Meje

Razmere na slovenskih cestah
18. 11. 1999 08.18
Na vseh glavnih cestah po državi zaenkrat ni večjih težav s prevoznostjo, saj so ceste posute, temperature pa ne prenizke. Sneg, ki ponekod še vedno naletava, se sproti topi. Na posameznih odsekih je na cestišču še snežna brozga ali ostanki snega. AMZS voznike opozarja, naj bodo na avtocestah še posebej previdni, predvsem na prehitevalnih pasovih.

Nemški notranji minister v Slovenijo
16. 11. 1999 20.55
Nemški notranji minister v Sloveniji Ljubljana Slovenija zgledno sodeluje s policijami evropskih držav. Da bo to sodelovanje še boljše, se v teh dneh trudita direktor naše policije Andrej Podvršič, ki gosti svojega madžarskega kolega, notranjega ministra Boruta Šukljeta pa je obiskal nemški notranji minister Otto Schily. Ministra sta se dogovorila za konkretno pomoč Nemčije pri opremljanju slovenske policije, predvsem z opremo za preprečevanje ilegalnih migracij.

O sodelovanju slovenske in nemške policije
16. 11. 1999 16.29
Notranji minister Borut Šuklje je danes na gradu Brdo pri Kranju z nemškim kolegom Ottom Schilyjem, ki je na obisku v Sloveniji, podpisal sporazum med notranjima ministrstvoma obeh držav o izvajanju pomoči pri opremljanju v obdobju 1999-2002.

Zajeli 21 beguncev
16. 11. 1999 16.06
Avstrijski obmejni organi so v nedeljo zvečer na avstrijsko-slovenski meji zajeli 21 oseb, ki so nezakonito prestopile mejo, med njimi tudi osem otrok, poroča danes avstrijska tiskovna agencija APA.

Parlamentarne stranke o obmejnem sporazumu
16. 11. 1999 07.31
Koordinacija parlamentarnih strank o vključevanju Slovenije v EU je sinoči na seji, sklicani na pobudo predsednika SLS Marjana Podobnika, razpravljala o ratifikaciji slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju.

Nemški notranji minister na obisk v Slovenijo
14. 11. 1999 17.37
Na povabilo ministra za notranje zadeve Boruta Šukljeta bo v torek, 16. novembra, Slovenijo obiskal nemški notranji minister Otto Schily z delegacijo. Šuklje in Schily se bosta prvič sestala na bilateralnem srečanju in ob tej priložnosti podpisala sporazum med notranjima ministrstvoma obeh držav o izvajanju pomoči pri opremljanju v obdobju 1999-2002. Omenjeni sporazum se nanaša na pomoč nemške strani pri usposabljanju za učinkovitejše varovanje državne meje, zatiranje nezakonitih migracij in čezmejne kriminalitete ter na nakup določene specialne opreme.

Slovenski forum za Istro brez meja
14. 11. 1999 17.34
Slovenski forum se je v izjavi za javnost ob vnovičnem sprejemanju sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško med drugim zavzel za Istro brez meja. Omenjena zunajparlamentarna politična stranka s sedežem v Izoli podpira vsak meddržavni sporazum o sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško, ki rešuje življenjske težave ljudi, ki jih je povzročila meja. So pa proti temu, da bi takšni sporazumi prejudicirali državno mejo in sklepe slovenskega parlamenta v zvezi z jurisdikcijo v Piranskem zalivu.

Slovenski forum za Istro brez meja
14. 11. 1999 12.54
Slovenski forum se je v izjavi za javnost ob vnovičnem sprejemanju sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško med drugim zavzel za Istro brez meja. Omenjena zunajparlamentarna politična stranka s sedežem v Izoli podpira vsak meddržavni sporazum o sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško, ki rešuje življenjske težave ljudi, ki jih je povzročila meja.

OVSE v Ingušetiji
11. 11. 1999 14.40
Norveški diplomat Kim Traavik, ki vodi misijo OVSE, je obiskoval dve begunski taborišči v Ingušetiji in dejal, da je begunska situacija v pokrajini zelo resna. V poročilu urada za človekove pravice je zapisano, da v Ingušetiji umre iz dneva v dan več civilistov. Begunci pa morajo za prehod meje čakati vsaj tri dni.

V Trstu vrh o Videmskem sporazumu
10. 11. 1999 20.54
V palači tržaške prefekture je danes potekal vrh o t.i. Videmskem sporazumu med delegacijama Italije in Slovenije. Slovensko delegacijo je vodil Jože Šušmelj, italijansko pa Giuseppe Jacoangeli. Kot je Šušmelj povedal za slovenski program RAI v Trstu, sta se delegaciji pogovarjali o urnikih na mejnih prehodih.

Obveščevalca bosta tožila državo
10. 11. 1999 20.12
Afera Zavrč dobiva vedno nova in vedno bolj zanimiva nadaljevanja. Obveščevalca, ki jima je hrvaška policija lani pri Zavrču zaplenila milijon nemških mark vreden vohunski kombi, sta se odločila, da proti državi vložita tožbo. Od obrambnega ministrstva hočeta nazaj službo, ki sta jo zaradi afere izgubila.

V NUK razstava o Puškinu
10. 11. 1999 19.44
V razstavni dvorani Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK) v Ljubljani so danes odprli razstavo ob 200. obletnici rojstva ruskega pesnika Aleksandra Sergejeviča Puškina z naslovom Ljudem z besedo srca vžgi.

Osebnost, ki se je dvignila nad čas in razmere
09. 11. 1999 21.52
Leon Štukelj je osebnost, ki se je dvignila nad čas in razmere, osebnost, ki bo za vedno ostala naš športni vzor in poosebljenje olimpijske ideje, lahko bi rekli tudi simbol športnega duha našega malega naroda, je na žalni seji Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) v spomin in počastitev pokojnega Štuklja povedal predsednik OKS Janez Kocijančič.

Barak in Arafat v Parizu
09. 11. 1999 14.51
Izraelski premier Ehud Barak in palestinski voditelj Jaser Arafat sta se danes v Parizu sešla na kratkem pogovoru, nato pa sta se udeležila nadaljevanja 21. kongresa Socialistične internacionale.

Trije koalicijski poslanci vložili novelo zakona
07. 11. 1999 19.02
Skupina poslancev v državnem zboru, Richard Beuermann (LDS), Stanislav Brenčič (SLS) in Ivan Kebrič (DeSUS), je v parlamentarno proceduro po skrajšanem postopku vložila novelo zakona o socialnem varstvu, s katero želijo razširiti možnost centrov za socialno delo, da odločajo po diskrecijski pravici: tako bodo dobili upravičenci, ki presegajo postavljeno dohodkovno mejo, možnost, da lahko v primeru materialne ogroženosti dobijo tudi denarno pomoč za daljši čas in ne le za trenutno premostitev.

Razmere na slovenskih cestah
07. 11. 1999 08.15
Ceste po državi so mokre in spolzke, zato voznike opozarjajo na previdno vožnjo. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja pri prestopu meje.

Nadaljevanje napadov na Čečenijo
06. 11. 1999 19.57
Ruska letala so danes nadaljevala z napadi na čečensko glavno mesto Grozni, iz mesta pa poročajo o več ubitih in ranjenih ljudeh. Današnji letalski napadi naj bi sicer trajali samo 40 minut, vendar pa glavno mesto obkoljujejo ruske kopenske enote. Vodja čečenskih upornikov Šamil Basajev je danes povedal, da so si Rusi izbrali taktiko ubijanja z višine, z letal, ki jih ni mogoče zadeti, padajoče bombe ter rakete pa pobijajo civiliste.

10. obletnica padca berlinskega zidu
06. 11. 1999 18.57
Berlinski zid je bil 28 let simbol razdelitve ene najpomembnejših evropskih prestolnic in sveta na dva tabora. Z njegovim padcem pred natanko 10 leti, 9. novembra 1989, je izginila ena od meja, ki je ločevala ljudi, Evropa pa je stopila korak bližje na poti k združeni Evropi.

Odprli mejni prehod med Čečenijo in Ingušetijo
04. 11. 1999 12.56
Ruski vojaki so davi odprli največji mejni prehod med Čečenijo in Ingušetijo. Na uro naj bi mejo prestopilo okrog sto beguncev, saj so postopke za prehod meje poenostavili. Tako lahko ženske in otroci prestopajo mejo brez izpolnjevanja dokumentov. Kot posledico odprtja meje navajajo povečan dotok beguncev.

Sprememba mejne politike po vstopu v EU
03. 11. 1999 21.35
Ko bo Slovenija polnopravna članica Evropske unije, bo morala povsem odpreti meje za prebivalce članic unije, po drugi strani pa jih tesneje zapreti proti državam nečlanicam. Slovenija pa bo morala za nekatere države celo znova uvesti vizume.

Humanitarne organizacije kritizirajo razmere
03. 11. 1999 17.02
Ruske oblasti so danes sporočile, da si prizadevajo za ureditev razmer ob čečensko-inguški meji, ki si je več tisoč beguncev že nekaj dni prizadeva prestopiti. Po besedah mednarodnih agencij humanitarne razmere še niso na meji katastrofe, vendar pa se lahko poslabšajo, če bo število beguncev naraslo. Vodja ruskega migracijskega urada je povedal, da njihovi sodelavci delajo na terenu 24 ur na dan ter izrazil upanje, da se bodo razmere uredile v prihodnjih dveh ali treh dneh. Majhna propustnost meje z Ingušetijo naj bi bil organizacijski problem v kompleksni situaciji, ne pa posledica zlonamernosti ruske vlade. Migracijski urad si prizadeva tudi za odprtje več prehodov na čečensko-inguški meji.

Čečensko-inguška meja še vedno zaprta
03. 11. 1999 13.38
Več tisoč čečenskih beguncev še vedno upa, da bodo danes lahko prestopili mejo z Ingušetijo, saj je meja še vedno zaprta, čeprav so oblasti iz Moskve obljubile, da bodo prehod omogočili. Inguški predsednik Ruslan Aušev je danes za agencijo Reuters povedal, da je od pravosodnega ministrstva in državnega tožilstva zahteval preiskavo o zaprtju meje, saj je bilo ob tem dejanju kršenih kar nekaj zakonov.

Prve žrtve med čečenskimi begunci
02. 11. 1999 18.14
Zaradi nevzdržnih humanitarnih razmer na inguško-čečenski meji je umrlo že več čečenskih beguncev, so sporočile inguške oblasti. Najmanj ena oseba pa je umrla v gneči, ki je pritiskala na žico, ki označuje mejo. Število beguncev, ki so se zatekli v Ingušetijo, Dagestan, Severno Osetijo in na območje Stavropola, se je medtem povzpelo že na 195.000, je danes sporočilo rusko ministrstvo za izredne razmere. V zadnjih 24 urah je iz Čečenije prispelo le 566 ljudi, saj je bila Rusija pod pritiski EU prisiljena omogočiti prehod iz Čečenije. Ruski vojaki na meji so tudi povečali nadzor nad begunci, včeraj pa so poročali tudi o streljanju, vendar nobena oseba ni bila ranjena. Inguški predsednik Ruslan Aušev je potrdil, da so ponoči na čečensko-inguški meji umrli štirje ljudje.

Prijeli deset tujcev
02. 11. 1999 12.46
Policisti Policijske postaje Murska Sobota so včeraj prijeli tri državljane Romunije, ki so nedovoljeno prešli slovensko mejo, sedem državljanov ZRJ pa so prijeli policisti PP Lendava.

Nadaljevanje ruskih letalskih napadov na Čečenijo
02. 11. 1999 11.43
Ruska vojaška letala tudi danes nadaljujejo napade na Čečenijo. Letala naj bi tako zadela poveljniško mesto islamskih upornikov v čečenski prestolnici Grozni, poroča ruska tiskovna agencija Interfax, ki se sklicuje na rusko vojsko.

Razmere na slovenskih cestah
01. 11. 1999 08.58
Ceste po državi so suhe in normalno prevozne. Promet poteka brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni nikjer daljšega čakanja pri prestopu meje. Danes do 22. ure velja za tovorna vozila nad 7.5 tone skupne dovoljene teže splošna omejitev prometa.

Najmanj 50 mrtvih v bombardiranju
29. 10. 1999 22.58
Ruska letala naj bi spet zadela konvoj z begunci. Uradni viri v Moskvi sicer današnjega napada, ki naj bi se zgodil v kraju Samški, blizu meje z Ingušijo, niso potrdili. Begunci, ki so danes pribežali preko čečensko-inguške meje, pa pripovedujejo, da je v napadu umrlo več deset ljudi, veliko pa je tudi ranjenih.

Avto kot tanker
29. 10. 1999 07.30
Tržna inšpekcija je blizu jugoslovansko-romunske meje odkrila avtomobile, preurejene v mini tankerje; vanje je namreč mogoče natočiti celo dve toni bencina. Večernje novosti pišejo, da je celo izkušene inšpektorje iz Vršca, ki imajo že dolgo opravka s tihotapci naftnih derivatov iz Romunije, presenetila njihova domišljija in iznajdljivost. V nekaterih osebnih avtomobilih so v bencinske rezervoarje preurejeni tudi sedeži z naslanjači. Med nedavno akcijo so naleteli še na kombi, ki lahko sprejme kar pet ton bencina.

Zavrnitev Tuđmanove izjave
28. 10. 1999 09.30
Slovensko zunanje ministrstvo je hrvaškemu veleposlaništvu v Ljubljani včeraj izročilo noto, v kateri zavrača nesprejemljivo in netočno vsebino odgovora hrvaškega predsednika Franja Tuđmana v zvezi s Piranskim zalivom na nedavni novinarski konferenci za tuje novinarje v Zagrebu, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Razmere na slovenskih cestah
28. 10. 1999 07.58
Ceste po državi so le ponekod še vlažne, večinoma pa normalno prevozne. Vidljivost je v kotlinah zmanjšana zaradi jutranje megle. Promet poteka brez večjih posebnosti, oviran je le na odsekih, kjer potekajo cestna dela.