Miha Drozg

'V fiču se čas ustavi'
09. 07. 2023 07.00
Se še spomnite, kako smo včasih potovali na morje? Skorajda do zadnjega kotička natrpan fičo, prtljaga in oprema za kampiranje na strehi, v hladilni torbi pa ocvrt piščanec. Potem pa dolga, običajno nočna vožnja, polna zastojev, najrazličnejših prigod in pogosto tudi težav. Legendarnih fičkov že 38 let ne izdelujejo več, a avto, ki je motoriziral nekdanjo skupno državo, še živi. Po nekaterih ocenah jih je v Sloveniji še okoli 500, polovica od tega urejenih in voznih. Zato ni presenetljivo, da ima nekdaj slavni fičko še danes veliko oboževalcev. O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Nataša Pirc Musar: Mislim, da je naša država še vedno v puberteti, čeprav je stara 32 let
25. 06. 2023 07.00
Tako je na vprašanji, kakšna 32-letnica je Slovenija in kako državo vidi tukaj in zdaj, v posebnem pogovoru za 24UR Fokus odgovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Voditelja Maja Sodja in Miha Drozg sta se s predsednico pogovarjala na Brdu pri Kranju, v osrednjem protokolarnem objektu, prežetem z zgodovino. Upor Josipa Broza - Tita proti fašizmu predsednica spoštuje, na drugi strani pa obsoja povojne poboje, zločin, ki se je, kot pravi, zgodil brez sodnih postopkov.

Pot do vozniškega izpita: kako globoko boste morali seči v žep?
17. 06. 2023 11.12
V Sloveniji ima veljavno vozniško dovoljenje več kot milijon 300 tisoč ljudi, vsako leto se jim pridruži še okoli 20 tisoč novih voznikov. Kakšna pa je dandanes sploh pot do vozniškega izpita, katera usposabljanja, tečaje, izpite in preglede je treba opraviti? Kako potekajo ure vožnje, kaj vse se je treba naučiti? Predvsem pa, koliko vse to stane? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Skupaj za okolje
11. 06. 2023 12.27
Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Brioni – nekdaj prestižni Titov raj, danes 'oaza miru'
18. 05. 2023 08.33
Brioni. Razkošna poletna rezidenca nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza - Tita, ki je bila v socializmu navadnim smrtnikom nedostopna. Luksuzno otočje, kjer so ob številnih državnikih dopustovali tudi največji hollywoodski zvezdniki. Dom slonice Lanke, nagajivega papagaja Kokija, prostor številnih kulturno-zgodovinskih znamenitosti, gledališča Radeta Šerbedžije. Kakšni so pravzaprav Brioni danes?

'Kdor misli, da je mogoče te ljudi prisiliti, da te podprejo, se moti'
07. 05. 2023 07.00
Pred slabimi sedmimi leti je veljal za nov in svež obraz v nogometnem svetu. Pred mesecem dni je prepričljivo dobil še en mandat na čelu Evropske nogometne zveze, najbogatejše in najvplivnejše športne organizacije na svetu. Kako Aleksander Čeferin gleda na zvezdnike, milijone, vse večje razlike med bogatimi in revnimi klubi? Kdo so morski psi in kdo delfini, ki plavajo okoli nogometa? Kako komentira razmere v svetu, vojno v Ukrajini? In kako – potem ko je bil zelo kritičen do prejšnje – vidi eno leto nove vlade Roberta Goloba?

Risi še enkrat premagali Madžare
04. 05. 2023 21.39
Slovenska hokejska reprezentanca je v Budimpešti odigrala deveto, predzadnjo pripravljalno tekmo pred bližnjim svetovnim prvenstvom elitne skupine v Rigi. Slovenija je proti vzhodnim sosedom dosegla še eno zmago, po sredini s 4:0 je tokrat slavila s 4:2.

Družinska podjetja – hrbtenica slovenskega gospodarstva
30. 04. 2023 07.00
Slovenija je dežela družinskih podjetij. Po nekaterih raziskavah družinsko vodena podjetja predstavljajo kar 83 odstotkov slovenskega gospodarstva in zaposlujejo 70 odstotkov delovno aktivnega prebivalstva. Večina jih sodi v kategorijo mikro oziroma majhnih podjetij. Kaj pa so glavni izzivi, s katerimi se srečujejo? Kaj se z družinskimi podjetji zgodi, ko se ustanovitelji umaknejo in vodenje predajo naslednikom? Podrobnosti v POPkastu in rubriki 24UR Fokus.

Odnosi na desnici: SDS proti NSi, kaj pa Anže Logar?
23. 04. 2023 11.13
Ostre besede, nova razmerja, novi projekti. Po lanskem trojnem porazu – parlamentarnem, predsedniškem in referendumskem – so odnosi na slovenski desnici na eni najnižjih točk doslej. Trenja med SDS in Novo Slovenijo se v zadnjih tednih le še poglabljajo, vrhova strank praktično ne komunicirata več. Janša NSi očita dvojno igri in pomoč pri osamitvi SDS. Dodatno negotovost pa vnaša še napovedana platforma poraženca predsedniških volitev in drugega človeka Slovenske demokratske stranke Anžeta Logarja. Gre za še en Janšev satelit? Kaj to pravzaprav pomeni za slovensko desnico, za NSi, za Janšo? Komu vse bi Logar jemal glasove? Ali v Novi Sloveniji res razmišljajo o menjavi vodstva? Bi vstopili v vlado Roberta Goloba?

Slovenski hokejisti boljši od Avstrijcev v Beljaku
06. 04. 2023 20.38
Slovenska hokejska reprezentanca, ki se pripravlja za nastop na svetovnem prvenstvu elitne skupine maja v Latviji, je odigrala prvo prijateljsko tekmo v pripravljalnem obdobju. V Beljaku je premagala Avstrijo s 5:3 (2:1, 1:2, 2:0).

Slovenski hokejisti so se zbrali pred SP elitne skupine
03. 04. 2023 17.53
Slovenska hokejska reprezentanca se je danes zbrala na Bledu in uradno začela priprave na letošnji največji izziv, svetovno prvenstvo elitne skupine v Latviji in na Finskem. SP se bo za Slovenijo začelo 13. maja s tekmo proti Švici.

Muzej slovenske osamosvojitve: 'Del osamosvojiteljev skuša mitizirati preteklost'
29. 01. 2023 07.00
Vihar, ki ga je sprožila združitev Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije, ne pojenja. V Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve grozijo z akcijskim načrtom za obrambo osamosvojitvenega muzeja, ki ima več elementov, ne zgolj kakšnega zborovanja. Prvak SDS Janez Janša govori o izdajalski potezi vlade, v NSi se pripravljajo na interpelacijo zoper kulturno ministrico. Asta Vrečko, ki je medtem že imenovala vršilko dolžnosti direktorice novega muzeja, pa vztraja: Zgodovina mora ostati stvar zgodovinarjev, ne pa politike. Kdo si torej želi prisvojiti osamosvojitev? Zakaj nas osamosvojitev razdvaja, namesto da bi nas združevala?

Analiza super volilnega leta: 'Slovenija je vzcvetela'
11. 12. 2022 07.07
Za nami je supervolilno leto. Dobili smo novo vlado, prvo predsednico države, številne nove župane, volivci so na referendumih prepričljivo podprli vse tri vladne zakone. Kako pa se je zaradi vsega tega spremenil slovenski politični zemljevid? Kaj izidi govorijo o slovenski politiki in družbi?

Večdnevni električni mrk – smo v Sloveniji pripravljeni?
26. 11. 2022 07.00
Evropa je zaradi ruskega napada na Ukrajino zadnjega pol leta v energetskem krču, ki se pred zimo le še zaostruje. Slovenija ni tukaj nobena izjema. Obstaja torej resna nevarnost, da zaradi kombinacije številnih nepredvidljivih dogodkov v Evropi zmanjka elektrike? Da tudi v Sloveniji udari električni mrk? Smo na kaj takšnega sploh pripravljeni? Bi v tem primeru delovali mobilni telefoni? Bi se dvigala v stolpnicah ustavila? Kaj bi se zgodilo z bankomati, kaj na bencinskih servisih, v bolnišnicah, trgovinah?

Javno ali zasebno zdravstvo?
18. 09. 2022 07.00
Prva zasebna bolnišnica v prestolnici in tri zavarovalnice, ki pospešeno kupujejo zasebne zdravstvene centre, med njimi večinoma koncesionarje. Zdravstveni minister, ki ob ministrovanju še vedno operira pri zasebniku. Zdravniki in medicinske sestre, ki zaradi boljših pogojev in višje plače odhajajo k zasebnikom. Kaj vse to pomeni za že tako opešani javni zdravstveni sistem, vladno obljubo o koreniti zdravstveni reformi, zavezo koalicije, da bodo ukinili t. i. dvoživke? O spremenjeni zdravstveni krajini v Sloveniji že ves teden poglobljeno pišemo v rubriki Dejstva, nocoj pa poročamo tudi v rubriki 24UR Fokus.

'Sommelier ni zgolj natakar'
28. 08. 2022 07.00
Slovenci smo precejšnji ljubitelji vin. Povprečen Slovenec na leto spije 35 litrov vina, približno buteljko na teden torej. Toda, ali pijemo dobra vina, znamo vina ločevati, vemo, katera so res kakovostna? Znamo steklenico pravilno odpreti, vino postreči, vemo, kakšne kozarce uporabiti, katero vino sodi h kateri hrani?

Tujci – dobri lastniki?
26. 06. 2022 07.00
Nekdaj slovenski ponos, del slovenske identitete, paradni konji slovenskega gospodarstva: Pivovarna Laško, Union, Elan, Fructal, Alpina, Radenska, Ljubljanske mlekarne, Žito, Mercator, Gorenje, Droga Kolinska ... Danes so vsa ta podjetja in blagovne znamke v tujih rokah. In kakšni lastniki so pravzaprav tujci?

Robert Golob: Strah je bil tisti, ki je pretehtal
05. 06. 2022 07.00
Vztrajen, svojeglav, vizionarski in izjemen matematik, ki je že v otroških letih razmišljal drugače od vrstnikov in zato izstopal. Tako Roberta Goloba, ki je pri 55. letih postal predsednik vlade, opisujejo prijatelji, sošolci in sodelavci. Ob tem, da je preskočil razred in doktoriral pri 27-ih letih, je bil tudi kajakaš. Bi se vrnil v politiko, če bi ga prav politika pustila v energetiki, v družbi, ki je nastala na temeljih njegovega garažnega podjetja Strela-G? Kdo so njegovi strici iz ozadja? Kakšen odnos ima z Zoranom Jankovićem? Kako pogosto se sreča z Aleksandrom Čeferinom?

Spolne zlorabe v Katoliški cerkvi: 'Vsi so vedeli, a so bili slepo, pokorno tiho'
15. 05. 2022 14.47
"Žrtev spolne zlorabe duhovnika sem bila pri 12 letih, zloraba se je vlekla vse do odhoda župnika iz župnije. Začelo se je z otipavanjem, naprej pa je šlo tudi do spolnih odnosov. To sem povedala doma, morala sem biti tiho, ker ti tega nihče ne bo verjel, zlorabe so se dogajale osem let konstantno. Župnika so umaknili v drugo župnijo, jaz sem pa morala ostati. Majhen kraj, vsi so vedeli, vsi so kazali s prstom za tabo. Črna ovca med 5000 farani."

'Ko se boriš s korupcijo, se korupcija bori nazaj'
03. 04. 2022 09.48
Erik Brecelj, Ivan Gale, Edward Snowden, Chelsea Manning, globoko grlo afere Watergate Mike Felt. To so eni najbolj znanih žvižgačev doma in po svetu. Junaki našega časa, zagovorniki transparentnosti, apostoli resnice. Zbrali so pogum in razkrili hude nepravilnosti, korupcijo. Toda kaj sploh žene žvižgače? Kako se spopadajo z napadi, diskreditacijo, grožnjami in maščevanjem, ki se začnejo po njihovem razkritju?

Predvolilna politična bilanca
27. 03. 2022 10.11
Turbulentna štiri, še zlasti pa zadnji dve leti. Najprej nepričakovan odstop Marjana Šarca. Ob nastopu nove vlade nova, epidemična realnost. Zdaj še ruski napad na Ukrajino. Kje je torej – ob začetku volilne kampanje – slovenska politika?

Slovenski gozdovi – politični fevd?
26. 03. 2022 07.00
Slovenija je dežela gozdov. Ti pokrivajo več kot polovico države, to pa nas uvršča v sam evropski vrh. Petina gozdov je v državni, 77 odstotkov v zasebni lasti, trije odstotki so v lasti lokalnih skupnosti. Največji zasebni lastnik gozdov v Sloveniji je Katoliška cerkev, zlasti Nadškofija Ljubljana. Sicer pa je lastništvo zasebnih gozdov zelo razdrobljeno, 286 tisoč gozdnih posesti ima več kot 400 tisoč lastnikov. In gozdovi – to je dejstvo – so bogastvo. Tudi dobesedno. Po nekaterih ocenah so namreč vredni več kot 20 milijard evrov, samo državni okoli 2 milijardi. Apetiti so torej ogromni. Kdo obvladuje gozdove? Znamo gospodariti z njimi?

'V vesolju še zrak ni zastonj'
09. 01. 2022 07.36
Smo v vesolju res sami? Od kod prihajamo? Kako je vse skupaj nastalo? Kdaj bo človek znova stopil na Luno, kdaj na Mars? Kakšne posledice pušča vesoljski turizem? Kaj za nebesni svod pomeni vse večja gneča v vesolju, na tisoče satelitov, k jih nameravajo v Zemljino orbito poslati zasebna podjetja? Več kot 50 let po prvem pristanku na Luni se v vesolju dogajajo tektonski premiki, številni projekti obetajo odgovore na nekatera temeljna vprašanja človeštva.

Za svetlejšo prihodnost vseh
01. 01. 2022 14.45
Prelom časa smo poimenovali novoletni Fokus, v katerem štirje sogovorniki, ki so že bili glas prispevkov, govorijo o ciljih, ki nas držijo pokonci, razmišljajo o tem, kako leto živeti, ne samo preživeti.

'To je bila sabotaža Evropskega javnega tožilstva'
12. 12. 2021 07.00
Laura Codruta Kövesi je bila pred leti zvezda romunskega boja proti korupciji, strah in trepet romunske gospodarske in politične elite, junakinja romunskih protivladnih protestov, danes je evropska glavna tožilka. Za 24UR Fokus smo se z njo pogovarjali o tem, kako gleda na sago z imenovanjem delegiranih tožilcev iz Slovenije, kakšne bodo naloge in pristojnosti Evropskega javnega tožilstva, kaj bosta preiskovala evropska delegirana tožilca iz Slovenije. Pa tudi, kako pomembna je zanjo podpora ljudi, kakšne izkušnje na novo delovno mesto prinaša iz Romunije in kako ji pri tem pomaga košarka.

'Da ne bo tu mesto duhov'
11. 12. 2021 07.00
Premogovnik Velenje bo treba zapreti, Termoelektrarno Šoštanj – zaradi preplačanega šestega bloka sinonim za korupcijo – ugasniti. Takšne so zaveze iz podnebnih sporazumov, evropskih zakonodajnih paketov, načrtov za razogljičenje gospodarstva, zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov. To je nenazadnje nujno za našo prihodnost. Toda kdaj to storiti? Bo to leta 2033? Kakšna bo cena zaprtja? Kaj čaka Šaleško dolino? Kje so alternative?

'Tam spodaj si drug človek'
05. 12. 2021 07.00
Alenka Artnik je slovenska potapljačica na vdih, ki vztrajno premika meje mogočega, s svojimi potopi pa vsakič znova osupne svetovno javnost in potapljaške kolege. Tudi letos je bilo tako. Julija se je v Deanovem modrem bazenu na Bahamih z enojno plavutjo potopila do novega svetovnega rekorda, 122 metrov, in se tako povsem približala moški konkurenci.

Iz zakulisja: Skupaj naprej nad (le na videz) nepremostljive razlike
12. 11. 2021 13.02
Malo po sedmi uri zvečer je v železniškem muzeju vladala grobna tišina. Tudi sicer je ob tej uri že zaprt za obiskovalce, a prostor tokrat ni bil prazen. Ob parni lokomotivi, ki je bila izdelana posebej za progo Ljubljana—Trst in je nanjo zapeljala leta 1914, se je več kot stoletje pozneje pisal nov mejnik. Erika Žnidaršič je svoj vklop v Dnevnik Televizije Slovenija ravno končala, ob njej pa je Maja Sodja čakala na odštevanje za oglašanje v živo za POP TV-jevih 24UR.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...
11. 11. 2021 20.47
Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

Daljše čakalne dobe, nediagnosticirane bolezni, prestavljene operacije ...
25. 09. 2021 07.00
Kakšne so posledice epidemije za bolnike, za naše zdravstvo? Koliko med vami je takšnih, ki zaradi strahu pred okužbo, zaradi slabše dostopnosti do zdravnikov niste pravočasno prišli do diagnoze? Koliko je takšnih bolnikov, ki so jim zaradi epidemije prestavili operacije, diagnostične in kontrolne preglede? Zbrali smo podatke o čakalnih dobah in vrstah, v mariborskem UKC so zaradi epidemije covida-19 opravili kar 6000 operacij manj, kot bi jih sicer.