Minister za okolje

Hoteli so (p)ostati župani, vendar so jim volivci rekli 'ne'

05. 12. 2022 14.09

Medtem ko se nekateri veselijo vselitve, drugi iščejo kartonske škatle, s katerimi bodo svoje stvari odnesli iz županske pisarne. Katera znana imena iz sveta (lokalne) politike so se morala po drugem krogu od županovanja posloviti ali pa jim naskok na županski stolček ni uspel? Na seznamu so nekdanji predsednik DZ, poslanci, podjetniki.

Kako pritegniti nadarjene Slovence iz tujine?

02. 12. 2022 14.32

Ne le, da se Slovenija sooča s kroničnim pomanjkanjem zaposlenih pri bolj običajnih delovnih mestih v gostinstvu ali industriji, primanjkuje tudi visoko izobraženega kadra oziroma nadarjenih posameznikov, ki so si ali pa si v tem trenutku kariero ustvarjajo v tujini. Zakaj? Ker gospodarsko razvitejše države ponujajo boljše pogoje za študij in razvoj kariere kot slovensko okolje. Po študiji Društva Vtis so najpomembnejši dejavniki za vrnitev prepoznavnost podjetja na svojem področju, konstantno spodbujanje profesionalne rasti in možnost fleksibilnega delovnega časa.

'Moteče je, da se v lokalno okolje vnaša strankarsko dogovarjanje iz Ljubljane'

02. 12. 2022 06.00

V Novi Gorici se bosta v drugem krogu pomerila kandidat Gibanja Svoboda Samo Turel, ki je 20. novembra prejel skoraj 41 odstotkov glasov, in aktualni župan Klemen Miklavič, ki – tako kot pred štirimi leti, ko je nepričakovano premagal Mateja Arčona – kandidira s podporo volivcev in liste Goriška.si, v prvem krogu pa je prepričal dobro četrtino volivcev.

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike

01. 12. 2022 19.31

Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.

Ob reorganizaciji Golobove vlade več ministrov čaka zaslišanje

29. 11. 2022 18.31

Kako bo po nedeljski referendumski zmagi v praksi videti rekonstrukcija Golobove vlade? Na zaslišanje v državni zbor bo šlo najmanj devet kandidatov za ministre oziroma ministrice, nekateri že drugič. Zaradi rotacije resorjev in oblikovanja povsem novih bodo morali nekateri ministri najprej formalno odstopiti. Tako pravijo pravni napotki, ki jih je Golobova koalicija pridobila pred začetkom širitve ministrske ekipe v skladu z novim zakonom.

Novo vodstvo RTV predvidoma konec julija ali avgusta

28. 11. 2022 19.06

Na referendumu je najbolj odločen ZA dobila novela Zakona o RTV Slovenija. Ta prenavlja strukturo javnega medija, s temi spremembami pa se poslavlja aktualni programski svet, zamenjalo se bo tudi vodstvo. A te spremembe se ne bodo zgodile čez noč. Novo vodstvo bo v polni sestavi najverjetneje vajeti prevzelo šele konec julija ali v začetku avgusta prihodnje leto. Veliko hitreje se bo, ob potrditvi Zakona o Vladi RS, organizirala nova sestava ministrov.

Po izpustu v Uniorju minister predlaga razrešitev vodje okoljskega inšpektorata

28. 11. 2022 19.51

Po spornem izpustu v zreškem Uniorju, kjer je zaradi okvare naprave za čiščenje odpadnih plinov v zrak ušel rakotvoren kromov trioksid, so analize Agencije za okolje pokazale, da izmerjene vrednosti v odvzetih vzorcih tal ne presegajo meje. Minister za okolje medtem predlaga razrešitev vodje okoljskega inšpektorata, ki je bil o dogodku obveščen takoj, a v podjetje ni poslal okoljskega inšpektorja. Vlada bo že na prihodnji seji imenovala vršilca oz. vršilko dolžnosti.

Zelena luč za sestavo vlade z 20 ministri: kdo bo vodil katerega?

28. 11. 2022 06.20

Volivci so na nedeljskem referendumu podprli spremembe zakona o vladi, kot si jih je zamislila koalicija Gibanja Svoboda, SD in Levice. Pot do začrtane reorganizacije vlade premierja Roberta Goloba z 20 ministri je tako odprta. Prinesla bo ustanovitev treh novih ministrstev, spremembe nekaterih pristojnosti in imen posameznih ministrstev. Golobovo vlado bo tako sestavljalo 19 ministrstev in vladni urad za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Izredna notranja revizija poslovanja podnebnega sklada obremenjujoča za Vizjaka

25. 11. 2022 16.19

Na zahtevo ministra za okolje in prostor Uroša Brežana je bila izvedena notranja revizija poslovanja podnebnega sklada. Končno poročilo revizije je obremenjujoče za prejšnjega ministra Andreja Vizjaka – njegova ekipa na ministrstvu naj bi sredstva iz denarnega sklada kanalizirala k HESS, kjer je prejšnji minister služboval pred prevzemom ministrovanja. Na ministrstvu so sicer že pred revizijo prekinili izvajanje enega ukrepa in pogodbo z družbo HESS.

Minister za infrastrukturo se je opravičil Zvezi društev Moja Mura

25. 11. 2022 06.08

Minister za infrastrukturo Bojan Kumer se je med obiskom Murske Sobote obregnil ob civilne iniciative, ki po njegovih besedah velikokrat omejujejo Prekmurje. Poleg tega se je dotaknil tudi projekta hidroelektrarne na reki Muri in s tem zbudil bojazni, da vlada znova razmišlja o gradnji hidroelektrarn na reki Muri. Tako ministrstvo za okolje kot infrastrukturno ministrstvo zagotavljata, da na Muri ne bodo gradili hidroelektrarn, kot pa so dodatno pojasnili, je "minister govoril o dolgoročni perspektivi, kjer se lahko pokaže potreba po rešitvah, ki bodo v osnovi potrebne za regulacijo podtalnice in namakanje kmetijstva, ne pa za gradnjo hidroelektrarn." Minister se je za svoje izjave že opravičil.

Država ne bo odkupila Plečnikovega stadiona

19. 11. 2022 10.22

Prejšnji minister za kulturo Vasko Simoniti se je s poslovnežem Jocem Pečečnikom že dogovarjal za odkup Plečnikovega stadiona, a je zdajšnje vodstvo ministrstva namero ustavilo. ZVKDS pa je znova ocenil, da projekt ni skladen s predpisi, ki varujejo kulturni spomenik.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Posledice segrevanja vse hujše, svet pa zaposlen z drugimi izrednimi razmerami

06. 11. 2022 13.25

V letovišču Šarm el Šejk v Egiptu se je z uvodnim plenarnim zasedanjem začela 27. konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP27). Predstavniki skoraj 200 držav bodo vendarle obravnavali tudi vprašanje financiranja škode, ki so jo že povzročile podnebne spremembe, je zapisano v programu, ki je bil soglasno sprejet ob začetku konference. Slovensko delegacijo bo v prvem tednu vodil predsednik republike Borut Pahor, v drugem tednu pa minister za okolje in prostor Uroš Brežan.

V New Delhiju zaradi onesnaženosti zraka zapirajo šole

04. 11. 2022 13.01

V indijski prestolnici New Delhi bodo zaradi velike onesnaženosti zraka od sobote zaprte osnovne šole. V 20-milijonski metropoli je že četrti dan zapored zrak nevaren za zdravje, saj je vrednost najbolj nevarnih trdnih delcev PM 2,5 petindvajsetkrat večja od najvišje vrednosti, ki je po merilih Svetovne zdravstvene organizacije še sprejemljiva.

Županski rekorder gre v pokoj, brez izbire v več občinah kot pred štirimi leti

02. 11. 2022 06.00

Županske volitve pred štirimi leti so postregle z ekstremnimi razlikami v zmagah: ponekod so slavili z več kot 80 odstotki glasov, v Šmarjeških Toplicah pa sta zmagovalca odločila le dva glasova razlike. Kaj bo na letošnjih volitvah drugače, kje bomo gledali ponovitev obračuna? In za koliko se je povečalo število občin, kjer bodo volilci župana le dobili, ne pa izbirali?

Vlada bo odločala o redni uskladitvi pokojnin in dvigu minimalne plače

24. 10. 2022 12.35

Premier Robert Golob je na prvi dan redne seje DZ dejal, da bo vlada v četrtek obravnavala predlog, po katerem se bodo pokojnine redno uskladile za 4,5 odstotka. Predlog je po njegovih besedah že v vladnem postopku. Poleg tega je napovedal, da bodo na Ekonomsko-socialni svet posredovali predlog, da se za tak odstotek zviša tudi minimalna plača.

Načrt zajezitve Suhorce bodo pospravili v predal

20. 10. 2022 17.58

Delovna skupina za oskrbo Istre z vodo je sprejela predlog, da se prekine postopek priprave državnega prostorskega načrta Suhorca, je po srečanju s skupino v Kopru povedal minister za okolje in prostor Uroš Brežan. Dolgoročno naj bi poiskali drug prostor za akumulacijo, prej pa obljubljajo druge ukrepe.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Soočenje štirih kandidatov: koga bi podprli v drugem krogu, če sami izpadejo?

14. 10. 2022 19.30

Štirje kandidati za predsednika oziroma predsednico Republike Slovenije so v oddaji 24UR ZVEČER soočili mnenja. O njivi in nezaposlitvi delavcev Mihe Kordiša: bo zaradi kršitve akta o ustanovitvi podjetja odstopil od kandidature? Zakaj Sabina Senčar v svoji ordinaciji ne nosi maske, zakaj želi Vladimir Prebilič v državno politiko ter ali Janez Cigler Kralj s tem, ko ne priznava istospolnih družin, širi nestrpnost?

Pomilostitev zapornikov in dosmrtne kazni - kaj pravijo kandidati?

14. 10. 2022 06.00

Predsedniške volitve se bližajo, Pahorjev naslednik pa bo imel kar nekaj pomembnih nalog. Med drugim ima tudi možnost, da obsojenega, ki že ali pa še namerava prestajati zaporno kazen, pomilosti. So predsedniški kandidati naklonjeni pomilostitvam? Verjamejo v druge priložnosti? Kako bi se lotili pomanjkanja kadra v zaporih in kaj menijo o dosmrtni zaporni kazni?

Obrambni ministri: Nato grožnje Putina z uporabo jedrskega orožja jemlje resno

13. 10. 2022 06.07

Obrambni ministri Nata so sklenili dvodnevno zasedanje v Bruslju. V ospredju pogovorov so bili obrambna drža v luči vojne v Ukrajini, krepitev proizvodnje orožja in odpornosti kritične infrastrukture ter sabotažah na plinovodih Severni tok 1 in 2.Odzvali so se tudi na Putinove grožnje o uporabi jedrskega orožja, pri čemer je generalni sekretar dejal, da bo "vsakršna uporaba jedrskega orožja temeljito spremenila naravo konflikta".

Mesec: Referendum o spremembah družinskega zakonika protiustaven

11. 10. 2022 16.09

Državni svet je s 17 glasovi za in 11 proti izglasoval odložilni veto na spremembe družinskega zakonika. Predlagala ga je skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem, ki meni, da so spremembe, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki istospolnim omogočajo posvojitev otrok, zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih. Minister za delo Luka Mesec je medtem glede vložene pobude za zakonodajni referendum o spremembah družinskega zakonika in vloženem vetu državnega sveta poudaril, da spremembe v skladu z odločbo ustavnega sodišča samo odpravljajo diskriminacijo istospolnih parov.

Ali kandidati za predsednika države darujejo v humanitarne namene?

11. 10. 2022 13.03

Kandidati za predsednika države so redni darovalci v humanitarne namene, ki se zavedajo, da bo draginja močno vplivala na številne prebivalce. Prav zato so prepričani, da bi država morala draginjo s primernimi ukrepi blažiti in da je treba omenjeno krizo reševati kot skupnost. Država bi namreč morala po njihovem narediti več, da ne bi bilo vse breme pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, na humanitarnih in nevladnih organizacijah.

Tonin: Sprejemam politično odgovornost, da sem za vojake kupil najboljšo opremo

01. 10. 2022 13.05

Ali bo prevzel politično odgovornost za 70-milijonsko odškodnino, ki jo bomo zaradi razdrtja pogodbe o nakupu oklepnikov boxer plačali davkoplačevalci? Je Janšev oproda in si tudi zato poslanci NSi v aferi Glupi davki v parlamentu niso upali glasovati za razrešitev Andreja Vizjaka, čeprav je javno govoril, da ga stranka ne podpira, ali mladi up na desnici, ki lahko NSi potegne iz Janševega objema? Izginuli tovornjak z zaščitno opremo v času covida, neposrečena kampanja za novačenje v Slovensko vojsko, zapleti z nabavo zaščitne opreme v času korone, odnos z Ljudmilo Novak, ki je za razliko od njega javno kritizirala Janševo vladanje v času, ko je v njem sodelovala stranka, katere predsednik je, in nenazadnje ... ali je Nova Slovenija skriti adut, ki lahko ob morebitnem odhodu Levice iz koalicije obdrži vlado Roberta Goloba na oblasti brez velikih težav? Veliko izzivov za Mateja Tonina.

Zaradi dežja udor strehe na telovadnici v Kranju, sprožilo se je tudi več plazov

01. 10. 2022 08.36

V večjem delu Slovenije je dež ponehal. Kot so napovedovali vremenoslovci, se je stanje po državi umirilo, Arso za danes ni izdal opozoril. Je pa zaradi razmočenosti terena odtrgalo cesto na Črnivec, v občini Hrpelje-Kozina pa je plaz poškodoval stanovanjsko hišo, ki ni več primerna za bivanje. Zadnje deževje je povzročilo tudi dodaten udor strehe na telovadnici OŠ Franceta Prešerna. Ljubljanica na Ljubljanskem barju poplavlja na območjih pogostih poplav. Tudi Krka se še razliva na območjih vsakoletnih poplav, vendar že upada. Minister za obrambo Marjan Šarec je obiskal Osilnico in si ogledal škodo.

Bezenšek in Senčarjeva o protestih, RTV prispevku in cepljenju

29. 09. 2022 22.46

Oba s podporo volivcev, ena tudi s podporo stranke. V zadnjem soočenju ta teden smo soočili mnenja kandidatke stranke Resni.ca in ginekologinje Sabine Senčar ter glasbenika Gregorja Bezenška. O zdravstvu, covidu-19 in cepljenju, pa tudi o protestih in medijskem poročanju. Ali podpirata obvezen RTV prispevek? Kakšno pa je njuno mnenje o odstranjevanju žice na naši južni meji? Oba pravita, da bi bila predsednika vseh ljudi in ne le določene skupine.

Rebalans z najvišjo porabo doslej: epidemija in draginjski ukrepi

28. 09. 2022 06.31

DZ je sprejel rebalans državnega proračuna, s katerim se odhodki zvišujejo za 640 milijonov evrov na doslej najvišjih 14,6 milijarde evrov. Višje od lani jeseni so načrtovani tudi prihodki, znašali naj bi 12,5 milijarde evrov oz. 1,1 milijarde evrov več. Državna blagajna bo leto končala s nekaj več kot dvema milijardama evrov primanjkljaja. Proračuna za naslednji dve leti sta usmerjena v zdravstvo, zelene politike in trajnostni razvoj, zato bodo v ospredju projekti, podprti z evropskimi viri iz mehanizma za okrevanje in odpornost, je na novinarski konferenci pojasnil finančni minister.

Pripravljen osnutek sanacijskega načrta za obnovo pogorelega goriškega Krasa

28. 09. 2022 15.33

Minister za okolje Uroš Brežan in državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Darij Krajčič sta se udeležila predstavitve aktivnosti za izvedbo sanacije po požaru na goriškem Krasu. Prisluhnila sta predstavnikom prizadetih občin in Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), dogodku bo sledila javna razgrnitev in javna obravnava osnutka.

Golob o možnosti nacionalizacije energetskih podjetij. Bo prvi na vrsti Geoplin?

27. 09. 2022 09.25

Po šestih urah so poslanke in poslanci končali razpravo o predlogu rebalansa letošnjega državnega proračuna. Po besedah premierja Roberta Goloba je predlog dobra popotnica za zaključek tega leta in za to, da bo Slovenija skozi energetsko krizo prešla s čim manj praskami. Že v kratkem je za zagotavljanje oskrbe z energijo možna nacionalizacija katerega od energetskih podjetij, je dodal. Po neuradnih informacijah bi država lahko prihodnji mesec dokapitalizirala Geoplin, ki je največji trgovec z zemeljskim plinom pri nas.

Stanovanjski sklad RS v Mariboru otvoril 400 novih javnih najemnih stanovanj

27. 09. 2022 16.55

Republiški stanovanjski sklad je ob navzočnosti ministrov Uroša Brežana in Luke Mesca v Mariboru slovesno odprl sosesko Pod Pekrsko gorco, v kateri je 400 novih najemnih stanovanj v velikosti od 35 do 85 kvadratnih metrov. Med stanovanji je 60 oskrbovanih stanovanj za starejše. Vrednost projekta je 51,1 milijona evrov (brez DDV).