalo na za december predvidenem srečanju med Rusijo in zvezo NATO, je sporočil vodja oddelka za mednarodno sodelovanje na ruskem obrambnem ministrstvu, general Leonid Ivašov.

Konvencija proti zlorabi v biomedicini
01. 12. 1999 16.05
V Sloveniji je danes stopila v veljavo konvecija o človekovih pravicah in biomedicini. Gre za prvi mednarodno obvezujoč dokument, ki naj bi ljudi ščitil v primeru zlorabe dosežkov v biologiji in medicini. Njen namen je ohraniti človeško dostojanstvo in identiteto, pravice in svoboščine.

Podelitev priznanja fondacije Robert
01. 12. 1999 16.03
Direktorica AIDS fondacije Robert Evita Leskovšek je ob današnjem svetovnem dnevu aidsa na slovesni podelitvi izročila mednarodno priznanje, t.i. Strukturo Robert, priljubljenemu kantavtorju Adiju Smolarju. Leskovškova je odločitev komisije o letošnjem nagrajencu podprla z besedami, da sporočila Smolarjevih pesmi opozarjajo tako mlade kot tudi vse ostale ljudi, naj se odločijo za bolj zdrave oblike življenja, obenem pa pri poslušalcu spodbujajo občutek strpnosti in sprejemanja drugačnih človeških usod, kot so droge, aids in nezaposlenost. Nagrajencu je čestitala tudi ljubljanska županja Viktorija Potočnik.

Udeleženci konference za strpnost in multikulturalnost
30. 11. 1999 20.20
Udeleženci konference o ustavnopravnih vidikih za stabilnost v JV Evropi, ki se je danes končala na Brdu pri Kranju, so poudarili pomen spoštovanja standardov človekovih pravic, ki ne sme biti samo v domeni posameznih držav, ob tem pa se zavzeli za čimprejšnjo odpravo razkoraka med teorijo in prakso. Osrednja pozornost strokovne konference, ki je potekala v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo v soorganizaciji zunanjega ministrstva, je bila posvečena tudi delitvi pooblastil v državah JV Evrope, ki imajo povečini tradicijo centralizma in šibke civilne družbe. Udeleženci so se ob tem zavzeli za strpnost, multikulturalnost in vključitev manjšin v procese odločanja.

Ljubljana uradno postala univertitetno mesto
30. 11. 1999 18.45
Ljubljanska županja Viktorija Potočnik in rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger sta na današnji slovesnosti podpisala dogovor o sodelovanju med MOL in univerzo, s katerim je Ljubljana tudi uradno postala univerzitetno mesto; podpis sovpada z osemdeseto obletnico ljubljanske univerze. Županja je v uvodnem nagovoru poudarila, da je dogovor zajel vse temeljne sorodnosti razvojnih načel obeh partneric. Mencinger pa je med drugim opozoril na slabe bivanjske razmere študentov in ob tem dejal, da Ljubljana ni pravo univerzitetno mesto, dokler ima težave z njihovo nastanitvijo.

Anketa o delovni sili v tretjem četrtletju
30. 11. 1999 12.03
Po anketi o delovni sili, ki temelji na mednarodno usklajenih opredelitvah Mednarodne organizacije za delo (ILO) in Eurostata - statističnega urada EU, je bilo v tretjem četrtletju letos v Sloveniji od skupaj 1,986 milijona prebivalcev aktivnih 966.000 prebivalcev, od tega delovno aktivnih 893.000, brezposelnih pa 73.000. Stopnja brezposelnosti po merilih ILO je tako v tretjem tromesečju povprečno znašala 7,5 odstotka, je sporočil državni urad za statistiko.

Letošnja vinska letina ena najkvalitetnejših
29. 11. 1999 15.50
Slovenski vinogradniki in vinarji so letos pridelali enega najkakovostnejših vinskih letnikov 20. stoletja. Skupno so pridelali približno 80 milijonov litrov vina, kar zadošča za slovensko potrošnjo. Ob obstoječih zalogah pred trgatvijo pa bodo slovenski vinogradniki lahko izvozili še okrog 10 do 12 milijonov litrov vina.

Mednarodni dobrodelni bazar
28. 11. 1999 18.41
V prostorih Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru je bil mednarodni dobrodelni bazar, ki ga je pripravilo Slovensko mednarodno združenje žensk SILA.

SILA organizirala dobrodelni bazar
28. 11. 1999 08.24
Slovensko mednarodno združenje žensk SILA, neprofitna in nevladna organizacija, katere članice so žene tujih diplomatskih in gospodarskih predstavnikov v Sloveniji in tudi Slovenke, je včeraj pripravilo že 6. dobrodelni bazar s pestro ponudbo izdelkov iz več kot 25 držav. Izkupiček bazarja je tokrat namenjen izboljšanju življenjskih pogojev starejših prebivalcev v Sloveniji.

Vojna proti piratom na medmrežju
27. 11. 1999 18.06
Mednarodna zveza fonogramske industrije (IFPI) je konec prejšnjega meseca pričela z intenzivno in mednarodno usklajeno akcijo proti medmrežnemu glasbenemu piratstvu ter napovedala ukrepe proti množici kršiteljem v več kot 20 državah, med katerimi je tudi Slovenija. V akcijo so vključena pridružena nacionalna združenja, ki v posameznih državah zastopajo glasbeno industrijo. V Sloveniji je to ZFIS - Združenje fonogramske industrije Slovenije, ki združuje poglavitne slovenske proizvajalce fonogramov.

Tudi Kitajska v G-8?
23. 11. 1999 12.59
Kitajska je danes izrazila pripravljenost za nadaljnja povezovanja s skupino osmih industrijsko najbolj razvitih držav (G-8) ter jih pozvala, naj več pozornosti namenijo potrebam manj razvitih držav, predvsem pri vprašanjih globalizacije. Predstavnik zunanjega ministrstva je povedal, da Kitajska upa na večjo vključitev v skupino, predvsem zato, ker je v zadnjih sedmih letih z državami zelo intenzivno sodelovala, pričakuje pa tudi nadaljnje navezovanje stikov.

Slovenski predstavniki v Seulu
18. 11. 1999 14.11
V južnokorejskem Seulu je v začetku novembra potekalo 68. zasedanje generalne skupščine Interpola, ki so se ga udeležili predstavniki 135 držav članic, med drugim tudi generalni direktor slovenske policije Andrej Podvršič in vodja sektorja za mednarodno sodelovanje na notranjem ministrstvu Boris Rehar.

Predsednik odlikoval alpinista Tomaža Humarja
17. 11. 1999 19.11
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel alpinista Tomaža Humarja in člane slovenske alpinistične odprave na Daulagiri. Predsednik je Humarja za izjemne alpinistične dosežke, še posebej za prvenstveni, samostojni vzpon v južni steni Daulagirija, ki je pomemben tudi za mednarodno promocijo Slovenije, odlikoval s častnim znakom svobode RS. Humarja je danes sprejel tudi predsednik vlade Janez Drnovšek.

Petdeset let Centralne tehniške knjižnice
17. 11. 1999 13.44
<A HREF=http://www.ctk.uni-lj.si/ target=_blank> Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani</A> praznuje petdesetletnico delovanja. V okviru praznovanj bo popoldne slavnostna seja sveta knjižnice, jutri in pojutrišnjem pa strokovno posvetovanje visokošolskih knjižničark in knjižničarjev z mednarodno udeležbo. Na posvetu bodo govorili o pomenu in delu visokošolskih knjižnic. CTJ je osrednja knjižnica na področju tehniških in naravoslovnih ved, ki ima 290.000 enot knjižničnega gradiva, neposredno pa imajo bralci dostop do 20.000 knjig in več podatkovnih zbirk.

Festival Odprti prostor v Gradcu
15. 11. 1999 18.01
V Gradcu bo od 24. do 28. novembra potekal svetovni festival arhitekture, umetnosti in medijev, na katerem se bo predstavilo 230 mednarodnih projektov. V sklopu festivala bo potekal medijski in arhitekturni bienale, katerega vrhunec bo otvoritvena predstavitev ameriške koreografinje Meg Stuart in umetnice Ann Hamilton, ki sta ZDA zastopali že na bienalu v Benetkah. V središču pozornosti petdnevne razstave bo mednarodno tekmovanje, na katerem bodo umetniki iz 41 držav predstavili 1038 filmov, video posnetkov, zgoščenk in projektov na internetu. Na programu festivala bo tudi filmska retrospektiva z naslovom Metropolized, v okviru katere bodo prikazali filme Jean-Luca Godarda in Dereka Jarmana. Na ogled bo tudi razstava Pragmatiki na javnem področju, s katero naj bi preučili fenomen pridobivanja prostorov. Vzporedno s to razstavo bo potekal kongres z naslovom Arhitektura sedaj! Prostor. Na njem bodo razpravljali o vplivih nove informacijske tehnologije na odnos med človekom in prostorom. Center bienala bo v graški Thalii.

Jan Sas na Muzeoforumu
15. 11. 1999 15.16
Slovensko muzejsko društvo je danes v Cankarjevem domu že deveto leto zapored pripravilo mednarodno strokovno srečanje Muzeoforum. O temi vrednotenje kot muzejsko orodje je predaval višji predavatelj na amsterdamski akademiji Reinwardt Jan Sas. Tokratni Muzeoforum je bil namenjen vsem, ki se ukvarjajo s področjem komunikacije in dela z obiskovalci v muzejih ter vseh, ki sodelujejo pri načrtovanju, pripravi in izvedbi muzejskih razstav.

Tekmovanje študentov v programiranju
15. 11. 1999 14.17
V Pragi je od 11. do 14. novembra 1999 potekalo mednarodno tekmovanje študentov v programiranju, ACM International Collegiate Programming Contest 1999/2000, Central European Regional Contest. Na tekmovanju sta sodelovali tudi dve ekipi študentov Univerze v Ljubljani, ki sta med 47 ekipami iz 8 držav zasedli osmo in sedemnajsto mesto. Ekipi sta se na tekmovanje uvrstili kot prvouvrščeni ekipi prvenstva Univerze v Ljubljani v programiranju <A HREF=http://www.educa.fmf.uni-lj.si/acm/priprave99/prip99.htm target=_blank> http://www.educa.fmf.uni-lj.si/acm/priprave99/prip99.htm</A>. Ekipi sta vodila Marko Grobelnik in Matija Lokar s Fakultete za matematiko in fiziko. Več informacij si lahko ogledate na <A HREF=http://contest.felk.cvut.cz/99cerc/ target=_blank> spletni strani</A>.

Rusija lahko računa na denarno pomoč IMF
13. 11. 1999 19.47
Rusija lahko računa, da bo od Mednarodnega denarnega sklada (IMF) konec leta dobila drugi del posojila, je dejal prvi namestnik predsednika ruske vlade Viktor Khristenko po pogovoru z delegacijo IMF, ki se v Moskvi mudi ves teden.

Potrjena uprava Ljubljanske borze
11. 11. 1999 18.27
Na sredini seji nadzornega sveta Ljubljanske borze je nadzorni svet obravnaval aktualne dogodke na borzi, člani pa so bili seznanjeni z osnutkom finančnega plana Ljubljanske borze za leto 2000 in 2001. Člani nadzornega sveta so potrdili še nakup lastnih delnic borze od bivših članov - delničarjev borze, v skladu z usmeritvami in sklepom zadnje skupščine delničarjev.

Tadiću skupno 25 let za vojne zločine v BiH
11. 11. 1999 11.39
Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu je Dušku Tadiću za vojne zločine v BiH izreklo dodatno devetletno zaporno kazen. Skupno je sodišče Tadiću za vojne zločine izreklo 25-letno zaporno kazen.

Moskva v Čečeniji krši Ženevsko konvencijo
09. 11. 1999 08.12
ZDA so včeraj obtožile Rusijo, da z napadi na civilno prebivalstvo v okviru posredovanja v Čečeniji krši mednarodno vojno pravo, med drugim tudi Ženevsko konvencijo.

Nepričakovan obisk
08. 11. 1999 21.34
Na jugovzhodu Kosova so Albanci z minometom napadli srbsko vas Pasanje. Srbski civilist je bil ubit, KFOR pa je aretiral štiri Albance, osumljene napada. Medtem pa se je, v senci teh dogodkov, v Ljubljani zgodil pomemben obisk. V Slovenijo je neuradno prispel politični predstavnik nekdanje Osvobodilne vojske Kosova Hašim Thaqi.

Sodelovanje Iraka in ZRJ
08. 11. 1999 21.10
Mednarodno izolirani državi Irak in ZRJ sta si zastavili cilj, da se upreta sankcijam ZDA in zahodnih zaveznic. Jugoslovanski minister za trgovino Borislav Vuković je med pogovorom z iraškim predsednikom Saddamom Husseinom dejal, da je nujno gospodarsko sodelovanje med državama v boju proti agresiji, ki se izvaja proti državama. Vuković in podpredsednica jugoslovanske vlade Maja Gojković, ki sta na obisku v tej državi, skušata sodelovati pri oblikovanju sporazuma Iraka z ZN >>nafta za hrano<<.

Mednarodna zbirka Moderne galerija 2000+
08. 11. 1999 16.30
Moderna galerija v Ljubljani postavlja mednarodno zbirko, ki jo je poimenovala 2000+. Projekt, ki daje poudarek vzhodnoevropski umetnosti, so galeristi prvič predstavili junija letos ob slovesni donaciji Marine Abramović v Mali galeriji na Slovenski cesti. Moderna galerija želi izkoristiti priložnost, ki se je Sloveniji ponudila z organizacijo mednarodnega bienala likovne umetnosti, Manifeste 3, leta 2000 v Ljubljani. V času Manifeste 3 se želi svetu predstaviti kot muzejsko-galerijska institucija, ki je v času tranzicije postala most med umetnostno zahodne in vzhodne Evrope. Zato se je odločila sistematično zbirati dela predvsem vzhodnoevropskih umetnikov.

Diack prevzel vodstvo IAAF
07. 11. 1999 20.41
Mednarodno atletsko zvezo (IAAF) bo po nenadni smrti njenega predsednika Prima Nebiola do nadaljnjega vodil dosedanji prvi podpredsednik, Senegalec Lamine Diack. Za zdaj še ni znano, ali bo Diack funkcijo obdržal do naslednjih načrtovanih volitev leta 2001 ali pa bodo novega predsednika izbrali na predčasnem kongresu IAAF.

Nagrada Rickyju Martinu
07. 11. 1999 09.02
Svetovni pop zvezdnik Ricky Martin je prejel nagrado Amigo za najboljšega mednarodnega pevca. Nagrado vsako leto podeljuje špansko glasbeno in video združenje v mednarodni, latino in španski kategoriji. Za največje odkritje in najboljšega pevca na področju latino glasbe je bil izbran Chayanne. Nagrado za najboljšo latino pevko je prejela kolumbijska pevka Shakira, za najboljšo mednarodno pevko je omenjeno združenje razglasilo ameriško pevko Cher, njen album Believe pa za najboljši mednarodni album. Podelitve se je udeležila tudi ameriška pop zvezdnica Tina Turner, ki je prejela nagrado za življenjsko delo.

Premieri SEP pozdravljajo pakt stabilnosti
06. 11. 1999 17.41
Predsedniki vlad šestnajstih držav članic Srednjeevropske pobude so danes v Pragi izrazili podporo Paktu stabilnosti za JV Evropo, ki ponuja možnost za stabilizacijo in razvoj regije, pri tem pa izrazili željo, da bi v paktu polno sodelovala tudi ZRJ. Izrazili so zaskrbljenost nad razmerami v ZRJ in se zavzeli, da bi demokratizacija v tej državi pripomogla k vključitvi ZRJ v mednarodno skupnost. V sklepnem dokumentu so izrazili podporo mirovnim prizadevanjem na Kosovu in poudarili pomen obnove regije, ki jo je prizadela kosovska kriza. Premieri so sprejeli tudi akcijski načrt za obdobje od 2000 do 2001, ki zajema temeljne usmeritve delovanja SEP: krepitev sodelovanja med članicami pobude, krepitev sodelovanja članic SEP v procesu evropskega povezovanja in spodbujanje tranzicijskih gospodarskih procesov.

Inter ne pusti Ronalda
04. 11. 1999 21.32
Italijanski prvoligaš Inter iz Milana je nezadovoljen z odločitvijo brazilske nogometne zveze, ki je za dve prijateljski tekmi v Avstraliji v ekipo spet vpoklicala Interjevega zvezdnika Ronalda.

Minister Senjur na Harvardu
04. 11. 1999 19.09
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se bo 5. in 6. novembra udeležil delavnice s temo Dežele v razvoju in novi krog multilateralnih trgovinskih pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Delavnico organizira Center za mednarodno sodelovanje Univerze Harvard iz Cambridgea v ameriški zvezni državi Massachusetts.

Scorpionsi in Rostropovič deset let kasneje
04. 11. 1999 08.06
Deset let po improviziranemu koncertu pred podirajočim se berlinskim zidom bo slavni čelist Mstislav Rostopovič z 165 drugimi čelisti in nemško rokovsko skupino Scorpions 9. novembra ponovno izvedel koncert pred berlinskim zidom. Rostopovič je pred desetimi leti na tem mestu igral, ko so prebivalci vzhodnega in zahodnega Berlina praznovali padec berlinskega zidu. Tokrat pa bo skupaj z ostalimi čelisti spremljal Scorpionse, ki bodo igrali mednarodno rokovsko himno Wind of Change, pesem o svobodi, ki jo je skupina igrala tudi na koncertu v Moskvi avgusta 1989, ko je prišlo do padca komunizma.