Mesič

Iz Hrvaške v Irak
14. 05. 2005 00.00
Neko ameriško svetovalno podjetje želi na Hrvaškem odpreti center za rekrutiranje vojakov za Irak, piše Večernji list.

Predsednika za nujno sodelovanje
24. 03. 2005 00.00
Janez Drnovšek in Stipe Mesić sta na srečanju na Bizeljskem veliko časa namenila odprtim vprašanjem med državama.

Prevare in paštete na volitvah
03. 01. 2005 00.00
V 2. krogu predsedniških volitev na Hrvaškem se bosta pomerila Stipe Mesić in Jadranka Kosor, ki je za las prehitela Borisa Mikšića.

Vjesnik: Slovenija ni dobila izhoda
09. 10. 2004 00.00
Po pisanju hrvaškega dnevnika Slovenija leta 1954 ni dobila izhoda na odprto morje, kar pomeni, da so slovenske težnje po odprtem morju neutemeljene.

Stipe Mesić
28. 08. 2004 00.00
Incident na mejnem prehodu Sečovlje, ko so hrvaški cariniki od Joška Jorasa zahtevali plačilo carine za gradbeni material, se je v tednu dni sprevrgel v politično pregovarjanje. Glavni igralec v zgodbi, kje poteka slovensko-hrvaška meja, je postal Stipe Mesić. Hrvaški predsednik, ki sicer velja za prijatelja Slovenije, je z izjavami že večkrat sprožil slovensko-hrvaško diplomatsko vojno. Zato so Stipe Mesić in njegove izjave ime tedna.

Pokopali avstrijskega predsednika
10. 07. 2004 00.00
Na osrednjem dunajskem pokopališču so pokopali bivšega avstrijskega predsednika, ki je v torek umrl za posledicami zastoja srca.

Mesić kritizira haaško sodišče
14. 11. 2003 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesič je za dnevnika <em>Novi list</em> in <em>Glas Slavonije</em> ocenil, da bi se primer generala Gotovine lahko rešil, če bi bila haaška tožilka Carla Del Ponte bolj fleksibilna.

Del Pontejeva z Račanom in Mesićem
06. 10. 2003 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča Carla Del Ponte se je v Zagrebu na srečanju s premierom Ivico Račanom in predsednikom Stipetom Mesićem pogovarjala predvsem o pobeglem generalu Gotovini in sodelovanju Hrvaške s sodiščem v Haagu. Tožilka ugotavlja, da mora Hrvaška velik problem z Gotovino čim prej rešiti, sodelovanje Hrvatov s Haagom pa je ocenila kot zadovoljivo.

Kdo stoji za idejo o gospodarskem pasu?
06. 09. 2003 00.00
Ideja o razglasitvi gospodarskega pasu na Jadranu se je na Hrvaškem prvič pojavila pred dvema letoma. Na predlog desničarske stranke prava je julija 2001 o njej razpravljal hrvaški sabor, vendar Račanova vlada takrat ni pokazala velikega zanimanja.

Gospodarski pas v interesu Slovenije?
09. 08. 2003 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je zatrdil, da morebitna hrvaška razglasitev izključnega gospodarskega pasu v Jadranskem morju ni in niti ne bi smela biti politično vprašanje. Tega vprašanja ni treba politizirati, ker gre za gospodarsko vprašanje, ki ga moramo rešiti z dialogom s sosedami. Slovenci morajo uvideti, da je tudi zanje boljše, da Hrvaška bolje nadzira svoje morje, je pojasnil.

Robertson zavrača Miloševićeve obtožbe
14. 02. 2002 00.00
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je zavrnil obtožbe, ki jih je proti zavezništvu v svojem obrambnem govoru pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije navedel nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Miloševič.

Književna zapuščina Krleže odpečatena
29. 12. 2001 00.00
Najbolj varovano skrivnost hrvaške književnosti, rokopisno zapuščino književnika Miroslava Krleže, ki so jo zapečatili pred 20 leti, so v Zagrebu odprli za javnost.

Druga obletnica Tuđmanove smrti
10. 12. 2001 00.00
Danes mineva dve leti odkar je umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman. Slovesnosti, ob spominu nanj, so se udeležile delegacije HDZ iz Hrvaške, BiH in tujine ter upokojeni generali hrvaške vojske.

Kučan sabor pozval k ratifikaciji
28. 11. 2001 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan je hrvaške parlamentarce pozval, naj ratificirajo sporazum o meji, ki sta ga vladi podpisali poleti. V govoru pred saborom je poudaril, da bil bila arbitraža slaba rešitev.

Mesić za obnovo dialoga
26. 11. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je napovedal, da bosta s slovenskim kolegom Milanom Kučanom med obiskom slednjega pozvala vladi obeh držav, naj znova sedeta za pogajalsko mizo in preučita slovensko-hrvaški sporazum o meji.

Obletnica padca Vukovarja
18. 11. 2001 00.00
Na današnji dan pred desetimi leti se je po trimesečnih bojih zlomila hrvaška obramba Vukovarja. Sabor je ta dan pred dvema letoma razglasil za dan spomina na vukovarske žrtve.

Drnovšek za konferenco o Makedoniji
03. 07. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je na plenarnem zasedanju, posvečenem JV Evropi, v okviru Evropskega gospodarskega foruma, ki se danes zaključuje v Salzburgu, poudaril, da se mora mednarodna skupnost takoj resno posvetiti Makedoniji, zavzel pa se je tudi za sklic posebne konference, namenjene reševanju položaja v tej državi.

Deset let pozneje
18. 06. 2001 00.00
Društvo slovensko-hrvaškega prijateljstva in Društvo hrvaško-slovenskega prijateljstva sta ob 10. obletnici državnosti Slovenije in Hrvaške danes pripravili okroglo mizo z naslovom Deset let pozneje.

Tomac z veleposlanikoma ZDA o razmerah v BiH
06. 03. 2001 00.00
Podpredsednik hrvaškega sabora in predsednik odbora sabora za zunanjo politiko Zdravko Tomac se je danes v Zagrebu z veleposlanikom ZDA na Hrvaškem Lawrencom Rossinom in veleposlanikom ZDA v BiH Thomasom Millerjem pogovarjal o razmerah v BiH, potem ko je Hrvaški narodni zbor v soboto v Mostarju razglasil hrvaško samoupravo v BiH.

Hrvaška ni poslala vojske v BiH
27. 02. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na redni novinarski konferenci zatrdil, da Hrvaška v BiH ni nikoli uradno poslala svoje vojske in da niti predsednik države niti sabor o tem nista nikoli sprejela odločitve. "Lahko govorimo samo o tem, ali so deli vojske prečkali mejo, in lahko izvedemo individualno preiskavo o tem," je dejal Mesić. Haaško mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je v včeraj izrečeni sodbi za bosanska Hrvata Daria Kordića in Maria Čerkeza zapisalo, da je bila dokazana vpletenost Hrvaške v vojno v BiH (1992-95).

Mesič se bo sestal z Norcem
13. 02. 2001 00.00
Upokojeni hrvaški general Mirko Norac, ki je osumljen uboja srbskih civilistov na območju Gospiča leta 1991, je hrvaški vladi poslal pogoje za svojo predajo, v današnji izdaji poroča hrvaški tednik Nacional. Časnik, ki navaja navedbe prijateljev Norca, ki ga skrivajo v Hercegovini, trdi, da je Norac premieru Ivici Račanu sporočil, da se je pripravljen predati pod pogojem, da se bo lahko branil s prostosti, da ga ne bodo izročili haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, da bodo znova zaslišali priče, ki so ga obtožile za umore omenjenih srbskih civilistov ter da izpustijo iz pripora brigadirja Milana Čaniča, ki so ga aretirali minuli teden.

Nove demonstracije v podporo Norcu
13. 02. 2001 00.00
Zaradi napovedi o aretaciji upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca so tudi za ta teden napovedani protesti v nekaterih hrvaških mestih. Združenja hrvaških veteranov in vojnih invalidov bodo danes organizirala proteste v Vinkovcih, jutri v Puli in v četrtek v Zagrebu, in sicer v središču mesta na Markovem trgu, kjer sta sedeža hrvaškega sabora in vlade.

Množica podprla Norca
11. 02. 2001 00.00
Na zborovanju v podporo upokojenemu generalu Mirku Norcu v Splitu se je zbralo več kot 150.000 ljudi. Protestniki so zahtevali zaustavitev pregona Norca, prekinitev stikov s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in razpis predčasnih volitev. Zahteve so zbrali v deklaraciji, ki so jo prebrali ob koncu protesta.

Mesič obsodil sklepe hrvaške vlade
13. 12. 2000 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesič je danes obsodil sklepe hrvaške vlade, v katerih ta kritizira haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, od sodišča pa tudi zahteva, naj preiskuje le konkretne zločine, ne pa tudi legitimnih vojaških operacij, kakršna je bila na primer operacija Nevihta.

195144inđićeva izjava odmeva v Zagrebu
06. 11. 2000 00.00
Na Hrvaškem odmeva izjava enega od vodij Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zorana 195144inđića, ki je v soboto Zagreb pozval, naj stori "gentlemansko potezo" in polotok Prevlako prepusti Črni gori kot turistično demilitarizirano območje. Hrvaški predsednik Stipe Mesič in zunanji minister Tonino Picula sta poudarila, da vprašanje Prevlake ni ozemeljsko, temveč varnostno vprašanje, saj ozemeljska pripadnost Prevlake Hrvaški ni bila nikoli vprašljiva. Hrvaški predsednik Mesič je za sinočnji osrednji dnevnik hrvaške televizije poudaril, da je Prevlaka varnostno in ne ozemeljsko vprašanje in da v skladu s tem ne sme biti militarizacije tega območja na nobeni strani. Mesič se je zavzel tudi za načelno rešitev tega vprašanja, ki lahko v največji meri prispeva k dobrim odnosom med sosednjima državama. Zunanji minister Tonino Picula, ki se je v Rimu udeležil ministrskega zasedanja Sveta Evrope, pa je za današnji Vjesnik 195144inđićevo izjavo komentiral z besedami, da hrvaška vlada od Beograda pričakuje verodostojnega in uradnega sogovornika, ki bo v duhu sprememb v ZRJ tudi k vprašanju Prevlake pristopil z mnogo več realnosti kot nekdanji Miloševićev režim. "Prav pri vprašanju Prevlake morata predsednik Vojislav Koštunica in jugoslovanska vlada pokazati prekinitev s politiko Slobodana Miloševića," je še dejal Picula za Vjesnik. Picula je še dodal, da bodo o vprašanju Prevlake visoki hrvaški predstavniki govorili tudi na srečanjih z visokimi jugoslovanskimi predstavniki na zagrebškem vrhu 24. novembra. Picula se bo sicer jutri v Cavtatu srečal s črnogorskim zunanjim ministrom Brankom Lukavcem.

Okrepili varovanje hrvaškega premiera
27. 09. 2000 00.00
Po številnih grožnjah, ki jih je v zadnjem času prejel hrvaški premier Ivica Račan, so okrepili njegovo varovanje, so za francosko in hrvaško tiskovno agencijo, AFP in Hina, potrdili iz premierovega urada. Račan se bo odslej vozil v blindiranem avtomobilu BMW, vendar le na potovanjih izven Zagreba, v Zagrebu pa bo še naprej uporabljal staro službeno vozilo. Kot je poročala AFP, so v uradu potrdili tudi pisanje nekaterih hrvaških časnikov, ki so poročali, da bodo premierovi telesni stražarji nosili neprebojne jopiče. O vrstah groženj pa v uradu niso želeli natančneje govoriti. Hrvaški predsednik Stipe Mesič je že na začetku meseca sporočil, da je prejel smrtne grožnje, premier Račan pa je dejal, da so v istem času grozili tudi njemu. Grožnje so se pojavile nekaj dni po bombnem napadu na Milana Levarja, pričo Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu. Nacionalisti novo hrvaško levosredinsko vlado kritizirajo zaradi njenega sodelovanja s sodiščem v Haagu. Vlada je namreč sklenila, da bo sodelovala pri preiskavah o krivcih za vojne zločine.

Mesić najpopularnejši
31. 07. 2000 11.45
V redni mesečni raziskavi zagrebškega Večernjega lista o priljubljenosti domačih politikov in strank v minulem mesecu je na vrhu najbolj pozitivnih politikov še naprej predsednik države Stjepan Mesić. Za najbolj negativno politično osebnost so povprašani izbrali Iviča Pašalića. Še naprej raste število neopredeljenih volilcev. V aprilski anketi Večernjega lista je bilo takih le 22 odstotkov. Stjepanu Mesiću je popularnost v primerjavi z mesecem poprej zrasla za tri odstotke, tako da je tokrat zbral 21,8 odstotka glasov. Drugouvrščenemu, premieru Ivici Račanu, je za približno toliko padla in ima 13,2 odstotka. Sledijo jima Vesna Pusič, Željka Antunovič, Dražen Budiša, Tonino Picula, Vesna Škare Ožbolt, Djurdja Adlešič, Mate Granič in Ivica Pančič. Premier Račan je na drugem mestu tudi na negativni lestvici, na kateri so, tako kot na pozitivni, še Budiša, Mesič in Antunovičeva.

Mesić se je srečal s Ciampijem in papežem
05. 07. 2000 18.25
Hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je na uradnem obisku v Italiji, je včeraj v pogovoru z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem italijanske podjetnike povabil k vlaganjem na Hrvaškem, so sporočili iz palače italijanskega predsednika.

Mesić prispel v Italijo
04. 07. 2000 14.11
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes prispel na dvodnevni obisk v Vatikan in Italijo. Po sprejemu pri papežu se bo Mesič v predsedniški palači srečal z italijanskim kolegom Carlom Azegliom Ciampijem, popoldne pa bo predaval na Ekonomski in menedžerski univezi v Rimu ter sprejel predstavnike Hrvatov, ki živijo v Italiji.

Jutri srečanje Mesić-Kučan
24. 06. 2000 16.59
Predsedniku države Milanu Kučanu se bo na jutrišnjem letalskem mitingu v Cerkljah na Dolenjskem pridružil hrvaški predsednik Stjepan Mesič, ki se bo mudil na zasebnem obisku v naši državi, so sporočili iz urada predsednika države.